Recenze Konica Minolta DiMAGE X1: Stylově a se šumem

Recenze Konica Minolta DiMAGE X1: Stylově a se šumem

Letošní konec léta je ve znamení kompaktů s osmimegapixelovým rozlišením snímací soustavy. Konica Minolta jako jeden z významných výrobců digitálů nemůže v tomto nastoleném trendu chybět. Model DiMAGE X1, nabízející stabilizaci obrazu Anti-Shake, je prozatím jediným osmimegáčem se zapouzdřenou optikou.

K eleganci digitálního fotoaparátu DiMAGE X1 od Koniky Minolty přispívá nejen zaoblení všech obdélníkových hran, ale i kovové opláštění přední strany a bočních částí. Zadní stěna přístroje je celá, tedy kromě pokoveného panelu s ovládacími prvky, pod ochranou akrylátového skla. Stylově je zkonstruován také společný slot na SD/MMC paměťovou kartu a Li-Ion akumulátor.

 
U stylových digitálů si uživatel většinou může vybrat z několika barevných provedení:
Konica Minolta DiMAGE X1 se prodává ve stříbrné, červené a černé barvě
Max. velikost

Zvykli jsme si, že stylové fotoaparáty mívají hladké tělo s minimální zarážkou na snazší uchopení. Revoluci nepřináší ani „iks jednička“, která je dočista plochá. Naštěstí je částečnou záchranou dostatečné místo pro palec na zadní stěně. Firma dává na odiv útlé linie přístroje, které u Koniky Minolty dosahují poprvé rozměrů pod 2 centimetry.

 
Fotoaparát měří 95 × 68 × 19,5 cm a váží bez baterie a karty 135 gramů
Max. velikost  l Max. velikost

Rozvržení ovládacích prvků je opravdu střídmé. Tři nejdůležitější tlačítka najdete na horní stěně: spoušť, spínač On/Off a přepínač režimů. Na něm si můžete zvolit tři různá nastavení: režim fotografování, jeden ze sedmi motivových programů, a poslední pozice je společná pro natáčení videosekvencí nebo využití fotoaparátu jako diktafonu.

 
Jednoduše navržený přepínač
Max. velikost

Důležitým prvkem je také čtyřsměrný volič na zadní stěně přístroje, který má vlastně pomyslných „směrů“ osm. Každý z těchto samostatných ovladačů má svou funkci, přičemž k šipkám nahoru/dolů a doprava/doleva si v menu pod Key func. můžete přiřadit libovolnou položku (např. korekci expozice, citlivost ISO, vyvážení bílé a další).

 
Detail na ovládací panel na zadní straně přístroje
Max. velikost

Poprvé v produkci Koniky Minolty má fotoaparát k dispozici dokovací kolébku. Prostřednictvím ní lze napájet Li-Ion akumulátor, a pomocí víceúčelového konektoru stahovat data do počítače přes rozhraní USB (bohužel jen verze 1.1.), nebo připojit přístroj k televizi.

 
DiMAGE X1 v dokovací stanici. Akumulátor lze do kolébky vložit i samostatně
Max. velikost

Osvojíte-li si celkové držení fotoaparátu, máte vyhráno. Většinu prstů totiž budete muset koncentrovat na horní a zadní stěnu, jinak si můžete nechtěně překrývat levou rukou objektiv a pravou zase vestavěný blesk.


Najdete na těchto dvou fotografiích rozdíl?
Při troše nepozornosti se vám může stát, že se v levé horní části snímku nečekaně objeví váš prst
Max. velikost  l Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Konica Minolta DiMAGE X1 je prvním kompaktem „ikskové“ řady, jenž je osazen osmimegapixelovým snímacím CCD čipem o velikosti 1/1,8“. Nový model pokračuje v tradici svých předchůdců DiMAGE X50 a DiMAGE X60: stejně jako ony disponuje nevysouvacím objektivem, jenž je po vypnutí přístroje chráněn mechanickou krytkou. Tělo fotoaparátu tak zůstává stále stejně štíhlé, v zapnutém i vypnutém stavu. Tloušťku přístroje ovlivňuje technologie lomené optické dráhy.

Jak chutná Anti-Shake

Poprvé u této firmy je také expoziční automat s nízkým násobkem optického přiblížení vybaven obrazovým stabilizátorem Anti-Shake, jenž byl doposud doménou vyspělejších firemních fotoaparátů. Připomeňme, že tímto okamžikem kráčí Konica Minolta ve šlépějích Panasoniku, jenž integruje technologii stabilizace obrazu i do kompaktních fotoaparátů.

Podle tiskových údajů pokročila technologie Anti-Shake o kousek vpřed: zatímco u modelů řady DiMAGE A a Z se posunoval CCD snímač, nyní se pohybuje celý objektiv i se snímačem, čímž by měly být nepatřičné otřesy přístroje ještě více minimalizovány. Pravdou ale je, že pohyb celého objektivu způsobuje při fotografování chvění přístroje, a tak máte pocit, že je ještě více „nestabilní“. Možná právě tato činnost nejvíce odčerpává energii z akumulátorů, při našem testování jsme museli Li-Ion napájet častěji než ostatní modely.


Technologie Anti-Shake a optika využívající lomenou optickou dráhu umožňují miniaturizaci rozměrů fotoaparátu
Max. velikost

Trojnásobné rozpětí ohniskových vzdáleností 37–111 mm považujeme za takřka standardní hodnotu, světelnost F3,5–F3,8 je v této kategorii kompaktů spíše lepší. I přesto však doporučujeme stabilizátor obrazu používat, už jen vzhledem k nepříliš pohodlnému – pevnému držení těla.


Stabilizátor není všemocná „zbraň“ – vteřinovou expozici ani s jeho pomocí neudržíte.
V určitých situacích budete potřebovat pro zkrácení expozičních časů využít vestavěný blesk.
Max. velikost  l Max. velikost

Návod k obsluze fotoaparátu nelže, když tvrdí, že ani systém Anti-Shake „nemusí pracovat, pokud se fotografované objekty pohybují...“ V praxi při pořizování momentek se opravdu ukázalo, že pokud osoba nestojí jako kamenná socha, dosáhnete (bez blesku) málokdy ostrého snímku.

Z babiččiny truhlice

DiMAGE X1 je vybavena funkcí AutoMakro, která se samovolně aktivuje podle vzdálenosti fotografovaného objektu. Proto objektiv dokáže na široké ohnisko zaostřit již ze vzdálenosti 10 cm, na dlouhé ohnisko potřebuje rozestup 40 cm. Makrosnímky (funkce SuperMakro), pro které najdete ikonku mezi sedmi scénickými režimy, pořídíte od pěti centimetrů.

Výše uvedené parametry jsou skutečně pravdivé, bohužel nás ale nepříjemně překvapila práce autofokusu (manuální zaostřování u expozičního automatu neočekávejte). Na potvrzovací bílé kolečko symbolizující zaostření čekáte mnohdy až příliš dlouho. To není problematické u fotografování statických objektů, ovšem „v akci“ vám tak často uteče spousta záběrů. O fotografování v méně osvětlených prostředích si – vzhledem k absenci přisvětlovací autofokusové lampy – můžete nechat jenom zdát.

Firma se netají tím, že fotoaparát je určen pro fotoamatéry. Celkově můžeme konstatovat, že jeho funkční výbava není pro začínající fotografy chudá. Uživatel může ovlivňovat nejen standardní parametry (rozlišení fotografií, korekce expozice, vyvážení bílé, citlivost snímače), ale i doplňkové, jako jsou například úprava ostrosti a kontrastu.


Zleva: fotografie pořízená na normální ostrost, silnou (Hard) a slabou (Soft)
Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Uživatel si – tak jako u většiny kompaktních digitálů – může vybrat z barevných efektů.


Zleva: normální barvy, efekt černobílé a sépie
Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Není ale důvod, proč by se začátečník nenaučil používat jednu z nejpodstatnějších složek pro dobrou expozici snímků – histogram – a tak se můžeme nad absencí tohoto (byť třeba jen náhledového) grafu s rozložením jasů snímků jen pozastavit. Sotva tak totiž amatér bez této „berličky“ využije správně korekci expozice.

Všechna nastavení uživatel sleduje na 2,5“ LCD zobrazovači s ne příliš vysokým rozlišením 118 tisíc obrazových bodů. Nově má displej integrovánu funkci podsvětlení Bright LCD, pomocí níž můžete regulovat jas zobrazení na hodnotu 1,5× větší. Displej je tak opravdu dobře čitelný i za slunečného dne.
Naše testování odhalilo, že LCD má pouze 96% pokrytí snímané scény: tento údaj však nemusí vyvolávat paniku, stále se jedná o výbornou hodnotu.

Pozitivní jiskru do „ikskové“ řady přináší DiMAGE X1 v natáčení krátkých videozáznamů. Její předchůdci totiž dokázali zaznamenat sekvence pouze v kvalitě QVGA, nový model disponuje rozlišením 640 × 480 px (VGA) při frekvenci 20 snímků/s., data ukládá ve formátu MOV. Nebývá pravidlem, že u videa ve fotoaparátu můžete využít optický zoom, v případě novinky je to možné, a to i v kombinaci s Anti-Shakem.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Jak si můžete prohlédnout na našich testovacích obrazcích, optika má své klady i zápory. Objektiv vykazuje na širokém ohnisku větší soudkovité a na dlouhém poduškovité sférické zkreslení, než bývá u expozičních automatů obvyklé.

Na snímku pořízeném širokým koncem si všimněte pěkného rozlišení až 1 700 lph (Lines Per Heigh), které při fotografování na ohnisko 111 mm klesá. Také se směrem k okrajům snímků zcela vytrácí ostrost, reálným dokladem budiž následující fotografie. Na druhou stranu se firmware fotoaparátu dobře vypořádává s moaré, na tkanině koberce se nesetkáte se sléváním kresby do nepravidelných map. S vykreslením jemných detailů (vlasy, vousy, tráva) si však fotoaparát hlavu neláme.


Max. velikost

Na následujících demosnímcích je také dobře vidět, že fotoaparátu se takřka vyhýbá chromatická vada, a to jak na široké, tak na dlouhé ohnisko.


Max. velikost  l Max. velikost

Fotoaparát má integrovaný nový firemní procesor CxProcess III, který již v tiskové zprávě slibuje přirozené snímky „tak jak je vidíte vlastníma očima“. Tuto skutečnost musíme jen potvrdit, fotografie jsou barevně reálné, včetně pleťových odstínů.

Nelze však nepozastavit se u samotné práce expoziční automatiky. Přiložené snímky jsou pořízené na standardní nastavení fotoaparátu (automatické vyvážení bílé, nejnižší citlivost, korekce expozice 0). Přestože ani jeden z nich nebyl vyfotografován v přímém protisvětle, přístroj nezměřil, respektive nenastavil expozici přesně. Automatika tedy ani za bílého dne mnohdy „nestíhá“, a výsledkem jsou přepálená místa. Příčinou tohoto nežádoucího jevu je také do značné míry malý dynamický rozsah 1/1,8“ osmimegových snímačů.

Bohužel přesně opačně pracuje fotoaparát s bleskem, kdy velmi často dochází k podexpozici snímků. Ukázkou může být fotografie pleťových odstínů s bleskem ve spodní části této kapitoly.


Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Graf šumu

Zcela ojedinělým „exotem“ je DiMAGE X1 také v míře šumu zastoupené na fotografiích. Jak sami vidíte z grafu, šum se dá již při nejnižším nastavení citlivosti považovat za opravdu „hrozivý“, a tak avizované zvětšeniny formátu A3 vám nemůžeme doporučit.

ISO

Jasová složka

Kanál R

Kanál G

Kanál B

ISO 50

10,97

11,27

11,03

10,62

ISO 100

11,08

11,51

11,18

11,2

ISO 200

11,73

12,29

12,04

13,07

Naměřili jsme

Jestliže pravidelně sledujete rychlostní parametry digitálů v našich tabulkách, zjistíte, že v porovnání s konkurenčními expozičními automaty je DiMAGE X1 docela pomalá. Zatímco některé přístroje dokáží od zapnutí přístroje pořídit první snímek za necelé 2 sekundy, „iks jednička“ na to potřebuje téměř čtyři. Zpoždění při fotografování bez namáčknuté spouště je také zřetelné, malou prodlevu očekávejte také s namáčknutím. Jako vynikající rychlost při ukládání dat považujeme u automatů interval do dvou sekund, tento fotoaparát však potřebuje mnohem více času. Funkci sériového snímání považujte – tedy alespoň v základním nastavení při plném rozlišení snímků – s rychlostí 0,2 snímků za vteřinu za pouze doplňkovou. Pravda je, že můžete využít některého z dalších „vyspělých“ módů pro sériové snímání (Advanced Modes). Například v režimu UHS nasnímáte 15 fotografií v sadě při rychlosti 4 snímky za vteřinu, rozlišení je však omezeno pouze na 640 × 480 pixelů.

Rychlost na monitorových stopkách jsme testovali při vypnuté funkci Anti-Shake.

  • první snímek: 3,98 s
  • snímek bez namáčknutí: 1,82 s
  • snímek s namáčknutím: 0,16 s
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 3,66 s
  • rychlost sériového snímání: 0,2 sn/s
  • max. počet snímků v sérii neomezený

Všechna měření s použitím karty Lexar Media SD High-Speed 512 MB, při rozlišení 3 264 × 2 448 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk


Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem


Max. velikost

Standardní scéna


Max. velikost

Makro exaktní


Max. velikost

Makro reálné (SuperMakro)


Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Nový přírůstek ikskové řady DiMAGE je pohledným kouskem. Stylový fotoaparát s útlým tělem a zajímavě řešenou zadní stěnou s velkým displejem si už z důvodu integrované technologie Anti-Shake jistě získá nemálo příznivců. Budete-li tento kompakt používat za standardních světelných situací, dobře vám poslouží, není však z důvodu zhoršené světelnosti stvořen pro fotografování atmosféry ve zšeřelé kavárně. Největší „nemocí“ iks jedničky je kresba optiky a nepřiměřená míra šumu. Na druhou stranu výborným doplňkem je funkce diktafonu.

Otázkou zůstává, jestli fotoamatér bude ochotný investovat 13 tisíc do osmimegapixelového expozičního automatu, nebo mu postačí digitál s nižším rozlišením.

Plusy:

  • LCD 
  • funkce SuperMakro 
  • zoomování videa

Mínusy:

  • velmi vysoká míra šumu 
  • absence histogramu 
  • práce expoziční automatiky

Cena:

  • 12 990 Kč

Zdroj:

Konica Minolta
kontakt: 246 085 200
www.konicaminolta.cz 

Jak obstála Konica Minolta DiMAGE X1 v konkurenci s ostatními osmimegapixelovými přístroji jako je Panasonic Lumix DMC-LX1, Olympus mju Digital 800, Ricoh Caplio GX8, Acer CR-8530 a další, si můžete přečíst v testu, který připravujeme do říjnového čísla časopisu DIGIfoto 06/2005.

Určitě si přečtěte

Články odjinud