Revoluce od Nikonu: Bezzrcadlovky Nikon 1 V1 a J1

21. září 2011
TWEET SDÍLET
To, na co mnozí nejistě čekali, se 21. září 2011 stává realitou – firma Nikon představila svoji první bezzrcadlovku, která krom jiného slibuje, že bude fotit rychleji, než vy sami.

V kategorii kompaktů s výměnnými objektivy, alias bezzrcadlovek a nezrcadlovek (nebo jiných obskurních termínů, jak je libo do vydání nějaké směrnice od Ústavu pro jazyk český) dosud pozice dobývali pouze výrobci, kteří se na poli zrcadlovek dělí o ten menší díl koláče, přičemž jeho většina připadá na Nikon a Canon. Ačkoliv nejeden příznivec některé z těchto dvou značek už ze samé podstaty oblíbenosti toho svého „brandu“ by jistě uvítal bezzrcadlovku s logem svého favorita, bylo dosud nutné uchýlit se k produktům Olympusu, Sony, Samsungu nebo Panasonicu.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Vyznavači Nikonu mají po dnešku rozhodování snazší – novinky Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 mohou být právě pro ně jednoznačnou volbou. Oč lehčí je jejich rozhodování, o to složitější situaci znamenalo představení tohoto přelomového produktu pro samotný Nikon. Vzhledem k tomu, že vstupuje na čím dál sytější trh, v němž si své pevné postavení vybudovali už jiní výrobci, musel zákonitě nabídnout něco jedinečného. Oficiální tisková zpráva, kterou si v celé její délce můžete v češtině přečíst zde, těmto fotoaparátům přisuzuje unikum především v rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Bezzrcadlovka pro náročné Nikon 1 V1

Mohlo by vás zajímat:

Vyfotí dřív, než vy

Poskytnout mají nejrychlejší automatické zaostřování a nejrychlejší sériové snímání na světě. Tu rychlost je pak potřeba vnímat navíc i zcela jinak, než jsme dosud zvyklí – Nikon 1 je totiž schopen pořídit fotografii ještě dříve, než stihnete stisknout spoušť a zachránit tak nejeden výjimečný okamžik včas nehledě na zpomalení vašich osobních reflexů. Funkce pracuje tak, že aparát pořídí snímek sotva zavadíte o tlačítko spouště, aniž byste ji ještě stačili zcela domáčknout. Vděčí za to velmi hbitému ostření a hlavně extrémně rychlému mikroprocesoru EXPEED 3, kterému údajně nestíhají ani běžné procesory profesionálních fotoaparátů.

Takami Tsuchida, prezident firmy Nikon Europe prohlásil, že produktová řada Nikon 1 je nejvýznamnějším počinem Nikonu od uvedení jeho prvního digitálního fotoaparátu před 14 lety. Jakkoliv jde o žhavou novinku, již nyní je pro oba modely Nikon 1 připravena docela široká nabídka objektivů a základního příslušenství. Vybírat můžete například:

  • 1 Nikkor VR 10-30 mm – kompaktní a lehký širokoúhlý stabilizovaný objektiv s 3× přiblížením,
  • 1 Nikkor VR 30-110 mm – teleobjektiv s vestavěnou stabilizací,
  • 1 Nikkor 10 mm – velmi tenký širokoúhlý objektiv vyznačující se obzvláště vysokou rychlostí,
  • 1 Nikkor VR 10-100 mm PD-ZOOM – objektiv optimalizovaný pro natáčení videa s motorickým ovládáním zoomu a jeho rychlosti,
  • SB-N5 Speedlight – miniaturní blesk pro Nikon 1 V1 s pomocným předním světlem (LED),
  • GPS GP-N100 – GPS jednotka pro určení geografické polohy, kompatibilní s modelem Nikon 1 V1,
  • Adaptér s bajonetem F – umožní připojit libovolný objektiv Nikkor pro jednooké digitální zrcadlovky Nikon, je použitelný s oběma modely bezzrcadlovek (V1 a J1),
  • …a dále brašny, popruhy, sluneční clony, gripy nebo třeba stereofonní mikrofon ME-1.
Klepněte pro větší obrázek 
Barevné variace bezzrcadlovek Nikon 1 J1

60 snímků za sekundu v plném rozlišení

S nástupem „jedničkové“ řady se produktová rodina Nikonu rozrůstá o nový formát CMOS snímače označený jako CX, jenž doplní stávající linie DX a FX, používané v jednookých digitálních zrcadlovkách.

Obrazový snímač o rozměrech 13,2 × 8,8 mm s rozlišením 10,1 MPix má být schopen velmi rychlého zpracování snímků s nízkou úrovní šumu. Spolehlivost zaostřování podpoří úctyhodných 135 zaostřovacích polí, při natáčení videa zase pomůže automatické zaostřování s fázovou detekcí, jež by mělo hbitě reagovat i na rychlé děje před objektivem.

Fotoaparáty se chlubí nabídkou několika speciálních expozičních režimů, vděčících za svoji existenci jeho rychlému procesoru. Jde o módy Pohyblivá momentka (MMS), kombinující zpomalenou videosekvenci a statický snímek, Inteligentní výběr snímku (SPS), kdy fotoaparát pořídí sérii dvaceti snímků v plné kvalitě a z nich automaticky vybere pět nejlepších na základě vyhodnocení výrazů v obličejích, zaostření a kompozice a Režim statických snímků, umožňující snímání v plném rozlišení rychlostí 60 fotografií za sekundu. Za zmínku stojí i možnost pořizovat fotografie v plném rozlišení souběžně se záznamem Full HD videa.

Solidní kov i hravé barvičky

První dvě bezzrcadlovky od Nikonu se liší svými parametry a významněji hlavně cenou. Nikon 1 V1 s odolným tělem částečně tvořeným hořčíkovou slitinou je vybaven elektronickým hledáčkem s vysokým rozlišením a multifunkčním portem pro upevnění příslušenství. Jako takový zaujme nejspíše náročnější fotografy, kteří jsou zároveň ochotni akceptovat jeho vyšší cenu, začínající na necelých devatenácti tisících korunách v setu s objektivem 10-30 mm.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Nikon 1 J1 s menším tělem a minimalistickým designem, potom osloví hlavně ty zájemce, pro než je fotografování víc než co jiného zábavou, pročež oceňují maximální jednoduchost a stylovost podpořenou několika barevnými provedeními krytu. Jeho doporučená cena s objektivem 10-30 mm byla stanovena lehce pod třinácti tisíci.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Oba fotoaparáty budou v prodeji od 20. října 2011. Podrobnější informace naleznete v původní tiskové zprávě.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Nikon, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

** Paní Bledé doma štěkají psi, jak je sledovat za pár kaček? ** Dnes to zkusíme pomocí primitivního mikrofonu a Arduina ** Při velké zvukové amplitudě spustíme alarm a dorazí notifikace

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku