Recenze: Fotobatoh Naneu K3L – turistův nejlepší přítel

24. března 2009
TWEET SDÍLET
Jste fotografové i aktivní turisté, kteří přepravují více objektivů, těl, případně notebook? Batoh Naneu K3L vás zaujme!

Jak již částečně vyplývá z označení, jedná se o batoh tříkomorový, čemuž odpovídá i jeho velikost. K3L je zcela jistě jedním z největších vícekomorových fotobatohů současnosti. Komory jsou uspořádány poměrně obligátně – v dolní části je prostor pro techniku, v horní najdeme dle výrobce patnáct litrů místa pro osobní věci. Samostatnou komoru tvoří velká kapsa na notebook umístěna v zádové části batohu. Pokud notebook nevlastníte nebo nenosíte, jistě kapsu využijete na vložení dokumentů nebo fotografií formátu A4. Dále je batoh opatřen dvěma poměrně rozměrnými kapsami pro příslušenství po stranách, jednou přední pro filtry, paměťová média a jiné drobné příslušenství a několika menšími kapsami uvnitř batohu pro lepší organizaci uložených věcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Batoh v terénu | Komora na přenosný počítač

Bederní pás je opatřen síťkou pro uchycení nápoje či termosky. Bohužel náš předprodukční vzorek tuto síťku postrádal. Nemohu tedy říci jak vhodně je umístěna, či jak velkou láhev do ní lze umístit.

Velice zajímavě je řešeno připevnění stativu. Lze jej vložit do speciální kapsy v horní části, která může, pokud stativ zrovna nepotřebujete, sloužit jako běžné úložiště. Kapsa je umístěna ve středové ose batohu. V případě jejího užití udrží stativ na svém místě a hlavně vás nepotáhne doleva či doprava. Problém nastává při pokusu o vytažení čehokoliv z fotokomory v terénu. Batoh je nutné sundat, rozepnout sponu schovanou pod stativem, rozepnout uzávěr, odklopit, vytáhnout potřebný kousek techniky a celý proces v opačném pořadí zopakovat. Batoh rozhodně není pohotovým, pokud vám jej nenese šerpa před vámi.

Nesporným plusem je možnost batoh využít jako čistě turistický. Přepážku oddělující komory pro techniku a pro osobní věci lze vyjmout. Tím získáte velký prostor pro jakékoliv turistické vybavení, odhadem 35 litrů.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Batoh pojme opravdu úctyhodné množství techniky

Jak se nosí ?

V prvních několika dnech testu batoh spíše působil jako ortopedická pomůcka. Na vině je speciální systém odvětrání zad „AirFlow Suspension System“. Je velice účinný, avšak vybírá si poměrně velkou daň na pohodlí nošení. Záda jsou zpočátku opravdu velice tuhá. Časem se však „nosná“ konstrukce přizpůsobí svému uživateli (nebo uživatel konstrukci?). Po několika dnech nošení jsem si na batoh více než přivykl a na konci testu jsem se s ním velmi těžko loučil.

Celý odvětrávací systém i s bederním pásem lze odpojit, čímž ale přijdete o tuhost a pevnost batohu. Na můj vkus batoh sedí poměrně vysoko. Ramenní popruhy jsou jedním slovem perfektní. Měkké, pohodné, dobře odvětrané, přizpůsobitelné ve velkém rozsahu. Bederní pás mohl být delší, můj otec neměl šanci jej přes zimní bundu dopnout.

Přezky, použité u bederního i hrudního pásu jsou bezchybné. S jejich rozepínáním ani zapínáním jsem za dobu testu nezaznamenal jediný problém a to ani v hrubých lyžařských rukavicích. Celkově je nošení batohu velice návykové. Jakmile se zádový systém přizpůsobí zádům, které jej nosí, stává se chůze s batohem neuvěřitelně pohodlnou. Jediné, co se dá batohu vytknout, je jeho velikost, konkrétně hloubka. Cestování hromadnou dopravou s plně naloženým batohem včetně stativu je pro ostatní cestující poměrně rizikové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Naneu K3L ze všech úhlu

Jak je to s kvalitou ?

Zpracování je perfektní. Batoh je vyroben z netrhavého, voděodolného 1680D balistického nylonu. Zipové uzávěry – kapitola sama pro sebe. Všechny (až na dvě vyjímky) jsou voděodolné. Při zapnutí se „zacelí“ a déšť či sníh nemá šanci. Všechny uzávěry jsou velmi dobře dostupné, během týdenního testu jsem nezaznamenal jediné zadrhnutí či jiné selhání. Jedinou výtku bych měl k oběma hlavním kapsám, které jsou chráněny pouze běžným uzávěrem. Důvod tohoto řešení mi zůstal skryt, vzhledem k ceně batohu určitě nebude ekonomický. Je možné, že se jedná o vlastnost pouze našeho vzorku a prodejní verze bude mít i tyto uzávěry voděodolné.

