První pohled na Casio Exilim Ex-Z500 a Ex-Z120

16. srpna 2005
TWEET SDÍLET
Poslední dva fotoaparáty od Casia rozhodně neudělají ostudu žádnému ze svých majitelů. Jedná se o 5Mpx a 7,2 Mpx digitální kompakty vybavené trojnásobným zoomem, stabilizátorem obrazu a dlouhou výdrží baterií.

Exilim Ex-Z120 je nejvyšším vývojovým zástupcem nově vytvořené větvě v dynastickém stromě digitálů od Casia (o prvních dvou modelech Casio Exilim Ex-Z10 a Exilim Ex-Z110 jsme psali ZDE). Jedná se o 7,2 Megapixelový digitální kompakt, jehož tělo do detailu kopíruje předchozí model Ex-Z110. Návrháři sice při tvorbě tohoto modelu nedostali šanci vytvořit něco převratného, na druhou stranu "zetstodesítka" rozhodně nepatří k fotoaparátům, jejichž design by potřeboval naléhavou generálku. A jak už to tak dneska bývá, zkopírovat jedno tělo a dát do něj nové "vnitřnosti" je nejlevnější a zaručená cesta.

Fotoaparát je vybaven CCD snímačem o velikosti 1/1,8", který zvládá fotografie v rozlišení  3 072 x 2 304 pixelů, což při následném tisku může znamenat výslednou velikost fotky až do formátu A2. Citlivost snímače je 50, 100, 200 a 400 ISO. Pokud budete fotit se zapnutým integrovaným stabilizátorem obrazu Anti Shake nebo při výběru volby High Sensitivity, tak budete moci nastavit  maximální citlivost až na 1600 ISO. Časy závěrky přístroje jsou stavitelné mezi 1/8s – 1/1600s. Jak už bylo poznamenáno v úvodníku článku, přístroj má obejktiv s trojnásobným optickým zoomem, který má rozsah ohniskové vzdálenosti 38 -114 mm (v přepočtu na 25 mm kinofilm). Při použití čtyřnásobného digitálního zoomu dostanete maximální přiblížení 12x. Světelnost objektivu se pohybuje mezi F2,8 a 4,0. Zaostření objektu zvládnete s Ex-Z120 od vzdálenosti 40 cm od objektivu, v režimu makro od 10 cm.

Stejně jako u předchozích modelů spoléhá Casio na dostatečný výběr pomocných scénických režimů a na dovednost natočit video ve vysokém rozlišení. Těchto režimů je u Z120tky rovných 32 a video je možné snímat ve VGA rozlišení 640 x 480 pixelů rychlostí 28 snímků za sekundu. Samozřejmě platí, že limitem je jen výdrž Li-On baterie a kapacita vložené karty. Fotoaparát je kompatibilní s  SD/MMC kartami. Mezi další pozitiva přístroje patří 8,7 MB interní pamět, PictBridge protokol umožňující tisk přímo z tiskárny bez použití PC, hlasový záznamník a samospoušť. U té si můžete zvolit buď dvousekundovou prodlevu nebo pauzu deset sekund.

Jiný, mladý a krásný 

Exilim Ex-Z500 je jediný z nově ohlášených modelů, který má odlišný design a odlišné jsou i některé jeho další charakterové rysy. Především byl zbaven optického hledáčku a místo něj došlo k razantnímu rozšíření displeje na 2,7 palce, který snímanou scénu zobrazuje pomocí 163 600 bodů. Také velikost fotoaparátu se změnila, došlo k celkové miniaturizaci na 88,5 x 57 x 20,5 mm  a snížení váhy na 112 g. Díky velkému displeji byly přeskládané ovládací prvky přístroje a ze zadní strany zmizelo i kolečko přepínače režimů.

Také Z500 dostala do vínku optiku s trojnásobným zoomem a možností použití 4x digitálního zoomu. Zaostřování je možné v normálním režimu od 40 cm a v režimu makro pak od 17 cm. Ohniskové vzdálenosti, respektive jejich rozsah se nezměnil a je 38 -114 mm v přepočtu na kinofilm a clonová čísla se pohybují mezi F2,7 - F4,3. Změna proběhla také u architektury CCD snímače, kdy velikost se změnila na 1/2,5 palce a je osazena 5 miliony pixelů. Časy závěrky doznaly rozšíření na 1/8s – 1/2000s a citlivost snímače je možné přepínat mezi 50, 100, 200, 400 a 800 ISO.

Hlavní prodejní devizou je výdrž fotoaparátu, výrobce slibuje pořízení až pěti set snímků na jedno nabití baterie. K dispozici bude 32 "Best shot" scénických režimů - které mají ke svému přepínání samostatné tlačítko na zadní straně přístroje,  záznam videa v rozlišení VGA (640 x 480 pixelů) rychlostí 30 snímků za sekundu (Motion JPEG).  Snímky je možné ukládat do interní 8,7 Mb paměti, popřípadě na SD/MMC karty. Samozřejmostí je i implementovaný protokol PictBridge a připojení přes USB.

Casio svými novými modely pokrylo poměrně širokou část střední kompaktní třídy, kdy do obchodního boje nasadilo 5 Mpx, 5,25 Mpx, jeden 6 Mpx a jeden 7,25 Mpx fotoaparáty. Filozofií zetkové řady Exilimu je rychlost a jednoduchost, které bylo uzpůsobeno i ovládaní. Dostatek scénických režimů dopomohá k pořízení lepších fotek i naprostým amatérům a pro znalejší jsou k dispozici i poloautomatické či plně manuální režimy. Cena modelu Exilim Ex-Z500 se bude pohybovat okolo 9 800 Kč a k dostání by měl být během tohoto týdne. Cena Casia Exilim Ex-Z120 ani doba uvedení na český trh doposud nejsou známy.

Témata článku: Technika, První pohled, Casio


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze