Recenze malé bezzrcadlovky Olympus PEN E-PL2

19. září 2011
TWEET SDÍLET
Recenze malé bezzrcadlovky Olympus PEN E-PL2
Kategorie kompaktů s výměnnou optikou se rozšiřuje i mimo Micro 4/3 systém. Konkurence začíná být velká a jak Olympus, tak Panasonic musí o své místo na trhu bojovat novými modely.

PEN prošel lehkým faceliftem, který mu rozhodně prospěl. Hrany na těle fotoaparátu se zaoblily a ten se teď také subjektivně lépe drží. Zakulatila se ale i tlačítka na zadní straně, která teď přece jen vypadají lépe než obdélníky na těle E-PL1.

hce counter

Zadní stranou se teď novinka díky těmto designovým změnám podobá spíše modelům E-P1 a E-P2 než svému přímému předchůdci E-PL1. Zcela shodná s předchozím modelem tak zůstala jen nabídka barev, kdy si nový PEN můžete pořídit v černé, stříbrné, elegantní bílé nebo červené barvě. Záhadou je mi ale to, jaký smysl má přeskupení funkcí tlačítek. Určení funkcí se nepodobá ani jednomu z fotoaparátu PEN a uživatel by mohl mít pocit, že vývojáři prostě jen tak experimentují a zkoušejí, jaké rozmístění bude zákazníkům nejvíce vyhovovat.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že uživatelům starších PENu bude chvilku trvat, než si na změnu rozmístění zvyknou. Druhou, poněkud rozpornou novinkou na zadní straně je displej. Má sice konečně vyšší rozlišení, což je změna více než chvályhodná, ale mnohé uživatele fotoaparátu firmy Olympus (a nejen je) jistě zarazí poměr stran displeje 3:2. Pokud je snímač – a tedy primárně i fotografie – ve formátu 4:3, měl by mít stejný poměr stran i displej. Ještě by se dalo pochopit, kdyby se Olympus snažil u nového modelu zaměrit na video a displej kvůli tomu dostal širokoúhlý poměr stran videa 16:9, ale takhle je to něco mezi a z našeho pohledu to postrádá praktický význam.

Klepněte pro větší obrázek 
Tím nejlepším na novém PENu je inovovaný základní zoom. Jeho přední člen se
už neotáčí, je menší, rychlejší a tišší, což ocení především ti, kdo často natáčejí video.

Novým okem

Většinu fotografů ale víc než design zajímá obrazový výstup a ten velkou měrou ovlivňuje optika. A je to právě nový standardní zoom, který pro mě osobně představuje největší přínos nového PENu. Olympus M.Zuiko Digital 14–42 mm F3,5–5,6 II je o něco málo menší, hlavně ale mnohem rychlejší než jeho předchůdce. V parametrech ostření, které jsme naměřili, je díky novému zoomu PEN E-PL2 téměr dvakrát svižnější než jeho předchůdci a hodně to zlepšuje celkový dojem z používání přístroje.

Nový základní zoom je také znatelně tišší, což umožní natáčet ozvučené videosekvence bez výraznějších ruchů způsobených automatickým ostřením objektivu, aniž by bylo nutné použití externího mikrofonu. Pro méně majetné fotografy, kteří chtějí častěji nahrávat video a postačí jim monofonní zvuk, je to jistě dobrá zpráva.

Pro kreativní fotografy máme ještě jinou dobrou zprávu týkající se objektivu a tou je skutečnost, že nový objektiv je vybaven bajonetem pro uchycení dalšího příslušenství a při ostření už neotáčí předním členem.

Více věcí do brašny

Změnou na těle novinky je komunikační port pod sáňkami blesku, přes který můžete k PENu připojit nové příslušenství. Například jednotku tzv. PENpal bluetooth, která umožní snímky ihned přenášet z fotoaparátu do mobilních telefonů a následně je použít třeba k prezentaci na sociálních sítích.

Nepříznivou zprávou ale je, že PENpal snímky automaticky zmenší a zkomprimuje. Poněkud diskutabilní také je, nakolik bude jednotka využívána k těmto účelům v době, kdy téměř každý mobil schopný se připojit na internet umí fotit v kvalitě, která je k přímému použití na internetu dostačující.

Praktičtěji využitelná se mi naopak jeví interní paměť 2 GB, kterou jednotka PENpal bluetooth oplývá. Mnohem víc mě ale zaujalo zajímavě vypadající makrosvětlo s ohebnými raménky o délce 17 centimetrů, na jejichž konci jsou umístěny LED diody, které jsou nastavitelné ve dvou úrovních. Jeho výhodou je i to, že nevyžaduje žádné baterie, protože se napájí pres konektor přímo z baterie (viz recenze Olympusu XZ-1).

Další změna, či spíše inovace, ke které došlo v novém PENu, se týká uměleckých filtrů. V jejich nabídce samozřejmě nemůže chybět filtr Dramatický tón, který se poprvé objevil v zrcadlovce Olympus E-5, ale u většiny Art filtrů přibyla nově také možnost nastavit sílu efektu filtrů nebo snímky vybavit stylovým rámečkem. Nejde sice o nijak převratnou změnu, kterou by využil každý fotograf při praktickém focení, běžný uživatel však nové možnosti uměleckých filtrů jistě rád v praxi využije.

Klepněte pro větší obrázek 
Inovovaný komunikační port AP2 pod sáňkami blesku přináší Penu E-PL2 možnost
využívat kromě EVF hledáčku nebo externího stereo mikrofonu i nové příslušenství.

Obrazová kvalita

S obrazovou kvalitou jsme spokojeni stejně jako u předchozích modelů Olympusu. PEN E-PL2 produkuje barevně korektní snímky s mírným posunem k teplejším odstínům. Dynamický rozsah je výborný – prokresleny jsou stíny i nejvyšší světla. Dobře pracuje redukce šumu, která příliš nežehlí detaily a i při ISO 800 až 1 000 jich ponechává v obrazu dostatek. Do těchto hodnot ISO je dobře potlačen i rozptyl jednotlivých kanálů RGB, a tak je šum téměr monochromatický. Až při vyšších hodnotách začíná být výrazněji barevný s obvyklou převahou modrého kanálu.

Novinek je v PENu E-PL2 celkem dost. Je ale otázka, bude-li to v souboji s konkurencí o koupěchtivého zákazníka stačit. Má určitě co nabídnout, ale Olympus mohl zkusit dát do aparátu ještě něco navíc. Například video ve FullHD kvalitě nebo „přitlačit“ na rozlišení snímače. Stávající HD video je sice dostatečně kvalitní, ale na krabici vypadá nápis FullHD pro ty koupěchtivé lépe a lákavěji než „jen“ HD.

Stejně působí i vyšší hodnota číslice označující rozlišení snímače. Pokročilejší fotografy sice vyšší rozlišení uchvátit nemusí, na druhou stranu je ale pravdou, že konkurence z vlastní třídy už tímto směrem jde – viz Panasonic Lumix DMC-GH2 se 16Mpx snímačem. Dvanáct megapixelů už také nějaký čas není zajímavých ani u zrcadlovek (kompakty raději nejmenujme), a jestli se chce Olympus – a ostatní výrobci nezrcadlovek – vůči D-SLR vymezovat, stejně mu nezbude než snímače s vyšším rozlišením používat.

hce counter

Podrobnou recenzi fotoaparátu Olympus PEN E-PL2 najdete v časopisu DIGIfoto 4/2011.

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Olympus, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Boční světla a promítačka na silnici. Za touto vytuněnou e-koloběžkou stojí známý výrobce luxusních aut

Boční světla a promítačka na silnici. Za touto vytuněnou e-koloběžkou stojí známý výrobce luxusních aut

** Do světa elektromobility vstupuje další automobilová značka ** Nejdřív to ale zkusí zlehka, s e-koloběžkou ** Vozítko s maximální rychlostí 30 km/h je určeno do města

Martin Miksa
KoloběžkyElektromobilitaElektromotor
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Samsungu unikla celá řada tabletů Galaxy Tab S8. Novinky budou hned tři, displej Ultry bude doslova obří

Samsungu unikla celá řada tabletů Galaxy Tab S8. Novinky budou hned tři, displej Ultry bude doslova obří

** Samsung na únor chystá novou řadu tabletů Galaxy Tab S8 ** Tentokrát se bude jednat hned o tři novinky ** Všechny poběží na Snapdragonu 8 Gen 1 a nabídnou stylus S Pen

Martin Chroust
StylusTablety
Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

** Astronomové ze Země pozorují Vesmírný dalekohled Jamese Webba ** Jeho jasnost se v průběhu času mění ** A to doslova rychle a zběsile

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaAstronomie
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Návod, jak na Mezinárodní vesmírnou stanici propašovat kostým gorily

Návod, jak na Mezinárodní vesmírnou stanici propašovat kostým gorily

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceBulvár a vtípky
Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Kromě premiéry Fenix 7 Garmin aktualizuje i starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

** V meteoritu ALH84001 byly nalezeny i organické látky, které měly být produktem živých organismů ** Nedávný výzkum ale vyloučil, že by tyto látky mohly mít biologický původ ** Podle vědců vznikly díky působení hydrotermální vody na čedičovou horninu

Stanislav Mihulka
MeteoritMarsGeologieChemie
Známe datum vydání remasteru stařičkého Shadow Mana pro Xbox

Známe datum vydání remasteru stařičkého Shadow Mana pro Xbox

Titul dorazí také na PS4 a Nintendo Switch.

Radek Wunderlich
Datum vydáníAkční adventura
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory
Ford nevěří autům bez řidiče. Více než polovina energie prý padne na náročné výpočty

Ford nevěří autům bez řidiče. Více než polovina energie prý padne na náročné výpočty

** Má smysl vyrábět autonomní elektromobily, nebo hybridy? ** Ford je přesvědčen, že elektromobily zatím nedávají smysl ** Jiné automobilky to ale vidí přesně obráceně

Karel Kilián
FordAutonomní vůzElektromobily