Polstrování vnitřních kapes je více než dostatečné, provedení fotokomory je věnován samostatný odstavec níže. Standardně se k batohu dodává také pláštěnka, která ještě zvýší jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům. Bohužel námi testovaný kus pláštěnku neměl, takže nemohu říci do jaké míry je vodotěsná.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Opláštěnkováný K3L
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Detaily „lepených“ uzávěrů

Fotokomora – téměř dokonalá

Do prostoru pro fotografické vybavení umístíme bez problému tělo řádu Nikon Dxxx či Canon xxD s gripem a setovým objektivem. Do okolních přihrádek se nám pak vlezou další dva až tři oblíbené objektivy, blesk, případně menší záložní tělo. Žádnou kombinací přepážek se mi nepodařilo získat prostor pro tělo s nasazeným objektivem typu 70–200 mm. To je ovšem jediný nedostatek, který lze fotokomoře vytknout.

Přepážek je s batohem dodáváno opravdu spoustu, při testování jsem měl dvě permanentně vytažené. Jejich polohování funguje na klasickém principu suchých zipů, přičemž je možno, díky jejich povrchové upravě, umístitění kamkoliv – není třeba se „trefovat“ na mnohdy nevhodně umístěný protikus. K materiálu, ze kterého jsou přepážky vyrobeny, nelze mít jedinou připomínku. Jsou velice robustní, pevné, nekroutí se ani neprohýbají. Jejich povrch je velice podobný jemnému semiši. Rovněž dno komory je velice pevné. Pád ze stolu, lavičky či kolenou na zem vaši techniku rozhodně neohrozí.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Pohled do fotokomory

Finále: zatěžkávací zkouška batohu i fotografa

Poslední den testu jsem batoh vzal na sedmnáctikilometrovou procházku po čtyřech beskydských vrcholech. Díky oblevě v lesích ze stromů téměř trvale pršelo, Naneu se však nedal. Uvnitř bylo absolutně sucho a to ve všech kapsách a komorách. Ani po pěti hodinách chůze jsem neměl zpocená záda. Na horách se výrazně projevil problém s přístupem k technice přes stativ. Stativ jsem raději umístil do vaku a nesl jej zvlášť na rameni. Váha plně naloženého batohu se vyšplhala přibližně na deset kilogramů. I přes skvělý zádový systém a velmi pohodlné ramenní popruhy jsem na konci túry počítal kroky k nádraží. Batoh výrazně posune těžiště směrem dozadu, dle mého, mnohem více než modely jiné koncepce.

Naneu K3L jsem vracel velice nerad. Po týdnu každodenního nošení mi doslova přirostl k zádům. Je to velice dobrý batoh pro všechny turisty. Do města bych si jej patrně nepořídil, je poměrně rozměrný. Výrobcem doporučená cena je 3 699 Kč bez DPH. Batoh rozhodně nepatří k levným modelům, avšak jeho vysoká cena je kompenzovaná kvalitou zpracování, použitými materiály a originálním řešením odvětrání zad a stativové kapsy. Model K3L je distribuován v barvách černá a ocelově šedá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Fotografie batohu z redakčního testu | Detail fotokomory

Co na to konkurence?
 

BatohZáporyKladyDoporučená cena
Tamrac Adventure 9

subjektivně horší zpracování

obyčejné uzávěry

minimální systém odvětrání zad

stativ na dně batohu

lepší přístup k technice ve fotokomoře

užší profil

téměř o 1 kg lehčí

3 390 Kč
LowePro CompuRover AW

vyšší cena

„šněrování“ stativu

odvětrání zad nedosahuje kvalit Naneu

kombinací přepážek lze umístit objektiv typu 70–2004 490 Kč
Kata DR-466

menší obsah

nelze připevnit stativ

absence systému odvětrávání zad

výrazně levnější

lehčí o 1,6 kg

Termo-Shield-Technology

1 800 Kč

 

Naneu K3L

Dostupnost:

  • konec dubna 2009

Doporučená cena:

  •  4 400 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství, Batohy a brašny


Recenze 27" monitoru Philips. Má skvělé barvy a bude se líbit hráčům rychlých her

Recenze 27" monitoru Philips. Má skvělé barvy a bude se líbit hráčům rychlých her

Profi hráči obvykle volí 24" nebo 27" monitory s rychlou obnovovací frekvencí. Takový je i testovaný Philips z herní řady Momentum 5000.

Jiří Kuruc
PhilipsMonitoryTesty
Samsung ladí hodinkový systém s Wear OS 3.5. Podívejte se, jak bude vypadat prostředí hodinek Galaxy Watch5

Samsung ladí hodinkový systém s Wear OS 3.5. Podívejte se, jak bude vypadat prostředí hodinek Galaxy Watch5

** Na trhu existují (mimo Samsung) jen jedny hodinky s Wear OS 3 ** Samsung za pár týdnů představí Galaxy Watch5... **...a ty poběží na ještě novější Wear OS 3.5

Martin Chroust
One UIWear OS
Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

Víte, s čím vším souhlasíte při používání Androidu? Zjistili jsme to za vás

** Android dnes používá každý druhý mobilní uživatel ** Víte, s čím při jejich používání vlastně souhlasíte? ** Varování: Některé pasáže uživatelských podmínek jsou jen pro otrlé...

Martin Chroust
SoukromíAndroid
Další značka to zkouší s bleskově rychlým dobíjením. Infinix slibuje dobití půlky baterie za 4 minuty

Další značka to zkouší s bleskově rychlým dobíjením. Infinix slibuje dobití půlky baterie za 4 minuty

** Infinix slibuje dobíjení výkonem 180 Wattů ** 4500mAh baterii s ním údajně do půlky nabije už za 4 minuty ** V prvních telefonech se objeví v druhé polovině roku

Martin Miksa
Rychlé nabíjeníRychlé dobíjeníNabíjení
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Vodafone nadělí za vysvědčení měsíc neomezených dat. Dětský tarif za 299 Kč však budí rozporuplné pocity

Vodafone nadělí za vysvědčení měsíc neomezených dat. Dětský tarif za 299 Kč však budí rozporuplné pocity

** Vodafone připravil na prázdniny akci pro děti ** Za vysvědčení dostanou měsíc neomezených dat zdarma ** Další novinkou je dětský tarif s neomezenými SMS zprávami

Martin Chroust
Pro dětiTarify a mobilní službyVodafone
Sazka spustila letní promo akci. Uživatelé dostanou dvojitou porci dat za dobití či 5GB balík za akční cenu

Sazka spustila letní promo akci. Uživatelé dostanou dvojitou porci dat za dobití či 5GB balík za akční cenu

** Sazka v léta myslí na stávající i budoucí uživatele ** Při dobití alespoň za 300 Kč dostanete zdarma 2 GB mobilních dat ** Těšte se i na zlevnění doplňkového balíčku s 5 GB dat

Martin Chroust
Mobilní dataSazkamobilAkce
Prezidentský kandidát v Keni chce cenu drahých mobilních dat snížit na nulu. Už teď jsou výrazně levnější, než u nás

Prezidentský kandidát v Keni chce cenu drahých mobilních dat snížit na nulu. Už teď jsou výrazně levnější, než u nás

** V Keni prý mají drahá data, kandidát na prezidenta chce změnu ** Slibuje bezplatná data i volání pro všechny ** Smutné je, že jsou už teď skoro 4× levnější než u nás

Martin Miksa
Předražené službyMobilní dataMobilní internet
Alza rozšířila výkup chytré elektroniky. Kromě iPhonů už prodáte i Androidy, hodinky a herní konzole

Alza rozšířila výkup chytré elektroniky. Kromě iPhonů už prodáte i Androidy, hodinky a herní konzole

** Alza nově vykupuje chytré telefony různých značek ** Výkup lze vyřídit kompletně online ** Odprodat můžete i chytré hodinky, tablety a jinou elektroniku

Martin Miksa
VýkupAlzaSmartphony
Tipy na české letní mapy. Kde je nejlepší voda na koupání, kam na raft nebo dobré pivo

Tipy na české letní mapy. Kde je nejlepší voda na koupání, kam na raft nebo dobré pivo

** Nejdůležitější mapy provozuje Seznam.cz, tam najdete skoro vše ** Specializované mapy ale nabídnou více detailů a komunitní informace ** Mrkněte, kde se točily filmy nebo točí „domácí“ pivo

Lukáš Václavík
Mapy
Mluví, létají a cestují časem. 10 legendárních filmových a seriálových automobilů

Mluví, létají a cestují časem. 10 legendárních filmových a seriálových automobilů

** Filmy, to nejsou jen herci. Zaměříme se na nejslavnější filmová auta.** Fungují jako kulisy, k přepravě postav, ale mají i zcela zásadní role. ** Co by byl Michael Knight bez KITTa a James Bond bez vodotěsného Lotusu, nebo Astonu se samopaly?

Karel Kilián
DopravaAutomobilyHudba, filmy, seriály
Astronautka NASA na ISS sklízí zeleninu vypěstovanou bez zeminy

Astronautka NASA na ISS sklízí zeleninu vypěstovanou bez zeminy

Jiří Černý
RostlinyMezinárodní vesmírná stanice