S bezdrátovým gripem od Portkeys můžete ovládat fotoaparát jako počítačoví hráči

​Čínská společnost Portkeys zabývající se výrobou příslušenství pro videokamery a fotoaparáty, zejména externích HDMI monitorů, představila poměrně netradiční koncept ručního gripu s možností dálkového ovládání řady funkcí a širokou kompatibilitou. Zařízení by mělo komunikovat s přístroji značky Blackmagic Design, Canon, Red, Tilta a Z Cam.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uvnitř gripu je zabudovaný Wi-Fi modul a Bluetooth, díky čemuž dokáže grip na dálku bezdrátově komunikovat s připojeným zařízením a ovládat jej. Pro fotoaparáty, které nepodporují bezdrátové ovládání, má výrobce připravenu variantu s kabelovým propojením. Budoucí aktualizace by měly přinést rozšíření funkčnosti a počtu kompatibilních přístrojů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Grip svým provedením značně připomíná herní joystick – kromě možnosti dálkového nastavení spárovaného přístroje poskytne pohodlný úchop díky stylové rukojeti z červeného dubu, jištěný popruhem z umělé kůže, i kontrolní prvek v podobě malého displeje. Zařízení je napájeno nabíjecím akumulátorem typu 18650.

K ovládání fotoaparátu či kamery je určena kombinace 3 programovatelných přepínačů a 9směrného touchpadu, jenž slouží k navigaci v menu, nastavení parametrů (např. ISO, clony a závěrky) a následnému potvrzení požadované hodnoty. Kromě toho je k dispozici tlačítko spouště (REC) a roller umožňující u kompatibilních objektivů dálkově manuálně zaostřovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nabídka podporovaných funkcí se různí podle značky a typu spárovaného přístroje. Kompletní informace najdete na stránkách výrobce a jeho facebookovém účtu, zde zmíníme pouze fotoaparáty.

  • Sony A9, A6000, A6300, A6400, A6500, RX100, RX02 bezdrátové ovládání funkcí: ISO, clona, závěrka, spoušť (pro video i snímky), zoom, autofokus. Při použití s fotoaparáty Sony A7II, A7III a A7IV je nutné zakoupit záložní zdroj.
  • Canon 1DX II, 5DS, 5DS R, EOS R, 5D IV, 5D III, 5D II, 6D II, 6D, 80D bezdrátové ovládání funkcí: ISO, clona, závěrka, spoušť (pro video i snímky), zoom, autofokus, živý náhled, ruční ostření.

Grip si můžete do 22. února předobjednat na webu Portkeys za výhodnou cenu 299 USD, tedy o 100 USD levněji, než je plánovaná prodejní cena. Předpokládaná doba dodání je březen roku 2020.

Témata článku: Technika, Canon, Příslušenství, Sony, Technologie

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina