ty vole to je drístov tu,však ja mám pc a monitor,a predsa vidím v recenziách ako fotí mobil a ako napr.apsc foťák,tak o čom točíš furt?A taký objektív 70-300mm,to ktorý mobil mi nahradí,dajte tip
takový objektiv žádný telefon nenahradí, ale o tom řeč nebyla, byla řeč o výstupu ze snímače a ta je u dnešních highend telefonu taková, že drtivou většinu starších lowend APS-C DSLR přístrojů strčí do kapsy.Jak jsem psal níže a co zjevně nebylo vůbec pochopeno/přečteno: když takový objektiv nasadíte na takový foťák, máte zoom, ale tím výčet výhod končí. Vše ostatní (šum, DR,...) budete mít horší.
😂😂 bizár. A nejhorší na tom je, že tomu i věříš. Zkus si zopakovat fyziku osmé třídy.
Zde test od fotografa Pixel 9 Pro XL. https://www.fotoguru.cz/google-pixel-9...l-recenze/To jsou ale krásný fotky, viďte? Stromy nemají vykreslený listy, slunce vypadá jak blitka, tráva nemá kresbu... A ty barvy... Ale ten snímač z dnešních telefonů je dle Vás prostě výbornej. Kam se na to hrabou 4x větší snímače APSC. Ještě že ten Vás kamarád se Sony a7 IV používá na focení mobil, a i ti Vaši profesionální fotografové... Musejí mít obrovský zakázky na focení mobilem.
tak co nám říkají zdroje o dvou konkrétních, které byly níže ve srovnání diskutovány (tedy Google Pixel 9 pro a APS-C DSLR Canon 1100D) pokud jde o DR:The Google Pixel 9 Pro's main camera features a dynamic range of 12 EV (Exposure Value). This dynamic range is achieved by the combination of the camera's optical capabilities and advanced image processing techniques. --------------According to measurements carried out by DXO Mark, the sensor in the Canon EOS 1100D provides a maximum of 11.0 EV of dynamic range (DR). DR is defined as the ratio between the highest and lowest brightness a camera can capture. A value of 12 EV or above is considered excellent.Tím to považuji za vyřízené pánové, omlouvat se nemusíte 🙂Pokud srovnáváte kresbu, tak si uvědomte, že srovnáváte 1:1 rozlišení 50 Mpix z telefonu s 12 Mpix z DSLR 1100D. Nejprve tedy musíte těch 50 MPix interpolovat na 12 a pak můžete v tomto duelu srovnávat detaily. Ale to je pro Vaše pochopení asi moc sofistikované, že 🙂
Nedívejte se konečně na podplácený dxo, vytáhněte ty zařízení ven a udělejte si vlastní porovnání, pane 😉 Na Vašem místě bych si nejdřív ověřil důvěryhodnost Dxo v posledních letech 🥱 Ne náhodou jsou nejlépe hodnocené mobily, které v reálných testech recenzentů zase tak dobré nejsou 😁 Kdy uděláte to srovnání Vašeho mobilu a Vašeho apsc? 🥱 Ukažte nám pak ty výsledky, děkujeme. Na ty omalovánky z mobilu se sice nebude koukat hezky, ale pro pobavení skvělý 👍
jenže já právě to srovnání mám a stále to opakuji. V mém případě to není o teoretických číslech a také stále opakuji, že já jsem zastáncem focení fotoaparátem, fotím na FF CSC a mám i několik APS-C těl na stejném systému, ale prostě nemám rád, když se říkají nesmysly. Lhaním se žádná "válka" telefonů s foťáky nevyhraje.BTW u DR se při měření hraje o desetiny EV, ale rozdíl celé 1 EV (což je dvojnásobek, protože každé další 1 EV je dvojnásobkem předešlé hodnoty, takže 11 EV je nějakých 1:2000, zatímco 12 EV je 1:4000), to neproměříte ani když vás někdo podplatí a jestli něco proměřili, tak bych s ohledem na kategorii té DSLR řekl, že spíš nahoru 😀 . Mimo to si to můžete ověřit i jinde, DxO není jediný zdroj.Já tvrdím, že tento telefon z mého pohledu fotí lépe, vy tvrdíte že ta DSLT, já tvrdím, že telefon má lepší parametry snímače, vy tvrdíte že lžu, že to není možné, já to doložím fakty a ozdrojuji, vy to zpochybníte nějakou konspirační teorii o podplacených laborantech... No já nevím, má smysl vést tuhle debatu dál? Kam až se dostaneme? 🙂
Byl by takový problém popsat, co jsou ty karty TF zač? Toshiba Flash? Nebo Transcend–Fujitsu? Jsme v Česku. Třeba by mě taky zajímalo, co jsou ty symboly na kruhovém voliči. Nevidím tam PASM ani latinku, arabštinu, čínštinu (a to je co říct)! ale nějaké symboly. .... Já vím, že se prodává v Číně a že do světa se asi nepodívá, a asi je těžší udělat "hands on", ale takového polovičaté články mají jen polovičatou hodnotu.to jsou foťáky odkarla a z hypermarketů s nápisem 48MP nebo 64MP camera 4K....Foťák je z post-faktické éry, alias apple marketing, mladou generaci a applisty nezajímá , specifikace, světelnost, parametry, ale že se to dá propojit s smartphonem, umí to detekci mňouknutí a má to "softbox" a dá se s tím vlogovat.Osobně si tipuji, že těch 64MP je okopírovaný xiaomi podvod, kdy čip má 16 milionů mikročoček a pod každou R,G,G,B sensely, ale leze z toho 16 milionů RGB tripletů a z toho budiž interpolací se prohlásí 64 megapixelů. protože bayerovské foťáky taky z x monochromatických senselů urobí 4x hodnot.
TF znamená TransFlash (původně je vymyslel SanDisk) a staly se součástí SD standardu - dnes je známe jako microSD.
Vracíme se v čase. Vyrůstá nám tu generace, která "něco" nezažila a inklinuje k tomu vracet se k překonaným věcem v domnění, že tím zaplní "cosi" co jí v dnešní překonzumní době chybí. Je to trend hraní si na něco, hraní si na dobu, která z jejich pohledu ještě asi byla v pořádku. Byznys plán výrobců je jasný - jít téhle iracionální poptávce naproti a vytáhnout z těchto mladých peníze. Nikoho už nezajímá, že to fotí hůř, než průměrný telefon, který stejně budete nosit i nadáles sebou, ba co víc, jsou to vlastně jen fotomoduly z technologicky starých telefonů zadělané do plastové krabice ve tvaru fotoaparátu. No tohle alespoň není tak nesmyslně předražené jako pseudo retro "pojďme si hrát na focení na film" hračka Fuji X half.
S tou Fujinou bych to asi úplně nesrovnával. Sice takový čudný žab, ale fungovat to funguje. Ale taková Yashica digiFilm Y35 někdy před osmi lety, to byl jiný level.
Souhlasím. Tohle už z fotky je vidět, že to má "klíčovou dírku" místo skutečného objektivu (nadsázka). Zřejmě i proto nejsou parametry o světelnosti uvedeny. To ta Fujina má fakt lepší parametry a musím říct, že co se týká podání barev, tak je filmům docela věrná (alespoň pokud můžu srovnávat s fotkama na Fuji film vyvolaném ve Fuji fotolabu.
Překonané je focení mobilem. Je to slepá ulička. Každý to vidí, kompakty nejsou k dostání, jaká je po nich poptávka a jen dezoláti zase plácají nesmysly :)
Pobavil jste 😀 😀 😀 ...asi máte nějaký sen, že? 😀kompakty nejsou k dostání, protože je skoro nikdo nevyrábí. Rozum lidí je vytlačil z trhu. Focení telefonem rozhodně není slepá ulička když takovéhle rádoby fotoaparáty hravě strčí do kapsy ve všech parametrech (používají je dnes i profesionální reportéři) a jestli mít k telefonu ještě fotoaparát, tak takový, který nabídne výrazně větší výkon, což teda rozhodně není tohle 😀Ono se něco z toho prodá, protože je to prostě trend dnešních nevyzrálých pozérů (mezi které zjevně patříte), nějaký metroušský influencer to ukáže ve videu a všichni se přerazí jak pro to poběží do Datartu, aby to také měli, ale každý z těch náctiletých s tim bude fotit pár týdnů, dokud si bude před ostatníma připadat zajímavě a pak jak zjistí, že to fotí vlastně úplně k prdu oproti jejich telefonu, tak to odloží a bude chtít zase něco jiného, podle aktuálního trendu, aby si připadal znovu zajímavý... Vidim to u dětí v naší rodině. Mají pokoje plné takových nesmyslů (včetně třeba instaxe o kterých se stejně tak pěly převratné ódy, nebo kapesní tiskárny také na instant), které museli mít a po pár týdnech se na ně vedle značkové rubikovy kostky, nebo sběratelské edice LEGO za hromady tisíc v poličce už roky jen práší. Papíry do instaxe nejsou a dlouho vybitá baterie degraduje. Teď frčí VR brejle, za rok se bude v poličce prášit i na ně.
Dřív jsem vozil na dovolené drahé foťáky. Zabíraly místo a bál jsem se, abych je nezničil. Prostě starost navíc. Teď mi tutéž službu poskytne běžný mobil. Vracet se k foťákům rozhodně nehodlám.
A já stále tahám svou už dnes morálně opravdu zastaralou zrcadlovku EOS 7D, protože s objektivem to pořád dělá lepší fotky než mobil.Nechápejte mě špatně. Na portrétovky, pohotové fotky někde na ulici nebo i foto a video nějaké rodinné oslavy fakt ten mobil stačí. Ale ve chvíli kdy chcete něco víc tak je to u fotomobolů problém. Kompakt to jistě nahradí více než dobře ale 7D se 150-600mm objektivem zatím ne.
Kopakt Canon G7X Mark II nebo III to nenahradí ani náhodou. O náhradě zrcadlovky nebo dokonce nové bezzrcadlovky netřeba uvažovat. Ať si fotí mobilem milovníci vypočítaných obrázků, jejich věc. Já radši fotky.Ano, některými mobily fotí profesionálové, dokonce jimi natočili celovečerní film. Bohužel se asi nedozvíme, kolik za to například od Applu dostali. A jak dlouho jim to vydrželo.
Dnešní telefony (už i ty pod 10 tis.) mají běžně snímače 1/1,22" s F1,7 nebo 1/1,55" s F1,4 což je fyzický ekvivalent k cca F5,6 na FF (tedy F4 na APS-C, nebo F2,8 na MFT). Pokud budu mít na FF s technologicky velice vyspělým snímačem pevný objektiv 23mm f/5,6 chcete mi tvrdit, že se s tim nedá udělat slušná fotka? Vtipné je, když si někdo na 10 let starou APS-C DSLR nasadí seťák s F5,6 na konci a myslí si, že to přece musí stále dělat lepší fotky než moderní telefon. Tak to sorry to prostě tak neni. Máte nějaký optický zoom, ale tím výčet výhod končí, ve všem ostatním telefon vede včetně hloubky ostrosti (a nemyslím to SW rozpatlané pozadí, ale skutečně fyzickou hloubku ostrosti).Já jsem rozhodně zastáncem fotografování na fotoaparát (aktuálně mám FF, 4 APS-C těla a asi 30 objektivů), ale telefon mám stále u sebe, takže za mě dává smysl mít dobrý telefon (třeba Google Pixel 9 PRO) a k tomu moderní FF bezzrcadlovku s pevnými F1,4 objektivy, která dá větší výkon ve všech ohledech (samozřejmě pokud focené disciplíny pevná skla umožňují). Nic mezi tím smysl nedává a když pominu takové prchevé trendy jako jsou tyhle "kompakty" tak můžete vidět, že i z trhu je postupně vše mezi tím vytlačováno. Kompakty jsou na smetišti dějin, nějaké profesionální 1" kompakty jsou okrajovka, 1" systém Nikon 1 umřel, MFT je také už po klinické smrti, APS-C se ještě drží, ale už se kácí i v jeho lese (Samsung NX, Canon M) a to se bavíme jen o moderních CSC, u DSLR už je mrtvol nespočet. Pokud popadaly systémy s takovým potenciálem, protože neměli v konkurenci trhu co více nabídnout, co asi zmůže takový rádoby fotoaparát o kterém je tento článek? Z dlouhodobější perspektivy zhola nic. Telefony jdou rychle vpřed a už i profesionální fotoaparáty ve snaze udržet tempo nasazují SW fičurky dříve známé jen z telefonů, které tu tak pomlouváte (jako kompenzace vad i do RAW (MFT), skládaní expozic atp)Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu i protestovat, ale to je vše co s tím můžete dělat.
“ Vtipné je, když si někdo na 10 let starou APS-C DSLR nasadí seťák s F5,6 na konci a myslí si, že to přece musí stále dělat lepší fotky než moderní telefon. Tak to sorry to prostě tak neni”. Ano, je. Když se podívám na fotky z dovolené z roku 2016 focené na nejlevnější zrcadlovku Canon 1100D se setovým objektivem 18-55 f3,5-5,6, tak Vám garantuji, že takové fotky dnešní mobily neudělají. Žádný výrobce nemá v současnosti takovou kvalitu, jako ta nejlevnější zrcadlovka před deseti lety. Stačí se podívat na to, jak dnešní mobily fotí barvy oblohy při východu / západu slunce, jak fotí v protisvětle, jak fotí slunce, v šeru, v noci, sport, interiér apod. Tomu říkáte fotky? A co výdrž? Také Vám mobil vydotí 1000 fotek? Pojďte nesouhlasit, protestujte 🙂 Přeji pěknou sobotu a někdy tu apsc vytáhněte, udělá Vám mnohonásobně lepší službu.
Barvy fotek z telefonu budete mít takové jaké si je uděláte, stejně jako z té DSLR. Fotíte přece samozřejmě do RAW, že? Protože mám pocít, že lidi stále srovnávají vyvolané RAW z DSLR s JPEG z telefonu, což je tedy dost úlet 😀Znovu opakuji, telefon má dnes objektiv, který je fyzickým ekvivalentem k F4 na APS-C. Koukněte se na DxO Mark na žebříček nejlépe fotících telefonů. Srovnával jste tu svoji DSLR s některým telefonem z první desítky? https://www.dxomark.com/smartphones/To co jste napsal o 1100D se seťákem je objektivně blbost a lze to zcela jistě kdykoliv pokusem vyvrátit. Jsem si jistý, že člověk bez předsudků, který s tím bude fotit paralelně s Pixelem 9 PRO udělá s tím telefonem lepší fotky. Jak v šumu, v DR, atd...Lidi dají za telefon 10 tis a pak ještě 10 až 15 tis za starou DSLR s nějakým rozumným objektivem a tahají dvě zařízení. Já říkám, že tohle nemá smysl. Všem bych doporučil ty investice spojit a dát 25 tis za lepší telefon. Budete tahat jen jedno zařízení a výkon vám poskytne v 90% případů srovnatelný.Já používám APS-C běžně, mám na něj navíc všechna F1,4 skla od Sigmy (16, 23, 30 a 56) aby to vůbec mohlo konkurovat v šumu a v možnostech práce s HO. Všechny zoomy na APS-C jsem dal pryč. Nestojí za to je vlastnit.Smiřte se s tím, že nabídka fotoaparátů se ne náhodou profesionalizovala (až navýkyvy prodeje stále spíše klesají, ale tržby stoupají, protože se vyrábějí dražší modely s větší přidanou hodnotou) a výkon stojí peníze a stará APS-C DSLR se seťákem už za to nestojí. Jestli nechcete do fotoaparátu investovat alespoň 60-70 tis (alespoň nějakou a7R II, nebo a7 III s jedním až třema rozumnýma objektivama - ideálně s F1,4) tak nebudete mít zařízení, které by dávalo výrazně větší výkon, výkon hodný průměru dnešní doby a podle mě takové zařízení už nestojí z to tahat.To je můj názor a znovu opakuji já to srovnání mám - jak APS-C i FF moderní bezzrcátko, tak moderní telefon. Fotím s tím skoro denně.
BTW ten telefon je už v mnoha ohledech lepší i pro kteativní focení, protože třeba taková dlouhá expozice ve dne vyžaduje u DSLR stativ a nějaký big stopper filtr (alespoň ND1000 a více) a pak se prcat s každým snímkem - foťák na stativ, komponovat, předostřit, pak nasadit filtr (protože s ním není v hledáčku nic vidět), zakrýt hledáček (aby nevnikalo parazitní světlo a neovlivňovalo expozimetr), předsklopit zrcátko, aby nedošlo k rozechvění a vyfotit jednu fotku - dělal jsem to mnoho let, tak vím sakra o čem mluvím, ...zatímco s tím telefonem to dáte z ruky na první dobrou a bez filtru. On prostě natočí video v plném rozlišení v délce expozice, stabilizuje si ho ořezem a složí dohromady v jeden snímek. A máte za pár vteřin perfektní dlouhou vodu na Vltavě s hradem v pozadí za bílého dne. Tohle se mimochodem dělá i s fotoaparáty třeba při astrofotografii - to skládání snímku z videa (to jistě víte, že?), ale až v postprocesu v PC, zatímco ten telefon to udělá sám a hned. Můžete na takto sofistikované řešení jako správný staromilec zase plivat dokud neuvidíte výsledek. Je to úplně perfektní, nepoznáte rozdíl.Znovu opakuji - já jsem stále zastáncem focení na fotoaparát a moje výbava je toho důkazem, ale nebudu to obhajovat lží a ignorovat fakta jen proto, že se neshodují s mým světonázorem. Chci být objektivní a především nechci lhát do kapsy sám sobě, to dělají jen zabedněnci, kteří tím pak uvíznou úplně mimo realitu a dění doby a to fakt nechci, to nechám Vám s 10 let starými lowend APS-C DSLR 🙂
BTW 2 - všichni kolegové co znám i ti co se focením profesionálně živí mají dobré telefony a vůbec nemají problém je kdykoliv a kdekoliv používat.To je zvláštní, že? Že se zdá, jakoby ti amatéři s 10 let starou APS-C DSLR měli o tom co jak fotí lepší přehled než profesionálové s FF výbavou za 300 tisíc 🙂
jeden konkrétní příklad za všechny - jeden kolega má ještě starý Pixel 8 a Sony a7 IV na které primárně používá objektiv Sigma 24-70/2,8 ART. Zrovna nedávno mi mezi řečí pověděl, že už foťák tolik nenosí jako dřív, protože si na takové to rodinné focení a výlety většinou vystačí s telefonem. Jak k tomu mohl dojít, že? Že by ta Vaše lowend APS-C DSLR se seťákem fotila o tolik lépe než jeho FF a7 IV s objektivem Sigma ART, že jste dospěli k úplně opačným závěrům? 🙂
Předem si musíme vyjasnit, co jsem napsal a jak jste to pochopil. Psal jsem, že v roce 2016 jsem fotil na DSLR, ne že fotím na 10 let starou DSLR. Ale i kdybych to vzal z pohledu dnešní doby a ten samý foťák postavil proti nejlepšímu fotomobilu, i tak stará DSLR by dnes vyhrála. V dnešní době mobily spoléhají na AI a algoritmy, které upravují fotky bez našeho zásahu (nebe je modřejší, tráva více zelená apod.). Já tenkrát fotil do jpeg, ale v dnešní době je to přeci irelevantní, každý dobrý mobil fotí do raw. Vyspal jsem situace, kde se mobil nechytá, na to jste neodepsal. Ano, mobilem se dá udělat hezká fotka, když: je dobrý světlo, nedíváte se na výsledek na monitoru, neočekáváte super kvalitu. Mobil je na momentky, na vážné focení nestačí a ještě hodně dlouho stačit nebude. Jeho silnou stránkou je to, že jej máme stále u sebe. Řeknete si ale “Zítra jdu fotit východ slunce” a vezmete si jen mobil? I dnes telefonům chybí kvalitní optika, dynamický rozsah, dlouhý optický zoom, světelnost atd atd. Váš kamarád ať si fotí na co chce, je to jeho volba. Ono to focení není jen o té samotné fotce, ale o celém procesu. A at jsou výsledky někde v laboratoři jakékoli, mobily jsou a dlouho (nejspíš navždy) budou horší než foťáky.
tak určitě není pravda, že telefon udělá dobrou fotku jen za dobrých podmínek, je vidět, že jste prostě žádný moderní telefon v ruce neměl a na to stále narážíme. Právě naopak vlajkové telefony dnes prokazatelně válí právě za šeru a v DR a hravě strčí 90% levnějších APS-C fotoaparátů do kapsy. To je zkušenost, kterou já mám a Vy zjevně zatím ne, teprve Vás to zjištění čeká, budete asi hodně překvapený, do té doby je ale další diskuze zbytečná.Znovu také opakuji - já fotím na fotoaparát a vím proč a dlouhé roky jsem telefony také pomlouval, protože si to zasloužily, ale dnes už ne, protože už to není pravda, není pravda to co tu říkáte. A že telefony používají SW a AI? No pane to dnes stále více dělají i fotoaparáty, musejí aby udržely náskok, to je přirozený vývoj. Kompenzují různé vady i do RAW a Vy o tom ani nevíte (třeba u Olympusu se to prokázalo, ale dělají to už asi všichni). Kdyby k tomu vývojáři přistupovali podle Vás, ještě by jsme fotili na skleněné desky. ...A barvy? Telefon může udělat saturovanější barvy do JPEG, když chcete a co? Jen dělají to co je žádoucí a o co vždy usilovali i fotografové fotící na fotoaparáty. Třeba ty východy slunce - 95% z fotek opravdových fotografů vyfocené na fotoaparáty jsou také saturované HDR, co je tedy na tom samém z telefonu tak špatně? Jakože když to nedělám 2 hodiny v PC tak je to špatně i když výsledek je stejný a nepoznal by jste (především tací jako Vy) jaká fotka je z čeho? Pane doby o kterých mluvíte, kdy AI v telefonech stála za prd a občas to úplně ulétlo a pokazilo fotku, ta doba už je pryč. Dnes už se telefony moc nepletou a dělají přesně to co by s fotkou v postprocesu udělal i fotograf. Až jednou objevíte realitu dnešní doby, budete asi hodně koukat 🙂
Krásné ráno 🥱 Ono tvrdit, že telefon udělá dobrou fotku za dobrých světelných podmínek taky není zcela pravda, protože i tak při obtížnější scéně udělá špatnou fotku. Schválně jsem si včera prošel několik odborných galerií těch “Vašich” špičkových fotomobilů a víte co…? Ani jeden z telefonů neumí to, co dnes už 14 let starý Canon 1100d. Váš názor je zcela neobjektivní a jestli jste někdy fotil, tak jste zřejmě prošel nějakou vadou zraku, protože ty mazanice z mobilů nejsou fotky. Na momentky, na kterých nezáleží, je kvalita použitelná, pokud se na fotky nekoukáme na větším zařízení, ale brát to jako kvalitní fotky…Ano, AI pomáhá v dnešní době foťákům s detekcí objektu, ostřením, nastavení expozice. Co dělá mrtvý Olympus nemám tušení, ta firma je na trhu jen do počtu. A víte co, zkuste si ty Vaše super kvalitní fotky z mobilu posoudit umělou inteligencí, která Vám je stejně vytváří, ať Vám na ně taky řekne názor. Budete možná překvapený 😉Přeji hezký víkend, jdu zpět do jeskyně.
