Programů, které zvládají základní úpravu fotografií a přitom jsou zdarma je celá řada. jedním z nich je i jednoduchý Ai Picture Utility.
Důvodů proč používat programy, které sice neoplývají velkým množstvím funkcí, ale na druhou stranu jsou méně náročné na systém, může být mnoho. Když je program navíc zdarma pro nekomerční použití, pak je to dalším plusem. Jedním z takových editorů je Ai Picture Utility (AiPICT), který umožňuje v několika krocích vylepšit vzhled snímků, a to jak automaticky, tak i s plnou kontrolou procesů.
Program pracuje s řadou nejrozšířenějších obrazových formátů a číst umí také multimediální soubory, jako je mp3, wav či avi. Editor je zdarma pro nekomerční využítí a stáhnout si jej můžet přímo ze stránek autora, v současné chvíli je k dispozici verze 8.3.
Pracovní prostředí programu je přehledné a jednoduché, v levé části můžete zobrazit stromový přehled složek, po označení některého z obrázku se tento otevře v samostatném editačním okně. V jeho horní části najdete sadu několika nabídek z nichž nejpoužívanější bude pravděpodobně Enhance.
Hned první v nabídce této záložky jsou automatické úpravy a že jich není málo, upravovat můžete kontrast, světlost, barevnost či vyvážení bílé. Při jejich kombinaci je však třeba dávat pozor, na výslednou kombinaci snímku, při aplikaci všech automatických vylepšení může být výsledná podoba snímku značně zkreslená, podobně jako na ukázce níže.
Pokud trpí vaše snímky podexpozicí či naopak přeexpozicí, pak jistě využijete funkci Fix UnderExposure nbvo Fix OverExposure, které umožňují v několika jednoduchých krocích upravit obraz. V dialogovém okně, které funkcí aktivujete je náhled snímku před a po úpravě a spolu sním i pracovní panel na levé straně.
V pracovním panelu najdete tři posuvníky, které se mění na základě zvolené metody úpravy, kterých je celkem pět. Kromě úpravy středních tónů a úrovní je k dispozici nastavení kontrastu a jasu v různých závislostech.
Chcete-li obrázek otočit nebo změnit jeho velikost, pak navštivte záložku Image, kde najdete volbu Rotate a Resize. V případě otáčení jsou k dispozici čtyři volby – otočení o 90°, otočení o 270°, možnost Normal a Fine pak nabídne otočení o zadaný úhel ve stupních, respektive setinách stupně.
Také při změně velikosti můžete volit ze dvou možností – Interpolate a Resample, z nichž ta první je rychlejší, druhá pak šetrnější ke kvalitě snímku.
Ořez snímku nemá svůj samostatný nástroj, chcete-li obrázek oříznout, je třeba nejprve zvolit výsledný formát pomocí nástroje Selection marquee tool. Jakmile máte výběr hotový, kliknete do nej pravým talčítkem myši a následně volíte co se snímkem dál.
Když skončíte s úpravami snímku achcete jej uložit, vyberte volbu Save As, kde si v dialogovém okně zvolíte formát snímku. V případě JPEGu je k dispozici možnost nastavení typu komprese. V prvním dialogovém okně klikněte na tlačítko Compress.
V dalším okně pak můžete volit typ ostření, způsob vyhlazení hran a také míru komprese, velmi praktická je v tomtom případě možnost náhledu po uložení, pomocí tlačítka Test. Jeho stisknutím se vykreslí náhled snímku po aplikaci zvoleného nastavení.
Dnešní článek neměl za úkol zevrubně představit program Ai Picture Utility, jeho smyslem bylo poukáza na existenci dalšího freewarového editoru snímků, který nabízí zajímavou možnost, jak upravovovat své fotografie. Pokud tento program používáte, budeme rádi, když se podělíte o své tipy a postupy. Pokud naopak používáte jiný program, budeme rádi pokud nám sdělíte své postřehy a třeba se s jeho minirecenzí uvidíme příště.