Řada Canon Cinema EOS se rozroste o dva nové objektivy

Značka Canon rozšiřuje svůj systém Cinema EOS o vůbec první filmový objektiv s pohonnou jednotkou se servem CN7x17 KAS S. Objektiv do ruky je navržený pro televizní vysílání a určený pro použití na kamerách s velkým senzorem stejně jako na kamerách pro rozlišení 4K.

Společnost Canon navíc potvrzuje svoji pozici lídra i v oblasti televizních objektivů formátu 2/3“ a uvádí následníka populárního modelu HJ17ex7.6B IRSE A/IASE A, objektiv HJ18ex7.6B IRSE /IASE. Tato novinka přináší nejen vyšší výkon a širší možnosti použití, ale také řadu technických vylepšení.

CN7x17 KAS S – dokonalejší optika pro formát Super 35mm

Objektiv Canon CN7x17 KAS S byl vyvinut pro televizní produkci a je ideálním modelem pro dynamická a mobilní prostředí, pro něž nemusí být běžné filmové objektivy pro formát Super 35 mm vyhovující. Canon při vývoji nového filmového objektivu zúročil desítky let svých zkušeností při navrhování špičkových objektivů pro televizní vysílání a technologií odvozených od výkonných filmových objektivů se zoomem. Výsledkem je objektiv, který se může pochlubit nebývalou kvalitou, univerzálností a širokými možnostmi použití.

Nový objektiv díky rozsahu 17 až 120 mm nabízí ve své třídě nejlepší ohniskovou vzdálenost a je šitý na míru kameramanům, kteří se pohybují v tradičních vysílacích prostředích. Současně ale tento objektiv nabízí i výhody typické pro filmové objektivy značky Canon a umí si poradit s častými požadavky na změnu stylu natáčení.

Filmový průmysl přijal kamery s velkým snímačem velmi rychle, a to napříč širokou škálou produkčních kategorií – od výpravných filmů přes dokumenty až po zpravodajství o aktuálních událostech. Nový filmový objektiv s jednotkou pohonu reaguje jak na tento technologický pokrok, tak i na další profesionální požadavky z oblasti televizního vysílání. Zároveň perfektně zvládá natáčení v různorodých situacích. Objektiv CN7x17 KAS S nabízí vlastnosti typické pro tradiční televizní vysílání a umožňuje vytvářet záznamy ve vysoké kvalitě blížící se filmové tvorbě. Nový model přináší uživatelům to nejlepší z obou světů. Objektiv bude k dispozici jak ve verzi pro bajonet EF (CN7x17 KAS S /E1), tak i v provedení pro standardní filmový bajonet PL (CN7x17 KAS S /P1).

CN7x17 KAS S FSL 07.jpg
objektiv CN7x17 KAS S 

Nový objektiv splňuje i ta nejnáročnější kritéria filmové tvorby a staví na jedinečných zkušenostech značky Canon v této oblasti. Model CN7x17 KAS S podporuje natáčení v rozlišení 4K a umožňuje až 7násobné zvětšení napříč celým svým univerzálním rozsahem ohniskové vzdálenosti 17 až 120 mm. Ekvivalent clonového čísla pro 100procentní přenos světla (tzv. T-number) 2,95 umožňuje modelu pokrýt opravdu širokou škálu natáčecích situací.

Díky jednotce servo pohonu je objektiv vhodný v mobilní produkci, např. také pro tvorbu dokumentárních filmů. Pohonná jednotka má velikost srovnatelnou s přenosnými objektivy a poskytuje stejný uživatelský komfort, zejména pak během dlouhého natáčení. Rychlost změny nastavení zoomu, clony i zaostření umožňuje kameramanům takřka okamžitě reagovat na změny v natáčené scéně, zatímco podpora nízkorychlostního mechanismu nabízí bezkonkurenční kontrolu nad pomalým přibližováním a dosažením požadovaného efektu. Objektiv podporuje i okamžitý start, díky němuž v dynamických prostředích nezmešká uživatel žádnou scénu.

Nový objektiv je dokonale přizpůsobený také použití se stativem a lze jej proto využívat například i během vysílání ze studia nebo exteriérů. Ovládání zoomu, zaostření i clony odpovídá ergonomickým standardům společnosti Canon a během natáčení máte úplnou a přesnou kontrolu nad všemi důležitými nastaveními obrazu, aniž byste se museli objektivu dotknout. Objektiv CN7x17 KAS S podporuje i virtuální studio, a to prostřednictvím důmyslného 16bitového výstupního kodéru.

Uváděný filmový objektiv je navíc uživatelsky velmi přátelský, spolehlivý a odolný – přesně v duchu nepřekonatelného dědictví společnosti Canon v oblasti televizního vysílání. Vysokou míru odolnosti i spolehlivosti, a to i v náročným vysílacích podmínkách, zajišťuje speciální konstrukce objektivu. Canon totiž spojil nejlepší kvalitu optiky s provedením, které je odolné proti nepříznivému počasí i nárazům.

Objektiv CN7x17 KAS S je součástí systému Canon Cinema EOS a můžete jej tedy využívat i na filmové scéně. Mobilní styl natáčení, který nezvládají mnohé filmové objektivy, podporuje jednotka pohonu i možnost odpojení objektivu od těla kamery. Opětovné nasazení objektivu je navíc rychlé a jednoduché, není třeba jakkoli nastavovat správnou polohu. Proslulá optická kvalita společnosti Canon spojená s podporou standardního příslušenství včetně jednotek follow focus a filmových slunečních clon přináší skutečně univerzální řešení.

Objektiv CN7x17 KAS S je kompatibilní s širokou řadou kamer a plně podporuje oboustrannou komunikaci. Verze pro bajonet EF využívá systém vyvinutý společností Canon, zatímco varianta pro bajonet PL je vůbec prvním produktem rodiny Cinema EOS, která podporuje i technologii společnosti Cooke Optics. Objektiv umožňuje i 12pinovou sériovou komunikaci.

HJ18ex7.6B IRSE /IASE – standardní HD objektiv s vynikající kvalitou a s několika aktualizacemi

Značka Canon dále představila objektiv HJ18ex7.6B IRSE /IASE, který je prakticky ve všech oblastech vylepšeným nástupcem populárního modelu HJ17ex7.6B IRSE A/IASE A. Nový objektiv je určený pro štáby, které využívají elektronické videosystémy a přináší vyšší výkon, řadu technických vylepšení i širší možnosti použití. Díky snížení hmotnosti o 20 gramů je nový model ideální také pro mobilní využití.

Objektiv HJ18ex7.6B IRSE /IASE těží z optiky značky Canon a vedle vynikajícího výkonu nabízí větší zoom (18x) a delší ohniskovou vzdálenost 7,6 až 137 mm. Minimální vzdálenost od snímaného objektu je pouze 56 centimetrů a nová pohonná jednotka zvyšuje použitelnost v různých konfiguracích a prostředích.

HJ18ex7.6B IRSE IASE FSL.jpg 
objektiv HJ18ex7.6B IRSE /IASE

Dostupnost

Objektiv CN7x17 KAS S bude v prodeji v průběhu července 2014 a objektiv HJ18ex7.6B IRSE /IASE již v průběhu dubna 2014. Oba nové modely bude společnost Canon prezentovat na svém stánku v rámci veletrhu NAB 2014.

Určitě si přečtěte

Články odjinud