Rolleiflex se vrací. Seznamte se s dvouokým instantním fotoaparátem!

Německá dvouoká zrcadlovka Rolleiflex patří bezesporu mezi fotografické ikony předdigitální éry. V posledních letech se analogová fotografie vrací v podobě instantních fotoaparátů. Mezi takové patří též novy Rolleiflex™ Instant Kamera.

Myšlenka oživení linie dvouokých aparátů Rolleiflex TLR (Twin Lens Reflex), jejíž poslední představitel Rolleiflex 2,8F byl oznámen v roce 1960, se zrodila ani ne před rokem. Nyní finální produkt hledá podporu prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.

A již nyní je jasné, že projekt bude úspěšný, neboť cíl kampaně byl splněn za 22 minut od svého zveřejnění. Co přesně se pod názvem Rolleiflex™ Instant Kamera skrývá?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Instantní fotoaparát se vzhledem legendárních dvouokých zrcadlovek a moderními funkcemi.“ Tak představuje svou novinku výrobce. Instantní Rolleiflex opravdu věrně kopíruje vizáž původního modelu zrcadlovky z roku 1929. A co je myšleno těmi moderními funkcemi? Pravděpodobně fakt, že přístroj nabízí v kategorii instantních fotoaparátů nadstandardní možnosti nastavení.

Rolleiflex™ Instant Kamera využívá instantních filmů od Fujifilmu, konkrétně se jedná od Instax Mini s výslednou velikostí snímku 46 × 62 mm. Fotoaparát je osazen dvojicí asférických objektivů sestávajících ze 3 optických členů a nabízejících ohniskovou vzdálenost 61 mm. Ke komponování obrazu slouží tradiční „výklopný“ hledáček, do něhož se hledí shora. Začleněno je i zvětšovací sklo určené k detailnímu náhledu. Lze tedy předpokládat, že ve srovnání např. s Fujifilmem Instax bude zarámování obrazu doslova balada. A stejně tak zaostřování, k němuž je určen roller na levé stěně fotoaparátu, přičemž ostřit lze od 48 cm do nekonečna.

Klepněte pro větší obrázek

Netradiční, resp. nadstandardní výbavou tohoto typu fotoaparátu je proměnlivá clona: zaclonit lze na F5,6, F8, F16, F22 a využít můžete též tajemného režimu Bokeh. Dalším bonusovým prvkem je možnost kompenzace expozice +/- 1 EV. Délku expozice, tak jako u konkurenčních výrobků, lze nastavit ve dvou módech: A s automatickým nastavením času v rozmezí 1/500–1 s a B (Bulb) s maximální dobou otevření závěrky na 10 sekund.

Trocha historie...

Za vznikem fotografické legendy Rolleiflex stojí dvojice společníků Reinhold Heidecke a Paul Franke. První prototyp středoformátové dvouoké zrcadlovky se 6 × 6 negativy představili tito pánové v roce 1927, o dva roky později se začal prodávat pod názvem Original Rolleiflex. Fotoaparát se velmi rychle stal oblíbeným nástrojem dokumentárních fotografů – byl lehčí a snadněji ovladatelný než konkurenční aparáty a pyšnil se špičkovou optikou značky Carl Zeiss. Mezi nejznámější majitele Rolleiflexu patří Robert Capa, Vivian Meierová, Alfred Eisenstadt, Richard Avedon či Diane Arbusová.

Během dalšího půlstoletí byla představena řada verzí, např. Baby Rolleiflex se 4 × 4 negativy, Rolleiflex Automat s automatickým počítadlem filmu a posléze i jednooké modely jak pro střední formát, tak pro 35mm film. Na konci 70. let postihly společnost finanční problémy, které v roce 1981 vyústily v bankrot. Posléze následovalo několik desetiletí střídání majitelů. Od roku 2015 Rolleiflex funguje pod názvem Rollei GmBH & Co. KG

 

 

Ve fotoaparátu je zabudován měřič okolního osvětlení s indikátorem korektního (zelená)/nesprávného (červená) nastavení expozice. V horších světelných podmínkách je možné využít vestavěného blesku s automatickým nastavením síly záblesku. Tvořiví jedinci si mohou vyhrát také se skládanými expozicemi v režimu multiexpozice.

Rolleiflex™ Instant Kamera patří svými rozměry (141 × 102 × 80 mm) a váhou (525 g) s robustnějším přístrojům. O napájení se starají tři 1,5V AA baterie. V rámci kampaně je fotoaparát nabízen v několika variantách. Za samotný Rolleiflex Instant zaplatíte od 420 USD, v balení s filmem Fuji Instax Mini 484 USD a ve velkém setu s barevným a černobílým filmem, ND filtrem a makro předsádkou za 535 USD. Produkty by měly být zaslány v říjnu tohoto roku.

Ukázkové snímky:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Instantní fotografie, Rollei


Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
První benchmarky Snapdragonu 8 Gen 2 jsou tady. Qualcomm se dotahuje na Apple, grafikou jej už překonává

První benchmarky Snapdragonu 8 Gen 2 jsou tady. Qualcomm se dotahuje na Apple, grafikou jej už překonává

** Qualcomm poslal do světa referenční telefony se SD 8 Gen 2 ** V benchmacích se čipset pomalu dotahuje na Apple ** Grafický výkon a efektivita však překonává i Apple A16 Bionic

Martin Chroust
SnapdragonBenchmarkQualcomm