Růžová tabatěrka – Sony T10 (první pohled)

8. srpna 2006
TWEET SDÍLET
Nový Sony Cyber-shot T10 navazuje na model Cyber-shot T9, a je to na něm znát. Štíhlé kovové tělo nezapře příslušnost k modelové řadě T. V nabídce jsou čtyři barvy těla, takže si vybere opravdu každý (nebo každá?).

T10 je osazena snímačem s rozlišením 7,2 Mpx a velikostí 1/2,5", jak je vidět, tak sedmimegová mánie se nevyhnula ani značce Sony. Jak již bylo uvedeno, tělo je kovové, vyvedené ve čtyřech barvách. Oproti T9 se na první pohled prakticky neliší, asi nejvýraznějším rozdílem je výstupek na posuvné krytce objektivu a blesku, který u předchozího modelu nebyl.

Klepněte pro větší obrázek          Klepněte pro větší obrázek
První dvojice...

Zapouzdřený objektiv má rozsah 38–114 mm (ekvivalent kinofilmu), což značí trojnásobný optický zoom. Světelnost je F3,5–4,3, podle těchto hodnot se jedná o stejný objektiv jako u předchůdce T9. K dispozici je také 6× digitální zoom a Smart Zoom, jehož funkce je založena na výřezu z plného rozlišení – se zvětšujícím se přiblížením klesá rozlišení snímku – při zvětšení 3,6× je to 5Mpx, při 4,5× jsou to 3Mpx, při 5,6× jsou to 2Mpxa při čtrnáctinásobném zvětšení má snímek rozlišení 640 × 480 obrazových bodů. Standardní zaostřovací vzdálenost je 50 cm a 8 cm (makro režim), funkce Lupa umožňuje snímání ze vzdálenosti 1 cm.

Klepněte pro větší obrázek          Klepněte pro větší obrázek
... a druhá dvojice barev

Fotoaparát je vybaven dvojitým stabilizátorem obrazu, jednak je to funkce Super SteadyShot, založená na pohybu optické soustavy při otřesech aparátu a také je to režim vysoké citlivosti snímací soustavy, a to až ISO 1 000. Standardní rozsah citlivostí je tedy ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 000. Obě dvě funkce jsou k dispozici i při záznamu videa. To lze natáčet v rozlišení 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s. Podle tiskové zprávy je možné natáčet videosekvence i při velmi nízkém osvětlení (řádově 10 luxů), aniž by utrpěla jejich kvalita.

Klepněte pro větší obrázek
Osazení horní strany je opravdu střídmé

Dvouapůlpalcový displej má rozlišení 230 000 obrazových bodů a antireflexní vrstvu pro snazší čitelnost na denním světle. K dispozici je také regulace jasu displeje stiskem jednoho tlačítka. Expoziční čas se pohybuje v rozmezí 30 – 1/1 000 s, kompenzace expozice pak š2EV. K dispozici je reálný i náhledový histogram. Mezi nové funkce patří prohlížení snímků s hudebním doprovodem, na výběr jsou čtyři melodie. Pomocí dodávaného softwaru je možné nahrát si do fotoaparátu vlastní hudební doprovod.

Klepněte pro větší obrázek
Plně využitá zadní stěna

O přísun energie se stará Li-Ion akumulátor, komunikaci s okolím zajišuje USB rozhraní, přímý tisk je možný pomocí protokolu PictBridge. Snímky můžete ukládat na paměovou kartu Memory Stick Duo nebo Memory Stick PRO Duo, k dispozici je také 56MB vnitřní paměti.

Základní technické údaje:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,2 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 072 × 2 304 (4:3), 3 072 × 2 048 (16:9)
  • paměové médium: MS Duo/MS PRO Duo, interní 56 MB
  • objektiv: 38–114 mm, F3,5–4,3
  • videosekvence: 640 × 480 pixelů, 30 sn./s
  • LCD displej: 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • rychlost závěrky: 30–1/1 000 s
  • citlivost ISO: Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1 000
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, adaptér
  • rozměry a hmotnost: 89,7 × 54,9 × 20,6 mm, 140 g

Ačkoliv se jedná o expoziční automat, je velice pravděpodobné, že tento model si najde své příznivce zejména mezi těmi, kdo kupují přístroje nejen pro funkci, ale i pro potěchu oka a duše. Velkou výhodou je také kombinace kapesních rozměrů spolu se stabilizací obrazu. Na druhou stranu je však škoda, že výrobce mimo zvýšení rozlišení snímače prakticky nic zásadně nového nepřinesl – nějaká novota by T10 jistě slušela. N atrhu by měl být fotoaparát k dispozici během září 2006, předběžnou cenu zatím výrobce nezveřejnil, avšak námi odhadovaná cena je pod 10 000 Kč, což je v kategorii digitálních šperků průměr.

GPS-CS1
Společně s novým fotoaparátem oznámilo Sony i uvedení GPS přijímače GPS-CS1, v podobě malého přívěšku, který zaznamenává pozici, kde byla fotografie pořízena a následně se synchronizuje s údaji z fotoaparátu. Váha přijímače je pouhých 55 g, napájení zajišuje jedna AA baterie, a to až na 14 hodin provozu. Rozměry jsou 36 × 87 × 36 mm. Jesli bude přístroj k dispozici i v České republice se nám zatím nepodařilo ověřit. Na zahraničních trzích však bude v prodeji během září za cenu asi 150 USD.

Klepněte pro větší obrázek          Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software