Rybí oko, které vidí i za vás, je dostupné pro Sony E. Za astronomickou sumu

24. března 2020
TWEET SDÍLET

​Téměř přesně před rokem jsme na našem webu informovali o unikátním projektu, v jehož rámci vznikl prototyp hyper širokoúhlého objektiv C-4 Precision Optics 4,9 mm F3,5 s bajonetem pro full-frame Sony.

Objektiv, který vidí i za vás, si nyní lze koupit nebo pronajmout. Zájemci z řad fotografů nebo filmařů však musejí sáhnou velmi hluboko do kapsy. Chtějí-li tento exkluzivní kousek vlastnit, musejí investovat 39 000 USD (cca 900 000 Kč), týdenní pronájem pak vyjde na 1 250 USD (cca 30 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Za sestavením tohoto rybího rybího oka stojí půjčovna fototechniky Lens Rentals, kterou čtenáři znají díky pravidelným rozborkám (i velmi drahého) fotografického příslušenství. Původně se jednalo o aprílový vtípek.

V článku zveřejněném 1. dubna 2015 zakladatel firmy Roger Cicala představil trojici projektů pro full-frame fotoaparáty – kromě hyper rybího oka například představil plán na sestavení objektivu s přezdívkou „Znamení ďábla“ a parametry 66,6 mm F0,666 a objektiv „Night Stalker“ se specifikacemi 150 mm F1. „Létající talíř“ už je na trhu, uvidíme, zdali se dočkáme i zbývajících dvou objektivů.

Klepněte pro větší obrázek

C-4 Precision Optics 4,9 mm F3,5 je se šířkou svého záběru světovým unikátem – nejvíce se k němu blíží legendární Nikkor 6 mm F2,8 s úhlem záběru 220 °. Vysoká hmotnost (kolem 10 kg) a velké rozměry objektivu vyžadují speciální trojnohou konstrukci pro stabilní připojení fotoaparátu – rybí oko tak vypadá jako vesmírný modul.

Klepněte pro větší obrázek

Pět čoček s nízkou disperzí v optické konstrukci potlačuje chromatickou aberaci. Objektiv je určen především k natáčení 360° videa a tvorbě virtuální reality, využít ho lze například i při focení interiérů.

Témata článku: Technika, Širokoúhlé objektivy, Technologie

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer