Recenze Panasonic DMC-LS1: optický stabilizátor to jistí

18. května 2005
TWEET SDÍLET
Recenze Panasonic DMC-LS1: optický stabilizátor to jistí
Jednou z novinek firmy Panasonic, která byla představena na letošním veletrhu PMA, je model Lumix DMC-LS1. Je vybavený novým standardem všech Lumixů, optickým stabilizátorem obrazu Mega O.I.S.

Funkce a vybavení

K fotografování s tímto kompaktem máte možnost užít běžné automatické režimy a jejich různé modifikace. Úplný začátečník uvítá režim „Srdíčko“ s minimem možností kontroly, ale s užitečnou funkcí kompenzace protisvětla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za normálních podmínek je automatika v protisvětle zmatena a z vašeho objektu je pouze obrys. Funkcí protisvětla se kompenzuje expozice směrem výše, a tak je vše jak má být.

Na otočném voliči dále najdete kromě normálního automatického i ekonomický mód, který pouze navíc redukuje spotřebu baterií, především snížením jasu LCD displeje až jeho úplným vypnutím po několika sekundách nečinnosti. Nemějte jej však v dobrém úmyslu zapnutý trvale, pokud upřednostňujete připravenost a pohotovost focení.

Klasicky objevíte nabídku 9 ustálených scénických programů, skrývající se pod 2 shodnými položkami kruhového voliče. Tímto si můžete předvolit dva vaše oblíbené programy a mít je po ruce. Programy se zobrazují i s krátkými popisky pro usnadnění výběru, které jsou však dle mého nadbytečné. Ikona či název programu řeknou vše.

Rozsah zaostřovacího systému ve všech režimech, mimo makra, je od 50 cm, na nejširší ohnisko se vám někdy povede zaostřit i při 20 cm. Na své si přijdou i příznivci malých objektů, v makro režimu můžete zaostřit od 5 cm. Autofokus může pracovat se 4 systémy ostření. Dle fotografovaného objektu si tak vyberete 1bodové, 3bodové, 5bodové či spot měření podle 1 malého bodu. Celkově se mi ostření nejevilo příliš spolehlivé v problematických podmínkách, takže pro příklad, při fotografování portrétů, navíc s použitím nejdelšího ohniska, nepočítejte se 100% výsledky. Velký oříšek představuje také ostření v šeru, a to díky špatné světelnosti objektivu při jiném než nejširším ohnisku. Užitečným pomocníkem alespoň pro kratší vzdálenosti by bylo asistenční světlo autofokusu, které zde chybí.

Mezi nejlákavější výbavu jistě patří stabilizátor obrazu. U ultrazoomových modelů je tato funkce k mání běžně, ale u kompaktních fotoaparátů – navíc s pouhým trojnásobným zoomem – rozhodně nejde o samozřejmost. Panasonic jej zabudoval do všech nových modelů fotoaparátů a patřičně si na něm zakládá jako na velkém osvoboditeli od vašich roztřesených rukou a rozmazaných snímků. Základním pravidlem je, že stabilizátor obrazu eliminuje pouze pohybovou neostrost způsobenou pohybem vaší ruky při delších expozičních časech. Využijte jej tedy při fotografování při nedostatečných světelných podmínkách v místnosti či k večeru, ale i když hrozí větší roztřesení při dostatečném osvětlení.

A co ukázala praxe? Protože světelnost malých objektivů, jako u tohoto přístroje, není vůbec ideální, s delšími časy se potýkáte vcelku často a pomocník v podobě stabilizátoru se tak hodí. V některých případech jsem nebyla vzhledem k podmínkám (malý aparát, kompozice záběru pomocí odstupu od LCD či autoportrétování) schopna udržet ani časy 1/60 s, a tehdy stabilizátor šikovně vypomohl k ostrému snímku. Jindy byl užitečný při focení v temnější místnosti, kdy prokázal funkčnost i při čase 1/8 s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vlevo bez stabilizátoru vidíte rozmazání vlivem roztřesení ruky při čase 1/40 s, vpravo se stabilizátorem je fotka ostrá.

I přesto, že se jedná o nejjednodušší z nových modelů Lumixů, nabízí tento kompakt nepříliš časté funkce i pro ty, co chtějí své výsledky ovlivnit a trochu si pohrát. Horní šipkou kurzorového tlačítka korigujete expozici, zvolíte autobracketing či ručně upravíte barevné podání. Vyvážení bílé nabízí kromě pěti voleb i ruční nastavení zaměřením na bílou plochu. A jen tak pro zajímavost, v režimu prohlížení fotografií můžete využít možnosti skupinového výběru fotek pro uzamčení či vymazání, místo provádění jednotlivě.

Některé potenciální zájemce jistě bude zajímat režim videosekvencí. Videokameru vám nenahradí ani zdaleka. Video s nepříliš velkým rozlišením 320 × 240 bodů je bez zvuku a při jeho natáčení nemůžete ani použít transfokátor. S volitelnou snímkovou frekvencí 30 fps však většina bude spokojena a navíc délka videozáznamu je omezena pouze kapacitou paměti vaší karty. Video je uloženo ve formátu Quick Time Motion (MOV).

Běžné používání blesku nečinilo žádné problémy, s podáním barev si přístroj poradil. Jen u tohoto malého blesku nepočítejte s velkým dosahem, hlavně při delším ohnisku.

Témata článku: Testy, Panasonic

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer