Rychlík mezi kompakty: Nikon Coolpix P90

27. února 2009
TWEET SDÍLET
Patnáct snímků za sekundu, 24násobný zoom. O těchto i dalších parametrech kompaktu se dozvíte v našem článku.

Poslední letošní novinkou z produkce Nikonu je model Coolpix P90. Písmeno „P“ v jeho označení znamená nejvyšší třídu kompaktů „Performance“. Můžeme tedy očekávat a těšit se na pokročilé automatické funkce i podporu manuálního režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nikon Coolpix P90

Bohatá nabídka ovládacích prvků

Konstrukce a vnější vzhled navazuje na předchozí model P80. Ergonomie fotoaparátu je uzpůsobena pro snadné držení i ovládání a pogumované partie těla dodávají fotografovi pocit jistoty. Ovládání zoomu je na prstenci kolem spouště. Výběr režimů se provádí otočným kolečkem na horní straně kompaktu. K dispozici je i kolečko pro palec obvyklé u digitálních zrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Optický zoom tohoto Nikonu je 24násobný a posunuje tento kompakt do kategorie ultrazoomů. Z nedávno představených novinek bych vzpomenul 26násobný zoom Olympusu SP-590UZ a 24násobný zoom Kodaku Z980.

Dobrá světelnost a 24násobný zoom

Nikon vybavil tento fotoaparát skutečně širokoúhlým ohniskem. Rozsah ohniskových vzdáleností je od 26 do 624 mm. Pokud započteme zoom digitální, dostaneme nejdelší ohnisko 2496 mm. Chvályhodný je i rozsah minimálních clon. Světelnost objektivu na širokoúhlém ohniskové vzdálenosti je F2,8 a na nejdelší ohniskové vzdálenosti je F5. To jsou skutečně dobré hodnoty, vezeme-li v úvahu velký rozsah ohnisek. Je otázkou praktických testů jak rychlý je motorový posun čoček v objektivu a změna ohniska.

Objektiv standardně ostří od půl metru, v režimu makro dovolí fotografovi přiblížit se k objektu až na jeden centimetr. V hledáčku je devět ostřících bodů nebo ostření na detekovaný obličej. Zaostřovacích polí je celkem 99.

Mechanická stabilizace je řešena pohybem senzoru. Při natáčení videosekvencí se aktivuje elektronická stabilizace.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Objektiv zasunut | Vysunutý objektiv 

Rozsah expozičních časů je 8–1/2 000 sekund. Kreativněji založení fotografové by jistě ocenili delší „dlouhé“ expozice.

Vysoké ISO 6 400 je lepší mít pod kontrolou

Srdcem fotoaparátu je senzor s délkou úhlopříčky 1/2,33 palce a 12,1 Mpx efektivními body. Obrazová data zpracovává obrazový procesor Expeed. Rozsah citlivostí je velký 64–6 400 ISO a proto je kompakt vybaven několika omezujícími módy. Základní mód má rozsah 64–2 000 ISO. Druhý mód je automatický výběr citlivosti  s „rozumnými“ hodnotami 64–800 ISO, které lze uživatelsky omezit na maximum ISO 400. V režimu vysoké citlivosti můžete vyzkoušet šum fotografií v rozpětí 1 600–6 400 ISO a snížené velikosti obrazu 3 Mpx. Redukce šumu aktivuje automaticky a prodlužuje expoziční čas.

Obyčejné video a neobyčejná kadence sériového snímání

Kompakt umožňuje natáčení ozvučených videosekvencí v rozlišení 640 × 480 bodů nebo polovičním při rychlosti 30 snímků za sekundu. Délka videa je omezena kapacitou paměťové karty. Lepší parametry videa lze nalézt u konkurenčních výrobků, ale tento přístroj není koncipován jako video-fotoaparát.

Nedostatky videa plně kompenzuje rychlost sekvenčního snímání, která je patnáct snímků za sekundu a čtyřicet pět snímků v jedné sérii. Přístroj zahájí snímání už při nástisku spouště a vyrovnávací paměť uchová pouze poslední záběry před uvolněním spouště. Díky této časosběrné funkci nepropásnete ten pravý okamžik.

Klepněte pro větší obrázek 
Princip sériového snímání

Nevidíte na displej? Vyklopte jej!

Fotografie a scénu můžete sledovat v elektronickém hledáčku nebo na výklopném TFT LCD displeji s antireflexní úpravou. Vzhledem ke kategorii fotoaparátů bych ocenil vyšší rozlišení u obou monitorů. Hledáček o úhlopříčce 0,24 palce, stejně jako třípalcový displej, zobrazuje jen 230 000 obrazových bodů, což je 52krát méně, než je maximální rozlišení výsledné fotografie. Displej je výklopný jen ve vertikálním směru a uživateli usnadní fotografování z nadhledu a podhledu. Neumožní fotografování „za roh“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Možné polohy vyklopení displeje

Fotíme s manuálem i automatikou

Kromě úplné automatiky fotoaparát podporuje všechny režimy expozice včetně manuálních PSAM, tedy programový režim, prioritu času, prioritu clony a úplný manuál. Měření expozice je možné ve třech módech: celoplošné Matrix s 256 zónami, se zdůrazněným středem a bodové (středový nebo AF bod). Expozici lze kompenzovat v rozsahu +/- 2 EV s krokem jedna třetina. K dispozici jsou dvě banky uživatelského nastavení, což jistě ocení ti, kteří budou používat kompakt k různým typům fotografování a neradi cestují v položkách menu.

Ze softwarových podpor jsou k dispozici všechny „fíčury“ z aktuální nabídky Nikonu. Je to funkce detekce obličeje (12 tváří), detekce úsměvu, detekce mrknutí, AF sledování objektu, digitální přisvícení scény (D-Lighting) a panorama asistent.

Blesk kompaktu je manuálně výklopný. Jeho dosah při automatické citlivosti je 0,5–8 m (W) a 1,7–5 m (T).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyklopený blesk

Energii dodává Li-Ion akumulátor EN-EL5, který vystačí pouze na 200 snímků. Aktivní fotografové z tohoto údaje nemohou mít radost.

Pro ukládání snímků je k dispozici malá interní paměť o kapacitě 47 MB nebo paměťová karta typu SD/SDHC.

Rozměry aparátu jsou cca 114 × 83 × 99 mm a jeho hmotnost bez baterie a karty činí cca 460 g.

Podrobnou specifikaci naleznete na stránkách Nikonu.

V prodeji se objeví v březnu. K dispozici bude pouze v černém provedení. Jeho doporučená cena je 11 590 korun.

Nevyváženost vybavenosti nemá na výsledné fotografie vliv

Kompakt je navržen pro fotografy, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad procesem fotografování. Upozornil bych na nevyváženost sestavy. Na jedné straně klady – dobrá světelnost, rozsah a širokoúhlost objektivu a skvělá rychlost snímání. Na straně druhé jsou zápory – malé rozlišení hledáčku a displeje a energetická nenasytnost. Zápory naštěstí nemají přímý dopad na kvalitu výsledných fotografií a ovlivňují pouze komfort fotografování.

Témata článku: Technika, Nikon

Určitě si přečtěte

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotografovéKultura
Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

4 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
PanasonicTesty
Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Každé roční období je pro fotografa výzvou. Nejinak je tomu v zimě, kdy máte možnost zaznamenat originální scény.

3 Karel Horký

Karel Horký
Fotoškola
Fotografie týdne: portréty ulice

Fotografie týdne: portréty ulice

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

1 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy