Průvodce fotografováním pro úplné začátečníky

30. září 2014
TWEET SDÍLET
Za jeden den se sice profíkem nestanete, ale můžete se naučit řadu důležitých postupů a doporučení, jak dosáhnout dobrého snímku. A to nezávisle na fotoaparátu, který používáte!

Fotografování je velmi populárním koníčkem a v dnešní době prakticky denní záležitostí každého z nás. Rozmach mobilních zařízení s fotoaparátem a stále nižší cena digitálních fotoaparátů přímo podporují vznik obrovského množství fotografií.

Ostatně za posledních čtrnáct let prý vzniklo takové množství obrazových dat, jako od vzniku civilizace do roku 2000. Zda je to pravda nebo ne to bohužel nevím, nicméně by nás to mělo přivést na jinou myšlenku. A sice zda má opravdu smysl fotografovat všechno, co vidíte, a probírat se pak tisícovkami fotografií, anebo se jimi ani neprobírat a jen je uložit do počítače s čistým svědomím, že tam někde fotky z dovolené máte.

Pokusíme provést celým životem fotografie, nikoliv jen jejím vznikem. Nebudeme zabíhat do přílišných technických podrobností, neboť tyto nejsou třeba a stejně tak se nebudeme zaobírat tím, jaký fotoaparát používáte. Ono to totiž vůbec není důležité, maximálně se stane to, že budete v některých situacích svou technikou limitováni. Co je však při fotografování důležité,je světlo. Ostatně slovo fotografie by se dalo přeložit jako malování světlem. A druhá nejdůležitější věc při fotografování je nespokojit se s málem, tedy oblíbit si klávesu Delete nebo tlačítko s ikonou koše a nekompromisně mazat nepovedené snímky.

Není jeden bez druhého

Elementární základy fotografování spočívají ve znalosti času, clony a citlivosti, respektive ve znalosti jejich vzájemné závislosti. Tyto tři veličiny tvoří fotografii a podle toho zda je čas krátký či dlouhý, clona velká či malá a citlivost vysoká či nízká, bude výsledný obrázek vypadat.

Neexistuje nic jako správný čas, nejlepší clona nebo ideální citlivost, tuto otázku je nutno pokládat „z druhé strany“. To znamená, že nejdříve si musíte rozmyslet, co hodláte fotografovat a podle toho nastavíte onu nejlepší clonu či správný čas. Pravidlo zde platí jednoduché – při fotografování pohybujících se objektů (auta, kola, zvířata), pak byste měli pracovat primárně s časem. Naopak při fotografování statických objektů budete pravděpodobně pracovat s clonou (krajina, portrét, architektura).

U citlivosti platí velmi jednoduchá poučka, čím nižší, tím lepší

Se zvyšující se citlivostí totiž narůstá tzv. digitální šum, který dělá fotografii mdlou a bez kontrastu. Mnohdy se ale ocitnete v situaci, kdy citlivost budete muset chtě-nechtě zvýšit, abyste vůbec něco vyfotili. V takovém případě je možné opět využít dalšího pravidla, a sice toho, že nejvyšší použitelná citlivost je o dva stupně nižší než nejvyšší nastavitelná citlivost u konkrétního fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka nízké (ISO 200) a vysoké (ISO 12 800) citlivosti

Práce s časem

Takže na co má při fotografování vliv čas? V zásadě je to velmi jednoduché: při fotografování pohybujících se objektů můžete dosáhnout dvou zcela odlišných výsledků. Jedním z nich je ten, kdy jsou pohybující se předměty ostré – například kdy fotografujete zvířata, děti, motorky či automobily. V takových případech musíte použít čas dostatečně krátký na to, aby se objekt na snímku nerozmazal tím, že se pohybuje anebo tím, že se pohnete v průběhu expozice vy sami.

Krátkým časem rozumíme čas od cca 1/250 s a kratší

Druhou možností je naopak stav, kdy chcete mít na výsledném snímku pohybující se objekty rozmazané. Typickou fotografickou situací je lesní potůček nebo vodopády, které se při dlouhém expozičním čase rozmáznou a vytvoří snovou atmosféru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo snímek s dlouhým časem a vpravo s krátkým časem

Dalším příkladem mohou být noční fotografie aut, ze kterých na snímku zůstane pouze barevná linie zadních či předních světel. V takovýchto případech je nezbytné používat stativ a fotografovat s dlouhým expozičním časem, tj. v rozmezí od cca 1/30 s až do několika sekund.

 

Delší a kratší čas?

Hodnoty času jsou obvykle uváděny ve zlomcích, tzn. čím větší číslo za lomítkem, tím kratší čas. 1/250 „jedna dvě stě padesátina“ znamená, že snímač bude světlo z objektivu zaznamenávat po dobu 4 ms. V případě 1/1000 to bude již jen 1 ms. Za slunečného dne tento krátký čas stačí, s ubývajícím světlem se však čas „sbírání světla“ musí prodlužovat.

 

V tom, jak dlouhý či krátký čas použít opět neexistuje žádné univerzálně platné pravidlo a musíte vyzkoušet, jaký čas je vhodný vzhledem k tomu, co budete fotografovat. Potřebuje-li fotoaparát snímat s takovým či ještě delším časem, musíte jej „donutit“ ke zkrácení času. A to zcela jednoduše tím, že upravíte clonu nebo citlivost.

Pamatujte, že při fotografování z ruky obyvke neudržíte čas delší jak 1/25 s 

Práce s clonou

Pokud budete pracovat s clonou, budete ovlivňovat tzv. hloubku ostrosti. Hloubka ostrosti je v podstatě rozmezí vzdáleností, ve kterých bude fotografie ostrá, a to i když zaostříte na jedno konkrétní místo. Rozmezí těchto vzdáleností je přibližně třetinu před zaostřené místo a dvě třetiny za zaostřené místo. Při hloubce ostrosti šest metrů bude její začátek ležet přibližně dva metry před místem, kam je zaostřeno a čtyři metry za tímto místem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka práce s clonou, vždy je zaostřeno na stejné místo, postupně clona F1,8, F5,6 a F16

O tom, jak bude hloubka ostrosti velká, rozhoduje použitá clona, respektive zaclonění objektivu. Pokud chcete dosáhnout malé hloubky ostrosti – typicky u portrétů nebo makrofotografie, kde je rozostření pozadí žádoucí, pak musíte použít co nejnižší clonové číslo, typicky F1,4 až F2,8. Při větším zaclonění je již hloubka ostrosti relativně velká a rozostření je patrné až na vzdálenosti přibližně šesti metrů a více.

Čím je clonové číslo větší, tím je hloubka ostrosti větší a naopak

Aby to nebylo úplně jednoduché, klesá hloubka ostrosti s narůstajícím ohniskem – tedy čím je ohnisko větší (více vyzoomovaný objektiv), tím je hloubka ostrosti menší při stejné cloně. Krátká širokoúhlá ohniska proto mají hloubku ostrosti velkou.

Klepněte pro větší obrázek 
Portrét s malou hloubkou ostrosti

Chcete-li dosáhnout co nejmenší hloubky ostrosti, vyzoomujte na maximum a nastavte co nejnižší clonové číslo. Naopak pokud požadujete hloubku ostrosti velkou (při fotografování architektury nebo krajiny), zacloňte co nejvíce, a to ideálně na F11 nebo F16, a použijte kratší ohnisko.

Témata článku: Fotoškola


16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Pozvání do válečné zóny od tvůrců Call of Duty navíc zcela zdarma? To je nabídka, která se neodmítá! Podaří se vývojářům rozšířit už tak obří fanouškovskou základnu?

Michal Drmla
Call of Duty: WarzoneRecenzePC