31
Fotogalerie

Recenze: Canon IXUS 200 IS – překvapující

V záplavě kompaktů, po půl roce mizejících v nenávratnu, je nalezení kvalitního modelu velmi pozitivní zkušeností.

Hned na úvod musím podotknout, že jsem za poslední roky testování digikompaktů trochu flákal. Když jsem totiž spatřil první fotografie, obvykle jsem se zděsil, odhodil fotoaparát daleko od sebe a prohlásil, že tohle testovat je prostě ztráta času. Jak se zdá, současným trendem je preferovat vzhled, nejrůznější víceméně zbytečné funkce a efekty před tím, co by mělo fotoaparát, byť jen kompaktní, určený pro „obyčejného“ uživatele, charakterizovat primárně – obrazovou kvalitu. Takže když se mi dostal do ruky nejnovější Canon IXUS 200 IS, a já jsem velmi rychle zjistil, že tento fotoaparát se vymyká davu, rád jsem kývnul na jeho testování.

Řada IXUS od Canonu byla odjakživa charakteristická líbivým, stylovým designem. Než současné modely, zamlouval se mi více až funkcionalisticky strohý vzhled modelů o rok až dva starších (např. Canon Digital IXUS 70), nicméně ani současný design nelze označit jinak než jako atraktivní.

p2.jpg p3.jpg

Letošní módě vládnou zaoblené tvary, takže IXUS 200 IS, coby přístroj spíše „nudlovitého“ tvaru a velikosti běžného mobilního telefonu, vás rozhodně designem neurazí. Poněkud hůře na tom je ergonomie držení. Nehledejte ani náznak gripu pro pravou ruku na přední či zadní stěně – vše je podřízeno elegantnímu vzhledu. Nutno však dodat, že právě díky „jezevčíkovitému“ provedení těla, kdy po obou stranách objektivu je docela dost volného místa, se IXUS 200 IS i tak dobře drží.

p1.jpg

Vybíráte-li fotoaparát podle barvy auta, kabelky či snad firemního loga, měli byste vědět, že k mání je čtveřice barevného provedení: stříbrná, světle modrá, fialová a hnědá. Černé boky a stříbrná obruba kolem objektivu jsou pak spojovací prvky všech barev těla.

Základní parametry

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10 Mpx
 • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
 • paměťové médium: SD, SDHC, MMC
 • objektiv: 24–120 mm, F2,8–5,9
 • LCD displej: úhlopříčka 3", dotykový, 230 000 obr. bodů
 • video: 1 280 × 720 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • záznamový formát: JPEG
 • rozměry a hmotnost: 100 × 54 × 23 mm, 150 gramů (vč. akumulátoru a paměťové karty)

p4.jpg p5.jpg

Osazení ovládacími prvky je poměrně skromné. Na zadní stěně dominují dvě velká tlačítka pro režim prohlížení snímků a Menu, mezi nimi pak sdružený kruhový ovladač, jehož vnější mezikruží slouží jako roller. Pro plnoautomatický digitál jde o naprosto vyhovující vybavení ovladači, nehledě na to, že jde o model vybavený dotykovým displejem – o tom více v příští kapitole. Jako typický digikompakt od Canonu, využívá i tento IXUS 200 IS kromě přiřazení přímého přístupu k nejpoužívanějším funkcím všem polohám čtyřsměrného voliče také rychlého funkčního menu, dostupného stiskem prostředního tlačítka FUNC. SET.
Objektiv je ve vypnutém stavu zcela zasunut v těle, takže pro přenášení vám bude bohatě stačit malá kapsa.

p6.jpg p7.jpg

p8.jpg p9.jpg

Pravý bok odhalí přítomnost HDMI výstupu, nezbytného pro přímé přehrávání HD videa na patřičně vybavených TV. Na horní stěně pak najdete ještě kromě nezbytné spouště a zoomovacího okruží kolem ní také vlevo v rámci stylu aparátu patřičně designovaný přepínač režimů – pro jehož ovládání doporučuji pěstovat alespoň jeden nehtík – a to stejné pak platí i pro hlavní vypínač na protější straně horní stěny.

p10.jpg p11.jpg

Fotoaparát je napájen Li-Ion akumulátorem nabíjeným v separátní nabíječce (tedy nikoliv řešení, které stále ještě nevymřelo – nabíjení ve fotoaparátu). Vydrží napájet přístroj cca na 250 až 300 snímků s běžným využíváním blesku, tedy nikoliv na půlnočním mejdanu s permanentním blejskáním.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Z pohledu vybavenosti funkcemi jde o typický kompakt pro nenáročného uživatele, takže zde samozřejmě najdete plnou automatiku sekundující motivovým programům. Coby moderní aparát má i tento IXUS 200 IS vymoženosti typu detekce tváře, doplněnou indikací mrkání, nechybí funkce i-Contrast pro optimalizaci dynamického rozsahu zaznamenané scény, u Canonu je samozřejmostí možnost zobrazení náhledového histogramu.

p12.jpg p13.jpg

Pro běžného uživatele jsou však mnohem atraktivnější funkce spjaté s možností ovládání pomocí dotykového displeje. V režimu fotografování jich ale moc není, a navíc jsou dublovány na čtyřsměrném ovladači. Každopádně ale můžete dotekem prstu (stylus v žádné podobě není dodáván) zvolit program či scénický program, nastavení blesku nebo korekce expozice. Vynikající je však možnost doslova ukázat prstem na místo, kam má autofokus přístroje zaostřit. Aby to nebylo málo, zjistíte při focení, že toto místo si aparát drží, i když s ním lehce pohnete jinam. Že lze této vlastnosti efektně využít k „nasosání“ expozice a ostření zároveň, to asi není nutné čtenářům Digiarény zdlouhavě vysvětlovat. Osobně mohu říci, že jsem pořídil díky této funkci jen mizivé procento špatně exponovaných snímků.

U prohlížení fotografií se příznivci dotykového displeje vyřádí o něco více. Ve stylu á la Apple iPhone lze snímky posouvat, zvětšovat, mazat apod. Podobně jako některé předchozí modely IXUS umí i „dvoustovka“ díky pohybovému senzoru posouvat snímky „zatřesením“ celého aparátu.

Malou ukázku dotykového displeje najdete v úvodní videoprezentaci IXUSu 200 IS Tomáše Holčíka.

Dotykový displej je sice na první pohled uživatelsky atraktivní, nicméně nese s sebou také negativní stránky. Jednak je to logicky upatlání. Bez stylusu je displej velmi brzy sbírkou daktyloskopických stop vašich prstů, což jeho čitelnosti nepřispívá. A k tomuto problému se pak pojí slabší antireflexní vrstvy jakožto obecný problém „touch screenů“. Brzy tak zjistíte, že třeba na silném letním slunci budete mít trochu problémy s čitelností záběru na LCD.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, demosnímky

Už povědomí o tom, že tento kapesní fotoaparát disponuje pětinásobným zoomem, začínajícím na širokoúhlých 24 mm, nutí recenzenta k takříkajíc zvýšení ostražitosti. Prohlédnete-li si však následující testovací obrazce, reprezentující krajní a zhruba střední ohnisko rozsahu zoomu, zjistíte, že IXUS 200 IS na tom není vůbec špatně. Ano, kresba nepředstavuje ideál, ovšem mezi současnou záplavou digikompaktů s naprosto podprůměrnou obrazovou kvalitou patří rozhodně k tomu lepšímu, co lze pořídit.

d01.JPG d02.JPG d03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Barevné podání pak musím hodnotit jako vynikající, něco jako vinětaci nebo bokeh jsem u aparátu této třídy skutečně neřešil. Jistě, chromatickou vadu – budete-li ji hledat – najdete. Ani odolnost vůči protisvětlu není úžasná. Ovšem co byste chtěli u objektivu, jehož vstupní čočka je zapuštěná sotva milimetr pod okrajem tubusu? Raději si zacloňte shora rukou – uvidíte, jak dobrou službu vám to udělá. A co šum? Canon má obecně výborně zvládnuté odšumovací algoritmy, avšak fyzika je jen jedna a u takto malého snímače narazíte na její limity. Do ISO 400 se dá považovat obrazová kvalita za dobrou, „osmistovku“ používejte už jen na poloviční velikosti snímků a nejvyšších ISO 1 600 pak až v případě ohrožení života.

Demosnímky

d04.JPG d05.JPG d06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

d07.JPG d08.JPG d09.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

d10.JPG d11.JPG d12.JPG
max. velikost | max. velikostmax. velikost

d13.JPG d14.JPG d15.JPG
max. velikost | max. velikostmax. velikost

d16.JPG d17.JPG
max. velikost | max. velikost
 

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Canon IXUS 200 IS je příjemným ostrůvkem kvality snoubené se stylovým designem a funkčností na současném trhu s digitálními kompakty. Rozhodně bych nechtěl tvrdit, že se orientuji v celkové nabídce těchto aparátů (to ale snad asi nikdo), avšak mezi tím, co jsem měl možnost – byť třeba jen krátce – držet v rukou a otestovat, představuje tento fotoaparát jednoznačně tu mnohem lepší stránku digitálních kompaktních fotoaparátů. Takže až zase po mně bude někdo chtít doporučení na kvalitní a zároveň elegantní přístroj do kapsy, nebudu váhat a název Canon IXUS 200 IS rád prozradím.

Plusy:

 • kvalitní širokoúhlá optika
 • stabilizace obrazu
 • design a zpracování

Minusy:

 • odolnost vůči protisvětlu
 • antireflexní vrstvy LCD
 • vyšší cena

Cena:

na internetu 7 700 až 8 000 Kč vč. DPH

Zdroj:

Canon, Praha
tel: 225 280 111
www.canon.cz

Canon IXUS 200 IS.jpg  

Určitě si přečtěte

Články odjinud