Další novinkou od Ricohu je model GR Digital, kterým chce společnost navázat na předcházející řadu kinofilmových kompaktů. Do vínku dostal 8,3 megapixelový snímač a především netradiční, externě připojený hledáček.
Na první pohled se nejedná o nijak extravagantní model, zpracováním připomíná staré klasické tvary kinofilmových foťáků a jen LCD displej a ovládací prvky říkají, že jde o něco jiného. Co se celkového designu týče, přístroj spíše potěší skalní fanoušky, než aby se stal hitem u mladé generace. Ovšem, jak je ale dobře známo, zdání klame. V útrobách přístroje byste marně hledali cívku filmu a navíjecí mechanismus, místo toho tam teď trůní 8,3 megapixelový CCD snímač o velikosti 1/1.8 palce vybavený GR techlogií zpracování obrazu. Pomocí něj nafotíte snímky v rozlišení až 3264 x 2448, což už je použitelné i pro tisk velkoformátových fotografií.
Archaický vzhled silně připomíná foťáky z let dávno minulých
Hledáček jak majáček
Objektiv fotoaparátu GR Digital má fixní ohnisko 5,9 mm (28 mm na kinofilmový přepočet) a světelnost F2,4. Toto řešení zvolil Ricoh v souvislosti s použitou technologií, která slibuje prokrelení celé plochy fotografie. Devitibodový autofokus umí zaostřit od 30 cm, v makro režimu pak od 1,5 cm. Kompozici snímku ale budete muset poskládat na displeji, pokud si ovšem nebudete chtít dokoupit externě připojitelný hledáček. Upřímně řečeno, možná to bude lepší bez něj, dvouapůlpalcový TFT displej má dostačujících 210 000 pixelů a s nasazeným hledáčkem vypadá fotoaparát "poněkud zvláštně".
Dvě kolečka k dobru
Další technické parametry jsou ucházející: Citlivost snímače je 64-1600 ISO (poslední hodnora není použitelná v RAW modu) a můžete ji zkombinovat s časy závěrky, které se pohybují v rozmezí 180 - 1/2000 s. Otázkou je, jak se v tomto případě přístroj vypořádá se šumem. Tříminutové otevření závěrky potěší všechny milovníky nočního focení, kterým slibuje dobře prokreslené snímky. Měření expozice bude k dispozici ve třech režimech: 256bodové, bodové a centrované na střed. Ukládat fotografie je možné buď ve formátu JPEG nebo RAW, přístroj umí ukládat i současně v obou svou formátech. Expoziční režimy zahrnují škálu od automatiky přes poloautomatické programy Aperture Priority a Program shift AE až po plně manuální ovládání. V tuto chvíli je na místě vyzdvihnout dvě ovládací kolečka pro ruční nastavení času a clony, což je v kategorii kompaktů jevem dosud neviděným. V tiskové zprávě je zvýrazněn čas pořízení jednoho snímku za 1,7 vteřiny, nicméně o týden mladší bratříček Ricoh Caplio R3 toto zvládá za 0,5 sekundy. Na videu Ricoh šetřil, takže GR Digital zvládne pouhých 320 x 240 pixelů rozlišení.
Externí hledáček. Já bych s ním na ulici nefotil.
Nakolik bude tento model úspěšný je zatím ve hvězdách, má své přednosti i zápory a vzbuzuje rozporuplné pocity podpořené střetem celkového designu a technických parametrů. Velkou neznámou je zatím cena na českém trhu. V Americe jej koupíte za 600 USD, v zemích Spojeného království vás přijde na 399 £.
Máte-li zájem podívat se na ukázkové snímky, pak neváhejte a navštivte stránku http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2005/09/13/2281.html. Je pouze v japonštině, takže se budete muset obejít bez doprovodného textu, ale i tak jsou samotné fotografie dost vypovídající.