Revoluce od Nikonu: Bezzrcadlovky Nikon 1 V1 a J1

Revoluce od Nikonu: Bezzrcadlovky Nikon 1 V1 a J1

To, na co mnozí nejistě čekali, se 21. září 2011 stává realitou – firma Nikon představila svoji první bezzrcadlovku, která krom jiného slibuje, že bude fotit rychleji, než vy sami.

V kategorii kompaktů s výměnnými objektivy, alias bezzrcadlovek a nezrcadlovek (nebo jiných obskurních termínů, jak je libo do vydání nějaké směrnice od Ústavu pro jazyk český) dosud pozice dobývali pouze výrobci, kteří se na poli zrcadlovek dělí o ten menší díl koláče, přičemž jeho většina připadá na Nikon a Canon. Ačkoliv nejeden příznivec některé z těchto dvou značek už ze samé podstaty oblíbenosti toho svého „brandu“ by jistě uvítal bezzrcadlovku s logem svého favorita, bylo dosud nutné uchýlit se k produktům Olympusu, Sony, Samsungu nebo Panasonicu.

Vyznavači Nikonu mají po dnešku rozhodování snazší – novinky Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 mohou být právě pro ně jednoznačnou volbou. Oč lehčí je jejich rozhodování, o to složitější situaci znamenalo představení tohoto přelomového produktu pro samotný Nikon. Vzhledem k tomu, že vstupuje na čím dál sytější trh, v němž si své pevné postavení vybudovali už jiní výrobci, musel zákonitě nabídnout něco jedinečného. Oficiální tisková zpráva, kterou si v celé její délce můžete v češtině přečíst zde, těmto fotoaparátům přisuzuje unikum především v rychlosti.

Nikon-V1-white.jpg 
Bezzrcadlovka pro náročné Nikon 1 V1

Mohlo by vás zajímat:

Vyfotí dřív, než vy

Poskytnout mají nejrychlejší automatické zaostřování a nejrychlejší sériové snímání na světě. Tu rychlost je pak potřeba vnímat navíc i zcela jinak, než jsme dosud zvyklí – Nikon 1 je totiž schopen pořídit fotografii ještě dříve, než stihnete stisknout spoušť a zachránit tak nejeden výjimečný okamžik včas nehledě na zpomalení vašich osobních reflexů. Funkce pracuje tak, že aparát pořídí snímek sotva zavadíte o tlačítko spouště, aniž byste ji ještě stačili zcela domáčknout. Vděčí za to velmi hbitému ostření a hlavně extrémně rychlému mikroprocesoru EXPEED 3, kterému údajně nestíhají ani běžné procesory profesionálních fotoaparátů.

Takami Tsuchida, prezident firmy Nikon Europe prohlásil, že produktová řada Nikon 1 je nejvýznamnějším počinem Nikonu od uvedení jeho prvního digitálního fotoaparátu před 14 lety. Jakkoliv jde o žhavou novinku, již nyní je pro oba modely Nikon 1 připravena docela široká nabídka objektivů a základního příslušenství. Vybírat můžete například:

  • 1 Nikkor VR 10-30 mm – kompaktní a lehký širokoúhlý stabilizovaný objektiv s 3× přiblížením,
  • 1 Nikkor VR 30-110 mm – teleobjektiv s vestavěnou stabilizací,
  • 1 Nikkor 10 mm – velmi tenký širokoúhlý objektiv vyznačující se obzvláště vysokou rychlostí,
  • 1 Nikkor VR 10-100 mm PD-ZOOM – objektiv optimalizovaný pro natáčení videa s motorickým ovládáním zoomu a jeho rychlosti,
  • SB-N5 Speedlight – miniaturní blesk pro Nikon 1 V1 s pomocným předním světlem (LED),
  • GPS GP-N100 – GPS jednotka pro určení geografické polohy, kompatibilní s modelem Nikon 1 V1,
  • Adaptér s bajonetem F – umožní připojit libovolný objektiv Nikkor pro jednooké digitální zrcadlovky Nikon, je použitelný s oběma modely bezzrcadlovek (V1 a J1),
  • …a dále brašny, popruhy, sluneční clony, gripy nebo třeba stereofonní mikrofon ME-1.
Nikon-J1-spiral.jpg 
Barevné variace bezzrcadlovek Nikon 1 J1

60 snímků za sekundu v plném rozlišení

S nástupem „jedničkové“ řady se produktová rodina Nikonu rozrůstá o nový formát CMOS snímače označený jako CX, jenž doplní stávající linie DX a FX, používané v jednookých digitálních zrcadlovkách.

Obrazový snímač o rozměrech 13,2 × 8,8 mm s rozlišením 10,1 MPix má být schopen velmi rychlého zpracování snímků s nízkou úrovní šumu. Spolehlivost zaostřování podpoří úctyhodných 135 zaostřovacích polí, při natáčení videa zase pomůže automatické zaostřování s fázovou detekcí, jež by mělo hbitě reagovat i na rychlé děje před objektivem.

Fotoaparáty se chlubí nabídkou několika speciálních expozičních režimů, vděčících za svoji existenci jeho rychlému procesoru. Jde o módy Pohyblivá momentka (MMS), kombinující zpomalenou videosekvenci a statický snímek, Inteligentní výběr snímku (SPS), kdy fotoaparát pořídí sérii dvaceti snímků v plné kvalitě a z nich automaticky vybere pět nejlepších na základě vyhodnocení výrazů v obličejích, zaostření a kompozice a Režim statických snímků, umožňující snímání v plném rozlišení rychlostí 60 fotografií za sekundu. Za zmínku stojí i možnost pořizovat fotografie v plném rozlišení souběžně se záznamem Full HD videa.

Solidní kov i hravé barvičky

První dvě bezzrcadlovky od Nikonu se liší svými parametry a významněji hlavně cenou. Nikon 1 V1 s odolným tělem částečně tvořeným hořčíkovou slitinou je vybaven elektronickým hledáčkem s vysokým rozlišením a multifunkčním portem pro upevnění příslušenství. Jako takový zaujme nejspíše náročnější fotografy, kteří jsou zároveň ochotni akceptovat jeho vyšší cenu, začínající na necelých devatenácti tisících korunách v setu s objektivem 10-30 mm.

Nikon 1 J1 s menším tělem a minimalistickým designem, potom osloví hlavně ty zájemce, pro než je fotografování víc než co jiného zábavou, pročež oceňují maximální jednoduchost a stylovost podpořenou několika barevnými provedeními krytu. Jeho doporučená cena s objektivem 10-30 mm byla stanovena lehce pod třinácti tisíci.

Oba fotoaparáty budou v prodeji od 20. října 2011. Podrobnější informace naleznete v původní tiskové zprávě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud