Fujifilm sice neprodukuje digitální zrcadlovky v takové míře jako třeba Canon, avšak lze konstatovat, že ani jeden jeho model nebyl bez zajímavosti. Ostatně o nejnovějším FinePixu S3 Pro to platí bez výhrad také.
Konstrukce a ovládání
Oproti předchozímu modelu FinePix S2 Pro sice „es trojka“ lehce přibrala na rozměrech i hmotnosti, stále se však nemůže rovnat profesionálním modelům typu Canon EOS 1Ds nebo Nikon D2X. Na druhou stranu například Pentax *ist DS, coby v současnosti nejmenší D-SLR, vedle S3 Pro vypadá jako dětská hračka.

V podstatě jde ale o běžnou zrcadlovku s integrovaným bateriovým gripem. Ten v případě nového S3 Pro dostal navíc i vertikální spoušť, která ale bohužel není ideálně navržena. Při vodorovném držení dochází k nechtěné aktivaci spouště spodní hranou pravé ruky a je tak nutné používat integrovaný zámek. Ostatně zámek jsem coby levák – čtěte osoba, která se dívá do hledáčku levým okem – používal i u čtyřsměrného ovladače na zadní stěně, jímž se přepínají zaostřovací body. Bez uzamčení jsem ovladač neustále mačkal nosem a nechtěně měnil aktivní bod. Abych ale Fujifilmu zbytečně nekřivdil – s „levookým problémem“ se setkáte snad u všech fotoaparátů, které na zadní stěně obsahují nějaké ovládací prvky. Spíš bych se přimlouval za doplnění vertikální spouště o další ovladače, užitečný by byl zejména volič clony a korekce expozice.

Jako celek je však nutno konstrukci i ergonomii hodnotit jako výbornou. Tělo doslova sedne do ruky, většina exponovaných částí je pogumováním chráněna proti vyklouznutí, hlavní ovládací prvky jsou dostupné bez přehmatávání. Potěšující je také informace, že u nového modelu S3 Pro už Fujifilm nevyužívá duální napájení s drahými nenabíjecím články CR123A, a vystačí si se čtyřmi tužkovými akumulátory.
