První širokoúhlý powerzoom objektiv Nikon Z 12-28 mm F3,5-5,6 PZ VR pro APS-C bezzrcadlovky

28. května 2023
TWEET SDÍLET

Nový objektiv pro bajonet Nikon Z má hned několik „nej“. Je aktuálně nejširokoúhlejším objektivem pro APS-C bezzrcadlovky Nikonu s přepočteným ohniskovým rozsahem 18 až 42 mm. Také se jedná o první powerzoom objektiv od dob jednopalcových kompaktů Nikonu. Objektiv je zároveň extrémně lehký a kompaktní s pouhými 205 gramy a délkou 63,5 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Powerzoom umožňuje elektronické ovládání zoomu. Primárně se bude zoomovat skrze elektronický kroužek okolo samotného objektivu. Druhou možností je Nikon ML-L7 Remote Control. Třetí možností je mobilní aplikace nebo vzdáleně s počítačem. Rychlost zoomování si lze zvolit z 11 hodnot, nejrychleji objektiv dokáže přejít z nejkratšího na nejdelší ohnisko za 0,55 s, nejdéle za 36 sekund.

Klepněte pro větší obrázek

Kombinace plynulého powerzoomu, jemného autofokusu a širokoúhlého ohniska je ideální pro vloggery nebo obecně jakýkoli video obsah. Nikon se pochopitelně nezaměřuje na profesionály, protože objektiv nemá konstantní světelnost, ale spíše větší rozdíl F3,5 a F5,6 na začátku, respektive na konci rozsahu. Ovšem neprofesionální tvůrci ocení jednoduchost či nízkou hmotnost (včetně nižší hmotnost APS-C těl), což jim usnadní používání na gimbalu.

Objektiv je utěsněný, stabilizovaný a bude dostupný v květnu za předpokládanou cenu 10 490 Kč.

Témata článku: Nikon, Širokoúhlé objektivy, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz