První pohled: Sony Cyber-shot DSC-V3

8. září 2004
TWEET SDÍLET
První pohled: Sony Cyber-shot DSC-V3
Ačkoli firma Sony nemá ve svém výrobním programu digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy, snaží se segment profesionální a poloprofesionální fotografie oslovit mimořádně kvalitními, dílensky pečlivě zpracovanými a funkcemi nabitými fotoaparáty. Do této kategorie spadá i tento nástupce legendárního kompaktu V1.

Již z prvního pohledu na fotografie nového Sony je patrné nasměrování tohoto kompaktu k „náročnějším“ fotografům. Stříbrnou barvu předchůdce nahradila profesionálně vyhlížející černá a k solidně vyhlížejícímu designu přispěl zvětšený grip pro pevný a jistý úchop.

Klepněte pro větší obrázek

Robustnější stavba snižuje nebezpečí rozhýbání fotoaparátu prudkým stiskem spouště, na krku ovšem oproti V1 budete mít o 100 gramů více (291 versus 390g).  Přesto svou vahou i rozměry patří ve srovnání se zrcadlovkami nebo fotoaparáty s elektronickým hledáčkem k těm skladnějším a může tak být vaším každodenním průvodcem.


Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s předchozím modelem DSC-V1 je V3 mohutnější,
měl by však zaručovat lepší ergonomii


Rozlišení a optika

Ve svých útrobách ukrývá tento profesionální kompakt nový snímač firmy Sony o rozlišení 7,2 Mpx. O kvalitách obrazového výstupu 7 megapixelového snímače o velikosti 7,2 ×5,3 mm jste se již měli možnost přesvědčit v našem redakčním testu fotoaparátu Canon G6, který je jím také osazen.
Objektiv o ohniskové vzdálenosti 34 – 136 mm (v přepočtu na kinofilm) slibuje, jak už je u firmy Sony zvykem, dobrou kvalitu pod záštitou značky Carl Zeiss®. Zda se čtyřnásobný zoom o světelnosti F2,8-4,0 vypořádá uspokojivě s často kritizovanými barevnými aberacemi a přinese dostačující rozlišení pro 7Mpx snímač, ukáží až první snímky.
Z papírových specifikací nabízejících nejvyšší citlivost ISO 800 lze předpokládat dobré zvládnutí vyšší hladiny digitálního šumu. Softwarové potlačení šumu je vzhledem k velikosti jednotlivých buněk snímače nezbytností.

Ovládání a režimy focení

Horní straně fotoaparátu vévodí mohutný hlavní volič režimů. Multifunkční ovládací kolečko najdeme na zadní straně fotoaparátu. Možnost nezávislého ovládání nastavení parametrů fotoaparátu palcem, jako je například kompenzace expozice, je výhodná vzhledem k tomu že nemusíte sundat prst ze spouště ani na okamžik.
Rozmístění ovládacích prvků na zadní straně vychází z osvědčeného uspořádání. Vedle LCD displeje o úhlopříčce 2,5" a rozlišení 123 000 pixelů najdeme dostatečně velký čtyřsměrný ovladač.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní části fotoaparátu dominuje LCD TFT displej o úhlopříčce 2,5"

Díky nadstandardně velkému LCD displeji nebudete muset využívat průhledový hledáček pokrývající zhruba 84 % finální velikosti snímku. O tom, že výrobce nepřikládá této části fotoaparátu příliš velkou důležitost, svědčí i fakt, že zde nenajdeme dioptrickou korekci.

Bonusy navíc

Naprostá svoboda v ovládání nastavení fotoaparátu je v této kategorii profesionálních kompaktů samozřejmostí. Díky možnosti manuálního nastavení clony a času, citlivosti snímače, vyvážení blesku, vyvážení bílé a mnoha dalších parametrů zpracování obrazu nebudou uživatelé odkázáni jen na kreativní režimy nebo automatiku fotoaparátu.
Potěšující je možnost nastavení způsobu měření expozice nebo možnost ukládat snímky ve formátu RAW.
Skutečnou lahůdkou, kterou najdeme jen u dražších modelů firmy Sony, jsou však NightShot Infrared a NightFraming systém. NightShot Infrared umožňuje pořízení fotografií za naprosté tmy díky infračerveným paprskům. Kvalita takových fotografií samozřejmě není srovnatelná se snímky za světla, ale někdy se tato funkce může hodit. NightFraming by měl zase spolehlivě zaostřit za úplné tmy díky promítnutí hologramu.

Rychlost nade vše

Hlavním požadavkem pro reportážní snímky, ke kterým může být kompaktní fotoaparát určen, je zejména rychlost. Tento bod podle tiskové zprávy splňuje DSC-V3 na jedničku. Nový procesor pro zpracování snímku by měl umožnit svižný náběh fotoaparátu a rychlost snímání následujících snímků v řádu jedné vteřiny. Rychlost sériového snímání je podle dostupných informací 2,5 snímků za vteřinu v plné kvalitě až do počtu osmi snímků.

Pokud vybavíte fotoaparát rychlejší kartou Memory Stick PRO, můžete natáčet video ve formátu MPEG o rozlišení 640 × 480 pixelů při rychlosti 30 snímků za vteřinu s délkou omezenou jen kapacitou paměťové karty.

Přístroj bude k dostání od října za 700 dolarů.

 

 

 

 


 

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Halo Infinite pro hráče chystá celou řadu nových režimů, vyzradil únik

Halo Infinite pro hráče chystá celou řadu nových režimů, vyzradil únik

Jeden z uživatelů Redditu se podělil o zajímavý nález v nejnovějším dílu Halo ságy.

Michal Maliarov
Halo InfiniteFPS
Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Huawei vyrazilo do herní branže se svým prvním herním monitorem. A rozhodně vykročilo správnou nohou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace