Nová SLT zrcadlovka od Sony jde napříč třídami DSLR a nabízí rychlé sériové snímání, množství přímých ovladačů a to za příznivou cenu. Naši jsme nejlepší z amatérských zrcadlovek?
Sony A58 je amatérská SLT, která nahrazuje v portfoliu výrobce starší modely A37 a A57. Funkčně pak stojí právě mezi nimi. Tělo s vynikající ergonomií přitom přebírá po vyšším modelu A57. Novinka je osazena novým snímačem s rozlišením 20 Mpx.
Oproti modelu A57 však ztrácí novinka na rychlosti sériového snímání, která poklesla z 10 sn./s. (12 v nižším rozlišení) na 5 sn./s., což je stále vynikající výsledek na zrcadlovku této třídy. Proklamovaných 8 sn./s. Sony dosáhne v nižším rozlišení.

Trochu jiná zrcadlovka
Inovativní řešení v podobě polopropustného zrcátka (SLT) má několik úskalí. Především pro expozici snímku fotoaparát využije jen cca 2/3 světla. Odhady uvádějí ztrátu cca 0,15-0,5 EV, takže se určitě nejedná o vážný problém, který by zrcadlovku jakkoliv diskvalifikoval. Snímač fotoaparátu je prakticky neustále zapnutý, zatímco snímač u běžné DSLR je aktivován jen na zlomek sekundy. To jednak spotřebovává energii z akumulátoru a navíc zvyšuje teplotu snímače.
Inženýři Sony však tento problém vyřešili a udávaných 690 snímků na jedno nabití akumulátoru je reálných. Tato drobná negativa však hravě vyváží, pokud je fotograf zvyklý fotografovat přes zadní LCD, protože právě na to SLT fotoaparáty jsou. Elektronický hledáček má oproti tomu optickému několik výhod. Zobrazuje 100 % výsledného snímku, zatímco optické hledáčky zrcadlovek, především těch amatérských, nabídnou jen něco kolem 90 – 95 %. Krom toho Sony fotografovanou scénu zobrazí s vyvážením bílé nastaveným na fotoaparátu.

To však neznamená, že LCD zobrazuje budoucí snímek věrně. Mnohokrát se mi zdála scéna v EVF příliš kontrastní, nebo přeexponovaná, ale výsledný snímek byl vynikající. To je problém především u kontrastních scén. V elektronickém hledáčku je také vidět výrazný šum, který podstatně znesnadňuje focení za špatných světelných podmínek, kdy v hledáčku fotograf rozeznává jen obrysy fotografované scény. Na druhou stranu je obraz v EVF větší, než u optických hledáčků zrcadlovek v podobné cenové hladině.
Přes to všechno jsou SLT zrcadlovky Sony tím nejlepším, pokud jste odhodláni fotit přes zadní LCD. Díky konstrukci zrcátka je tak fotoaparát schopen posílat světlo do klasického AF modulu i do senzoru zároveň. Ostatní značky se v živém náhledu (focení přes LCD) musejí spoléhat na ostření přes senzor, což je stále pomalejší, než ostření klasickým samostatným AF čipem.
Jediným potenciálním konkurentem je tak zatím Canon EOS 70D, který však spadá do vyšší třídy i cenové hladiny. Inovativní řešení Sony má ještě jednu nespornou výhodu. Pevné zrcátko a dva LCD displeje jsou jednodušší na výrobu než sklopná zrcátka s optickým hranolem běžných DSLR. Díky tomu je i výroba SLT Sony A58 jednodušší, než u konkurenčních modelů.
Ovládání a ergonomie
Tělo SLT je z černého plastu, který nepotěší, ale ani neurazí. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni a to i u setového objektivu. Příjemným překvapením je velký a dobře tvarovaný grip potažený gumou. Pokud by výrobce použil kousek gumy i na zadní straně pro oporu palce, tak by se ergonomie A58 dostala na úroveň poloprofi třídy. I tak se ale jedná o amatérskou zrcadlovku s nejlepším úchopem, jakou jsem zatím testoval.

Na horní straně gripu je kolečko pro volbu expozičních hodnot a okolo spouště hlavní vypínač uprostřed něj pak kontrolka samospouště. Díky vhodně umístěnému vypínači je možné fotoaparát zapnout prakticky poslepu a okamžitě fotit…tedy okamžitě potom, co se fotoaparát „probudí“. Start fotoaparátu trval cca 0,2-0,3 sekundy. Tuto dobu si zrcadlovka vezme, i když fotograf mačká spoušť a chce fotit.
Pro transport připraven
U jiných značek trvá start podobně dlouho, což je způsobeno mechanismem čistícím čip při každém zapnutí/vypnutí, ale tento proces je u konkurence možné přerušit stiskem spouště a okamžitě fotit. U Sony bohužel ne. Naopak při vypínání foťák automaticky zaostřuje objektiv na nekonečno, tedy na jeho nejkratší vzdálenost. Díky tomu pak nejsou při transportu namáhána soukolí autofokusu pokaždé, když fotograf s vytaženým objektivem někde zavadí. Bod pro Sony.
Vedle spouště se nacházejí tlačítka ISO a ZOOM. Zatímco přímý ovladač pro volbu citlivosti ISO jsem používal prakticky neustále, tlačítko pro digitální (!) zoom jsem nepoužil. Sony doopravdy má tlačítko pro digitální zoom, což je v podstatě jen výřez z fotografie. Digitální zoom má sporné uplatnění u kompaktů, kde digitální zoom zafunguje potom, co je objektiv vyzoomovaný na nejdelší ohnisko. Nedokážu si ale představit situaci, kdy fotograf zazoomuje prstencem na objektivu, a pak si stiskne tlačítko zoom a kolečkem u spouště si navolí výřez. Tato „funkce“ je dostupná jen při focení do JPG.
Horní straně vévodí nové sáňky pro blesk. Sony u posledních modelů ustupuje od plastových nestandardních sáněk zděděných po Minoltě a nahrazuje je standardními kovovými sáňkami se středovým odpalovacím kontaktem, jako mají ostatní výrobci. Nevýhodou je, že fotoaparát nebude možné použít se staršími blesky Sony/Minolta, zato však budou fungovat všechny blesky se středovým (odpalovacím) kontaktem od Canonu, Nikonu a dalších výrobců (kompatibilitu je nutné ověřit).
Jako zálohu radši ne
Na přední straně překvapí plastový bajonet pro upevnění objektivu. Jedná se o díl, který je namáhaný především při použití těžších objektivů a při jejich časté výměně. Proto bych tuto zrcadlovku nedoporučil jako záložní tělo pro profesionální fotografy. Naopak fotografové, kteří si zrcadlovku koupí se setovým objektivem a nikdy jej nevymění, nebudou mít s tímto plastovým dílem žádný problém.
Vedle pojistky pro uvolnění objektivu je přepínač AF/MF. Na fotografii níže je vidět, že stejný přepínač je i na setovém objektivu. V praxi má přepínač na objektivu přednost, takže se setovým objektivem je potřeba používat přepínač na objektivu, s objektivy bez přepínače, jako je např. Zeiss 85 mm F1,4 Planar (použit v recenzi), je nutné používat přepínač na těle fotoaparátu.
Na druhé straně bajonetového uchycení je nenápadné tlačítko kontroly hloubky ostrosti, které uzavře clonu objektivu na nastavenou hodnotu a ukáže tím fotografovi, co bude na snímku ostré. Opětovným stisknutím tlačítka zobrazíte v hledáčku/LCD lupu.