První recenze Nikonu Coolpix A

12. března 2013
TWEET SDÍLET
Podařilo se nám na pár hodin získat v minulém týdnu představený kompakt Nikon Coolpix A, který je ojedinělým kouskem na trhu fotoaparátů především díky snímači velikosti APS-C.

Coolpix A otvírá zcela novou řadu digitálních kompaktů, kterými Nikon zásobuje trh. Názvem totiž nezapadá ani do jedné ze standardně používaných kategorií L, S, M, celkovou koncepcí se však velmi blíží pokročilým kompaktům řady P.

Uvnitř fotoaparátu je však snímač velikosti APS-C, což digitál kompletně odlišuje od všech ostatních modelů řady Coolpix a umožňuje jej, respektive jeho obrazovou kvalitu, srovnat s digitální zrcadlovkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nikon Coolpix A bude dostupný v černém a stříbrném provedení

Ostatně předpoklad toho, že si kompakt pořídí majitelé digitálních zrcadlovek Nikon, potvrzuje i ergonomie ovládání, která se velmi podobá té zrcadlovkové. Na první pohled identicky rozložené ovládací prvky, jako u nižších řady zrcadlovek Nikon a podobně strukturovné menu by měly usnadnit orientaci při práci s fotoaparátem.

Klepněte pro větší obrázek
 

Ergonomie a ovládání

Samotné ovládání fotoaparátu je skutečně podobné práci se zrcadlovkami nejnižší řady (D3200 a D5200), a to především díky ovladačům na levé straně vedle displeje. S jejich pomocí můžete nastavit korekci expozice, citlivost a přiblížit či oddálit si náhled snímku. Druhému tlačítku v menu můžete přiřadít jednu ze 7 funkcí - nastavení citlivosti, vyvážení bílé, velikost snímku, způsob měření, Active D-Lighting, autobracketing, nastavení jasu displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana má velmi podobné uspořádání jak u digitálních zrcadlovek Nikon

Zcela nahoře je pojistka blesku, vedle sáněk na externí blesk jsou umístěny dvě diody, indikující zaostření a nabití blesku. Tato pozice je zvolena zcela záměrně, k fotoaparátu totiž bude možné koupit optický hledáček, takže díky diodě zaostření poblíž hledáčku budete informováni o tom, že fotoaparát zaostřil, i když bohužel nebudete vědět kam přesně.

Nikon Coolpix A ve zkratce

  • snímač: APS-C, 16,2 Mpx
  • max. velikost snímku: 4928×3264 px, JPEG, NEF (RAW)
  • rozsah citlivostí: IS0 100 – 25 600
  • video: full HD při 30, 25, 24 sn./s (MPEG-4, H.264)
  • objektiv: 18,5 mm (ekvivalent 28 mm) F2,8
  • displej: 3", 921 000 bodů, volitelný optický hledáček
  • karty: SD/SDHC/SDXC
  • velikost: 111×64×40 mm
  • hmotnost: 299 g

Na pravé straně je pak vstup do menu, vstup do režimu prohlížení, tlačítko "i" pro nastavení parametrů snímání a také nezbytné tlačítko pro mazání snímků. Uprostřed pak najdete kruhový volič s potvrzovacím středem. Dost zamrzí, že funkce kruhového voliče je prakticky nevyužitá. Veškerá nastavení v poloautomatických režimech i rolování v menu nebo mezi snímky má na starosti hlavní dialogové kolečko na horní straně fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blesk, volič režimů, spoušť a dilogové kolečko, víc toho na horní straně nenajdete

Za zmínku ještě stojí druhé funkční tlačítko, které je umístěno na čelní straně vedle objektivu. Tomu můžete přiřadit následující funkce: režim blesku, režim snímání, zámek expozice a ostření, zámek expozice, zámek ostření, kompenzaci expozice, aktivace RAWu.

Objektiv pak má otočné okruží s jehož pomocí můžete ručně zaostřovat – při ostření pak vydává fotoaparát malé rázy při změně zaostření o jeden krok – díky tomu si uvedomíte, že opravdu ostříte. V jiném režimu ostření digitál rázy nevydává a okruží nemá žádnou funkci.

Menu je rozloženo do známých záložek, podobně, jako je tomu u zrcadlovek. Takže pokud jste někdy měli zrcadlovku Nikon v ruce, bude vám připadat ovládání a nastavení velmi podobné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dokoupit si budete moci i optický hledáček, předpokládaná cena je kolem 5-6 000 Kč

Ačkoliv fotoaparát umí natáčet video ve full HD rozlišení, nikde na těle nenajdete přímý ovladač pro natáčení videa. Režim videa dokonce není ani na hlavním voliči expozičních režimů. Tato volba je bohužel schována velmi neprakticky v nastavení režimů snímání – vedle sériového snímání, samospouště a dálkové spouště najdete zcela na konci nabídky možnost natáčet video. Spouští pak zahájíte a ukončíte natáčení.

Obrazová kvalita

Osazený objektiv má fyzické ohnisko 18,5 mm a světelnost F2,8, vzhledem k tomu, že je uvnitř fotoaparátu snímač velikosti APS-C, snadno si spočítáte, že přepočtené ohnisko objektivu je 27,75 mm, tedy klasické široké 28 mm sklo. Hned u ohniska je nutno říci, že ačkoliv bývají široká ohniska praktická například pro street fotografii či reportáž, viděl bych zde raději ohnisko 35 mm se světelností F1,8. Úhel záběru pětatřicítky není tak široký a bylo by možné s ním bez problémů fotografovat i polocelky či portréty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/800 s, F2,8, ISO 200 | 1/1000 s, F2,8, ISO 200
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/320 s, F2,8, IS0 200 | 1/500 s, F2,8, ISO 200

Samotná obrazová kvalita je skvělá, objektiv podává velmi dobré výsledky, takže se nemusíte bát fotografovat i tzv. na plnou díru. Obraz je ostrý až do rohů, přenos kontrastu a množství zachycených detailů jsou také na velmi dobré úrovni. Díky tomu, že není použit objektiv s proměnlivým ohniskem se zkrátka podařilo vyrobit sklo s velmi dobrou optickou kvalitou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/160 s, F3,2, ISO 200 | 1/250 s, F3,2, ISO 200

Relativně velké množství detailů je zachováno i při vyšších citlivostech, podobně jako u digitální zrcadlovky nemusíte mít obavy z fotografování až do citlivosti cca ISO 1600 případně ISO 3200. K dispozici jsou ješte další tři stupně citlivosti, přičemž od ISO 6400 již dochází k výrazné ztrátě hranové ostrosti a při dalším zvyšování se začíná projevovat barevný šum (především jeho modrá složka) v tmavších oblastech snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/160 s, F2,8, IS0 1600 | 1/160 s, F2,8, ISO 1600 - obrazový režim monochromatický

Fotoaparát samozřejmě umí ukládat snímky do JPEGu i do RAWu, pokud však zvolíte některý z obrazových režimů (portrét, krajina, živý, měkký, monochormatický, selektivní barva) uloží se v tomto nastavení jak JPEG, tak i RAW data, což považuji za značný nedostatek.

Co bychom změnili?

Není toho málo, ale v podstatě se jedná spíše o drobnost, která by značně zpříjemnila práci s fotoaparátem. Uvítali bychom širší možnosti nastavení funkčních tlačítek, například přímé natáčení videa po stisknutí jednoho z nich. Praktické by také bylo větší využití zadního otočného voliče, aby nemusely být všechny parametry nastavovány pouze horním dialogovým kolečkem. 

Po vzoru konurence by bylo vhodné umožnit ovládat okružím objektivu například parametry fotografování, aby bylo využito i v jiných režimech, než je manuální ostření. Zkrátka a dobře za cenu zrcadlovky střední třídy bychom u kompaktu očekávali minimálně větší možnosti přizpůsobení práce s fotoaparátem.

Uvidíme, jak se bude fotoaparátu na trhu dařit a kdy přijde výrobce s aktualizací firmwaru, ta by totiž mohla větší část našich výtek eliminovat.

Hodnocení

Nikon Coolpix A je jak po stránce zpracování, tak po ostránce obrazové kvality na velmi vysoké úrovni. Nabídne prakticky to stejné, jako digitální zrcadlovka, ať už z hlediska ovládání anebo dynamického rozsahu snímače.

Jelikož je digitál osazen objektivem s pevným ohniskem 28 mm, bude ideálním pro fotografy, kteří se zaměřují na reportážní a street fotografii. Díky opravdu kapesním rozměrům budou s digitálem velmi nenápadní.

Výtku máme k nedoladěnému ovládání a částečně také k zaváděcí ceně, nicméně nutno podotknout, že podobně pozicovaný fotoaparát Fujifilm X100s stojí ještě o 5 000 Kč více, pravdou ale je, že má zabudovaný hledáček.

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/200 s, F5, ISO 200 | 1/800 F2,8, ISO 200
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/640 s, F2,8, ISO 200 |  1/250 s, F4, ISO 200 | 1/250 s, F4, ISO 200 | 1/500 s, F2,8, ISO 200
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/40 s, F2,8, ISO 800 | 1/40 s, F3,5, ISO 1600
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/30 s, F2,8, ISO 1600 | 1/30 s, F2,8, ISO 800
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1/8 s, F2,8, ISO 3200 | 1/50 s, F2,8, ISO 25 600
Klepněte pro větší obrázek 
1/60 s, F2,8, ISO 3200

Snímky ve formátu RAW, stahujte zde.

Témata článku: Testy, Technika, Fotoaparáty, Nikon, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz