Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

24. února 2019
TWEET SDÍLET
Společnost Ricoh představila finální verzi profesionálního kompaktu s pevným světelným objektivem GR III, nově s dotykovým LCD, hybridním AF a Bluetooth,. Rozrostla se také řada outdoorových přístrojů – o nový top model WG-6 a superodolný G-900.

Ricoh GR III byl k spatření již v září minulého roku na kolínské Photokině, s kusými doprovodnými informacemi. Nyní byl představen finální produkt, včetně kompletních specifikací.

Klepněte pro větší obrázek
 

V pořadí třetí model kompaktu se snímačem formátu APS-C přichází na rozdíl od „dvojky“, která přinesla jen drobné inovace – hlavním vylepšením bylo přidání podpory bezdrátové komunikace, s novými téměř všemi podstatnými komponenty – snímačem s vyšším rozlišením, výkonnějším procesorem, dotykovým LCD, podporou Bluetooth, hybridním autofokusem či mechanickou stabilizací.

Klepněte pro větší obrázek

Ricoh GR III je osazen CMOS snímačem typu APS-C, jehož efektivní rozlišení narostlo z 16 Mpx na 24,2 Mpx. Senzor je stabilizovaný ve 3 osách s dobrou účinností 4 EV. Stabilizaci lze mj. využít k simulaci AA filtru za účelem potlačení efektu moaré. Soubory se ukládají do formátu JPEG a/nebo 14bitových RAWů (DNG).

Novému snímači sekunduje přepracovaný objektiv s tradičním ohniskem 28 mm a světelností F2,8. Optická soustava zahrnuje 6 prvků uspořádaných ve 4 skupinách. Výrobce slibuje ostřejší obraz a minimální distorzi a chromatickou aberaci. Ohnisko objektivu lze rozšířit prostřednictvím nového širokoúhlého 0,75× adaptéru GW-4, při jehož použití dostaneme ohniskovou vzdálenost 21 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Minimální zaostřovací vzdálenost klesla z 10 cm na 6 cm v režimu makro, v normálním módu objektiv ostří již od 10 cm (na rozdíl od 30 cm u GR II). Změnami prošel také systém automatického ostření, který je nově hybridní – k detekci kontrastu přibyly fázové detektory. Dle Ricohu by měl být AF rychlejší a přesnější.

Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100 až extrémních ISO 102 400. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s. V příliš ostrém světle, které by vyžadovalo ještě kratší čas expozice, lze aktivovat ND filtr. Rychlost sériového snímání 4 sn./s se nezměnila a i nadále zaostává za konkurencí. K dispozici je několik typů bracketingu, intervalové snímání a režim multiexpozice.

Klepněte pro větší obrázek

Z těla byl „odoperován“ vyskakovací blesk, patice na blesk externí, případně další příslušenství (např. volitelný elektronický hledáček), zůstala zachována. Zajímavostí je redukce nabídky na voliči fotorežimů, odkud zmizely položky video a plná automatika. Tím dává Ricoh jasně najevo, že jeho produkt patří do rukou pokročilých fotografů a že video je jen nezbytným doplňkem.

A specifikace videa to jen potvrzují. 4K záznam opět podporován není, maximem jsou Full HD sekvence (ve formátu MP4) se standardní snímkovou frekvencí 60 sn./s. Nepřibyly ani vstupy pro externí příslušenství (ani HDMI výstup), spokojit se tak musíte pouze s USB-C 3.0 konektorem, přes nějž lze fotoaparát i nabíjet.

Klepněte pro větší obrázek

Poněkud kontroverzním krokem je odstranění páčky k přepínání mezi režimy ostření. Výrobce pravděpodobně spoléhá na 3", nově dotykovou, obrazovku s rozlišením 1 037 000 bodů (méně než u předchůdce), kde bude dostupná většina nastavení a přes niž bude lze provádět i volbu oblasti zaostření. Naopak, za správný krok považuji změnu funkčnosti ovládacího kroužku, který je nyní defaultně nastaven na kompenzaci expozice.

K ukládání dat jsou určeny paměťové karty SD, praktické je i zakomponování interní 2GB paměti. Co nepotěší, je znatelný pokles výdrže baterie, a to i přesto, že akumulátor má vyšší kapacitu. Na jedno nabití pořídíte pouhé dvě stovky snímků. Rozměry a hmotnost fotoaparátu zůstávají téměř neměnné: 109 × 62 × 33 mm, 257 g. Ricoh GR III se začne prodávat v březnu za 900 USD. Adaptér GW-4 bude dostupný za 250 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Ricoh rozšířil také modelovou řadu odolných kompaktů a představil novou stájovou jedničku Ricoh WG-6. Novinka nabídne 1/2,3" BSI-CMOS snímač s vyšším rozlišením, konkrétně 20 Mpx, což nemusí být u malého čipu chápáno jako výhoda, neb lze očekávat vyšší úroveň šumu. Maximální citlivost snímače ISO 6 400 už bude jen stěží použitelná. Závěrka pracuje rychlostí 4–1/4 000 s a soubory se ukládají pouze do formátu JPEG.

Klepněte pro větší obrázek

Zcela jistým krokem zpět je osazení fotoaparátu objektivem z odlehčených verzí (poslední zástupce WG-50) odolných kompaktů Ricohu. Místo objektivu 25–100 mm F2–4,9 tu máme zoom, který sice nabídne větší přepočtený ohniskový rozsah 28–140 mm, ovšem za cenu horší světelnosti F3,5–5,5. Fotoaparát cloní pomocí ND filtru, přičemž maximem je F4,2–6,6.

Klepněte pro větší obrázek
 

Autofokus funguje na bázi detekce kontrastu s 9 ostřicími oblastmi. Ostřit lze už od 1 cm v režimu supermakro, v normálním módu pak od 50 cm. Při focení makra určitě využijete i šestice LED světýlek v kruhovém rozmístění kolem objektivu. Série snímků lze pořizovat rychlostí 3 sn./s.

Ricoh WG-6 umí nově natáčet video ve 4K rozlišení při 30 sn./s. Tatáž snímková frekvence je maximem i u Full HD videa (!). Frekvence 60 sn./s je dostupná až v HD rozlišení. Videozáznamy se ukládají ve formátu MP4. K dispozici je i režim časosběru.

Klepněte pro větší obrázek

Další vítanou inovací je navýšení rozlišení zadního 3" displeje, které z podprůměrných 460 000 bodů vzrostlo na velmi solidních 1 040 000 bodů. Bohužel stále není podporována bezdrátová konektivita, nicméně podporovány jsou FlashAir SD karty. Ve fotoaparátu je zabudován pouze GPS modul pro záznam zeměpisných souřadnic a logování trasy. K dipozici je také elektronický kompas a vodováha. Data se ukládají na paměťové karty typu SD. Akumulátor na jedno nabití zvládne pořídit až 340 snímků.

Klepněte pro větší obrázek

Ricoh WG-6 je samozřejmě důkladně utěsněný a všestranně odolný. Můžete s ním ponořit do hloubky 20 m po dobu dvou hodin, fotografovat v mrazu do -10 °C. Odolá také pádu z výšky 2,1 m. Rozměry přístroje činí 118 × 66 × 33 mm, hmotnost odpovídá 247 gramům. Kompakt se začne prodávat v březnu za 399 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud požadujete ještě odolnější fotoaparát, Ricoh si pro vás připravil vysoce odolný model G-900. Co do fotografických specifikací se jedná o totožný přístroj jako WG-6, liší se jen provedením – odolá tlaku 100 kg a je rezistentní vůči (výrobcem nespecifikovaným) chemikáliím –, velikostí interní paměti (6,5 GB), podporou hlasových poznámek a možností zaheslování. A také cenou, která je víceméně dvojnásobná – 799 USD.

 

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Ricoh, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola