Růžová vpřed: Olympus devětkrát jinak

23. ledna 2008
TWEET SDÍLET
S blížícím se veletrhem PMA se výrobci digitálů začínají probouzet ze zimního spánku a chrlí nové a nové modely.

Není tomu dloho, co jsme vám představili novinky z továrny Casia, Samsungu a Kodaku. Nyní je na řadě Olympus se svojí devítkou novinek a koncem týdne se zase můžete těšit na nové digitály z řad Canonu. Zkrátka pozdně zimní žně jsou v plném proudu.

Hned na úvod se jistě sluší říci, že Olympus nepřišel s žádnou zásadní inovací, která by znamenala obrovský zvrat v technologii digitálů. Avšak věrni své tradici, rozhodli se konstruktéři Olympusu dobýt opět pomyslné prvenství, tentokrát se jedná o aparát s dosud největším rozsahem optického zoomu. Osmnáct bylo málo, a tak se výrobce rozhodl pro krásné kulaté číslo dvacet. Ano, dvacetinásobný optický zoom je realitou a Olympus opět získává prvenství, alespoň v tomto segmentu.

Začněme však od řad nejnižších, celkem bylo uvedeno devět digitálů, z toho jeden ultrazoom, tři lowendové modely a pět stylových mjuček – dvě odolná v řadě SW.

Olympus FE 310, FE 340 a FE 350

Podobně jako u předchozí generace digitálů, i nyní přichází Olympus v základní řadě s podobnými modely. Podobnost je nejen v provedení, vnějším vzhledu a rozlišení, ale částečně také ve funkčnosti a vybavení.

Nejnižší model FE 310 má snímač s rozlišením 8 Mpx a objektiv s pětinásobným optickým zoomem, jehož rozsah je 37–185 mm při světelnosti F3,2–4,8. Fotoaparát je konstruován jako expoziční automat, takže pro snímání nabídne celkem šestnáct scénických režimů, které jsou doplněny možností natáčet video. Nezbytnou funkcí je také detekce tváří. K dispozici bude digitál ve stříbrné a černé barvě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej zůstal 2,5" s nižším rozlišením 154 000 obrazových bodů. Snímky je možné ukládat jak do vestavěné paměti, tak na paměťovou kartu xD.

Klepněte pro větší obrázek

Uprostřed pomyslného pole základních modelů stojí FE 340, digitál s pětinásobným optickým zoomem o rozsahu 36–180 mm, bohužel i v tomto případě je světelnost objektivu podprůměrná a to F3,5–5,6. Scénických režimů je zde o něco více – celkem osmnáct. Ty jsou samozřejmě doplněny funkcí rozpoznávání tváří a natáčení videosekvencí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má úhlopříčku 2,7" a rozlišení 230 000 což by mělo dostačovat pro jemný obraz. Jako úložiště zvolil Olympus tradičně xD karty. Fotoaparát bude k dostání ve čtyřech barvách – černá, tmavě modrá, stříbrná a růžová.

Klepněte pro větší obrázek

Posledním z řady základních digitálů je model FE 350, který má podobně jako jeho předchůdce FE 290, objektiv s počátečním ohniskem 28 mm. Druhý konec objektivu pak nese ohnisko 112 mm, což značí čtyřnásobný optický zoom.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K dostání bude digitál opět ve stříbrné a černé barvě. Mimo expoziční automatiky najdete v útrobách připraveno celkem šestnáct scénických režimů, detekci tváří a digitální stbilizaci formou navýšení citlivosti. Začátečníci jistě ocení funkci nápovědy, kterou známe z dřívějších modelů.

Klepněte pro větší obrázek

Olympus mju 850 SW a mju 1030 SW

Odolné kapesní kompakty jsou specialitou Olympusu, neboť jiný výrobce zatím s podobnou koncepcí nepřišel. Možná právě proto si Olympus dovolil delší pauzu před uvedením nástupce modelu mju 770 SW, který byl zatím nejodolnějším digitálem mezi stylovými mjučky.

Novinka nese označení mju 1030 SW a má velmi podobné vlastnosti jako zmíněný mju 770 SW, tj. vodotěsnost do 10 metrů, odolnost proti pádům z výšky 2 metry, snese tlak 100 kg a v neposlední řadě je i mrazuvzdorný do teploty -10°C. Snímač fotoaparátu má rozlišení 10 Mpx, citlivost je dostupná v rozmezí ISO 80 až ISO 1 600.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Největší a velmi pozitivní změnou je nový objektiv s širokým ohniskem. Počátečních 28 mm je velmi praktických, na opačném konci pak najdete ohnisko 102 mm. Světelost objektivu je F3,5–5,1. Pro snímání je připraveno čtyřiadvacet scénických režimů, včetně čtyř podvodních. Displej velikosti 2,7" má rozlišení 230 000 bodů a je chráněn proti poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek

Druhá odolná stylovka se jmenuje mju 850 SW, což dává tušit rozlišení 8 Mpx. Fotoaprát je přímým nástupcem úspěšného modelu mju 790 SW a nabízí veskrze stejné funkce a vybavení jako předchůdce. To vše úhledně zabaleno do líbivého kovového obalu. Objektiv však má tradičnější rozsah ohnisek, a to 38–114 mm při světelnosti F3,5–5,0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Digitál bude k dostání ve třech barvách – černá, stříbrná a růžová, stejně barevná je tentokrát i zadní stěna. Na té najdete 2,5" displej s dobrým rozlišením 230 000 bodů. Pro fotografování je připraveno čtyřiadvacet scénických režimů, detekce tváří a digitální stabilizace. Začátečníkům pak poradí vestavěná nápověda.

Klepněte pro větší obrázek

Olympus mju 840, mju 1010 a mju 1020

Ani stylovým kompaktům se nevyhnulo navyšování rozsahu objektivu, najdeme tu pětinásobný i sedminásobný optický zoom. Dvojice modelů mju 1010 a mju 1020 se podle dostupných informací liší pouze typem displeje, druhý jmenovaný má displej s lepší čitelností na slunci.

Mju 840 se drží nastaveného designu, který doplňuje čtveřicí barev – stříbrná, černá, modrá a růžová. Na rozdíl od ostatních novinek najdeme u tohoto modelu duální stabilizaci obrazu, založenou jednak na navýšení citlivosti, jednak na plovoucích členech objektivu. Osmimegový snímač produkuje fotografie velikosti 3 248 × 2 436 obrazovýc bodů, jeho citlivost je možné nastavit v rozmezí ISO 64–1 600.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně přístroje je 2,7" displej a tradičně uspořádané ovládací prvky, které jsou podsvětleny pro lepší orientraci v šeru a tmě. Novinkou je panoramatická funkce přímo ve fotoaparátu, která spojí nasnímané obrázky. Samozřejmostí je i all-weather úprava, kterou mají všechny fotoaparáty řady mju.

Klepněte pro větší obrázek

Jak již bylo řečeno, tak mju 1010 a mju 1020 se navzájem liší pouze použitým displejem. Všechny ostatní parametry jsou totožné. Objektiv má sedminásobný optický zoom s rozsahem 37–260 mm a světelností F3,5–5,3. Doposud jsme se u stylových mjuček mohli setkat nejvýše s pětinásobným zoomem, takže tato dvojice si ve stáji Olmypusu prozatím drží prvenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má velikost 2,7" a rozlišení 230 000 bodů, u mju 1020 je použit nový displej, který by měl zajistit extra jasný obraz i na přímém slunci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Olympus SP-570 UZ

V boji o největší rozsah zoomu je momentálně Olympus na špici, nejen že model SP disponuje dvacetinásobným optickým zoomem. Jeho počáteční ohnisko navíc začíná na 26 mm, což je taktéž ojedinělá hodnota. Celkový rozsah objektivu je tedy 26–520 mm při velmi dobré světelnosti F2,8–4,5.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici je plná nabídka expozičních režimů včetně třiadvaceti scénických módů. Ve srovnání s předchůdcem SP 560 UZ, má novinka mírně odlišný tvar těla pro lepší držení. Snímač velikosti 1/2,33" má rozlišení 10 Mpx a produkuje fotografie o velikosti 3 648 × 2 736 obrazových bodů. Snímky je možné ukládat jak do JPEGu, tak i do RAWu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Recenzi některé z novinek vám přineseme hned, jak budou k dispozici.

Témata článku: Technika, První pohled, Olympus, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz


10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software