20
Fotogalerie

První desítka z PMA

V druhé polovině týdne začal v Las Vegas jeden z nejvýznamnějších fotoveletrhů – PMA. Pojďme se tedy podívat na první várku nových digitálů, které byly doposud představeny.

Jelikož německý veletrh Photokina se koná jednou za dva roky, bude letošní ročník PMA pravděpodobně nejvýznamnější fotografickou akcí z celého roku. Ačkoliv většina výrobců své hlavní trumfy již představila, je zde několik novinek, o kterých jsme ještě nepsali. Mimo nových digitálů bylo představeno i několik zajímavých objektivů a paměťových médií. 

Panasonic–Leica

Názvy těchto dvou společností jsou na poli digitální fotografie téměř synonymem, a to především díky spolupráci v oblasti výroby digitálních fotoaparátů, respektive optiky určené pro digitály. Panasonic svoji várku novinek představil již začátkem února v podobě desítky nových kompaktů. Leica však vytáhla trumfy až nyní, jsou dva a jsou určeny pro 4/3 standard. Jeden objektiv má pevné ohnisko 25 mm a světelnost F1,4, druhý je širokorozsahový zoom s ohnisky 14–150 mm a světelností F3,5–5,6.

Leica D Summilux 25 mm F1,4 Asph.

Pod tímto názvem se skrývá světelný základní objektiv pro digitální zrcadlovky 4/3 standardu. Jelikož je u těchto fotoaparátů crop faktor 2× dostaneme po přepočtu virtuální ohnisko 50 mm – základní objektiv. Podobně jako u předchozích objektivů, které jsou určeny pro 4/3 standard, i novinka má clonové okruží na těle objektivu. Objektiv obsahuje celkem deset čoček v devíti skupinách, z toho tři čočky jsou z ED skla a jedna ze Super ED skla pro eliminaci chromatické vady a barevného zkreslení.

Leica D Summilux 25 mm F1,4 Asph.jpg

Clona je složena ze sedmi plátků, nejvyšší clonové číslo je F16. Objektiv ostří od vzdálenosti 38 cm při maximálním zvětšení 0,17×. Stavební délka je 75 mm, filtrový závit má průměr 62 mm, hmotnost objektivu je přibližně 510 gramů. To vše bude za přibližně třicet tisíc korun k dostání koncem dubna.

Leica D Vario-Elmar 14–150 F3,5–5,6 Asph. MEGA O.I.S.

Druhý objektiv značky Leica se zabudovaným stabilizátorem obrazu patří mezi širokorozsahové zoomy. Po přepočtení ohniskové vzdálenosti se totiž dostaneme na virtuální ohnisko 28–300 mm. První stabilizovaný objektiv Leica končil na ohnisku 50 mm. Ani u tohoto objektivu Leica neupustila od zabudovaného clonového kroužku, který je možné využít ve spojení se zrcadlovkou Panasonic Lumix L1.

Objektiv obsahuje patnáct čoček v jedenácti skupinách, clona má sedm plátků uspořádaných do kruhu, maximální clonové číslo je F22. Objektiv zaostří od 50 cm, jeho zvětšení je 0,18× a váha 520 gramů. Předběžná cena objektivu ani jeho uvedení na trh zatím nebylo stanoveno.

Čtyřikrát z dílny Kodaku

Portfolio Kodaku se v poslední době rozšířilo o několik nových modelů, které však nepřinesli v zásadě nic nového, doplnily pouze stávající modelové řady o další digitály, podobné si jako vejce vejci. Ze čtyř představených modelů spadají dva do kategorie levných amatérských automatů C-řady. Modely EasyShare C613 a EasyShare C763 jsou expoziční automaty pro nenáročné začínající fotografy. Digitál C763 je prakticky prvním , který do této modelové řady přináší tenké tělo v kovovém opláštění.

C613_Digital_Camera_Front.jpg C763 Digital Camera Front.jpg

EasyShare C613 má rozlišení 6,2 Mpx a objektiv s trojnásobným optickým zoomem o rozsahu 36–108 mm a světelnosti F2,7–4,8. Maximální citlivost je možné nastavit až na ISO 1 250. Displej má úhlopříčku 2,4". EasyShare C763 je sedmimegovou stylovkou s trojnásobným zoomem 35–105 mm a 2,5" displejem. Oba dva fotoaparáty nabídnou kromě plné automatiky více jak desítku scénických režimů.

C613_Digital_Camera_Back.jpg C763_Digital_Camera_Back.jpg

Druhá dvojice digitálů je z pokročilejší Z-řady, model EasyShare Z712 IS má rozlišení 7 Mpx a dvanáctinásobný optický zoom se stabilizací obrazu, což ostatně značí i zkratka IS v jeho názvu. Rozsah ohnisek je v tomto případě 36–432 mm. Bližší technické parametry bohužel výrobce nezveřejnil, K dispozici by měl být fotoaparát v dubnu na cenu nižší jak 8 000 korun.

Z712_Digital_Camera_Front.jpgZ712_Digital_Camera_Back.jpg

EasyShare Z885 je osmimegapixelový kompakt kapesních rozměrů. Objektiv má pětinásobný optický zoom s rozsahem 36–180 mm. Asi nejzajímavějším parametrem tohoto digitálu je maximální citlivost ISO 8 000.

Z885_Digital_Camera_Front.jpgZ885_Digital_Camera_Back.jpg

Zmrtvýchvstání Hewlett Packard

HP představilo po poměrně dlouhé odmlce hned tři digitální fotoaparáty, dva z nich jsou z nižší řady M, jeden pak z nejvyšší řady R.

Dvojice modelů Photosmart M437 a M537 se navzájem liší prakticky pouze v rozlišení snímače a ve velikosti displeje. Photosmart M437 má snímač s pěti miliony světlocitlivých buněk a trojnásobný optický zoom s rozsahem 38–114 mm, displej má úhlopříčku dva palce. Photosmart M537 má o jeden milion světlocitlivých buněk více, displej také narostl o půl palce, objektiv však zůstal stejný.

M437-front-view.jpg M537-front-with-lens-extended.jpg

Oba dva fotoaparáty jsou spadají do třídy expozičních automatů a nabídnou uživateli přibližně desítku scénických režimů včetně možnosti natáčet video. Rozmezí citlivostí je u obou shodné, a to ISO 100–800. Přísun energie zajišťuje dvojice AA baterií. Snímky je možné ukládat na paměťové karty SD, typ SDHC zatím není podporován.

M437-back-image.jpg M537-back-image.jpg

Photosmart R837 zaujme na první pohled především svým tenkým zaobleným tělem s kovovým pláštěm. periskopový objektiv fotoaparátu je chráněn posuvnou krytkou, podobnou jako u stylových digitálů Sony. Rozlišení snímače je 7,2 Mpx, jeho úhlopříčka pak 1/2,5".

R837-front-image.jpg R837-front-image-with-lens-open.jpg

Objektiv s trojnásobným zoomem má rozsah 39–118 mm a podprůměrnou světelnost F3,5–4,2. Citlivost je možné nastavit na ISO Auto, 100, 200, 400. Stejně jako všechny ostatní modely HP, i tento je expozičním automatem s více jak desítkou scénických režimů. R837 je prvním digitálem značky HP, který má třípalcový displej.

R837-back-image.jpg

Dvě giga od Sony

Přibližně před týdnem představilo Sony sedm nových kompaktů, o kterých jsme již informovali. Již v té době se objevili spekulace o modelu Cyber-shot DSC-G1. Netrvalo to tak dlouho a první digitál s wi-fi rozhraním značky Sony je na světě.

DSC-G1_Front-Open.jpg

Fotoaparát je hned na první pohled jasným zástupcem ultrakompaktních modelů, v jeho útrobách najdeme 6Mpx snímač a úctyhodnou vnitřní pamět s kapacitou téměř 2 GB. Aby toho nebylo málo, je na zadní straně displej velikosti 3,5 palce s rozlišením 921 000 bodů (!).

DSC-G1_Rear_LCD.jpg

Tělo fotoaparátu je kovové s periskopovým objektvem umístěným netradičně nahoře uprostřed. Jako krytka objektivu slouží posuvná část čelní strany. Rozsah objektivu je 38–114 mm při světelnosti F3,5–4,3. Autofokus pracuje s devíti ostřícími body.

sony_g1_side.jpg

Citlivost je možné nastavit v rozmezí ISO 80 až ISO 1 000. Jelikož je Cyber-shot G1 expozičním automatem, hledali bychom zde marně pokročilé režimy. Mimo plné a programové automatiky je k dispozici ještě desítka scénických režimů. 

sony_g1_top.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud