Radek Burda bloguje: Havel a World Press Photo patří k sobě

7. února 2012
TWEET SDÍLET
Cena diváků letošní výstavy Czech Press Photo byla udělena za snímek „Václav Havel nakukuje“, který do soutěže zaslal fotograf Vojtěch Herout.

Výstava na pražské radnici byla navštívena více jak 45 tisíci diváky, což je ve srovnání s jinými fotografickými výstavami číslo ohromné a svědčí o velkém zájmu o tuto soutěž. Na anketní otázku Jaký snímek na vás osobně nejvíc zapůsobil?, která o Ceně diváků rozhodovala, pak odpovědělo 9 936 diváků, z nichž 23 % dalo svůj hlas právě zvědavému Havlovi.

A to je již číslo přece jen maličko problematické, uvážíme-li, že hlasování bylo podpořeno i množstvím cen pro vylosované odpovědi. Necelá čtvrtina hlasů s platnými hlasovacími lístky není příliš mnoho. Ale i tak je to reprezentativní vzorek a jistě lze o vítězném snímku prohlásit: Vox populi, vox Dei.

Klepněte pro větší obrázek
1. cena Czech Press Photo v kategorii lidé, o kterých se mluví: Václav Havel nakukuje při premiéře svého filmu Odcházení (foto: Vojtěch Herout)

Vznikla jen obyčejným stiskem spouště

Vítězné divácké foto má v sobě vše, co si pod slovem „divácká cena“ představujeme. Je to fotografie líbivá, je tedy přístupná „ke čtení“ většině a zobrazuje motiv, se kterým se většina diváků může ztotožnit. Smrt Václava Havla prostě z tohoto díla vcelku očekávatelně učinila adepta na nejvyšší stupeň. Počet hlasů 2 304, tedy opět necelá čtvrtina, mne proto osobně velmi překvapil. Sám bych sázel na číslo daleko větší, protože smrt Václava Havla byla natolik mýtotvorná, že jí nešlo uniknout. Za sebe jsem za tu cenu právě pro tuto fotku rád. Patří totiž – podle mého soudu – k té zoufalé menšině dobrých fotek, které tento ročník urodil.

Přesto, nebo možná právě proto, je na tomto díle asi nejlépe možné ukázat, jak se nějaká fotografie může stát ikonickou – a já si myslím, že z pohledu věčnosti se právě tato fotografie ikonickou fotografií stane. Zajímavé, nebo lépe řečeno podstatné na této vítězné fotografii je totiž to, že se ikonickou stala v jistém smyslu vlastně omylem.

Jistě, všimněme si, že sama o sobě je nepopiratelně fotografií dobrou až výbornou. Ostatně to proto jsem ji – pyšním se! – otiskl ještě předtím, než cenu Czech Press Photo vyhrála a upřednostnil ji před jinými fotografiemi ze stejné akce od našich fotografů. Jistě, je to jistým způsobem jedinečné zachycení osoby Václava Havla tak, že kromě určité diblíkovštiny, kterou má český divák rád, fotografie zároveň i zachycuje tuto postavu jaksi metafyzicky a nadčasově.

Klepněte pro větší obrázek
Vojtěch Herout, držitel Ceny diváků (foto: Líba Taylor)

Václav Havel opravdu jako osoba rád do dějů nakukoval, a tedy ona fotografie mimoděk, neboť je to prostý záznam skutečnosti, i jako druhý plán přináší prvek zobecnění, které stojí mimo čas a které vychází z našeho chápání rozměru osoby Václava Havla. Ale jinak – a to je to nejzajímavější, nebo, jak by asi Václav Havel řekl „nejparadoxnější“ – je fakt, že je to fotografie, která vznikla jen obyčejným stiskem spouště.

Už slyším vaše námitky: a jak jinak by asi mohla vzniknout? Copak každá fotografie není ničím víc než zvukem závěrky? Není. Fotografie totiž také může být fotografie vymyšlená nebo alespoň vyseděná, kde zvuk závěrky je již jen závěrečným, ale nepodstatným završením díla. To jsou fotografie, kde je podstatný vklad autora, kde on je tím, kdo hýbá obrazy. V tomto případě se tak zřejmě nestalo.

Fotografie Václava Havla je „jen“ snímek z jedné akce, jako je zastřelený voják Roberta Capy „jen“ fotografií náhodně vytaženého fotopřístroje na kraj zákopu, jak praví legenda. Ostatně, jak už to bývá, bylo na té akci na desítku fotografů a každý má tuto scénu nějak zachycenu. Pouze Vojtěch Herout ale stál na tom pravém místě a střílel v ten nejsprávnější okamžik. Jistě je to z jeho strany nezpochybnitelný um, ale hlavně je to obrovský kus štěstíčka.

To však pořád ještě tuto fotografii nedělá ikonickou. Pořád je to ještě jen fotografie dobrá až výborná, nikoli však – teď mne asi klepnete přes prsty, ale budu si za tím stát – nikoli výjimečná. Pořád je to jen fotografie. Jenže. Jenže jsem zapomněl na narozeniny Václava Havla.

Kdy přesně se z fotky stane ikona

Vyhlašování cen Czech Press Photo bylo nedlouho po oslavách 75let Václava Havla. A teprve tady se začíná rodit ikona, teprve tady je to místo, kdy se to začíná lámat od fotky k soše sebe samé. A zároveň to byl rok, kdy VH dokončil svůj první a jediný film natočený podle jeho divadelní hry. Byl to tedy rok Václava Havla a Czech Press Photo takový rok nemůže pominout. Vždyť sama soutěž se definuje jen jako vlastně takové kalendárium událostí zachycených kreativně na snímcích. Na Havla tedy nešlo zapomenout a bylo zřejmé, že přes nějaký snímek se k ceně dostat musel. Ostatně Nominace Českých lvů nám toto venkovské páprdovství jen opět dokonale připomněla.

Klepněte pro větší obrázek
1. cena Czech Press Photo v kategorii Příroda a životní prostředí: Mléčná dráha na Šumavě (foto: Ladislav Kamarád)

Vojtěch Herout tedy „přirozeně“ vyhrává kategorii Lidé, o nichž se mluví a fotografie se stává známou. Známou, možná už i dokonce slavnou, ale pořád ne ikonickou. Fotografie vstupuje do klání o Cenu diváků. A protože rok 2011 je chudý na kvalitní snímky, za chvíli se – právě díky Václavu Havlovi a „diblíkovské“ póze – dostává do sveřepého zápasu s fotografií podobně diváckou, s Mléčnou drahou fotografa Ladislava Kamaráda. V normálním roce by to Kamarád asi vyhrál. Sice je to fotka obyčejná, průměrná a banální, ale zato je to fotka lidová. Takové to „lidské pohlazení“, a to mají holt diváci rádi.

Jenže Kamarád nevyhrál. Neočekávaně přišlo to, co z fotky VH udělalo ikonu. Smrt. Václav Havel umírá a fotografie z Czech Press Phota se stává místem, kde Václav Havel ještě žije. Smrt bohužel znamená prodej. V té unikátní historické chvíli se fotografie Václav Havel nakukuje stává ikonickou. Nejen pro letošní rok, ale navždy. Fotografie Vojty Herouta se vlastně omylem dostala do záře domácích reflektorů. A možná si počkejme i do záře letošního World Press Photo, protože také zde je fenomén Havel kalkulem. Vojtíšku, uvidíme.

Dějiny si prostě umí pohrát s jednou fotkou. Ale abych řekl pravdu, Vojtíšku, jsem tomu ale rád! Ta fotka je dobrá.


Víte, že Václav Havel „získal“ už jednu cenu World Press Photo? Švýcarský fotograf Tomas Muscionico ho v roce 1989 vyfotil spolu s Alexandrem Dubčekem.

Druhou cenu pak s Václavem Havlem získal v roce 1991 český fotograf Pavel Štech.

Témata článku: Výstavy, Blog, Fejetony


Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Pozvání do válečné zóny od tvůrců Call of Duty navíc zcela zdarma? To je nabídka, která se neodmítá! Podaří se vývojářům rozšířit už tak obří fanouškovskou základnu?

Michal Drmla
Call of Duty: WarzoneRecenzePC
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny