Recenze zrcadlovky Canon EOS 600D: profesionál pro masy

Recenze zrcadlovky Canon EOS 600D: profesionál pro masy

Aktuální zástupce amatérských zrcadlovek od Canonu se až zarážejícím způsobem podobá o třídu vyššímu modelu 60D. Sdílí shodný snímač, procesor i displej.

Canon obměňuje svou stovkovou řadu zrcadlovek již od roku 2008 vždy na jaře. Internetem se ale šířily zvěsti, že zrovna tento rok firma vynechá, protože jsou stále v prodeji i dva starší ročníky EOS 500D a 550D. Nicméně nestalo se tak, „šestistovka“ je na světě. V tomto kontextu tedy asi nikoho nepřekvapí, že se od svého staršího bratříčka liší jen v několika málo parametrech.

canon-eos-600d-00.jpg 
Canon EOS 600D se hned na první pohled od svých předchůdců liší výklopným displejem

Dědictví aneb…

Především digitální čip i obrazový procesor jsou původní a najdete je téměř ve všech současných D-SLR Canon s APS-C čipem. Kombinace procesoru Digic 4 a 18Mpx čipu se Canonu osvědčila i ve vyšší třídě v nedávno recenzovaném Canonu EOS 60D i 7D, tak proč ji nevyužívat i v nižší třídě. Protože novinka sdílí s předchůdcem EOS 550D čip i procesor, nikoho nepřekvapí, že kvalita obrazu je shodná. Rozdílů mezi oběma fotoaparáty je vesměs minimum a týkají se především softwarových úprav (režim vysokého dynamického rozsahu je nastavitelný ve 4 stupních, na 550D jen ve 3; menu obsahuje i stručné informace, které pomohou především začínajícím fotografům a podobně).

Tou bezesporu nejviditelnější změnou oproti 550D je výklopný a otočný LCD. Je to shodný displej, jakým je vybaven model 60D. S takovýmto zobrazovačem je radost pracovat – focení těsně u země i s fotoaparátem nad hlavou už není problém – samozřejmě také díky dobře fungujícímu živému náhledu. Displej je uchycen na robustním a pevném kloubu, kvůli kterému je fotoaparát o fous větší. Bohužel zde už nebylo místo – nebo možná vůle konstruktérů – pro senzor vypnutí LCD pri priložení fotoaparátu k oku, což výrobce vyřešil samostatným tlačítkem na horní straně.

Tělo je z kvalitního plastu vyztuženého skelnými vlákny, jak jsme u dnešních amatérských zrcadlovek zvyklí. Plast sice působí levně, ale jde jen o estetiku – tělo působí pevně a také dílenské zpracování je výborné. Velká část levé i pravé strany je opatřena pogumováním, díky kterému se přístroj dobře drží. Grip je oproti EOSu 550D cca o tři milimetry hlubší, což také zlepšuje ergonomii.

Dvě gumové krytky na levé straně fotoaparátu ukrývají sadu konektorů. Větší gumová záslepka nabízí konektory A/V, USB a HDMI. Druhá skupina konektorů ukrývá zásuvku kabelové spouště a zdířku pro externí mikrofon. Věnujete-li se naplno natáčení videa, externímu mikrofonu se zcela jistě nevyhnete. Interní mikrofon nenahrává stereo a kromě toho zachycuje i hluky stabilizace a ostření.

canon-eos-600d-01.jpg 
(1) Novinkou je vynikající displej na kloubovém uchycení s duálními antireflexními vrstvami, rozlišením 1 040 tisíc bodů a především s fotografickým poměrem stran 3 : 2. (2) Optický hledáček se zvětšením 0,85× patří k tomu lepšímu, co amatérská třída nabízí, na čem však Canon vytrvale šetří, to je lacině provedená očnice. (3) Rozmístění ovladačů na zadní straně je až na maličkost – výměnu tlačítka DISP za INFO vedle Menu – zcela shodné s EOSem 550D, takže případný upgrade na nový model nebude problém. Pro změnu parametrů zobrazených na LCD slouží tlačítko Q.

Pohyblivé obrázky

Polohovatelný displej EOSu 600D je velmi užitečný i při nahrávání videosekvencí, při práci na stativu nebo v LiveView režimu. Bohužel, ostření v živém náhledu je stále stejně pomalé a nejisté, jako bylo u EOSu 550D i 60D, což je velká škoda a zároveň i moje největší kritika EOSu 600D (a vůbec prakticky všech současných D-SLR).

Je-li pro vás natáčení videa důležité, resp. využíváte-li při jeho nahrávání kontinuální autofokus, vyberte si raději nezrcadlovky nebo Sony SLT fotoaparáty. Nebo raději rovnou kamkordér…

Canon EOS 600D je zkrátka zrcadlovka pro fotografy vyrobená na fotografování snímků. Nechápejte mě prosím špatně, videosekvence nahrává šestistovka par excellence ve vysokém rozlišení a v nízké kompresi. Jen to ostření v živém náhledu není ani zdaleka tak svižné, jako klasický hledáčkový autofokus.

Video nahrává Canon EOS 600D v rozlišení FullHD 1 080p při snímkové frekvenci 30 sn./s nebo pomalejších, případně HD 720p s rychlosti 60 sn./s, takže pokud si libujete ve švenkování, doporučuji využít spíše rychlého HD rozlišení.

V RAWu bude lépe

Senzor měření expozice citlivý nejen na intenzitu, ale i na barvu světla Canon implementoval jen do vyšších modelů, a tak se 600D musí smířit se shodným měřením jako 550D. Multisegmentové měření je propojeno s automatickým zaostřováním a snaží se upravit expozici, aby především zaostřený objekt byl exponován správně. To je funkce vynikající pro portréty, avšak libujete-li si ve fotografování v protisvětle či jiných pro měření extrémně náročných podmínkách, zvolte raději měření se zvýhodněným středem, nebo bodové. Korekci expozice je možné nastavit v rozsahu ±5 EV a samozřejmostí je bracketing nejen expoziční, ale i pro vyvážení bílé.

Měření samo o sobě funguje velmi dobře. Jen při fotografování velmi kontrastních scén se objevují mírné přepaly, které však není problém opravit při fotografování do RAWu. Vůbec formát RAW mohu zcela bez výhrad doporučit. Přiložený softwarový balíček patří k tomu nejlepšímu, co dnes výrobci fototechniky nabízí, a kromě opravy přepalů zvládá i korekci vinětace, chromatické vady a zkreslení objektivu. Prostor pro dodatečné zesvětlení či ztmavení je pri vyvolávání z RAWu obrovský, a i když je do jisté míry subjektivní a také závislé na konkrétním snímku, nebál bych se operovat v rozmezí ±1,7 EV bez nebezpečí zásadní ztráty kvality.

Jestliže jsem v úvodu napsal, že „digitální střeva“ jsou prakticky shodná s vyššími modely Canon EOS 60D (DIGIfoto 11/2010) a 7D (DIGIfoto 3/2010), řekl jsem tím i vše o obrazové kvalitě. Rozlišení detailů snímače, který obsahuje vodorovně úctyhodných 5 184 a svisle dobře zapamatovatelných 3 456 obrazových bodů, je jednoduše řečeno „detailní“. Barevné podání hodnotíme jako neutrální bez nežádoucího posunu, základní senzitometrická křivka preferuje vykreslení světel. Šum je opět shodný s vyššími modely, citlivosti ISO 1 600 až 3 200 se tedy není třeba obávat, u vyšších hodnot pak očekávejte silnější degradaci obrazu šumem. Canon EOS 600D podává výborné výsledky i se setovým zoomem EF-S 18–55 mm F3,5–5,6, přesto bych doporučil raději připlatit na objektiv EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS či jiná kvalitnější skla.

Svět u vašich nohou

Když tak nad tím přemýšlím, mají to dnešní začátečníci nebo třeba obřasní fotografové docela snadné. O něco více než dvacet tisíc korun vydají za skvělé tělo s obrovským rozlišením i se setovým zoomem, jenž mu kupodivu docela dobře sekunduje. A mají vystaráno. Co chcete více?

Canon EOS 600D je co do obrazového výstupu stejně precizní jako jeho větší bráchové, EOS 60D nebo EOS 7D, což je jednoduše skvělá zpráva. Liší se od nich levnější a méně odolnou konstrukcí těla, jiným způsobem ovládání, a v neposlední řadě také menší provozní rychlostí. Na druhou stranu je ale dalším z velkých kladů testované zrcadlovky bezesporu nízká pořizovací cena. Takže si můžete vybrat, na co vaše kapsa stačí.

Kompletní recenzi s ukázkovými snímky najdete v časopisu DIGIfoto 4/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud