První osmimegový kompakt: širokoúhlý Ricoh Caplio GX8

První osmimegový kompakt: širokoúhlý Ricoh Caplio GX8

Začátkem tohoto týdne oznámil Ricoh nový digitál Caplio GX8. Je upgradem loňského pětimegového Caplia GX, přesto má výsostné postavení: na trhu digitálů je prvním kompaktním přístrojem s osmimegapixelovým CCD snímacím čipem.

Přestože některé konkurenčních firmy ve své nabídce 8Mpx přístroje dávno mají, jedná se o vyspělé EVF digitály, nebo digitální zrcadlovky. Ty jsou z hlediska ergonomie vyrobeny tak, aby měl majitel pocit „pořádného“ foťáku v rukou. V případě Ricohu tomu tak není, jak napovídají jeho kompaktní rozměry.


Design i naprosto shodná velikost 113,6 × 58 × 29 mm: to jsou Ricoh Caplio GX a GX8


Na digitálních fotoaparátech od Ricohu – tedy ve většině případech – je velmi sympatické široké ohnisko začínající na 28 mm. Nový Caplio GX8 si ponechal zcela shodný firemní objektiv jako jeho předchůdce GX, disponuje tedy trojnásobným optickým zoomem a na dlouhém ohnisku končí hodnotou 85 mm. Totožná zůstává samozřejmě i světelnost objektivu, kterou lze od stolu hodnotit jako poměrně dobrou (F2,5–4,3). Také další vlastnosti objektivu se shodují: standardní zaostřovací schopnost od 30 cm a makro při nastavení širokého ohniska od 1 cm.

Přestože se jedná o upgradovaný Ricoh Caplio GX, počet světlocitlivých buněk na snímači se zvýšil hned o tři milióny. Bude však toto navýšení ku prospěchu? Vezmeme-li v úvahu, že si přístroj ponechal také snímací soustavu o velikosti 1/1,8“, vyvstávají obavy o míře šumu, kterou bude nový fotoaparát vykazovat.


Osmimegový kompakt je poháněn 2× AA akumulátorem nebo Li-Ion akumulátorem

Podle dostupných technických specifikací je evidentní, že se výrobce zaměřil zejména na navýšení počtu megapixelů. Proto nás nemohou překvapit další vlastnosti fotoaparátu, se kterými jsme se setkali již u předchůdce GX. Nový digitál disponuje nejen programovou automatikou, ale také prioritou clony a plným manuálním režimem. I nadále zůstává určen amatérským začátečníkům či mírně pokročilým fotografům, a tak v jeho výbavě nechybějí základní scénické programy (6).


Horní stěna nabízí sáňky na externí blesk, otočný volič s programovými režimy a tlačítko spouštěNa výsledné expozici se uživatel může velice dobře podílet. Nastavit je možné, zcela shodně s Capliem GX, citlivost snímače od ISO 64–1600, korekci expozice od ±2 EV v krocích po 1/3 EV, vyvážení teploty bílé barvy včetně manuální volby (One Push). V nabídce nechybí živý histogram, expoziční bracketing (±1/2 EV) ani bracketing vyvážení bílé. Fotoaparát samozřejmě nezměnil ani médium pro ukládání dat, kterým jsou SD/MMC paměťové karty, vybrat si můžete JPEG nebo nekomprimovaný TIFF. Se zvýšením počtu megapixelů a tedy vyšším rozlišením fotografií je zcela logické, že fotoaparát disponuje nyní větší interní pamětí. Oproti 16 MB ji výrobce rozšířil na 26 MB, otázkou zůstává, jestli by se bez ní osmimegáč zcela neobešel. Je to opravdu jen malá rezerva.


Na zadní stěně najdete pro Ricoh typické tlačítko ADJ. - pomocí něj se můžete rychle pohybovat v nejdůležitějších funkcích z menu

Ani v dalších položkách nepřišla firma s inovacemi: z celkově shodné ergonomie vychází i totožný LCD displej s úhlopříčkou 46 mm, s navýšením jeho rozlišení si výrobce nelámal hlavu - i když 130 tisíc obrazových bodů je hodnota solidní.  

Výrobce je pravděpodobně toho názoru, že s fotoaparátem se mají primárně pořizovat snímky, ne natáčet videosekvence. I proto možná ponechal v novém přístroji rozlišení videozáznamu na pouhých 320 × 240 pixelů. Je však ozvučený a v kvalitě AVI.

Shrneme-li podle dostupných technických specifikací skutečné rozdíly mezi GX a GX8, můžeme konstatovat, že je jich skutečně málo.

Ricoh Caplio GX8  Ricoh Caplio GX
Efektivní rozlišení snímače   8,24 Mpx  5,13 Mpx
Velikost interní paměti  26 MB  16 MB
Telemakro od 10 cm  od 8 cm
Rozhraní USB 2.0 Hi-Speed  USB 1.1 

U modelu Ricoh Caplio GX se hovořilo o tom, že má (na svou dobu - fotoaparát byl uveden před rokem) nejrychlejší reakci závěrky po stisku spouště, a to 0,12 sekund. Novinka jistě nebude mít parametr horší, naopak je u ní v tiskové zprávě vyzdvihován velice rychlý náběh fotoaparátu.


Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale už jenom to, že Ricoh přichází jako první mezi amatérskými kompaktními digitály s osmimegapixelovým rozlišením snímače, se zapíše do dějin. Za nějakou dobu se tam ale také objeví, jak „gé osmička“ obstála mezi konkurencí, protože nyní jistě tento vzor budou následovat další firmy.

Novinka by se na zahraničním trhu měla prodávat už v květnu. Pětimegový Caplio GX firma na českých internetových stránkách nabízí za 10 803 Kč včetně DPH. Osmimegový nástupce se tedy jistě vejde do 15 tisíc. To není částka zrovna nejnižší, a tak uvidíme, jestli raději řada uživatelů nesáhne po skutečně vyspělém osmimegu.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud