První střípky z Photokiny

26. září 2006
TWEET SDÍLET
Dnes ráno oficiálně začal veletrh fotografické techniky v německém Kolíně. Některé novinky však byly představeny s mírným předstihem, a proto vám přinášíme přehled toho, co se na pultech vystavovatelů objevilo. O dalších novinkách vás budeme pravidelně informovat.

Dvakrát ze stáje Fujifilmu

Není to tak dlouho, co Fujifilm představil digitální kompakt FinePix F30, přibližně půl roku po uvedení přichází Fujifilm s inovovaným modelem, který nese označení FinePix F31fd. Jak napovídá označení, je nový model vybaven funkcí face detection, kterou Fujifilm představil poprvé u modelu S6500fd. Oba modely jsou na první pohled takřka stejné, odlišují se pouze jiným tvarem výstupku na přední straně těla.

Klepněte pro větší obrázek              Klepněte pro větší obrázek
Vlevo FinePix F30, vpravo FinePix F31 fd

Funkčně jsou oba přístroje prakticky stejné: Rozlišení snímače je 6 Mpx při velikosti 1/1,7", objektiv má rozsah ohnisek 36–108 mm (ekvivalent kinofilmu) a světelnost F2,8–5,0. Citlivost snímací soustavy je i u tohoto digitálu možné nastavit v rozmezí ISO 100 až 3 200, použit je však obrazový procesor druhé generace, je tedy možné, že snímky při vyšších citlivostech budou méně poznamenány digitálním šumem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

LCD displej je taktéž stejný, dvouapůlpalcový s vysokým rozlišením 230 000 pixelů. Fotografovat lze celkem v 20 režimech (i přednastavené scény) včetně priority clony a času. Fotoaparát ukládá snímky tradičně na xD karty nebo do interní paměti, která je tentokrát 26MB. Rozměry zůstaly stejné, a to 92,7 × 56,7 × 27,8 mm při hmotnosti 155 gramů.

Zájemci o podrobné technické specifikace nechť si prohlédnou specifikaci modelu FinePix F30, parametry jsou totožné.

Druhou novinkou od Fujifilmu je dlouho očekávaná digitální zrcadlovka. Posledním modelem byl FinePix S3 Pro nástupce tohoto modelu se měl podle předpokladů jmenovat FinePix S4 Pro, není to však pravda. Fujifilm vyrukoval s modelem Finepix S5 Pro, ten je zčásti podobný jako jeho předchůdce, zčásti však přináší nové funkce. Nová "espětka" je postavena na těle Nikonu D200, tudíž má velice podobnou ergonomii a oproti svému předchůdci je ochuzena o integrovaný bateriový grip. To znamená menší rozměry a hmotnost, což je při používání znát.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nahoře Nikon D200, dole Fujifilm FinePix S5 Pro

Ačkoliv nese nové označení, podle technických parametrů se zdá být použitý snímač stejný jako u S3 Pro: SuperCCD SR Pro o velikosti 23 × 15,5 mm a rozlišení 12,34 Mpx. Snímač je složen ze dvou druhů pixelů: S-pixely a R-pixely – více o této technologii v recenzi S3 Pro. Maximální rozlišení snímků je tedy 4 256 × 2 848 px (12,1 Mpx), respektive 3 024 × 2 016 px (6,1 Mpx).

Jelikož je tělo přepracovaným modelem Nikon D200, je vybaveno i bajonetem Nikon. Stejně tak i systém autofokusu pochází od Nikonu. S5 Pro má jedenáctibodový autofokus (S3 měla pouze pětibodový). Expoziční režimy jsou k dispozici celkem čtyři, a to programová automatika, priorita clony, priorita času a plný manuál.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo Finepix S3 pro, vpravo Finepix S5 pro

Oproti předchůdci se také navýšil rozsah kompenzace expozice, nyní je k dispozici rozmezí 5EV do plusu a do mínusu v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV. Citlivost snímací soustavy narostla až na ISO 3 200, nejnižší citlivost ISO 100 zůstala stejná. Zlepšil se rozsah časů závěrky, nejkratší čas je nyní 1/8 000 s, synchronizační čas pro blesk je 1/250 s.

Displej na rostl na velikost 2,5" s rozlišením 235 000 obrazových bodů. Energii mu už nedodávají čtyři AA baterie, ale jeden Li-Ion akumulátor, případně volitelný síťový adaptér. Prostor na paměťové karty je také chudší, k dispozici je pouze slot na CF karty, firemní xD karty už zrcadlovka nepodporuje.

Celkově shrnuto je nový model FinePix S5 pro menším upgradem než by se očekávalo, mimo jednoho stupně citlivosti navíc, nového systému autofokusu a snad nového typu snímače (avšak se stejným rozlišením) nic zásadního nepřinesl. Navíc je velmi pravděpodobné, že tento fotoaparát bude stát, podobně jako jeho předchůdci, podstatně více než srovnatelné konkurenční modely. Zajímavé bude jistě cenové srovnání s Nikonem D200, jehož je S5 Pro přepracovaným dvojčetem. Zrcadlovka by měla být dostupná počátkem roku 2007.

Kodak rozšiřuje ultrazoomové řady

V předvečer Photokiny neváhal ani Kodak a představil dalšího zástupce ultrazoomové řady Z, který nese označení EasyShare Z710. Jak už název napovídá jedná se o sedmimegapixelový digitál, který je vybaven desetinásobným optickým zoomem. Menším handicapem je v dnešní době absence optického stabilizátoru.

Fotoaparát je osazen firemním CCD snímačem o velikosti 1/2,5" a rozlišení 7,1 Mpx, maximální velikost snímku je 3 082 × 2 314 px. Objektiv Schneider-Kreuznach má rozsah ohnisek 38–380 mm (ekvivalent kinofilmu) s průměrnou světelností F2,8–3,7.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát nabídne plnou výbavu expozičních režimů (program, priorita clony, priorita času, manuální nastavení), která je doplněna osmnáctkou přednastavených scénických módů. Citlivost snímací soustavy je možné nastavit na ISO Auto, 64, 100, 200, 400, 800(rozlišení pouze 1,9 Mpx). Snímky se ukládají ve formátu JPEG, videosekvence pak ve formátu MOV.

LCD displej má úhlopříčku dva palce a prozatím neznámé rozlišení, elektronický hledáček má rozlišení 201 000 pixelů. Energii dodávají fotoaparátu dvě AA baterie, jedna CRV3 baterie nebo síťový adaptér. Snímky je možné ukládat na paměťové karty SD/MMC nebo do interní 32MB paměti. Velikost fotoaparátu je 97,8 × 77,5 × 72,6 mm, hmotnost pak 285 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Rozsáhlá nabídka fotoaparátů Kodak začíná být v poslední době poněkud nepřehledná, výrobce má několik modelových řad, jejichž zástupci si směle konkurují. Navíc jsou si fotoaparáty podobné jako vejce vejci, a to nejen vzhledem, ale i vybavením. Prakticky jedinou zásadní odlišností bývá rozlišení snímače. Fotoaparát by měl být dostupný do konce září, námi odhadovaná cena nepřesáhne 10 000 korun.

Témata článku: Technika, První pohled


40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS