20
Fotogalerie

Rychlobalič od Lowepra: Test fotobatohu

Lowepro na sklonku roku představilo dva nové typy fotobatohů. Univerzální model Fastpack 250 jsme pro vás otestovali.

Poslední novinkou mezi fotobatohy Lowepro byl výroční model Primus AW, který jsme pro vás recenzovali v druhé polovině září. Nyní představilo Lowepro hned šest nových fotobatohů ve dvou modelových řadách – Flipside a Fastpack.

Řada Flipside obsahuje dva jednokomorové modely Flipside 200 a Flipside 300, které se liší pouze rozměry a vnitřním objemem. Menší z nich je konstruován pro transport digitální zrcadlovky s objektivem o maximální délce 200 mm, větší batoh pak pojme zrcadlovku s 300mm objektivem. Test modelu Flipside 200 vám přineseme v průběhu ledna.

Flipside_orig_02.jpgFlipside_orig_12.jpg
max. velikost | max. velikost
Flipside 200 a Flipside 300

Řada Fastpack je složena ze čtyř batohů – dva dvoukomorové (Fastpack 100 a 200) a dva tříkomorové (Fastpack 250 a 350). První dva mají horní komoru pro osobní věci a spodní pro fototechniku. Větší dvojice má navíc komoru určenou pro notebook v zádové části. Koncepce a cílová skupina druhé dvojice je velmi podobná, jako u batohu CompuDaypack. Batohy jsou k dispozici v trojí barevné kombinaci – černá, černo/červená a černo/modrá.

Fastpack_orig_01.jpgFastpack_orig_14.jpgFastpack_orig_20.jpgFastpack_orig_31.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Postupně vedele sebe Fastpack 100, 200, 250 a 350

Specifickým prvkem řady Fastpack je boční přístup do komory s technikou, výrobce zde opět využil zkušeností s návrhem modelu SlingShot, u kterého se boční přístup do hlavní komory objevil poprvé. Vzájemně se modely 250 a 350 liší opět velikostí a vnitřním objemem, první z nich pojme 15,4" notebook, zrcadlovku s 200mm objektivem a další 2–3 objektivy. Větší bratříček je určen pro 17" notebook, zrcadlovku s 300mm objektivem a dva až tři další objketivy.

Fastpack_orig_25.jpgFastpack_orig_26.jpg
max. velikost | max. velikost

Celkové provedení, šití a konstrukce batohu je na velmi dobré úrovni. Zadní kapsa pro notebook má rozměry 28,5 × 4 × 37 cm a pohodlně do ní zasunete 15" notebook a zdroj uložíte ještě nad něj. V případě širokoúhlého 15,4" počítače již musíte dát zdroj do spodní komory.

Fastpack_04.jpgFastpack_05.jpg
max. velikost | max. velikost

Ta má rozměry 28,5 × 15 × 23,5 cm a je vybavena celkem pěti dělícími příčkami, v jejím víku najdete dvojici malých kapsiček pro úschovu paměťových karet. Na víku je ještě jedna vnější plochá kapsa na zip pro drobnosti, osobně se mi osvědčila pro přenášení odrazné desky. Tato kapsa je ještě kryta kusem látky s dvěma sponami. Pokud tedy chcete otevřít spodní kapsu s technikou, je nutné rozepnout spony, odklopit ochrannou látku a poté teprve otevřít zip.

Fastpack_09.jpgFastpack_10.jpg
max. velikost | max. velikost

Na jednu stranu se může toto řešení zdát zdlouhavé, pokud se ale pohybujete ve městě či v dopravních prostředcích, je mnohem bezpečnější než samotný zip. Ten může nepozorovaně otevřít kdokoliv a připravit vás o fotoaparát.

Fastpack_07.jpgFastpack_08.jpg
max. velikost | max. velikost

Nedostatkem pro mne byla nutnost sundávat batoh z pravého ramene, poté jej otočit na břicho pod levou paží a po rozepnutí kapsy vyndat fotoaparát. Ocenil bych možnost výběru z druhostranné varianty, či zcela průchozího zipu, aby bylo možné sundávat levý ramenní popruh a pod pravou paží přemístit batoh na břicho. Může se to zdát jako nepodstatná věc, ovšem při stávajícím provedení pro mne (praváka) je manipulace nepříliš pohodlná a především nejistá.

Fastpack_12.jpg
max. velikost

Poslední komora v horní části má rozměry 28,5 × 14 × 21 cm, v jejích útrobách najdete malou síťovanou kapsičku a organizér na tužky, mobilní telefon a kapesní počítač, vše na zádové straně. Na vnější části komory je ještě jedna kapsa na zip. Zamrzí absence samostatné kapsy na dokumenty A4, či možnost propojení horní komory se spodní. Alternativou je uložení dokumentů do komory s počítačem.

Fastpack_14.jpgFastpack_16.jpg
max. velikost | max. velikost

Na boční straně je ještě malá síťovaná kapsa se stahováním na gumičku, velmi dobře poslouží pro přenášení malých věcí, nebo pro lahev s vodou.

Fastpack_02.jpg
max. velikost

Velice příjemným překvapením byla zádová část batohu a ramenní popruhy. Popruhy jsou dostatečně široké s měkkým polstrováním. Na jednom z nich najdete malou kapsičku na mobil, na druhém pak pásek látky pro připevnění kapsy s klipem.

Stejně polstrovaná je i zádová část, nečekejte sice ergonomicky dokonalé provedení, svému účelu však slouží velmi dobře. Lepší nošení podporuje i malý bederní pás, který je umístěn netradičně více ke středu zad. Svoji funkci plní na jedničku.

Fastpack_03.jpgFastpack_18.jpg
max. velikost | max. velikost

Batoh je vyroben z polyesteru, který sice není nepromokavý, avšak lehký deštík mu neublíží a techniku bezpečně ochrání. Jediným nedostatkem je absence pláštěnky, která bývá většinou integrovaná ve spodní části batohu.

V cenové kategorii do tří tisíc korun budete podobný batoh hledat obtížněji než s větším rozpočtem. Menší model CompuDaypack sice zastane podobnou funkci, je však určen primárně do města, čemuž odpovídá i jeho konstrukce a menší prostor pro techniku. Podobně jako u většiny fotobrašen a fotobatohů, i zde platí pravidlo, že je nutné si je před koupí vyzkoušet, a to nejlépe s vlastní technikou.

Plusy:

  • polstrování zad a bederní pás
  • chráněný vstup do komory s fototechnikou
  • praktické kapsičky

Mínusy:

  • absence pláštěnky
  • chybí kapsa na dokumenty či možnost propojení oboukomor
  • spodní komora by mohla být přístupná z obou stran

Cena:

  • 2 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud