Rámečky s Photo Frame Studio

26. prosince 2010
TWEET SDÍLET
Nejen ve vánočním čase se hodí přidat rámeček na fotografii. Jak na to snadno, rychle, pohodlně a česky?

Důvodů, proč pracovat s rámečky je celá řada. Pomineme-li snahu vytvořit kýč, máme zde poměrně velkou třídu úkonů, při kterých je lze využít - od tvorby svatebního oznámení, přes pozvánky na oslavu narozenin našich dětí až třeba po PF. Pokud máme požadavky vyšší než triviální rámeček jedné barvy, pak se vyplatí často sáhnout po nějakém specializovaném programu, který nám práci notně ulehčí, zvláště když je tato naše potřeba opakovaná, nebo je součástí naší obživy.

Jistě je pravdou, že rámečky je možné vytvářet přímo v grafickém editoru, ale to stojí netriviální čas a úsilí. Programy na tvorbu rámečků tak obecně nepřinášejí žádnou novou funkcionalitu, ale spíše snaží vám ušetřit práci a čas. Pokud jste navíc méně technicky zdatní, pak umožňují samozřejmě i reálně funkční tvorbu.

Klepněte pro větší obrázek
Začínáme výběrem šablony

Nástrojů na práci s rámečky je samozřejmě celá řada. My se dnes zaměříme na Photo Frame Studio a to z několika důvodů. Předně je poměrně cenově dostupné, neboť necelých 450 Kč včetně DPH není položka, kterou by si nemohl dovolit ani domácí uživatel a pak je k dispozici v jazyce českém, což je další příjemný bonus. Program vyvíjí Polská firma Mojosoft a již v předstihu je možné konstatovat, že se jedná o produkt poměrně zdařilý. Pokud si jej chcete vyzkoušet, můžete sáhnout po demoverzi, která do výsledného obrázku vloží vodoznak, což si myslím, že je poměrně sympatická verze pro vyzkoušení a pokusy.

Zajímavá je celková o obchodní strategie společnosti. V základní instalaci získáte přístup k celkem asi 200 šablonám. Máte-li pak zájem o další, můžete si je zakoupit. V základní instalaci pak chybí šablony například pro tvorbu svatebních oznámení či na křtiny. Každá další kolekce přijde přibližně na 10 Euro. I tak jsou celkové náklady na práci s programem spíše podprůměrné.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka dalších šablon – cena jedné kolekce je kolem 10 Euro.

Aplikace se snaží být maximálně uživatelsky přívětivá, což se projevuje jak v poměrně logickém a intuitivním ovládání, tak také v tom, do kolika jazyků byla lokalizována. V současnosti mluví anglicky, německy, portugalsky, španělsky, italsky, francouzsky, norsky, švédsky, polsky, česky, maďarsky, rusky, bulharsky, persky, srbštinou, čínštinou (zjednodušenou), rumunsky a chorvatsky.

Samotná instalace probíhá bezproblémově. Stačí si stáhnout demoverzi a začít pracovat. A pokud se vám činnost s Photo Frame Studio zalíbí, pak není nic snazšího, než si ji přímo prostřednictvím odkazu v menu programu zakoupit.

Funkce a ovládání

Při spuštění se zobrazí jednoduchý průvodce, který vás postaví před volbu, jakým způsobem chcete s rámečky začít pracovat. Co vyberete je v zásadě téměř lhostejné, neboť ke stejnému výsledku se dostanete v podstatě vždy.

To nejdůležitější se pak odehrává v pravém menu a doplním integrovanému průzkumníkovi. V něm můžete jak nacházet snímky, které chcete opatřit rámečky, tak také zde naleznete základní nabídku rámečků, klipartů, textů, pozadí či masek, které chcete do scény umístit. Prohlížení je poměrně jednoduché a plynulé. Kde je to vhodné, tam program nabízí roztřízení do kategorií jako jsou Vánoce, rodina, květiny, koláže nebo Valentýn. Například svatba či křtiny, které by byly pro mnoho uživatelů velmi přitažlivé, ale chybí.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace rámečku je velmi jednoduchá.
Orientaci v nich usnadňuje také rozčlenění do kategorií

Celkově je ale množství rámečků, klipartů i pozadí poměrně dostatečné a za rozumný příplatek je možné svojí práci díky Photo Frame Studio značně zrychlit a usnadnit. Pokud jde o rámečky, těch je k dispozici řada druhů - od témat až po tvary skutečně rozdílných. Vše funguje na jedno kliknutí - jednoduše se jeden rámeček nahradí druhým. Pokud jste ještě nevložili snímek, zůstane zde bílá oblast, do které je možné jej opět na jedno kliknutí přenést.

Klepněte pro větší obrázek 
Klipartům můžete přiřazovat různé vlastnosti – kupříkladu velikost a průhlednost

Pohodlná je také práce s kliparty. Ty je možné metodou táhni a pusť umístit na libovolné místo ve scéně, různě otáčet, měnit jejich velikost nebo je kdykoli smazat. Tvůrci se snažili, aby měli objekty takovou přednastavenou velikost, aby průměrně maximálně vyhovovala, takže je každý jinak velký. Asi jde o zvyk, ale na tuto skutečnost se, alespoň z počátku, zvyká velice obtížně. Od aplikace nelze předpokládat žádné nástroje na pokročilou práci s vektorovou grafikou, ale i tak lze říci, že v tomto ohledu aplikace splňuje základní očekávání.

Pozadí primárně slouží jako výplň volného místa, které zbude na prostoru pro snímek, v okamžiku, kdy do něj nahrajete obrázek ve špatných rozměrech. Jejich nabídka je opět poměrně bohatá a myslím, že poměrně dobře dostačující. S nimi pak souvisejí masky, které zajišťují ne tak ostrý přechod mezi fotografií a pozadím. Samozřejmě je možné užít pozadí i bez užití rámečků.

Editace

V pravém menu je možné provádět základní editaci scény. Vloženou fotografii je možné oříznout, otočit nebo překlopit. K dispozici je také klonovací razítko, nástroje na retuše nebo práce s histogramem. Samozřejmostí je také možnost nastavit si barevnost, jas a kontrast snímku.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení vzhledu výsledku je poměrně jednoduchou záležitostí

K dispozici je také sada efektů, které umožňují pracovat s rámečky nebo se snímky či barevnými gradienty. Práce je maximálně jednoduchá, ale osobně si myslím, že nedosahuje efektivity Google Picasa, která je založená na stejné myšlence všeho na jeden klik. Samozřejmostí je práce s vrstvami, které je možné libovolně vypínat, mazat nebo zviditelňovat. Vrstvou se zde rozumí především fotografie, rámeček nebo rozmístění klipartů.

Klepněte pro větší obrázek 
Práci s textem je možné málo co vytknout

Do obrázku je samozřejmě možné vložit také text, na který lze aplikovat texturu či barvený přechod. Tomu je také možné přiřadit další vlastnosti jako je font, barva, průhlednost nebo zvlnění či perspektiva. Pokud jde o export obrázku, je k dispozici několik rozměrů výsledného obrázku a nechybí ani export pro web. K dispozici je také nastavení kvality na 300 či 600 dpi.

Závěr

Celkový dojem s aplikace je poněkud rozpačitý. Co se rychlosti či stability týče, není ji možné v podstatě nic zásadního vytknout. Produkt je oproti konkurenci zajímavý také poměrně příznivou cenou a lokalizací do češtiny. Na druhé straně opravdu použitelných a kvalitních rámečků nakonec zas až tak moc není a pro konkrétní účely je nutné si je dokoupit. Editace obrázků i práce s kliparty by si zasloužila podstatného dotažení. Pozitivem je také jednoduché ovládání a dobře vymyšlený průzkumník ve spodní části okna programu. Za vyzkoušení tak určitě stojí a pak je již na zvážení každého, zdali mu přijde cena za tento produkt přijatelná či nikoli.


Klepněte pro větší obrázek
Megapixel.cz - Doplníme Vaši fotovýbavu i znalosti!

Témata článku: Fotografický software, Testy


Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

** Za letošních prvních osm měsíců eviduje ČEZ 37 000 žádostí. ** Schválený a rezervovaný výkon přesahuje Temelín + Dukovany.** Úkol do dalších let je jasný: najít funkční a levnou akumulaci.

Stanislav Janů
EnergetikaFotovoltaika
Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

** Budeme vystřelovat družice pomocí hypersonických děl? ** Vyrazili jsme na veletrh Future Mobility a projeli se v roboautobusu ** Filip si postavil Atari z Lega

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat
Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Ať už vybíráte první Mac, nebo chcete starší nahradit novějším, pak bude bazarový nákup lákavou variantou. Problémem ale bude především nedostatek kusů ve vhodných konfiguracích.

Stanislav Janů
MacBookTipyApple
Ultralevný Redmi A1 osekal už tak dost osekaný Redmi 9A. Místo MIUI má ale čistý Android Go

Ultralevný Redmi A1 osekal už tak dost osekaný Redmi 9A. Místo MIUI má ale čistý Android Go

** Redmi má svůj první telefon s čistým Androidem ** Není to bonus ale nutnost, aby se telefon vůbec pořádně rozjel ** Hlavním lákadlem Redmi A1 je rozhodně nízká pořizovací cena

Martin Chroust
Android GoMediaTek
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Když chcete to nejlepší, musíte si připlatit. Protože každá sranda něco stojí. Stojí za to i nejnovější Legion?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
GeForce RTX 4090 a 4080 jsou tady. Přináší maximální výkon, ale též cenu a spotřebu

GeForce RTX 4090 a 4080 jsou tady. Přináší maximální výkon, ale též cenu a spotřebu

** Nvidia uvedla grafické kartx s architekturou Ada Lovelace ** Zatím přijdou tři modely – GeForce RTX 4090 a dvě RTX 4080 ** Zvýšil se výkon i spotřeba, přibyla kouzla s obrazem

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Remake kultovního Splinter Cellu osvěží příběh a přiblíží jej mladšímu publiku

Remake kultovního Splinter Cellu osvěží příběh a přiblíží jej mladšímu publiku

Sam Fisher se vrátím s původním základem a omlazenou fasádou.

Michal Maliarov
Splinter CellAkční adventuraUbisoft
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG