44
Fotogalerie

Recenze Ixus 110: Kompakte, rozpoznej a (ne)otřes se!

Jak funguje inteligentní rozpoznání scény? K čemu je možné využít stabilizaci obrazu? Přece k prohlížení fotografií!

Canon zvolnil v tempu zvyšování megapixelů. Proti některým loňským modelům řady Ixus zvětšil velikost snímače a především do všech nových kompaktů integroval podpůrné režimy inteligentního fotografování. Naše redakce testovala vzorek, který jsme si přinesli přímo z tiskové konference Canonu a tato recenze je první v České republice. Předmětem testování Canon Ixus 110 byla jak obrazová kvalita, tak spolehlivost automatiky. 

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,33", 12,1 Mpx
 • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
 • objektiv: 28–112 mm, F2,8–5,8
 • LCD displej: úhlopříčka 2,8", 230 000 obr. bodů
 • video: 1 280 × 720 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • záznamový formát: JPEG
 • rozměry a hmotnost: 98 × 54 × 22 mm, 145 gramů
 • oficiální cena: 9 000 Kč vč. DPH

Tělo Ixusu 110 má oblé tvary a v nabídce je několik lákavých barevných provedení. Tyto atributy činí Ixus 110 právoplatným členem rodiny stylových kompaktů. Útroby přístroje chrání kovové tělo, materiál je bázi slitiny titanu. Kompakt velice dobře padne do ruky a ergonomická oblina na pravé straně umocňuje pocit pevného a bezpečného uchopení přístroje. Ačkoli je blesk umístěn na jediném logicky možném místě, často jsem jej z části zastínil ukazováčkem levé ruky. Díky miniaturnímu provedení blesku si fotograf si neuvědomí, že jej zakrývá a je třeba si na to zvyknout.

DSC04439.JPG DSC04506.JPG
max. velikost | max. velikost
DSC04441.JPG DSC04442.JPG
max. velikost | max. velikost

Provedení povrchové úpravy je matná metalíza a otisky vašich prstů budete stírat pouze z displeje a chromového prstence kolem objektivu. Z vnějších prvků bych ještě zmínil kovovou matku na stativový šroub a prakticky i esteticky řešenou krytku konektorů, která nemá tendenci se otevírat jako krytky z měkké pryže.

DSC04508.JPG DSC04509.JPG
max. velikost | max. velikost
Ovládací prvky na horní stěně| A na zadní stěně

Na horní straně kompaktu je tradičně umístěno tlačítko zapnutí přístroje a spoušť s integrovaným zoomem na jejím okruží. Netradičním ovládacím prvkem na horní straně je třípolohový přepínač mezi režimy video, scénický režim a auto. Na něj je třeba působit malou silou a s citem. Nedočkavci snadno přeskočí střední polohu.

Na boční stěně kompaktu je již zmiňovaná krytka s konektory. Najdete pod ní dvě rozhraní: mini USB a HDMI. Kompakt nemá konektor DC a napájení ze síťového zdroje je možné pouze přes redukci, která se vkládá místo akumulátoru.

DSC04443.JPG 
max. velikost
Pod krytkou se nalézají konektory USB a HDMI

Spodní strana kompaktu patří krytu baterie a paměťové karty typu SD (SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus). V tomto kompaktu je použit Li-Ion akumulátor NB-4L, který podle výrobce vystačí na 200 snímků. Během testů jsem na jedno nabití vyfotografoval více snímků, ale režim prohlížení jsem téměř nepoužíval.

DSC04444.JPG
max. velikost
Akumulátor a paměťová karta

Zadní stěna fotoaparátu zaujme širokoúhlým displejem a malým počtem tlačítek. Ve spodní části je klasické tlačítko menu, v horní části tlačítko play, kterým lze přístroj aktivovat do režimu prohlížení fotografií.

Veškeré možnosti ovládání byly koncentrovány do kruhového voliče, který je skutečně multifunkční, neboť sdružuje tři prvky – tlačítko func/set ve svém středu, křížový ovladač a otočné kolečko. Povrch otočného kolečka je pro lepší manipulaci opatřen vroubkováním. Pokud jsem na fotoaparát sahal vlhkou nebo zpocenou rukou, palec mi ale po vrubování klouzal a ovládání nebylo precizní.

Na voliči nejsou žádné piktogramy. Ty se zobrazí na displeji v momentu dotknutí se ovladače prstem. V „kříži“ ovladače jsou umístěny čtyři podmenu: přepínání režimu blesku, displeje, ostření a samospouště. V nabídkách „velkého“ menu se cestuje jak stisknutím rohů kolečka, tak jeho otáčením.

Velice zajímavé je prohlížení fotografií, které je možné ovládat zatřepáním fotoaparátu. O této fuknci, ovládání menu a inteligentním výběru scény jsme připravili krátké video.

 VIDEO: 1208 'Canon Ixus 110 IS'

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Ačkoli je kompakt prezentován jako širokoúhlý, v jeho těle se ukrývá senzor s klasickým poměrem stran 4:3. Jeho rozměry jsou 1/2,33" a rozlišení 12,1 Mpx. Poměr stran fotografie 16:9 je dosažen „ořezem“ obrazových dat. Citlivost senzoru se nastavuje automaticky nebo manuálně v rozpětí 80–1 600 ISO. Rozlišení fotografií při vysoké citlivosti ISO 3 200, která se nastavuje jako samostatný scénický režim, bude jen 3 Mpx.

Dobré a stabilizované oko

Rozsah ohniskových vzdáleností objektivu začíná na potěšitelné hodnotě 28 mm a končí na 112 mm. Optický zoom je 4násobný a postačí pro většinu běžných fotografických událostí. Rozsah světelnosti objektivu je F2,8–5,8. Dolní hodnota je velice dobrá, při fotografování na tele-zoom je třeba počítat s delšími expozičními časy.

Objektiv kompaktu je vybaven optickou stabilizací, která funguje spolehlivě a při fotografování dovoluje použít delší expoziční časy zhruba o 2 EV. Při použití dlouhých expozičních časů se na displeji objeví varovná indikace. V programovém režimu lze stabilizátor vyřadit z funkce, v režimu automatiky je vždy zapnut.

stabilizace 2.JPG
Snaha stabilizace o ostrý snímek nebyla úspěšná; expoziční čas 1/5 sekundy

Ostření fotoaparátu je rychlé a je nastavitelné ve dvou módech. První je automatický výběr z devíti ostřících bodů (iAF) a ostření podle detekovaného obličeje. Druhý mód pracuje pouze se středním polem. Jeho velikost je nastavitelná. Při fotografování za nízké hladiny světla je aktivováno jasně červené pomocné AF světlo (LED dioda), které sice fotografovaného oslní, ale velmi zrychlí ostření a přispívá k redukci efektu červených očí.

Pro AF sledování pochybujících se objektů je kompakt vybaven kontinuálním ostřením. Kontinuální ostření je rychlejší než obyčejné, ale fotograf se zbaví možnosti blokace ostření nátiskem spouště (AF lock). Při horších světelných podmínkách se autofokus špatně chytá a v kompaktu to pěkně cvaká. Bylo by dobré přepínání AF režimu umístit pod tlačítko módu ostření. Pro praktické užití je ukryto příliš hluboko v menu.

Expozice bez manuálu

V režimu „P“ je možno vybírat z tří možností měření světla dopadajícího na expozimetr: celoplošné, se zvýrazněným středem a bod. Expozici uživatelsky ovlivníme pouze kompenzací v rozpětí +/- 2 EV s krokem jedna třetina. V programovém režimu je dále možno nastavit rozlišení snímku, míru komprese, vyvážení bílé, režim blesku, barevný efekt nebo citlivost. Jiné kreativní možnosti expozice, například manuální režimy, fotoaparát nenabízí. Canon modely Ixus stále nevybavil reálným histogramem. Snad pro to, že by jej cílová skupina fotografů nevyužívala.

Jak funguje inteligentní automatika?

Režim inteligentního fotografování má fotografa zbavit starostí spojených s manuálním výběrem scénického režimu. Tento přístroj vybírá z dvanácti možností. Jak výběr funguje? Předem je nutno říci, že inteligentní režim se nemusí výběrem režimu scény strefit do námi předpokládaného piktogramu, ale musí najít optimální parametry pro dobře exponovanou fotografii. Z toho pohledu funguje velice dobře.

Mé poznatky z praktického fotografování: Automatika spolehlivě vybere režim makro a portrét s detekcí obličeje. Častěji jsem na displeji místo piktogramu scénického režimu viděl prostý nápis „auto“. A také se mi stalo, že jsem na displeji uviděl ikonu režimu „západ slunce“ už ve tři odpoledne. Kompakt jsem testoval v období, kdy nebylo dobré počasí a na zemi ležel sníh, což nejsou standardní podmínky. Při testech v létě by automatický výběr scény pracoval jinak.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Obrazová kvalita snímků je dobrá ve srovnání s ostatními kompakty. Účinky redukce šumu nejsou drastické a detaily snímku jsou zachovány do ISO 400. Při citlivosti ISO 800 vidíme již značný rozpad obrazu, ale věrnost barev je zachována. Pro tisk menších fotografií (A4-) je tato kvalita akceptovatelná. Vysoká ISO 1 600 již způsobuje malé barevné změny a úplný rozpad detailů. Citlivost ISO 3 200 způsobí silnou degradaci snímku a doporučujeme ji používat pouze v krajních případech.

ISO0100.JPG ISO0200.JPG ISO0400.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 80 | ISO 100 | ISO 200

ISO080.JPG ISO0800.JPG ISO1600.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 400 | ISO 800 | ISO 1 600

ISO3200.JPG
max. velikost
ISO 3 200

Chvalitebná kresebnost, viditelná chromatická vada

Rozlišovací schopnost objektivu na širokém ohnisku dosahuje mezní hodnoty našeho testovacího obrazce 2 000 lph, na tele ohnisku dosahuje kresebnost 1 850 lph. Obraz je v ploše ostrý, směrem k okrajům se kresebnost zhoršuje. V rozích, zejména pravém dolním okraji, je již vidět značná neostrost.

Sférické zkreslení je patrné pouze na širokém ohnisku, při kterém obraz mírně soudkuje, na reálných snímcích si toho však nevšimnete.

Jako většina objektivů kompaktů, i tento je postižen chromatickou vadou, která se projevuje zeleno-modrým nádechem kontrastních hran. Aberace je přítomna prakticky v celém ohniskovém rozsahu. Tato chyba se dá poměrně elegantně vyřešit v počítači.

aberace 1.JPG aberace 2.JPG
Výřezy snímků s ukázkami aberace 

Blooming, přetékání přepalů do správně exponovaných míst, není tak znatelný a to je dobře, protože tuhle chybu neodstraníte žádným softwarem.

blooming.JPG 
Ukázka bloomingu

Vinětace objektivu je patrná pouze na širokém ohnisku. Dobře je viditelná na snímcích z laboratorních podmínek. Při normálním fotografování se s ní setkáte v ojedinělých případech.

Dobrých výsledků bylo dosaženo při testování účinků protisvětla. Závoj na fotografiích není skoro pozorovatelný.

HD Video

Při nahrávání videa lze použít stabilizaci obrazu a digitální zoom. Videosekvence lze nahrávat v rozlišení VGA 4:3 s 640 × 480 px nebo panorama HD 16:9 s 1 280 × 720 px. V obou případech s rychlostí třicet snímků za sekundu. Maximální délka videa HD je 4 GB nebo půl hodiny. U VGA natočíte maximálně hodinu nebo 4 GB dat. Data se ukládají ve formátu MOV [H.264 + Linear PCM (mono)].

Jedno z testovacích videí jsme vám připravili ke stažení. Jeho velikost je 90 MB. 

Naměřili jsme

Rychlost kompaktu je průměrná. První snímek pořídíte za 1,6 sekund. Snímek bez namáčknutí se exponuje se zpožděním pod půl sekundy. V dané kategorii digitálů je to dobrý výsledek. Nepříjemné zpoždění nastane pokud chcete exponovat další snímek. Fotoaparátu zpracování dat zabere skoro tři sekundy. Doporučuji používat sériové snímání, které je rychlejší a trvá 1,2 sn./s.

Canon Ixus 110 IS
první snímek1,61 s
snímek bez namáčknutí0,42 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,9 s
rychlost sériového snímání1,2 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouKingston SD 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

TestChartTele.JPG TestChartWide.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, vlevo dlouhé ohnisko, vpravo široké ohnisko
zkreslení tele.JPG zkreslení wide.JPG
max. velikost | max. velikost
Sférické zkreslení, vlevo dlouhé ohnisko, vpravo široké ohnisko
VinětaceTele.JPG VinětaceWide.JPG
max. velikost | max. velikost
Vinětace, vlevo dlouhé ohnisko, vpravo široké ohnisko
IMG_1398.JPG IMG_1399.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu optického zoomu
IMG_1481.JPG IMG_1484.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka vysoké citlivosti ISO 800
Protisvětlo.JPG 
max. velikost
Přímé protisvětlo
IMG_1408.JPG IMG_1409.JPG
max. velikost | max. velikost
Makrosnímek

Další demosnímky

IMG_1279.JPG IMG_1288.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1382.JPG IMG_1387.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1394.JPG IMG_1395.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1396.JPG IMG_1415.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1422.JPG IMG_1426.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1430.JPG
max. velikost
 

 

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Canon Ixus 110 IS je stylový kompakt s vysokým rozlišením, který obsahuje mnoho pokrokových funkcí a vylepšení, které běžnému fotografovi velmi usnadní život. Výrobce do kompaktu záměrně nedal funkce, které by rodinné a večírkové fotografy příliš mátly. Pokročilejší fotografové oželí skvostný vzhled a místo něj si zakoupí přístroj, který má například manuální režim.

Díky vysokému rozlišení senzoru je obrazová kvalita výsledných fotografií velice dobrá s množstvím detailů. Na degradaci snímku se nepodílí ani vyšší citlivost, ovšem hodnotu nad ISO 400 bychom měli používat s rozvahou. Jako většina kompaktů s malým objektivem, i tento je postižen chromatickou vadou.

Celkové provedení a vnější vzhled nelze než pochválit. Ovládání se na první pohled jeví jako složité, ale velice rychle se na něj zvyká.

Kompakt nepatří k nejrychlejším. Zpoždění závěrky je průměrné a některé fotografické okamžiky nám asi uniknou. Nastavením kontinuálního ostření lze tento nedostatek do jisté míry eliminovat.

Plusy:

 • obrazová kvalita
 • stabilizace obrazu
 • panoramatický displej
 • inteligentní expozice

Minusy:

 • absence manuálních režimů
 • chromatická vada
 • pomalejší reakce fotoaparátu

Cena:

 • na internetu od 8 000 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Canon Ixus 110 IS?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud