Recenze: Panasonic Lumix DMC-FZ5

Po úspěchu nejvyspělejšího ultrazoomu řady FZ od Panasonicu – FZ20, vstupuje na scénu další model, disponující 5Mpx senzorem, objektivem zvučného jména Leica a stabilizátorem obrazu O.I.S.

Po úspěchu modelu FZ20 Panasonic v únoru tohoto roku představil nová dítka nadějných vlastností, modely Lumix DMC-FZ4 a DMC-FZ5. Tyto digitály jsou přímým nástupcem třímegapixelového DMC-FZ3 a zčásti také navazují na zmiňovanou pětimegapixelovou FZ20.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce a ovládání
V oblasti designové se zachoval osvědčený klasický vzhled hranatějšího tvaru. Panasonic se jím nesnaží nijak zvláště zaujmout, jak vidíme třeba na příkladu Koniky Minolty (zejména modely řady Z). Ve srovnání s FZ20 blížící se rozměrovými parametry k jednooké zrcadlovce, je FZ5 menší a lehčí. Rozměry vychází z modelu FZ3, po nadšeném uchopení do ruky vás však překvapí nízkou hmotností. S akumulátorem a kartou váží přesně 326 g.

Klepněte pro větší obrázek

Někteří tedy mohou nabýt dojmu „bakelitové hračky“, navíc v souvislosti s matným stříbrným provedením. Dlužno dodat, že tento model je nabízen i ve slušivějším fotograficky černém kabátě. Většina uživatelů ale bude těmito parametry pravděpodobně potěšena – Panasonic si na kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti opravdu zakládá. Ovšem nutno podotknout, že pokud Lumixe ozdobíte adaptérem se sluneční clonou, vzhledem k vyvážení těla se vám celek bude mírně převažovat dopředu, což ke stabilitě to nepřispěje.

I přes zachování rozměrů s FZ3 se však na práci designerů dostalo. Grip zmohutněl a byl vybaven pogumováním ve větším rozsahu. Spolu s malou reorganizací polohy spouště to přineslo pohodlnější a praktičtější možnost uchopení přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítka pro ovládání nejsou příliš vystouplá a citlivá, tudíž nehrozí, že se omylem dostanete na výběr funkci, kterou v té chvíli nepotřebujete.

Hledáček umístěný zcela vlevo nemusí zdaleka každému vyhovovat a navíc by nemusel čnít tak do prostoru. Na druhou stranu však disponuje dobrou očnicí, odstiňující parazitní světlo a také vestavěnou dioptrickou korekcí. Hledáček je malý a má pouhých 114 000 obrazových bodů, ale nutno dodat, že v praxi se s ním fotí kupodivu příjemně.


Klepněte pro větší obrázek

Digitální sekci zastupuje CCD snímač s rozlišením 5 milionů efektivních bodů o celkové velikosti 1/2,5". Jako u většiny vyspělých modelů Panasonicu padl výběr na kvalitní návrh objektivu osvědčené firmy Leica, zde Vario-Elmarit s rozsahem ohniskových vzdáleností 36–432 mm (v přepočtu na kinofilm). Datové hodnoty čipu zpracovává opět poměrně nový procesor Venus Engine II, který umožnil kvalitnější zpracování obrazu (svislé a vodorovné rozlišení bylo zlepšeno o 10 %) a rychlou odezvu, což jsou podstatné znaky celkové výkonnosti. I režim sekvenčního snímání byl vylepšen: snímky lze ukládat až do zaplnění kapacity paměťové karty.

Tento ultrazoom disponuje 12násobným rozsahem optiky, tzn. ohnisková vzdálenost objektivu se pohybuje v rozmezí 6–72 mm (v přepočtu na kinofilm 36–432 mm). Při ovládání transfokátoru se přesvědčíte, že je velmi jemné, přes nejmenší ohnisko k nejdelšímu se dostanete přes téměř 30 kroků, což je skvělé.
Další změnou v přirovnání k FZ3 je zhoršení světelnosti objektivu. Zatímco u FZ3 je v celém rozsahu ohnisek F2,8, u FZ5 je na nejdelším ohnisku F3,3. Nicméně stále jde o výbornou hodnotu, která vám umožní exponovat i s realtivně dlouhými časy.

Co za další změny oproti FZ3 následovalo, je zvětšení úhlopříčky LCD displeje z 1,5 na 1,8 palců a rozlišení. Škoda jen, že toto rozlišení stále zaostává, LCD má pouze 130 000 bodů. Útěchou vám budou funkce zobrazení při focení i přehrávání fotografií (viz. Funkce a vybavení).

Napravo nahoře od objektivu se nachází mikrofon a AF-assist lamp (pomocné světlo autofokusu). Tato funkce pro rychlejší a vůbec správné zaostření ve tmě je brána Panasonikem jako velké lákadlo, ale v praxi byla mírně zklamáním, jelikož vám „asistuje“ pouze na velmi krátké vzdálenosti.

Přístroj je určen pro spolupráci s paměťovými kartami Secure Digital. Většina aparátů pro SD karty, jako tento, je kompatibilní i s typem karet MMC. Pokud však chcete přístroj plně využít, nedoporučuji je pro jejich pomalou rychlost zápisu. Slot pro kartu je umístěn zespodu vedle akumulátoru, což oproti umístění karet na boku u jiných digitálů, znemožňuje manipulaci s paměťovou kartou, pokud je aparát na stativu.
Jako součást balení najdete kartu SD, která má pouze 16 MB. Počítejte tedy s tím, že pro fotky z 5 MP fotoaparátu je to místo velice nedostačující. V obvyklém formátu JPEG s nejvyšším rozlišením se sem natěsná přibližně 7 fotografií (záleží na charakteru snímané scény a tím množství informací v obraze). V nejobsáhlejším formátu TIFF ani jedna jediná. Nutností je dokoupit kartu s větší kapacitou, i tomu méně náročnému uživateli doporučuji větší než 256 MB.
 
Napájení je stejně jako u ostatních přístrojů řady FZ řešeno Li-Ion akumulátorem. Toto řešení považuji za velice elegantní. Akumulátor je malý, lehký a má velkou výdrž. Podle standardu CIPA za jeden cyklus zachytíte 300 fotografií. V praxi mám ověřeno, že výdrž vás opravdu nezklame. Navíc plné nasycení na další cyklus trvá pouze 2 hodiny. Indikace stavu baterií je velice přesná  a nemůže se vám stát, že by vás vybitý akumulátor zaskočil náhle.

Klepněte pro větší obrázek

Stálicí v příslušenství modelů řady FZ je masivní plastová sluneční clona, která zamezuje vzniku odrazů a přezáření při fotografování proti slunci. Upevnění na objektiv je však odlišné od FZ20 a jak jinak, vylepšené. Dříve se clona musela nasadit, zaklapnout, srovnat a přitáhnout šroubek. Nyní sluneční clonou objektiv nasadíte jednoduše přes bajonetový adaptér. Postup je snadný a rychlý: nasadit a pootočit a následně  zacvaknout. Na adaptér navíc můžete našroubovat filtry se závitem 55 mm, které bývají bez větších obtíží dostupné.

Témata článku: Testy, Panasonic


Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice