Historie je plná zajímavých objektivů, které nad svými souputníky vyčnívají nějakou konkrétní vlastností nebo parametrem. Hned dva z těchto kousků se v letošním roce objeví v dražbách, respektive v současné době již pouze jeden, druhý si naše svého majitele.
Nedávno byl vydražen v aukci objektiv Zeiss Planar 50 mm F0,7, konkrétně kus, který pravděpodobně cestoval na měsíc a zase zpět. Tohoto modelu existuje pouze deset kusů a byl mimo jiné použit při natáčení filmu Barry Lyndon od Stanley Kubricka – tím se mimo jiné stal kultovním.
Objektiv samotný byl navržen a zkonstruován společností Zeiss v roce 1966 na objednávku NASA. Z celkem deseti vyrobených kousků si NASA pořídila hned šest a tři poté zakoupil Kubrick. Poslední kus je součástí sbírky v továrním muzeu Carl Zeiss.
Prodaný kus tedy s největší pravděpodobností pochází z majetku NASA, i když může se jedna i kousek, který používal Kubrick. Každopádně tento kus již má nového majitele, který objektiv vydražil za 180 000 EUR, což je přibližně 4,5 milionu korun.
Druhým zajímavým objektivem, který se dočká aukce až začátkem října letošního roku, je superteleobjektiv Canon EF 1200 mm F5,6L USM. Objektiv byl představen v roce 1993 a jedná se o jeden z nejdelších objektivů s autofokusem, který je možné použít se zrcadlovkou.
Objektiv samotný byl extrémně vzácný už v době uvedení, mimo jiné i proto, že jeho výroba byla započata vždy až po uhrazení objednávky a čekací lhůta byla mnohdy kolem jednoho roku – ostatně do roky byly vyrobeny maximálně dva kusy.
Optická konstrukce zahrnuje 13 čoček v 10 skupinách, objektiv samotný pak má délku 80 cm a váží úctyhodných 16,5 kg. Vzhledem k velikosti vstupní čočky jsou zde použity gelové filtry do zadní části. Odhadovaná cena, za kterou by mohl být objektiv prodán zveřejněna nebyla, nicméně svého času byl objektiv v nabídce společnosti B&H za cenu 180 000 dolarů.