Recenze malé bezzrcadlovky Olympus PEN E-PL2

19. září 2011
TWEET SDÍLET
Kategorie kompaktů s výměnnou optikou se rozšiřuje i mimo Micro 4/3 systém. Konkurence začíná být velká a jak Olympus, tak Panasonic musí o své místo na trhu bojovat novými modely.

PEN prošel lehkým faceliftem, který mu rozhodně prospěl. Hrany na těle fotoaparátu se zaoblily a ten se teď také subjektivně lépe drží. Zakulatila se ale i tlačítka na zadní straně, která teď přece jen vypadají lépe než obdélníky na těle E-PL1.

Zadní stranou se teď novinka díky těmto designovým změnám podobá spíše modelům E-P1 a E-P2 než svému přímému předchůdci E-PL1. Zcela shodná s předchozím modelem tak zůstala jen nabídka barev, kdy si nový PEN můžete pořídit v černé, stříbrné, elegantní bílé nebo červené barvě. Záhadou je mi ale to, jaký smysl má přeskupení funkcí tlačítek. Určení funkcí se nepodobá ani jednomu z fotoaparátu PEN a uživatel by mohl mít pocit, že vývojáři prostě jen tak experimentují a zkoušejí, jaké rozmístění bude zákazníkům nejvíce vyhovovat.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že uživatelům starších PENu bude chvilku trvat, než si na změnu rozmístění zvyknou. Druhou, poněkud rozpornou novinkou na zadní straně je displej. Má sice konečně vyšší rozlišení, což je změna více než chvályhodná, ale mnohé uživatele fotoaparátu firmy Olympus (a nejen je) jistě zarazí poměr stran displeje 3:2. Pokud je snímač – a tedy primárně i fotografie – ve formátu 4:3, měl by mít stejný poměr stran i displej. Ještě by se dalo pochopit, kdyby se Olympus snažil u nového modelu zaměrit na video a displej kvůli tomu dostal širokoúhlý poměr stran videa 16:9, ale takhle je to něco mezi a z našeho pohledu to postrádá praktický význam.

Klepněte pro větší obrázek 
Tím nejlepším na novém PENu je inovovaný základní zoom. Jeho přední člen se
už neotáčí, je menší, rychlejší a tišší, což ocení především ti, kdo často natáčejí video.

Novým okem

Většinu fotografů ale víc než design zajímá obrazový výstup a ten velkou měrou ovlivňuje optika. A je to právě nový standardní zoom, který pro mě osobně představuje největší přínos nového PENu. Olympus M.Zuiko Digital 14–42 mm F3,5–5,6 II je o něco málo menší, hlavně ale mnohem rychlejší než jeho předchůdce. V parametrech ostření, které jsme naměřili, je díky novému zoomu PEN E-PL2 téměr dvakrát svižnější než jeho předchůdci a hodně to zlepšuje celkový dojem z používání přístroje.

Nový základní zoom je také znatelně tišší, což umožní natáčet ozvučené videosekvence bez výraznějších ruchů způsobených automatickým ostřením objektivu, aniž by bylo nutné použití externího mikrofonu. Pro méně majetné fotografy, kteří chtějí častěji nahrávat video a postačí jim monofonní zvuk, je to jistě dobrá zpráva.

Pro kreativní fotografy máme ještě jinou dobrou zprávu týkající se objektivu a tou je skutečnost, že nový objektiv je vybaven bajonetem pro uchycení dalšího příslušenství a při ostření už neotáčí předním členem.

Více věcí do brašny

Změnou na těle novinky je komunikační port pod sáňkami blesku, přes který můžete k PENu připojit nové příslušenství. Například jednotku tzv. PENpal bluetooth, která umožní snímky ihned přenášet z fotoaparátu do mobilních telefonů a následně je použít třeba k prezentaci na sociálních sítích.

Nepříznivou zprávou ale je, že PENpal snímky automaticky zmenší a zkomprimuje. Poněkud diskutabilní také je, nakolik bude jednotka využívána k těmto účelům v době, kdy téměř každý mobil schopný se připojit na internet umí fotit v kvalitě, která je k přímému použití na internetu dostačující.

Praktičtěji využitelná se mi naopak jeví interní paměť 2 GB, kterou jednotka PENpal bluetooth oplývá. Mnohem víc mě ale zaujalo zajímavě vypadající makrosvětlo s ohebnými raménky o délce 17 centimetrů, na jejichž konci jsou umístěny LED diody, které jsou nastavitelné ve dvou úrovních. Jeho výhodou je i to, že nevyžaduje žádné baterie, protože se napájí pres konektor přímo z baterie (viz recenze Olympusu XZ-1).

Další změna, či spíše inovace, ke které došlo v novém PENu, se týká uměleckých filtrů. V jejich nabídce samozřejmě nemůže chybět filtr Dramatický tón, který se poprvé objevil v zrcadlovce Olympus E-5, ale u většiny Art filtrů přibyla nově také možnost nastavit sílu efektu filtrů nebo snímky vybavit stylovým rámečkem. Nejde sice o nijak převratnou změnu, kterou by využil každý fotograf při praktickém focení, běžný uživatel však nové možnosti uměleckých filtrů jistě rád v praxi využije.

Klepněte pro větší obrázek 
Inovovaný komunikační port AP2 pod sáňkami blesku přináší Penu E-PL2 možnost
využívat kromě EVF hledáčku nebo externího stereo mikrofonu i nové příslušenství.

Obrazová kvalita

S obrazovou kvalitou jsme spokojeni stejně jako u předchozích modelů Olympusu. PEN E-PL2 produkuje barevně korektní snímky s mírným posunem k teplejším odstínům. Dynamický rozsah je výborný – prokresleny jsou stíny i nejvyšší světla. Dobře pracuje redukce šumu, která příliš nežehlí detaily a i při ISO 800 až 1 000 jich ponechává v obrazu dostatek. Do těchto hodnot ISO je dobře potlačen i rozptyl jednotlivých kanálů RGB, a tak je šum téměr monochromatický. Až při vyšších hodnotách začíná být výrazněji barevný s obvyklou převahou modrého kanálu.

Novinek je v PENu E-PL2 celkem dost. Je ale otázka, bude-li to v souboji s konkurencí o koupěchtivého zákazníka stačit. Má určitě co nabídnout, ale Olympus mohl zkusit dát do aparátu ještě něco navíc. Například video ve FullHD kvalitě nebo „přitlačit“ na rozlišení snímače. Stávající HD video je sice dostatečně kvalitní, ale na krabici vypadá nápis FullHD pro ty koupěchtivé lépe a lákavěji než „jen“ HD.

Stejně působí i vyšší hodnota číslice označující rozlišení snímače. Pokročilejší fotografy sice vyšší rozlišení uchvátit nemusí, na druhou stranu je ale pravdou, že konkurence z vlastní třídy už tímto směrem jde – viz Panasonic Lumix DMC-GH2 se 16Mpx snímačem. Dvanáct megapixelů už také nějaký čas není zajímavých ani u zrcadlovek (kompakty raději nejmenujme), a jestli se chce Olympus – a ostatní výrobci nezrcadlovek – vůči D-SLR vymezovat, stejně mu nezbude než snímače s vyšším rozlišením používat.

Podrobnou recenzi fotoaparátu Olympus PEN E-PL2 najdete v časopisu DIGIfoto 4/2011.

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Olympus, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Zapomeňte na externí úložiště hesel. Už brzy si je totiž uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

Zapomeňte na externí úložiště hesel. Už brzy si je totiž uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

** Google nabídne alternativu k externím úložištím pro hesla ** Nově je uloží přímo v rámci systému pod váš Gmail ** Výhledově by mělo nové API podporovat i aplikace třetích stran

Martin Chroust
HesloAndroid
Recenze hry Fire Emblem Engage. Dračí strategie s parádními bitvami a až příliš nezajímavým příběhem

Recenze hry Fire Emblem Engage. Dračí strategie s parádními bitvami a až příliš nezajímavým příběhem

Už je to přes 3 roky, co nás série Fire Emblem vzala na velké strategické dobrodružství. Engage přináší nový svět, nové mechaniky, ale nějak se zapomnělo na poutavý příběh se zajímavými postavami.

Martin Nahodil
Fire Emblem EngageRecenze
Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Markéta Mikešová
Elon MuskTwitterSociální sítě
Poco X5 a X5 Pro láká na slušnou výbavu za rozumné peníze. Mezi oběma rozhoduje fotoaparát

Poco X5 a X5 Pro láká na slušnou výbavu za rozumné peníze. Mezi oběma rozhoduje fotoaparát

** Poco tentokrát do ČR přináší dva modely řady X5 ** Oba zaujmou zajímavým poměrem ceny a výbavy ** V detailech a fotoaparátu se ale výrazně liší

Martin Miksa
MIUIPreviewVideo
iPhone 14 Plus je propadák, Apple omezil jeho výrobu a dodávky displejů. Byl by rád, kdyby se na něj zapomnělo

iPhone 14 Plus je propadák, Apple omezil jeho výrobu a dodávky displejů. Byl by rád, kdyby se na něj zapomnělo

** Apple již dříve omezil výrobu iPhonu 14 Plus ** Dva měsíce nebyly pro telefon dodány žádné displeje ** Jedná se o model, na který by Apple nejraději zapomněl...

Martin Chroust
DisplejeiPhone
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple a Google blokují mobilní inovace. Americké Ministerstvo obchodu na 50 stránkách vyzývá k nutným změnám

Apple a Google blokují mobilní inovace. Americké Ministerstvo obchodu na 50 stránkách vyzývá k nutným změnám

** Po Evropě a Indii utahují chystají omezení i Spojené státy ** Google a Apple zřejmě budou muset splnit další důležitá pravidla ** Zatím se jedná jen o doporučení, legislativa se objeví později

Martin Chroust
Apple App StoreGoogle PlayUSA
Recenze 42" OLED monitoru Asus ROG Swift PG42UQ. Na hry skvělý, na práci s výhradami

Recenze 42" OLED monitoru Asus ROG Swift PG42UQ. Na hry skvělý, na práci s výhradami

** OLED panel nadchne absolutním kontrastem pro intenzivní barvy ** Ve hrách oceníte rychlé obnovování obrazu bez mazání ** Pro profesionální pracovní využití existují lepší monitory

Tomáš Holčík
MonitoryAsusTesty