Sony A58 je amatérská SLT, která nahrazuje v portfoliu výrobce starší modely A37 a A57. Funkčně pak stojí právě mezi nimi. Tělo s vynikající ergonomií přitom přebírá po vyšším modelu A57. Novinka je osazena novým snímačem s rozlišením 20 Mpx.
Oproti modelu A57 však ztrácí novinka na rychlosti sériového snímání, která poklesla z 10 sn./s. (12 v nižším rozlišení) na 5 sn./s., což je stále vynikající výsledek na zrcadlovku této třídy. Proklamovaných 8 sn./s. Sony dosáhne v nižším rozlišení.
Trochu jiná zrcadlovka
Inovativní řešení v podobě polopropustného zrcátka (SLT) má několik úskalí. Především pro expozici snímku fotoaparát využije jen cca 2/3 světla. Odhady uvádějí ztrátu cca 0,15-0,5 EV, takže se určitě nejedná o vážný problém, který by zrcadlovku jakkoliv diskvalifikoval. Snímač fotoaparátu je prakticky neustále zapnutý, zatímco snímač u běžné DSLR je aktivován jen na zlomek sekundy. To jednak spotřebovává energii z akumulátoru a navíc zvyšuje teplotu snímače.
Inženýři Sony však tento problém vyřešili a udávaných 690 snímků na jedno nabití akumulátoru je reálných. Tato drobná negativa však hravě vyváží, pokud je fotograf zvyklý fotografovat přes zadní LCD, protože právě na to SLT fotoaparáty jsou. Elektronický hledáček má oproti tomu optickému několik výhod. Zobrazuje 100 % výsledného snímku, zatímco optické hledáčky zrcadlovek, především těch amatérských, nabídnou jen něco kolem 90 – 95 %. Krom toho Sony fotografovanou scénu zobrazí s vyvážením bílé nastaveným na fotoaparátu.
To však neznamená, že LCD zobrazuje budoucí snímek věrně. Mnohokrát se mi zdála scéna v EVF příliš kontrastní, nebo přeexponovaná, ale výsledný snímek byl vynikající. To je problém především u kontrastních scén. V elektronickém hledáčku je také vidět výrazný šum, který podstatně znesnadňuje focení za špatných světelných podmínek, kdy v hledáčku fotograf rozeznává jen obrysy fotografované scény. Na druhou stranu je obraz v EVF větší, než u optických hledáčků zrcadlovek v podobné cenové hladině.
Přes to všechno jsou SLT zrcadlovky Sony tím nejlepším, pokud jste odhodláni fotit přes zadní LCD. Díky konstrukci zrcátka je tak fotoaparát schopen posílat světlo do klasického AF modulu i do senzoru zároveň. Ostatní značky se v živém náhledu (focení přes LCD) musejí spoléhat na ostření přes senzor, což je stále pomalejší, než ostření klasickým samostatným AF čipem.
Jediným potenciálním konkurentem je tak zatím Canon EOS 70D, který však spadá do vyšší třídy i cenové hladiny. Inovativní řešení Sony má ještě jednu nespornou výhodu. Pevné zrcátko a dva LCD displeje jsou jednodušší na výrobu než sklopná zrcátka s optickým hranolem běžných DSLR. Díky tomu je i výroba SLT Sony A58 jednodušší, než u konkurenčních modelů.
Ovládání a ergonomie
Tělo SLT je z černého plastu, který nepotěší, ale ani neurazí. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni a to i u setového objektivu. Příjemným překvapením je velký a dobře tvarovaný grip potažený gumou. Pokud by výrobce použil kousek gumy i na zadní straně pro oporu palce, tak by se ergonomie A58 dostala na úroveň poloprofi třídy. I tak se ale jedná o amatérskou zrcadlovku s nejlepším úchopem, jakou jsem zatím testoval.
Na horní straně gripu je kolečko pro volbu expozičních hodnot a okolo spouště hlavní vypínač uprostřed něj pak kontrolka samospouště. Díky vhodně umístěnému vypínači je možné fotoaparát zapnout prakticky poslepu a okamžitě fotit…tedy okamžitě potom, co se fotoaparát „probudí“. Start fotoaparátu trval cca 0,2-0,3 sekundy. Tuto dobu si zrcadlovka vezme, i když fotograf mačká spoušť a chce fotit.
Pro transport připraven
U jiných značek trvá start podobně dlouho, což je způsobeno mechanismem čistícím čip při každém zapnutí/vypnutí, ale tento proces je u konkurence možné přerušit stiskem spouště a okamžitě fotit. U Sony bohužel ne. Naopak při vypínání foťák automaticky zaostřuje objektiv na nekonečno, tedy na jeho nejkratší vzdálenost. Díky tomu pak nejsou při transportu namáhána soukolí autofokusu pokaždé, když fotograf s vytaženým objektivem někde zavadí. Bod pro Sony.
Vedle spouště se nacházejí tlačítka ISO a ZOOM. Zatímco přímý ovladač pro volbu citlivosti ISO jsem používal prakticky neustále, tlačítko pro digitální (!) zoom jsem nepoužil. Sony doopravdy má tlačítko pro digitální zoom, což je v podstatě jen výřez z fotografie. Digitální zoom má sporné uplatnění u kompaktů, kde digitální zoom zafunguje potom, co je objektiv vyzoomovaný na nejdelší ohnisko. Nedokážu si ale představit situaci, kdy fotograf zazoomuje prstencem na objektivu, a pak si stiskne tlačítko zoom a kolečkem u spouště si navolí výřez. Tato „funkce“ je dostupná jen při focení do JPG.
Horní straně vévodí nové sáňky pro blesk. Sony u posledních modelů ustupuje od plastových nestandardních sáněk zděděných po Minoltě a nahrazuje je standardními kovovými sáňkami se středovým odpalovacím kontaktem, jako mají ostatní výrobci. Nevýhodou je, že fotoaparát nebude možné použít se staršími blesky Sony/Minolta, zato však budou fungovat všechny blesky se středovým (odpalovacím) kontaktem od Canonu, Nikonu a dalších výrobců (kompatibilitu je nutné ověřit).
Jako zálohu radši ne
Na přední straně překvapí plastový bajonet pro upevnění objektivu. Jedná se o díl, který je namáhaný především při použití těžších objektivů a při jejich časté výměně. Proto bych tuto zrcadlovku nedoporučil jako záložní tělo pro profesionální fotografy. Naopak fotografové, kteří si zrcadlovku koupí se setovým objektivem a nikdy jej nevymění, nebudou mít s tímto plastovým dílem žádný problém.
Vedle pojistky pro uvolnění objektivu je přepínač AF/MF. Na fotografii níže je vidět, že stejný přepínač je i na setovém objektivu. V praxi má přepínač na objektivu přednost, takže se setovým objektivem je potřeba používat přepínač na objektivu, s objektivy bez přepínače, jako je např. Zeiss 85 mm F1,4 Planar (použit v recenzi), je nutné používat přepínač na těle fotoaparátu.
Na druhé straně bajonetového uchycení je nenápadné tlačítko kontroly hloubky ostrosti, které uzavře clonu objektivu na nastavenou hodnotu a ukáže tím fotografovi, co bude na snímku ostré. Opětovným stisknutím tlačítka zobrazíte v hledáčku/LCD lupu.
Pokračování 2 / 3
Funkce a ovládání
Ovladače zadní strany jsou uspořádány vedle 2,7“ displeje s 461 000 body, tlačítko pro vstup do menu je v levém horním rohu přístroje. Starší Sony A57 je však vybaven vynikajícím 3“ LCD o rozlišení 921 tis. bodů.
Menší LCD s polovičním rozlišením výrobce asi musel použít pro udržení nízké ceny, ale fotografy to nepotěší, nota bene když SLT je designována přímo na focení přes zadní displej.
Pravidlo třetin vždy k ruce
Skvělou vychytávkou je zobrazení mřížky s průsečíky ve zlatém řezu (rozděluje hledáček na třetiny horizontálně a vertikálně, čímž vzniknou 4 průsečíky tzv. zlatého řezu, kam je vhodné komponovat ústřední motiv fotografie). To pomáhá nejen začínajícím fotografům, aby komponovali na třetiny na místo kompozice středové. Můžete namítnout, že se nejedná o nic neobvyklého a ostatní zrcadlovky nabízí podobné mřížky. Jde však o to, že A58 fotí přes LCD neustále a tak fotograf využívá tuto „kompoziční berličku“ u každého snímku.
Naopak nepříjemné na LCD je, že i když samostatným tlačítkem přepnete fotoaparát z LCD na EVF (třeba proto, že fotíte pozdě večer a svítící LCD vás prozrazuje), ale po vyfocení jedné fotky aktivuje fotoaparát opětovně LCD. Naštěstí je možné automatické přepínání LCD/EVF zrušit a přepínat obojí manuálně.
Čtyřsměrný ovladač v sobě zahrnuje volbu vyvážení bílé, obrazový efekt (viz dále), samospoušť, sériové snímání a přepínání mezi několika variantami zobrazení na LCD. Bohužel žádná z variant zobrazení nemá reálný histogram. Středové potvrzovací tlačítko slouží pro volbu ostřících bodů. Níže je pak tlačítko pro přehrávání snímků a tlačítko pro nápovědu. I když nápověda může v určitých situacích pomoci, nenaučí vás zacházet správně se zrcadlovkou, ani pracovat s hloubkou ostrosti.
Kreativita na dosah
V dosahu palce je tlačítko Fn, které pod sebou ukrývá množství funkcí a slouží jako samostatné menu pro fotografování. Funkcí je na výběr skutečně mnoho, některé jsou užitečné více některé méně. Naštěstí jsou uspořádány do dvou sloupců, takže orientace v nich není problém:
- režim pohonu: jeden snímek, sériové snímání, samospoušť, exp.vějíř, exp.vějíř vyvážení bílé
- režim blesku: on, off, pomalá závěrka, druhá lamela, bezdrátové odpálení ext.blesku (možné jen s kompatibilním externím
- režim AF: jednosnímkový, průběžný (prediktivní), automatický (MF se volí na objektivu)
- oblast AF: široká, zóna, bodová, místní
- zámek AF po zaostření: on, off
- detekce tváře/úsměvu: nastavení na úsměv jemný, normální, velký…
- automatické oříznutí: on, off
- citlivost ISO
- režim měření expozice: multisegmentové, bodové, se zdůrazněným středem
- korekce blesku
- vyvážení bílé
- DRO/AutoHDR
- Kreativní styl: standard, vivid, portrét, západ slunce, černobílá
- Obrazový efekt: off, dětský fotoaparát (normální, chladnější, teplejší, zelená, …), pop artové barvy, pasterizace, retrofotografie, měkký high key, částečná barva (červená, zelená, modrá, žlutá), vysoký kontrast černobílá, měkké zaostření (nízké, střední, vysoké), malování HDR (nízké, střední, vysoké), černobílý s bohatými tóny, miniatura (auto, horní, prostřední na šířku, dolní, levá, prostřední na výšku, pravá)
V pravém horním rohu jsou tlačítka pro aretaci měření expozice, korekci expozice (+/-3 EV) a nahrávání videa. Videosekvence zvládá Sony ve formátu MPEG s kodekem AVCHD ve full HD rozlišení 1920 × 1080 pixelů. O ozvučení se stará integrovaný stereo mikrofon posazený za bleskem. Sony nabízí externí mikrofon ALST1, ale ten je kompatibilní jen se staršími fotoaparáty vinou nových sáněk blesku.
Ostření přes LCD
V úvodu jsem vyzdvihl schopnost zrcadlovek Sony SLT zaostřit při živém náhledu. I když je tento způsob ostření rychlejší, stále nedosahuje úrovně některých klasických AF. Proto Sony uvedlo funkci Eye start af, která aktivuje AF v okamžiku, kdy se k senzoru nad EVF přiblíží fotografovo oko (či jakýkoliv jiný předmět). Díky tomu si zrcadlovka předostří a získá tak oproti běžným systémům náskok. Fotoaparát začne ostřit ještě předtím, než fotograf namáčkne spoušť.
Podobných funkcí, které fotografování usnadňují má Sony A58 více. Samozřejmostí je stabilizace snímače. Co však samozřejmostí není, jsou programovatelná tlačítka: náhled snímku (volba mezi náhledem snímku, kontrolou HO a aktivací lupy), zámek expozice AEL a ISO (široké spektrum funkcí: korekce expozice, samospoušť/sériové snímání, režim blesku, režim a oblast AF, funkce detekce úsměvu, obličeje, funkce automatické oříznutí, ISO, režim měření expozice, korekce blesku, vyvážení bílé, funkce zvýšení dynamického rozsahu (DRO), Auto HDR, kreativní styly, obrazové efekty, rozlišení a komprese, zámek AF, kontrola hloubky ostrosti, náhled snímku, digitální zoom (opět), lupa zaostření, a tlačítko zámku zaostření).
Pokračování 3 / 3
Hodnocení a demosnímky
Snímač APS-C o rozlišení 20 Mpx dodává snímkům velké množství detailů. Na druhou stranu si vysoké rozlišení vybírá svou daň na digitálním šumu, který lze najít na fotografiích při 100% zvětšení již od ISO 200.
Snímky při nízké redukci šumu, citlivosti od ISO 100 do ISO 16 000, nejprve JPEG, poté JPEG konvertovaný z RAWu
Šum však začíná být výrazný až od ISO 800 a při ISO 1600 viditelně degraduje snímek. Fotografie pořízené na ISO 6400 jsou jen informativního charakteru, vyšší citlivosti nemohu doporučit. Ve třídě APS-C zrcadlovek se jedná o průměrný výsledek, ale přeci jen jsem čekal o trochu více.
Snímky při střední redukci šumu, citlivosti od ISO 100 do ISO 16 000, nejprve JPEG, poté JPEG konvertovaný z RAWu
Starší 16 Mpx snímač Sony totiž ve své době převyšoval všechny konkurenty. Snad i proto byl Sony NEX 3N, uvedený na trh spolu s SLT A58, vybaven ještě starším snímačem. Naopak pochválit musím věrné podání barev a přirozenou pleťovku za denního světla. S vyvážením bílé není třeba se trápit, automatika funguje bez chybičky. Pro nejlepší výsledky doporučuji fotit do RAWu.
Snímky při vysoké redukci šumu, citlivosti od ISO 100 do ISO 16 000, nejprve JPEG, poté JPEG konvertovaný z RAWu
Verdikt
Sony SLT A58 je skutečně „ani ryba, ani rak“. Do amatérské třídy přináší vynikající ergonomii, rychlé ostření přes LCD a rychlé sériové snímání zrcadlovek typu SLT. Nicméně toto již nabízí starší Sony SLT A57, která nabídne vyšší rozlišení LCD a rychlejší sérii.
Starší A57 je rovněž kompatibilní se starším příslušenstvím Sony a Minolta, což pro nejednoho majitele blesku může být rozhodující argument, po kterém SLT fotoaparátu v obchodě sáhnout. Novinka konkuruje především vyváženým poměrem výkon/cena. Majitele běžných zrcadlovek však musím varovat: fotografování přes LCD s fotoaparátem velikosti DSLR není pro každého. Proto doporučuji vyzkoušení fotoaparátu alespoň v obchodě.
Plusy:
- kvalita obrazu, především spolehlivé automatické vyvážení bílé
- programovatelná tlačítka
- rychlé ostření přes LCD, v EVF dostupná funkce eye start AF
- nadprůměrná výdrž na baterie
Mínusy
- vyšší šum u ISO > 1600
- pomalejší sériové snímání a menší rozlišení LCD oproti staršímu modelu
- nový typ sáněk blesku může způsobit problémy s kompatibilitou
Demosnímky