Tak to není můj názor, to je názor odborné veřejnosti, že telefony dnes překonávají většinu fotoaparátů. Ty snímače jsou malé (většinou těsně pod 1" palec), ale jsou na ně použity nejnovější technologie, takové, které se do fotoaparátů dostávají běžně až po několika letech. A především jsem poukazoval na nepravdy o kterých jste mluvil - že telefony mají špatný šum a DR, což tak prostě není, naopak v tomhle dnes válcují všechno a všechny.Pojďme se podívat na to co je ta umělá inteligence o které zjevně máte nějaké zkreslené představy. Dnes třeba už pomáhá v nemocnicích po celém světě (zatím experimentálně, ale má neuvěřitelné výsledky) určovat diagnózy. Každý lékaž je limitován kapacitou svého mozku, toho co načetl a s případy, které za život poznal, takže jeho rozpoznávání je omezeno třeba v řádu tisíců případů. AI to dělá tak, že dostane přístup k diagnózám, které vytvořili tisíce špičkových lékařů po celém světě. Diagnózy, kde jsou popsané počáteční symptomy, léčba i omyly lékařů. Najednou je tedy schopná porovnat mezi sebou milióny starších diagnóz a z nich podle symptomů pacienta určit jeho diagnózu. AI je v tu chvíli superlékař se superznalostma, jako by Vás léčili tisíce nejlepších doktorů světa najednou. Ba co víc, AI je díky posuzování obrovských vzorků schopná najít i opakující se vzorce / odchylky, které jsou tak malé, že si jich vědci a lékaři třeba ještě nevšimli, takže to celé zpřesňuje a posouvá dál. A jak funguje ve fotoaparátu to rozpoznávání objektů? No tam je databanka s množstvím vzorových obrázků objektů, z nichž AI načítá markanty a porovnává je s aktuání situací.
A teď to hlavníStejně tak AI v telefonech, která určuje jaké budou barvy snímku, kde zvýšit kontrast, kde naopak DR a třeba vytáhnout stíny... Tahle AI se také učila z milionů snímků vytvořených lidmi na fotoaparáty, vytvořených předními profesionálními fotografy z celého světa, kteří dali v postprocesu fotkám konečnou podle nich "dokonalou" podobu. Tyto fotky, které programátoři vybrali jako obecně krásné a dali je AI jako vzor. AI pak porovnává focenou scénu s tím co se učila a hledá podobnost scény a společné markanty, podle nich pak upravuje výsledný snímek. Dříve to stálo za prd, ale s nástupem stále většího výpočetního výkonu v tom začíná být sakra dobrá.Když tedy tvrdíte, že AI nezvládá postproces a neudělá ani jeden použitelný snímek, tedy že neumí "fotit", vlastně tím říkíte, že neumí "fotit" ty tisíce renomovaných světových fotografů od kterých se AI učila.A že jste našel fotky z telefonů o kterých píši, nafocené kdoví kým, které jsou hrozné? No pane, na internetu vždy najdete zdroje, které podpoří zrovna to, co zrovna vy chcete. Já zase vidím galerie fotografů se spoustou fotek i z telefonů, které jsou super (záleží totiž, komu to dáte do ruky), ale především - Já mám tu osobní zkušenost, takže mě nic z toho co je na internetu nemusí zajímat, abych si udělal objektivní názor !!! 😀 A víte co, náhodou se ten můj názor shoduje s tím co je dnes obecně přijímáno a co už popírá málokdo.A naposledy zopakuji - já fotografuji FF bezzrcátkem a vím proč to dělám, ale určitě kvůli tomu nebudu tvrdit nějaké lži o telefonech. Telefony jsou dnes pro fotografa se skoro 20 letou praxí doslova dechberoucí zařízení. Až se takové možnosti (technologie snímačů a SW) dostanou plně do nějakého FF přístroje, bude to terno.
Uzavřel bych to asi tímto:Věřte si pane čemu chcete, foťte si na svoji starou APS-C lowend 1100D, když Vám to stačí (což je naprosto legitimní, jistě to fotí stále dobře pro amatérské použití), vlastně klidně i věřte, že je to to nejlepší na světě a vlastně to klidně i všem říkejte (oni se jen pousmějou 🙂 )Na dění ve fotografickém světě to stejně nemá žádný vliv. Ti co hledají dostupný výkon, který dnešní doba umí nabídnout, ti už jsou stejně úplně jinde.Hezkou neděli 🙂
Omlouvám se, ale tvrdit, že mobily válcují všechny a všechno v dynamickém rozsahu a šumu…? Já asi špatně čtu. U jakéhokoli mobilu nastavíte iso 1000 a nevidíte, co je na fotce. U dnešních fotoaparátů nastavíte hodnotu 50 000 a stále se na to dá koukat a dokonce i tisknout. A nikde jsem nepsal, že ten foťák používám dodnes, psal jsem, že i dnes by převálcoval jakýkoli sebelepší mobil. Nezbývá, než tuto diskusi ukončit, test si udělejte sám, výbavu na to máte, fotky pak nahrajte a koukneme se na to 😉
On je totiž uživatel čínského Androida. Ten si najde čísílka a je schopen napsat deset stránek. V praxi nikdy nic nevyfotil.
telefony používají skládané expozice. Fotím v noci na ulici z ruky a lezou z toho fotky jako z APS-C fotoaparátu na ISO 100 a expo několik vteřin... Pokud to chci dát s fotoaparátem z ruky, tak jsem na takovém ISO (třeba 12 až 25 tis), že nemám šanci ten šum v postprocesu odstranit a dostat se na takovou čistotu obrazu jako dělá highend telefon. To je praktická zkušenost. To tak prostě JE.Však Vy na to jednou přijdete, až nějaký moderní telefon potkáte 🙂
iPhone 16 Pro jistě patří mezi nejlepší nejlepší a přesto je u 90% fotek propastný rozdíl v porovnání s APS-C bezzrcadlovkou. Jako amatér samozřejmě u objektivů a snímačů porovnáváš jenom čísílka, ale kresba, optické vady a barevné podání jsou u pidi objektivů do očí bijící. Fotit do RAW sice můžeš, ale u mobilů je RAW zprocesovaný a doladit barevné podání tak, aby to nebyla přebarvená nažloutlá mazanice dá hodně práce a nakonec se to stejně nepodaří. A to se bavíme o ideálních světelných podmínkách. Jakmile se octnu v interiéru, je úplný konec. Software všechno brutálně přeostří, artefakty úplně všude a celý obraz se rozpadá. Ono se plácá a plácá, ale nakonec takoví “chytráci” jako ty nikdy neukážou žádné své fotky z mobilu. Dobře víš, že jen exhibuješ, ale fotky dělat neumíš. Ani mobilem ani ničím jiným.
vzdávám to 😀žijte si dál ve své bublině. Odpověď na to co jste teď (už po několikáté) zase napsal za nesmysly je už v mých předešlých komentářích, takže to nebudu opakovat. Píšete teoretické nesmysly bez praktické zkušenosti, ale světu je to naštěstí pro všechny a bohužel pro Vás jedno, ten jede dál.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.