Ricoh Caplio R30: automat s širokým záběrem (recenze)

Ricoh Caplio R30: automat s širokým záběrem (recenze)

Pohledný 5Mpx fotoaparát Ricoh Caplio R30 potěší milovníky širokého ohniska. Jako většina jeho předchůdců totiž nabízí v přepočtu hodnotu 28 mm. Celkový rozsah optiky však pokračuje téměř k šestinásobku této hodnoty, tedy 160 mm.

Po představení prvních demosnímků v tomto článku přinášíme slibovanou recenzi fotoaparátu nepříliš známé a dostupné značky Ricoh, která je typická objektivy s rozsahem ohnisek od 28 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj se prodává ve dvou barevných variantách

Klepněte pro větší obrázek
Plastové tělo s kovovými prvky má přesné rozměry: 95 × 53 × 26 mm. Hmotnost přibližně 135 g

Tělo na první pohled přísně dodržuje tvar kvádru. Horní pohled na přístroj však prozradí, že pravá strana přístroje je mírně zahnuta. Má to i své praktické opodstatnění, přístroj se tak pohodlněji drží. Výraznějším prvkem jednoduchého designu je kovový prvek kolem objektivu. Samotný objektiv není nijak drobný a zaujme velkou přední čočkou.

Ve vypnutém stavu se objektiv s téměř 6násobným rozsahem zcela ukrývá v těle hloubky 26 mm. Při plném vyzoomování překvapí, že délka objektivu je ještě více než 2× delší než samotná hloubka přístroje.

Klepněte pro větší obrázek
Průhledový hledáček nehledejte. Veškeré komponování zprostředkuje jen displej

Zadní část těla z větší části zabírá dvouapůlpalcový displej, nahrazující zároveň optický hledáček. Rozlišení bohužel nemá zcela odpovídající, je pouhých 114 tisíc bodů. Potěšeni budete alespoň dobrou čitelností na slunci. Spoušť stejně jako tlačítko zapnutí/vypnutí je na horní straně, veškerá ovládací tlačítka jsou pak přehledně uspořádána napravo od displeje.

Tento model může fungovat nejen jako fotoaparát, ale i jako diktafon. Nahrávání zvolíte na přepínači u horního rohu displeje. Třetí pozice tohoto ovladače přepíná do režimu videosekvencí. Pod tímto přepínačem se dále nachází tlačítko pro prohlížení a úpravu nafocených fotografií. Časté využití najde další tlačítko ADJ, které představuje rychlý vstup do přehledu základních parametrů. Dále je tu tlačítko sloužící k nastavení samospouště či mazání snímků. Níže nastavujeme displej – může být vypnutý, bez informací o snímku, s informacemi, s informacemi i reálným histogramem nebo mřížkou. Delším stiskem tohoto tlačítka DISP můžeme maximálně zvýšit jas obrazovky např. na slunci.

Čtyřcestný volič má nahoře volbu pro výběr scénického režimu, vlevo režimy blesku, vpravo rychlý náhled na poslední snímek, dole makro režim.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reproduktor, úchyt pro poutko, nekrytý konektor pro AV výstup a USB. To vše se nachází na pravé straně přístroje

Klepněte pro větší obrázek
Plně vyzoomovaný objektiv je více než 2× delší než hloubka fotoaparátu. Přesto se při vypnutí dokáže zasunout do těla celý

Klepněte pro větší obrázek
Jedny dvířka ukrývají slot pro SD kartu i akumulátor

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Ricoh Caplio R30 je pětimegapixelový fotoaparát s CCD snímačem o úhlopříčce 1/2,5".

Firemní objektiv je schopen téměř 6násobného přiblížení. Skutečný rozsah ohnisek 4,6–26,4 mm značí v přepočtu univerzální rozpětí 28–160 mm. Ohnisko 28 mm není u kompaktů příliš běžné, přístroj proto za tuto hodnotu získává pochvalu. Využijí jej totiž nejen prostí milovníci širokého ohniska. 28 mm totiž najde využití v mnoha běžných situacích, kdy není možný dostatečný odstup od fotografovaného objektu. Platí to tedy pro veškeré záběry interiérů a architektury. Oceníte jej při fotografování skupinek lidí, ať už jde o fotografie do rodinného alba či snahy o reportáž. Nejdelší ohnisko 160 mm se neztratí při portrétování, zároveň postačuje na běžné přiblížení.

Ricoh Caplio R30 je vybaven pouze programovou automatikou, kterou doplňuje 8 tvůrčích programů. Jsou to běžné režimy portrét, sport, krajina a noční snímek s bleskem a dále tzv. zoom makro využívající pouze digitálního, ne optického zoomu. Nechybí taktéž „High sensitivity“ s přednastavenou maximální citlivostí snímače na ISO 800. Netypických režimem je korekce zkreslení, které narovnává reprodukce různých dokumentů, obrazů, cedulí apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Korekce perspektivního zkreslení. Výsledný objekt po zpracování fotoaparátem neruší pozadí ani zkreslení. Předpokladem pro rozeznání objektu je dostatečně kontrastní okolí
Max. velikost Max. velikost

K reprodukci textových dokumentů slouží textový režim, který obrázky ukládá v černobílé kontrastní podobě s příponou .TIF.

Klepněte pro větší obrázek
Textový režim
Max. velikost

Funkční výbava je poměrně bohatá. Něco málo jste se již mohli dočíst v předchozí kapitole o ovládání. Nejvíce využijete tlačítko ADJ, které skrývá nastavení citlivosti od ISO 64 do 800, můžete zde provést korekci expozice či vyvážení bílé, dokonce se tu nabízí i její ruční kalibrace. Vzhledem ke kategorii automatického digitálního fotoaparátu překvapí další funkce jako možnost manuálního ostření či expoziční bracketing. Další funkcí stojící za zmínku je zobrazování reálného histogramu. Snímkům lze přednastavit barevnost, stejně tak míru ostrosti. Formát snímků v menu nastavíte v poměru 4:3 či 3:2 pro tisk. Kromě samospouště v časech 10 s či 2 s se v menu nabízí i časosběrné snímání v nastavitelných intervalech. Pro akčnější snímky lze využít sériového snímání, které je omezeno pouze kapacitou paměťové karty. V nabídce sou dále i zajímavé režimy S-CONT a M-CONT, které zaznamenají 16 snímků během 2,2 s a uloží za sebou do jednoho snímku. První zmiňovaný režim zaznamenává snímky po stisku spouště, druhý zmiňovaný zaznamená daných 16 snímků dozadu od chvíle uvolnění stisknuté spouště. K výčtu ještě dodejme možnost ručního nastavení dlouhé expozice od 1 do 8 sec či nahrání zvukové poznámky ke snímku. Přístroj lze využít i jako samotný diktafon. Videosekvence ve formátu AVI mají nepříliš oslňující rozlišení 320 × 240 pixelů při 30 či 15 snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek
Sériové snímání S (Stream)-CONT.
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé nastavení barevnosti. Barvy normální, neutrální, živé, černobílé podání
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Na makro jsem expert
Běžnou zaostřovací hranicí je vzdálenost 30 cm na široké ohnisko a 84 cm s použitím dlouhého ohniska. Zaostřování v režimu Makro funguje již od 1 cm na nejširší ohnisko (kterým je v tomto případě 32 mm v přepočtu na kinofilm). S plně vyzoomovaným objektivem je tato vzdálenost posunuta na nedalekých 8 cm. Celkové zvětšení je přitom téměř shodné.

Schopnost autofokusu lze pochválit v dobrých světelných podmínkách za spolehlivost a rychlost. Ve slabém osvětlení však nemáte téměř šanci zaostřit, přístroj totiž postrádá přisvětlovací diodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wide makro, tele makro. Na široké ohnisko pozor na zastínění objektivem
Max. velikost Max. velikost

Ještě zbývá zmínit se o činnosti blesku. Blesk dle výrobce dosahuje na nejširší ohnisko od 20 cm do 240 cm, na nejdelší od 14 cm do 185 cm pokud je nastaveno automatické ISO.

Jak již od pohledu můžete poznat, jde o běžný malý blesk kompaktu. Jeho záblesk nelze nijak korigovat, na což musíte pamatovat pokud jsou fotografované objekty blízko a při použití delších ohnisek naopak nemá ani dostatečný dosah. Radíme tedy využívat jej především k přisvětlení objektů, kdy je k dispozici i další zdroj osvětlení, jako to platí i u většiny dalších kapesních automatů.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhýbejte se použití blesku při fotografování blízkých objektů na široké ohnisko
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Ohnisko 160 mm, ISO 400. Blesk opravdu nedostačuje k objektu vzdálenému 2 metry. Snímek je podexponovaný
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Pokud si při použití dlouhých ohnisek pohlídáte vzdálenost (v tomto případě 1 m), expozice bude ideální
Max. velikost

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Ohnisko 28 není příliš běžné už jen z toho důvodu, že jej provází více vad, které není lehké eliminovat. Následující snímky ukazují použití 28mm ohniska, které dodá snímkům více prostorovosti. Lze však na nich rozpoznat nepěkné rozostření rohových částí snímku a chromatickou vadu. Ta se bohužel projevuje nejen na snímcích v protisvětle, avšak při menších zvětšeních vás příliš nepotrápí, u starších přístrojů Ricoh byla situace horší. Na dlouhé ohnisko postřehnete také rozostřené rohy, chromatickou aberaci již mnohem méně.

Ani jedno z ohnisek nevykazovalo dle testovacích obrazců významné zkreslení soudkovité ani poduškovité. Viditelné však bylo moaré a rozostřené rohové oblasti.

Barevné podání se jeví velice přirozeně, což platí i pro pleťové odstíny. Výjimkou nejsou ani situace s použitím blesku.

Klepněte pro větší obrázek
Projev chromatická aberace pouze v malé míře v levé části na hranách oken
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Chromatická vada viditelná na hranách větví. Naštěstí se neprojevuje na hranách oken budovy. Celkově přijatelná míra
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Chromatická vada viditelná na hranách větví nejen proti kontrastní obloze, viditelná nejen na 100% zvětšení
Max. velikost

Míra šumu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grafy šumu

Zvědavi jsme byli na projev šumu při vyšších citlivostech snímače, kterou lze nastavit v hodnotách od 64 do 800. Ricoh totiž vysokou mírou šumu mezi fotoaparáty poměrně vynikal.

Snímky jsou kupodivu svou velikostí dat vyrovnané. Graf jasové složky tomu odpovídá, lze rozpoznat jeho vyrovnaný průběh. Z grafu pro jednotlivé kanály vyvodíme snahu firmwaru barevný šum potlačovat, modrý kanál příliš neodstupuje. Na snímcích však zrno zřetelné je. Rušivý barevný šum je vidět na testovacích obrazcích již při ISO 200 a samozřejmě úměrně stoupá. Při ISO 800 jsou snímky šumem již poznamenané tak, že se příliš nehodí ani pro menší výtisky a rozpoznatelná je redukce šumu vedoucí ke slabší saturaci barev. Přesto nutno říci, že se zpracování šumu oproti stájovým kolegům opravdu zlepšilo. Všimněte si také, že firmware se šumem pracuje podobně citlivě jako u nedávno recenzovaného přístroje Canon A700, i když zašumění je u něj na lepší úrovni. Společným znakem je totiž nepřehnaná redukce a tak snímek naštěstí nevypadá jako malba vodovkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazce. Postupně snímky s citlivostí ISO 100, 200, 400, 800
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímky z reálu. Postupně ISO 100, 400, 800. I při ISO 400 není snímek šumem příliš postižen
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Naměřili jsme

Ve sledovaných rychlostních parametrech Ricoh přesvědčil, že najde využití i pro pohotovější focení. Například snímek bez namáčknutí získáte za skvělý čas 0,15 s. Sériové snímání má vynikající hodnotu 2,3 snímky za sekundu.

první snímek 1,55
snímek bez namáčknutí 0,15
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,98
rychlost sériového snímání 2,3 sn./s
max. počet snímků v sérii neomezený
Všechna měření provedena s paměťovou kartou Kingston SD, 512 MB

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek 
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek– nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné
Max. velikost

Další demosnímky si můžete prohlédnout v článku Širokáč do kapsy: Ricoh Caplio R30 (první foto).

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Praktické široké ohnisko v líbivém těle kompaktních rozměrů dává společně s rychlými odezvami výbornou kombinaci. Škoda, že tyto kvality zastírají mnohé neduhy obrazu.

Plusy:

  • ohnisko 28 mm
  • zaostřování od 1 cm
  • rychlost
  • výdrž akumulátoru

Mínusy:

  • chybí české menu, anglické navíc nepřehledné ve zkratkách
  • optická kvalita
  • malé rozlišení displeje

Cena:

  • 9 444 Kč vč. DPH

Zdroj :

Fomei a.s., Hradec Králové
tel.: 495 056 500
www.e-ricoh.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud