Raritní objektivy v aukci – jeden do tmy a druhý pro šmíráky

15. června 2021
TWEET SDÍLET

Historie je plná zajímavých objektivů, které nad svými souputníky vyčnívají nějakou konkrétní vlastností nebo parametrem. Hned dva z těchto kousků se v letošním roce objeví v dražbách, respektive v současné době již pouze jeden, druhý si naše svého majitele.

Nedávno byl vydražen v aukci objektiv Zeiss Planar 50 mm F0,7, konkrétně kus, který pravděpodobně cestoval na měsíc a zase zpět. Tohoto modelu existuje pouze deset kusů a byl mimo jiné použit při natáčení filmu Barry Lyndon od Stanley Kubricka – tím se mimo jiné stal kultovním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv samotný byl navržen a zkonstruován společností Zeiss v roce 1966 na objednávku NASA. Z celkem deseti vyrobených kousků si NASA pořídila hned šest a tři poté zakoupil Kubrick. Poslední kus je součástí sbírky v továrním muzeu Carl Zeiss.

Prodaný kus tedy s největší pravděpodobností pochází z majetku NASA, i když může se jedna i kousek, který používal Kubrick. Každopádně tento kus již má nového majitele, který objektiv vydražil za 180 000 EUR, což je přibližně 4,5 milionu korun.

Druhým zajímavým objektivem, který se dočká aukce až začátkem října letošního roku, je superteleobjektiv Canon EF 1200 mm F5,6L USM. Objektiv byl představen v roce 1993 a jedná se o jeden z nejdelších objektivů s autofokusem, který je možné použít se zrcadlovkou.

Objektiv samotný byl extrémně vzácný už v době uvedení, mimo jiné i proto, že jeho výroba byla započata vždy až po uhrazení objednávky a čekací lhůta byla mnohdy kolem jednoho roku – ostatně do roky byly vyrobeny maximálně dva kusy.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje 13 čoček v 10 skupinách, objektiv samotný pak má délku 80 cm a váží úctyhodných 16,5 kg. Vzhledem k velikosti vstupní čočky jsou zde použity gelové filtry do zadní části. Odhadovaná cena, za kterou by mohl být objektiv prodán zveřejněna nebyla, nicméně svého času byl objektiv v nabídce společnosti B&H za cenu 180 000 dolarů.

Témata článku: Technika, Canon, Objektivy, Zeiss


Do Zombie Army 4: Dead War míří v crossoveru hrdinové z Left 4 Dead 2

Do Zombie Army 4: Dead War míří v crossoveru hrdinové z Left 4 Dead 2

Po čtveřici z prvního dílu kooperační akce se mezi zombíky vydá i druhá parta.

Michal Maliarov
OnlineAkce
Nejlepší aplikace pro tento týden: Retro filtry, péče o tělo i ducha a knihy

Nejlepší aplikace pro tento týden: Retro filtry, péče o tělo i ducha a knihy

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Budoucnost patří šmírovacím balónům a vzducholodím. Chce je i Česko

Budoucnost patří šmírovacím balónům a vzducholodím. Chce je i Česko

** Alphabet v lednu ukončil program balónů Loon ** Samotná technologie má ale mnohem hlubší kořeny ** V USA slouží i armádě a nahrazuje špionážní družice

Jakub Čížek
VzducholoďLétáníTechnologie
Bronzový šermíř Alexander Choupenitch jako osmibitový Prince of Czechia

Bronzový šermíř Alexander Choupenitch jako osmibitový Prince of Czechia

Nečekaný český medailový úspěch ve spojení s perským princem

Doupě
LOH21