Rychle rostoucí rodina Olympus PEN přichází s Bluetooth modelem

20. ledna 2011

Olympus zahájil revoluci ve fotografování a především usnadnil ovládání fotoaparátů již u prvních modelů řady PEN. Tato revoluce dnes pokračuje v novém fotoaparátu Olympus PEN E-PL2. Nikdy dříve nebylo pro začínající fotografy snadnější pořídit profesionální fotografie kompaktním přístrojem, avšak v téže kvalitě, jako to dokáží digitální zrcadlovky.

Díky 3” LCD obrazovce, vestavěnému průvodci, HD video režimu, otočnému a pohotovému ovladači a extrémně lehkému a kompaktnímu objektivu M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3-5-5.6 II, je fotografování s novým PENem učiněnou radostí. Nejnovější člen rodiny PEN je také pastvou pro oči a milovníky pěkného designu. Jeho elegantní, štíhlý a moderní tvar upoutá zraky nejednoho kolemjdoucího. Díky kompatibilitě s technologií Bluetooth®, konkrétně s novým komunikačním modulem** Olympus PENPAL Bluetooth®, je E-PL2 připraven ke sdílení pořízených fotografií na mnoha různých sociálních sítích.

Nároční majitelé PENu mohou popustit uzdu svým nápadům a využít k tomu některý z vestavěných uměleckých filtrů, či se pustit na pole filmařiny a v HD rozlišení vyzkoušet, co všechno dokáží, např. ve spojení s nedávno představeným Art filtrem “Dramatický tón” (HDR). S E-PL2 lze v dnešní době použít celkem 16 Micro 4/3 objektivů, tři předsádkové čočky (makro, rybí oko a širokoúhlá), 27 DSLR objektivů systému 4/3 a více než 500 dalších objektivů (s použitím adaptéru). Pro milovníky krásných fotek, a nepřátele složitého ovládání, je E-PL2 splněním nevyřčených přání. E-PL2 se základním objektivem (ekv. 28-84mm) bude v prodeji v lednu 2011 za cenu 14.999,- kč s DPH.

PEN – použití

Lehký a kompaktní PEN E-PL2 je uživatelsky velmi přívětivý fotoaparát v elegantním designu. Sérií nových vylepšení zvyšuje laťku konkurenčním modelům a zároveň pokračuje v tradici mnohokráte oceněného modelu OLYMPUS PEN E-PL1. Stejně, jako jeho předchůdce, nabízí i E-PL2 svým majitelům vestavěného průvodce, který dokáže poradit v téměř jakékoli fotografické situaci. Nově existuje tento průvodce i v režimu HD video. Nový kruhový volič usnadňuje a zejména urychluje volbu funkcí v jednotlivých menu. Velká 3“ LCD obrazovkou s vysokým rozlišením 460.000 pixelů je ideální nejen pro samotné focení a kompozici, ale i pro následné prohlížení a úpravy snímků. Problémy s paměťovou kapacitou jsou také pryč – nový PEN E-PL2 je kompatibilní s nejmodernější řadou paměťových karet SDXC* (zpětně i s SD a SDHC) a podporuje tak všechny známé kapacity těchto karet na trhu. Bez potíží tak lze uložit na jednu kartu nejen tisíce fotografií, ale i množství video nahrávek v HD rozlišení, které jsou kapacitně nejnáročnější.

PEN – kreativita

Tak, jako E-PL1, je i E-PL2 kombinací dvou prvotřídních zařízení v jednom kompaktním těle – vynikající fotoaparát a skvělá video kamera s HD rozlišením. E-PL2 dokáže nahrávat filmy ve standardním automatickém režimu, ale i v konverzi do jednoho z vybraných 6 uměleckých filtrů. Mezi tyto filtry patří i nový „Dramatický tón“, převzatý z vlajkové lodi společnosti Olympus, digitální zrcadlovky E-5. Umělecké filtry II lze nyní dokonce do jisté míry kombinovat a prolínat s dalšími efekty (např. uměleckým rámečkem, s filtrem Camera Obscura nebo Změkčením).

PEN - kvalita

Všechny fotoaparáty PEN poskytují prvotřídní výsledky. Pro zachycení rychleji se pohybujících objektů je E-PL2 osazen novým, velmi rychlým a tichým základním objektivem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II (ekv. 28-84mm). Tento objektiv nejenže zaostřuje rychleji, než jeho předchůdce, ale zároveň nevydává vrnivý zvuk motorku, který by mohl snadno pokazit natáčené video. S citlivostí až ISO 6400, rychlostí závěrky do 1/4000 sec. a sekvencí 3 snímky za sekundu, je E-PL2 plně vybaven do jakékoli situace. Další výhodou pro majitele PEN fotoaparátů, je vestavěný stabilizátor obrazu, díky kterému jsou všechny nasazené objektivy automaticky stabilizované.

Objektivy, do kterých pak již není nutné stabilizátor montovat, jsou tak výrazně menší a lehčí, než konkurenční modely. K dalším prvkům nového modelu patří také vysoko-rychlostní Live MOS snímač s rozlišením 12.3 megapixelů, funkce vícenásobné expozice (překrývání až 3 snímků), nebo schopnost dálkového řízení a odpalování externích blesků vestavěným bleskem fotoaparátu. Všechny tyto funkce modelu E-PL2 a mnohé další jsou vždy po ruce a připraveny pro úplné začátečníky i pokročilé či profesionální fotografy.

Nová generace příslušenství PEN

MajiteléE-PL2 mají více možností, než kdy dříve, aby na plno využili potenciál svého fotoaparátu. Konektor pro příslušenství 2 (AP2) otevírá nový svět kreativních a bezdrátových řešení pro nové, rychle se rozvíjející příslušenství PEN. Jako příklad uveďme bezdrátový komunikační Bluetooth modul** PENPAL, se kterým je možné pořízené fotografie odesílat do počítače, přes mobilní telefon na různé sociální sítě (Flickr, Facebook apod.) či jen sdílet snímky mezi několika PENy vzájemně. Bluetooth modul** PENPAL je kompatibilní výhradně s novým konektorem pro příslušenství, označený číslem 2 (AP2).

Mezi další příslušenství patří adaptér pro externí profesionální stereo mikrofony SEMA-1 (kitové balení již stereo mikrofon obsahuje), optické a elektronické hledáčky, nebo zcela nové makro světlo se dvěma flexibilními rameny a dvěma světelnými LED zdroji, MAL-1. V kapesním provedení se tak nabízí celé fotografické studio, včetně světel pro nasvícení drobných předmětů, jako jsou prsteny, mince, hmyz apod. Kromě již zmíněného příslušenství je k dispozici celá řada objektivů určených právě pro fotoaparáty Olympus PEN. Přes adaptér pak lze využít i 27 objektivů standardu 4/3, nebo dokonce 500 dalších objektivů jiných výrobců (opět pomocí adaptéru).

Samotné objektivy jsou nově doplněny o optické předsádkové čočky, kam patří širokoúhlá předsádka WCON-P01, předsádka typu rybího oka FCON-P01 a makro předsádka MCON-P01 pro detailní záběry. Nejen kvůli makro fotografii, ale i delším expozičním časům, které jsou v některých situacích zapotřebí, komunikuje E-PL2 s kabelovou USB spouští, kterou lze fotoaparát odpálit, aniž by se při expozici rozpohyboval či otřásl.

Olympus PEN E-PL2 bude v prodeji v průběhu ledna 2011.

E-PL2 hlavní charakteristika

Obrazová kvalita

 • Umělecké filtry v HD videu i foto režimu, Dramatický filtr (HDR)
 • Ultrazvukový antiprachový filtr
 • Vestavěný stabilizátor obrazu
 • Kompaktní rychlý a tichý objektiv M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II (MSC kompatibilní)
 • 12.3 High-Speed Live MOS snímač


Snadné ovládání

 • 3.0” LCD s rozlišením 460,000 pixelů
 • Rychle přístupné menu díky kruhovému voliči
 • Vestavěný průvodce v HD videu a foto režimu
 • Živý náhled v HD videu a foto režimu

Kreativita & flexibilita

 • Konektor pro příslušenství 2 (AP2), pro stale rostoucí řadu PEN příslušenství
 • Kompatibilní s PENPAL Bluetooth modulem**
 • Kompatibilní s novým makro světlem MAL-1
 • Rychlost závěrky - 1/4000 s. / sekvence 3 s./s.
 • Vícenásobná expozice až 3 RAW snímků
 • Citlivost ISO 6400
 • BLS-5 Li-ion baterie
 • Kompatibilní se třemi novými předsádkovými čočkami:
  WCON-P01 - širokoúhlá předsádka (pro objektiv 14-42mm 1:3.5-5.6 II)
  FCON-P01 – předsádka “rybí oko” (pro objektiv 14-42mm 1:3.5-5.6 II)
  MCON-P01 – makro předsádka (pro objektivy 14-42mm 1:3.5-5.6 II, 40-150mm 1:4.0-5.6 a 14-150mm 1:4.0-5.6)

Další specifikace

 • Kompatibilní se 16 Micro 4/3 objektivy, 27 4/3 objektivy a 500 dalšími objektivy (přes adaptér)
 • Ohromující design PEN
 • SDXC kompatibilní*

Podrobné informace k E-PL2 naleznete na www.olympus.cz

Olympus PEN E-PL2 bude dostupný v následujících kitech:

 • E-PL2 Kit s objektivem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II
 • E-PL2 Double Zoom Kit (DZK) s objektivy M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 II a M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6
 • E-PL2 10.7x Zoom Kit s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6

Témata článku: Tiskové zprávy


Před 20 lety havaroval raketoplán Columbia. Úlomek při startu poškodil křídlo, experti neodhadli důsledky

Před 20 lety havaroval raketoplán Columbia. Úlomek při startu poškodil křídlo, experti neodhadli důsledky

** Columbia byla raketoplánem, který v dubnu 1981 zahájil program NASA „Space Shuttle“ ** Její mise STS-107 však skončila katastrofou ** Raketoplán se po návratu do pozemské atmosféry rozpadl a všech 7 členů posádky zahynulo

Stanislav Mihulka
Letecké katastrofyRaketoplány
Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Petr Březina
Průvodce nákupem
Google ladí větší přesnost lokalizace přes Bluetooth. A to pro bezpečnější odemknutí telefonu hodinkami

Google ladí větší přesnost lokalizace přes Bluetooth. A to pro bezpečnější odemknutí telefonu hodinkami

** Google do Androidu přidá funkci pro lepší Bluetooth lokalizaci ** Budete vědět, zda je zařízení blíže nebo dále než 1 metr ** Jako první by měla funkce sloužit pro odemykání telefonu hodinkami

Martin Chroust
Smart LockBluetooth
V únorovém Computeru ukazujeme, jak bezpečně vyčistit počítač a notebook od prachu

V únorovém Computeru ukazujeme, jak bezpečně vyčistit počítač a notebook od prachu

** Jak surfovat anonymně ** Důkladně jsme srovnali DDR4 a DDR5 ** Test přenosných projektorů

Časopis Computer
Časopis Computer
Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Disney+ a 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2023. Avatar, Divnosvět, Simpsonovi

Disney+ a 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2023. Avatar, Divnosvět, Simpsonovi

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Disney+ nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Disney+
Proč rychlá nabíječka někdy nabíjí pomalu? Výrobci se spolu nedohodli. Standard je ale blízko

Proč rychlá nabíječka někdy nabíjí pomalu? Výrobci se spolu nedohodli. Standard je ale blízko

** Není rychlonabíjení jako rychlonabíjení ** EU vnese do mobilní džungle brzy jasná pravidla a řád ** USB-C Power Delivery o výkonu 100W bude povinný standard

Martin Chroust
USB-CRychlé dobíjeníNabíjení
Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

One Piece Odyssey zachycuje věrně obrazový styl a potřeštěnost knižní předlohy, ale jen s obtížemi dokáže zaujmout hráče tímto svérázným pokusem o akční RPG.

Michal Polok
One Piece OdysseyRecenze
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejen houbičky a smrtící infekce dokážou rychle vyhubit lidstvo. Vybrali jsme nejlepší a nejznámější filmy, které ukazují, jak si lidé poradí (nebo taky neporadí) se zhroucením společnosti a různými katastrofami. Některé jsou smrtelně vážné, některé akční a některé... velmi odlehčené.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět