Recenze stylového fotoaparátu Fujifilm FinePix Z1

Recenze stylového fotoaparátu Fujifilm FinePix Z1

Fotoaparát FinePix Z1 je čistokrevný stylový digitál z nejčerstvější líhně od Fujifilmu. Pětimegapixelový přístroj s trojnásobným optickým zoomem potěší běžného uživatele štíhlými liniemi a displejem s úhlopříčkou 2,5“. Je tato digitální miniatura opravdu jen kompaktní ozdobou pro zábavu -náctiletých, nebo dokáže pořídit kvalitní fotografie?

Přitažlivost fotoaparátu Fujifilm FinePix Z1 tkví především v zajímavém designovém provedení. Ladnost hliníkového těla umocňuje konstrukce zapouzdřeného objektivu. Přístroj je tedy připraven ke snímání záběrů až tehdy, odsunete-li mechanicky přední krytku. Ta chrání nejenom optiku fotoaparátu, ale také vestavěný pevný blesk.


Fujifilm FinePix Z1 má rozměry 90 × 55 × 18,6 mm,
i s baterií váží 170 gramů
Max. velikost

Pozor na prsty

Při práci se „zet jedničkou“ však musíte být obezřetní – fotoaparát právě pro své rozměry, zejména štíhlost necelých 19 mm, působí poměrně křehce. Krytku nelze odkrýt jen jednou rukou, přístroj musíte přidržovat oběma. Nastává tak problém, kam s prsty – zadní strana těla totiž příliš místa nenabízí, a to ani pro štíhlé prsty, neboť velký displej a funkční tlačítka zabírají celý prostor. Ne příliš pohodlnou variantou je přidržování fotoaparátu za horní a dolní stěnu, byť to vypadá elegantně. Další nepříjemností – tedy do té doby, než si na tuto skutečnost uvyknete – je nechtěné zakrývání objektivu prsty levé ruky. Výrobce totiž umístil trochu nevhodně objektiv do levého horního rohu.


Na horní stěně přístroje se nacházejí pouze dva ovladače
Max. velikost

Se samotným ovládáním však nebudete mít nesnáze. Tlačítkové vybavení je velice skromné: horní stěna nabízí jen přepínač na fotografování/natáčení videosekvencí a spoušť, po pravé straně od displeje se nachází zoomovací kolébka, plně využitý čtyřsměrný ovladač, tlačítka pro náhled fotografií a zapnutí/vypnutí displeje a pro Fujifilm typický ovladač „F“. Trochu vás pozlobí snad jen vytahování paměťové karty ze slotu: jeho dvířka jsou umístěna v těsné blízkosti karty, a proto i útlé prsty (dejme tomu dámské) se musí poněkud snažit.


Vytáhnout kartu ze slotu může být malým zádrhelem
Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Jak již bylo řečeno výše, fotoaparát je vyzbrojen pětimegapixelovým Super CCD snímačem. Nevysouvací firemní objektiv Fujinon disponuje 3× optickým zoomem, jenž při přepočtu na 35 mm kinofilm odpovídá hodnotám 36–108 mm. Jeho světelnost je – dá se říct – standardní pro tento typ digitálních přístrojů. Pravdou je, že F4,2 na dlouhém ohnisku je údaj pro kompaktní miniaturky solidní. Fotoaparát ostří sice až od 60 cm, na bližší vzdálenosti je zde ale režim Makro se schopností zaostřit objekt již od šesti centimetrů.

Snímejte svobodně

Fotoaparát, jako je tomu ostatně i u konkurenčních stylových digitálů, nabízí pouze expoziční automatiku. Neznamená to ale, že jste plně v jejím zajetí, tedy bez možnosti jakéhokoli tvůrčího nastavení. Takzvaně manuální režim, který samozřejmě není ztotožnitelný s programem „M“, jímž jsou vybaveny vyspělejší přístroje, nabízí alespoň standardní položky, které může majitel fotoaparátu ovlivnit. Samostatně podle uvážení uživatele lze pracovat s obrazovou kvalitou, přičemž zejména těm fotografům, kteří si z digitálních záběrů nechávají zhotovit snímky v minilabu, zasvítí oči nad možností volby formátu 3:2. Další ovlivnitelnou položkou je samozřejmě korekce expozice v tradičním rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV, vyvážení bílé bez možnosti uživatelské kalibrace, citlivost snímače v hodnotách ISO 64, 100, 400 a 800, způsob měření a barevné efekty (standard, černobílá a chrome).


Černobílý režim bývá u kompaktních digitálů ve standardní nabídce barevných efektů
Max. velikost

Samozřejmostí jsou také integrované scénické režimy – přestože se jedná pouze o základní paletu čtyř přednastavených programů (Portrét, Krajina, Sport, Noční scéna), tato výbava je pro amatérského fotografa dostačující.

Všechna uvedená nastavení se provádějí výběrem z Menu. Pro rychlejší práci má FinePix Z1 funkční tlačítko F, o kterém jsem se zmínila již v předešlé kapitole - po jeho stisknutí se uživateli zobrazí zjednodušená nabídka Menu, kde si může nastavit citlivost snímače, barevné efekty a obrazovou kvalitu. Potěšitelná - především pro amatéry - je možnost zapnutí funkce „Reset“, která zajistí po každém vypnutí fotoaparátu jeho start do plné automatiky.

Tento nový stylový model je na zadní stěně vybaven LCD displejem s úhlopříčkou 63 mm, a jak prozradil náš testovací obrazec, pokrývá 100 % snímané scény. Rozlišení 115 tisíc pixelů by sice mohlo být na velikost 2,5“ vyšší, není ale třeba věšet hlavu: ve standardních podmínkách je zobrazovač dobře čitelný.


Displej fotoaparátu zabírá 2/3 zadní stěny.
 Při jeho velikosti by byl optický hledáček zbytečností
Max. velikost

Video jak od maminky

Prozatím žádný digitál od Fujifilmu nedisponuje možností nastavení českého jazyka, ani začínající amatéři se však u „zet jedničky“ nemusejí obávat neporozumění si s přístrojem. Ten je totiž z tohoto hlediska uživatelsky přívětivý: u jednotlivých obrazových ikonek sděluje písemně jejich význam. V jakém cizím jazyce, to už záleží jen na vás.

Fotoaparát potěší příznivce natáčení krátkých ozvučených videosekvencí: má na svou třídu nejvyšší možné rozlišení 640 × 480 px při snímkové frekvenci 30 sn./s, ve formátu AVI, a záběry lze pořizovat až do úplného vyčerpání kapacity karty. Interní paměť přístroj nenabízí, všechna data ukládá pouze na xD PictureCard, přičemž v balení najdete médium o malé kapacitě 16 MB. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, který nabíjíte přes dokovací stanici.

 
Přístroj v dokovací stanici
Max. velikost

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Fotoaparát FinePix Z1 obstál ve zkouškách obrazové kvality velmi solidně. Jak se můžete přesvědčit z testovacího obrazce, optika neprokázala na dlouhém ohnisku takřka žádné sférické zkreslení, široký konec vykazuje pouze minimální soudkovité zaoblení, jež je v kontextu se srovnatelnou konkurencí dobré. Překvapit ale nemůže vytrácející se ostrost směrem k okrajům snímků, která je v této kategorii na denním pořádku.

 
V záběrech s vysoce kontrastními hranami se sice setkáte s mírnou chromatickou vadou,
její výskyt však na fotografiích standardních rozměrů nezpozorujete.
Max. velikost

Podstatné je, že se obrazový procesor velmi dobře stará o přesné barevné podání, a to i v případě pleťových barev pořízených s použitím blesku i bez něj (viz fotografie níže).

Jak je vidět z následujícího grafu, hladina šumu je mírná, firmware fotoaparátu se s tímto nešvarem dobře vypořádává. Ještě při nastavení ISO 200 je šum monochromatický. Jednotlivé kanály RGB se začínají rozcházet až při ISO 400, šum citelně přibývá při nejvyšším možném nastavení citlivosti.

ISO

Jasová složka

Kanál R

Kanál G

Kanál B

ISO 64

4,54

4,88

4,4

4,84

ISO 100

4,77

5,18

4,64

5,15

ISO 200

4,87

5,46

4,73

4,87

ISO 400

4,99

5,56

4,85

6,01

ISO 800

6,32

6,76

6,29

7,93

 

Naměřili jsme

„Zet jednička“ se nemusí stydět za to, že jí ve výbavě chybí možnost sériového snímání. Ruku na srdce: kdo jej u kompaktu tohoto typu využije? Důležitější pro uživatele je v této kategorii rychlost, která je v tomto případě perfektní: první záběr od zapnutí je přístroj schopen pořídit takřka za 1,5 sekundy, i ve všech ostatních rychlostních zkouškách, jak se můžete přesvědčit z tabulky, obstál na výbornou.

 • první snímek: 1,63 s 
 • bez namáčknutí: 0,23 s 
 • s namáčknutím: 0,05 s
 • ukládání – připravenost k dalšímu snímku 0,62 s
 • sekvenční snímání:  0
 • max. počet snímků v sérii: 0
Všechna měření byla provedena s použitím karty Olympus xD-PictureCard 128 MB, při rozlišení 2 592 × 1 944 px a nejnižší kompresi JPEG.

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Standardní scéna

 
Max. velikost

Makro reálné

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk

 
Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem

 
Max. velikost

Snímek s nastavením citlivosti ISO 800

 
Max. velikost

Kresba ostrosti se postupně k okrajům snímků vytrácí

 
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

 Celkové hodnocení

Expoziční automat FinePix Z1 je z hlediska designu velmi vyvedený kousek, který navíc sklízí sympatie svými miniaturními rozměry. K jeho devízám patří nejenom uživatelsky příjemně jednoduché ovládání, ale i svižný provoz a dlouhá životnost Li-Ion akumulátoru. Přestože tento pětimegáč postrádá některé vymoženosti, jako je uživatelské nastavení teploty bílé barvy, sériové snímání či histogram, v rámci stylových digitálů si plně obhajuje svou pozici především solidní obrazovou kvalitou. Důležitá je nízká míra šumové složky. Stylově elegantní digitální fotoaparát Fujifilm FinePix Z1 si jistě najde své příznivce (nejen mezi amatérskými fotografy) i díky příznivé pořizovací ceně.

Plusy: 
 • hladina šumu 
 • rychlost
 • výdrž akumulátoru
Minusy:
 • ergonomie držení
 • slot na xD kartu 
 • umístění objektivu
Cena:
 • 10 900 Kč vč. DPH

Zdroj:

Fujifilm, Praha
tel: +420 234 703 411
www.fujifilm.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud