S adaptérem Megadap ETZ11 můžete nasadit objektivy Sony na bezzrcadlovky Nikon Z

29. srpna 2021
TWEET SDÍLET

Vzájemná nekompatibilita objektivů a fotoaparátů je daná použitím odlišných bajonetů pro uchycení objektivu, což je sice fakt, který tu s námi existuje už více desetiletí, ovšem i tak se najdou objektivy, které bychom rádi na jiný než plně kompatibilní přístroj chtěli nasadit.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejčastěji jsou to objektivy něčím specifické, anebo zkrátka objektivy, které nejsou s požadovaným bajonetem k dispozici. A právě to je jedním z důvodů proč vznikají adaptéry pro použití různých objektivů na tělech bezzrcadlovek Nikon Z, jejich „zasklení“ zatím není nijak široké.

Jednou z novinek na tomto poli je adaptér Megadap ETZ11, který umožňuje nasadit na Nikon Z objektivy s bajonetem Sony E, a to jak ve variantě pro plnoformátové, tak pro APS-C snímače.

Adaptér spolupracuje jak s originálními objektivy Sony, tak s těmi, které produkují třetí strany a jsou osazeny shodným bajonetem. Adaptér zvládá automatické ostření v režimu AF-S i AF-C, nastavení clony z těla fotoaparátu a také spolupracuje se stabilizací v těle aparátu.

Adaptér samotný je poměrně malým kouskem hliníku o tloušťce 2 mm, který je osazen kontakty, bajonetovým zámkem a USB rozhraním pro budoucí aktualizaci firmwaru. Cena byla nastavena na 250 USD

Témata článku: Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Nikon, Sony


Jak na padající Perseidy ve třech krocích

Jak na padající Perseidy ve třech krocích

V relativně pravidelných intervalech se můžeme těšit na zajímavou podívanou v podobě „padajících hvězd“ na noční obloze. Tento přírodní úkaz je zároveň dobrou příležitostí pro vznik netradičních snímků.

Petr Březina
Fotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily