Recenze: Fotobatoh Naneu K3L – turistův nejlepší přítel

24. března 2009
TWEET SDÍLET
Jste fotografové i aktivní turisté, kteří přepravují více objektivů, těl, případně notebook? Batoh Naneu K3L vás zaujme!

Jak již částečně vyplývá z označení, jedná se o batoh tříkomorový, čemuž odpovídá i jeho velikost. K3L je zcela jistě jedním z největších vícekomorových fotobatohů současnosti. Komory jsou uspořádány poměrně obligátně – v dolní části je prostor pro techniku, v horní najdeme dle výrobce patnáct litrů místa pro osobní věci. Samostatnou komoru tvoří velká kapsa na notebook umístěna v zádové části batohu. Pokud notebook nevlastníte nebo nenosíte, jistě kapsu využijete na vložení dokumentů nebo fotografií formátu A4. Dále je batoh opatřen dvěma poměrně rozměrnými kapsami pro příslušenství po stranách, jednou přední pro filtry, paměťová média a jiné drobné příslušenství a několika menšími kapsami uvnitř batohu pro lepší organizaci uložených věcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Batoh v terénu | Komora na přenosný počítač

Bederní pás je opatřen síťkou pro uchycení nápoje či termosky. Bohužel náš předprodukční vzorek tuto síťku postrádal. Nemohu tedy říci jak vhodně je umístěna, či jak velkou láhev do ní lze umístit.

Velice zajímavě je řešeno připevnění stativu. Lze jej vložit do speciální kapsy v horní části, která může, pokud stativ zrovna nepotřebujete, sloužit jako běžné úložiště. Kapsa je umístěna ve středové ose batohu. V případě jejího užití udrží stativ na svém místě a hlavně vás nepotáhne doleva či doprava. Problém nastává při pokusu o vytažení čehokoliv z fotokomory v terénu. Batoh je nutné sundat, rozepnout sponu schovanou pod stativem, rozepnout uzávěr, odklopit, vytáhnout potřebný kousek techniky a celý proces v opačném pořadí zopakovat. Batoh rozhodně není pohotovým, pokud vám jej nenese šerpa před vámi.

Nesporným plusem je možnost batoh využít jako čistě turistický. Přepážku oddělující komory pro techniku a pro osobní věci lze vyjmout. Tím získáte velký prostor pro jakékoliv turistické vybavení, odhadem 35 litrů.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Batoh pojme opravdu úctyhodné množství techniky

Jak se nosí ?

V prvních několika dnech testu batoh spíše působil jako ortopedická pomůcka. Na vině je speciální systém odvětrání zad „AirFlow Suspension System“. Je velice účinný, avšak vybírá si poměrně velkou daň na pohodlí nošení. Záda jsou zpočátku opravdu velice tuhá. Časem se však „nosná“ konstrukce přizpůsobí svému uživateli (nebo uživatel konstrukci?). Po několika dnech nošení jsem si na batoh více než přivykl a na konci testu jsem se s ním velmi těžko loučil.

Celý odvětrávací systém i s bederním pásem lze odpojit, čímž ale přijdete o tuhost a pevnost batohu. Na můj vkus batoh sedí poměrně vysoko. Ramenní popruhy jsou jedním slovem perfektní. Měkké, pohodné, dobře odvětrané, přizpůsobitelné ve velkém rozsahu. Bederní pás mohl být delší, můj otec neměl šanci jej přes zimní bundu dopnout.

Přezky, použité u bederního i hrudního pásu jsou bezchybné. S jejich rozepínáním ani zapínáním jsem za dobu testu nezaznamenal jediný problém a to ani v hrubých lyžařských rukavicích. Celkově je nošení batohu velice návykové. Jakmile se zádový systém přizpůsobí zádům, které jej nosí, stává se chůze s batohem neuvěřitelně pohodlnou. Jediné, co se dá batohu vytknout, je jeho velikost, konkrétně hloubka. Cestování hromadnou dopravou s plně naloženým batohem včetně stativu je pro ostatní cestující poměrně rizikové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Naneu K3L ze všech úhlu

Jak je to s kvalitou ?

Zpracování je perfektní. Batoh je vyroben z netrhavého, voděodolného 1680D balistického nylonu. Zipové uzávěry – kapitola sama pro sebe. Všechny (až na dvě vyjímky) jsou voděodolné. Při zapnutí se „zacelí“ a déšť či sníh nemá šanci. Všechny uzávěry jsou velmi dobře dostupné, během týdenního testu jsem nezaznamenal jediné zadrhnutí či jiné selhání. Jedinou výtku bych měl k oběma hlavním kapsám, které jsou chráněny pouze běžným uzávěrem. Důvod tohoto řešení mi zůstal skryt, vzhledem k ceně batohu určitě nebude ekonomický. Je možné, že se jedná o vlastnost pouze našeho vzorku a prodejní verze bude mít i tyto uzávěry voděodolné.

Polstrování vnitřních kapes je více než dostatečné, provedení fotokomory je věnován samostatný odstavec níže. Standardně se k batohu dodává také pláštěnka, která ještě zvýší jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům. Bohužel námi testovaný kus pláštěnku neměl, takže nemohu říci do jaké míry je vodotěsná.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Opláštěnkováný K3L
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Detaily „lepených“ uzávěrů

Fotokomora – téměř dokonalá

Do prostoru pro fotografické vybavení umístíme bez problému tělo řádu Nikon Dxxx či Canon xxD s gripem a setovým objektivem. Do okolních přihrádek se nám pak vlezou další dva až tři oblíbené objektivy, blesk, případně menší záložní tělo. Žádnou kombinací přepážek se mi nepodařilo získat prostor pro tělo s nasazeným objektivem typu 70–200 mm. To je ovšem jediný nedostatek, který lze fotokomoře vytknout.

Přepážek je s batohem dodáváno opravdu spoustu, při testování jsem měl dvě permanentně vytažené. Jejich polohování funguje na klasickém principu suchých zipů, přičemž je možno, díky jejich povrchové upravě, umístitění kamkoliv – není třeba se „trefovat“ na mnohdy nevhodně umístěný protikus. K materiálu, ze kterého jsou přepážky vyrobeny, nelze mít jedinou připomínku. Jsou velice robustní, pevné, nekroutí se ani neprohýbají. Jejich povrch je velice podobný jemnému semiši. Rovněž dno komory je velice pevné. Pád ze stolu, lavičky či kolenou na zem vaši techniku rozhodně neohrozí.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Pohled do fotokomory

Finále: zatěžkávací zkouška batohu i fotografa

Poslední den testu jsem batoh vzal na sedmnáctikilometrovou procházku po čtyřech beskydských vrcholech. Díky oblevě v lesích ze stromů téměř trvale pršelo, Naneu se však nedal. Uvnitř bylo absolutně sucho a to ve všech kapsách a komorách. Ani po pěti hodinách chůze jsem neměl zpocená záda. Na horách se výrazně projevil problém s přístupem k technice přes stativ. Stativ jsem raději umístil do vaku a nesl jej zvlášť na rameni. Váha plně naloženého batohu se vyšplhala přibližně na deset kilogramů. I přes skvělý zádový systém a velmi pohodlné ramenní popruhy jsem na konci túry počítal kroky k nádraží. Batoh výrazně posune těžiště směrem dozadu, dle mého, mnohem více než modely jiné koncepce.

Naneu K3L jsem vracel velice nerad. Po týdnu každodenního nošení mi doslova přirostl k zádům. Je to velice dobrý batoh pro všechny turisty. Do města bych si jej patrně nepořídil, je poměrně rozměrný. Výrobcem doporučená cena je 3 699 Kč bez DPH. Batoh rozhodně nepatří k levným modelům, avšak jeho vysoká cena je kompenzovaná kvalitou zpracování, použitými materiály a originálním řešením odvětrání zad a stativové kapsy. Model K3L je distribuován v barvách černá a ocelově šedá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Fotografie batohu z redakčního testu | Detail fotokomory

Co na to konkurence?
 

BatohZáporyKladyDoporučená cena
Tamrac Adventure 9

subjektivně horší zpracování

obyčejné uzávěry

minimální systém odvětrání zad

stativ na dně batohu

lepší přístup k technice ve fotokomoře

užší profil

téměř o 1 kg lehčí

3 390 Kč
LowePro CompuRover AW

vyšší cena

„šněrování“ stativu

odvětrání zad nedosahuje kvalit Naneu

kombinací přepážek lze umístit objektiv typu 70–2004 490 Kč
Kata DR-466

menší obsah

nelze připevnit stativ

absence systému odvětrávání zad

výrazně levnější

lehčí o 1,6 kg

Termo-Shield-Technology

1 800 Kč

 

Naneu K3L

Dostupnost:

  • konec dubna 2009

Doporučená cena:

  •  4 400 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Témata článku: Technika, Testy, Příslušenství, Batohy a brašny


Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

** Apple odstranil nabíječky s sluchátka z krabiček před dvěma lety ** Francie však tomuto trendu pod hrozbou pokut vzdorovala ** Nakonec však kapitulovala - iPhony budou i zde bez sluchátek

Martin Chroust
SluchátkaiPhone
Recenze myši Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed. Střední třída na baterky

Recenze myši Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed. Střední třída na baterky

Razer aktualizoval řadu DeathAdder o bezdrátovou verzi a vrací do hry skvělou ergonomii a stylový design.

Michal Maliarov
RazerHerní myšRecenze
Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Vydávání dodatečného obsahu pro velké hry není v dnešní době nic neobvyklého. Techland pro svoji novinku slíbil minimálně pětiletou podporu.

Martin Nahodil
OznámeníDying Light 2
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

** Skvělý cenově dostupný telefon pro hráče ** Má fantastický výkon a rychlý displej ** Mobil nemá žádnou zásadní slabinu

Jan Pánek
Vyšší třídaRecenze
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring
Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

** Samsung se po vývoji vlastní platební karty zaměřil na bezpečnost ** Představil řešení, které umožní na kartu umístit čtečku otisků prstů ** Tato metoda splňuje i bezpečnostní pravidla od MasterCard

Martin Chroust
Kreditní kartaMasterCardČtečka otisků prstů
Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět