První foto: Olympus OM-D E-M5

10. května 2012
TWEET SDÍLET
Budoucnost kompaktů s výměnnými objektivy už si uvědomili snad všichni výrobci, zahraniční tabulky počtu uživatelů těchto fotoaparátů mluví o čtvrtině až třetině trhu, což není málo.

Podobně jako Sigma SD-1 Merrill, ani Olympus OM-D E-M5 se nám v redakci příliš neohřál (což sám pevně doufám se nebude stávat zvykem či pravidelností). Přestože první modely už do Česka dorazily, k dispozici je jich zatím poskrovnu.

hce counter

Takže i my jsme se museli smířit s tím, že Olympus OM-D E-M5 zatím patří mezi nedostatkové zboží a přinést vám alespoň první postřehy ohledně ovládání, kvality fotografií a samozřejmě také ukázkových snímků v plné velikosti – v samotném závěru článku pak přikládáme ty vybrané i ve formátu RAW ke stažení.

Fotoaparát, s na první pohled atraktivním retro designem čerpajícím z kinofilmové historie, jsme měli společně se setovým objektivem Olympus M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ a dalším příslušenstvím.

Klepněte pro větší obrázek
Olympus OM-D E-M5 se setovým objektivem Olympus M.Zuiko Digital ED 12–50 mm F3,5–6,3 EZ

Během uplynulého víkendu, na který byly hlášeny spíše bouřky a oblačno, jsme vzali „ó-em-déčko“ provětrat nejen do brněnské ZOO, ze které přikládáme největší množství fotek. Počasí se nakonec ukázalo jako umoudřené – ona by nějaká ta sprcha fotoaparátu nevadila, přístroj se totiž chlubí prachu a vodovzdornou úpravou (viz produktové fotografie dále) – ovšem text bez ukázkových fotografií by nebyl to pravé.

Prachu a vodě odolný

Když už jsme zmínili onu častokrát skloňovanou odolnost vůči prachu a vodě (pozor, nikoliv vodotěsnost), přikládáme několik fotografií, které ilustrují utěsnění jednotlivých krytek a kontaktů. Všimněte si na třetím snímku spodní části fotoaparátu, kde je gumové těsnění vytaženo dole uprostřed, a obou částí volitelného gripu, na které lze těsnění připevnit a snížit tak riziko jeho ztráty během focení.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Gumové těsnění u akumulátoru… | …krytky paměťové karty…
Klepněte pro větší obrázek
…a kontaktů na spodní straně přístroje (včetně vhodného umístění na obě části bateriového gripu)

Ergonomie, ovládání, operace

Protože fotoaparát je cílen svým vybavením více na pokročilejší uživatele, naleznete na jeho těle několik přímých ovládacích prvků včetně několika programovatelných tlačítek. Dva kruhové voliče na horní straně se starají o příslušnou změnu nastavení anebo pohyb v menu a jeho podsložkách. V poloautomatických a plně manuálním režimu focení jim tak připadá kontrola nad časem, clonou, resp. EV korekcí.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na dva kruhové voliče na horní straně přístroje

Osobně jsem si na ně musel chvíli zvykat – jejich umístění v tak těsné blízkosti nepovažuji za zcela tradiční, ovšem po několika zmáčknutích spouště jsem musel uznat, že jsou na tom nejvhodnějším místě. Například při focení s hledáčkem u oka se jejich ovládání palcem a ukazováčkem stalo naprostou přirozeností.

Na horní straně ještě naleznete dvě funkční tlačítka. První se nachází vpravo nad displejem, druhé s označením Fn2 je zřejmé, programovatelné je pak i třetí s červeným kolečkem – v menu mu můžete přidělit odlišnou funkčnost než je záznam videa.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Boční pohled na Olympus OM-D E-M5 (se 17mm pencakem)… | …s vyklopením displeje vzhůru… |
…a vyklopením dolů

Focení z nadhledu nebo podhledu usnadňuje výklopný OLED panel, který je dotykový (můžete prstem zaostřit na konkrétní místo a následně ťuknutím prstu pořídit snímek, nebo obojí udělat v jednom kroku). Prohlížení fotografií pak funguje podobně jako na chytrých telefonech – přepínáte mezi nimi posunem prstu po displeji ve směru prohlížení. Možná budete řadit dotykový displej mezi nadbytečné funkce a sám bych vám zřejmě dal ještě nedávno zapravdu, kdybych jej pro zvětšení a prohlížení ofocené mapy několikrát nevyužil a neuznal, že ovládání dotekem má něco do sebe.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana fotoaparátu (černozelená ikona vlevo značí připravenost
k expozici snímku po poklepání prstem na obrazovku)

Mimochodem, na displeji si můžete kromě živého histogramu a několika druhů mřížek zobrazit také indikaci náklonu ve čtyřech směrech a fotografování na přímém slunci už není vůbec tak bolestné jako u starších PENů.

Nad displejem se pak nachází programovatelné tlačítko Fn1 a tlačítko pro prohlížení fotek – tyto dva ovládací prvky jsou snad jediné ne zcela šťastně řešené. Zadní část fotoaparátu je mírně vystouplá, a tak mohou být zmiňovaná tlačítka pro některé uživatele hůře dostupná. Fotografové navyklí na rozměrnější ovládací prvky digitálních zrcadlovek se mohou cítit nejistě i z menších rozměrů tlačítek okolo na zadní stěně – pokud však fotíte výhradně s kompaktem, pak zřejmě nepoznáte rozdíl.

K snadnějšímu uchopení slouží (opravdu) lehce vystouplý grip a pogumovaný výstupek na zadní straně, který funguje jako opěrka pro palec pravé ruky. Pokud by vám to k solidnímu uchopení nestačilo, můžete si přikoupit volitelný grip, ten se skládá ze dvou částí, jak je vidět na následujících fotografiích (případně jste už mohli vidět v pondělním videu).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Olympus OM-D E-M5 s bateriovým gripem

Bonusem vůči řadě micro 4/3 standardu Olympusu PEN je vestavěný EVF hledáček, který má rozlišení 1 440 000 obrazových bodů (tedy shodně jako volitelný externí hledáček VF-2). Přístroj nemá vestavěný blesk, takže je k němu standardně dodávána externí záblesková jednotka FL-LM2.

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

26 Petr Březina

Petr Březina
BezzrcadlovkyFujifilm
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame