Ricoh nejen s novým snímačem

Ricoh nejen s novým snímačem

Jakkoliv jsou digitály Ricoh málo známé, jejich parametry jsou úctyhodné a závidět by je mohl kdekterý kompakt.

Digitální kompakt Ricoh GX200 není v portfoliu výrobce prvním fotoaparátem tohoto typu, jednozančně však je jeho vlajkovou lodí. Předchůdce Ricoh GX100 byl představen bezmála před rokem, a inspiroval se opět ve svém předchůdci Ricoh GR Digital.

Model GX200 je velmi podobný loni uvedenému GX100, a podobně jako u jiných výrobců, ta i Ricoh se rozhodl pro upgrade v podobě snímače s vyšším rozlišením. Není to však jediná změna, které se dočkáme. Podle výrobce je v GX200 použit zcela nový obrazový procesor Smooth Imaging Engine III, který by měl dosahovat lepších výsledků než v případě předchůdce.

ricohGX200.jpg
max. velikost

Na první pohled prakticky nepoznáte mezi oběma digitály rozdíl, jejich vnější konstrukce je zcela shodná, na horní straně najdete vedle sáněk blesku funkční tlačítko a tlačítko aktivace blesku. V pravém rohu je pak volič expozičních režimů, před ním dialogové kolečko a vlevo od něj spoušť a hlavní vypínač.

Zadní strana má klasické rozložení ovládacích prvků, vedle displeje je tedy křížový volič, který má obsazeny tři pozice volbou přímého přístupu. Další dvě tlačítka slouží pro přepnutí zobrazení displeje a samospoušť. V horní části je přepínač zobrazení displej/hledáček, vedle něj další dialogové kolečko a zcela vpravo pak kolébka zoomu.

ricohGX200rear.jpg
max. velikost

Víc pixelů víc vidí

Snímač digitálu má téměř shodnou velikost jako u předchůdce, a to 1/1,7" tentokrát však s efektivním rozlišením 12,1 Mpx. Velikost snímků je tedy 4 000 × 3 000 obrazových bodů, v případě volby poměru stran 3:2 je velikost fotografií 3 984 × 2 656 obrazových bodů. Videosekvence mají rozlišení 640 × 480 bodů ve formátu avi. Samotný snímač má plovoucí uložení, díky němuž je možné využít i stabilizace obrazu. Citlivost je možné zvolit v rozmezí ISO 64 až ISO 1 600 v krocích po 1 EV.

Podobně jako u předchozího modelu, i GX200 umí ukládat snímky jak do JPEGu, tak i do RAWu, který je zastoupen formátem DNG. U GX100 byla největším problémem zhoršená technická kvalita, způsobená vysokou hladinou šumu již při základních citlivostech. Vzhledem k použití nového obrazového procesoru se naskýtá možnost, že se fotoaparát tohoto neduhu vyvaruje.

RICOH_GX200_Top.jpg
max. velikost

Také objektiv zůstal shodný, a to trojnásobný optický zoom s rozsahem 24–72 mm př velmi dobré světelnosti F2,5–4,4. Podobně jako u jiných modelů výrobce, i zde je možné volit mezi pozvolným a krokovým zoomováním, v druhém případě jsou kroky zoomu 24 mm, 28 mm, 35 mm, 50 mm a 72 mm. Volič expozičních režimů je plně obsazen pokročilými režimy expozice (P, A, S) jednou pozicí plně automatické expozice, pozicí pro výběr scénického režimu a třemi pozicemi pro vlastní nastavení.

Další změnou, které se digitál dočkal je mírné zvětšení displeje z 2,5" na 2,7". Jeho rozlišení však narostlo na dvojnásobných 470 000 obrazových bodů. Pro připojení k počítači či televizoru souží standardní USB miniB konektor a AV výstup. Snímky se ukládají na SD či SDHC karty, c případě potřeby je možné využít také vestavěnou 54MB paměť. Napájení je v režii jednoho akumulátoru nebo dvojice AAA baterií.

RICOH_GX200_Side.jpg
max. velikost

Oficiální zaváděcí cena ani datum prodeje na českém trhu zatím nebylo oznámeno, předpokládáme však uvedenín v průběhu prázdni za cenu přibližně 11 000 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud