Prozkoumejte krásy Dubaje ve virtuální prohlídce

Prozkoumejte krásy Dubaje ve virtuální prohlídce

Na procházení světem skrz objektivy kamer od Googlu jsme si již zvykli, jenže jak Google Street View, tak Google Earth mají své limity. Teď si představte Google Earth v kombinaci se Street View.

A „na steroidech“. Tak takhle asi vypadá projekt Dubai 360. Výsledkem je pravděpodobně ta nejpropracovanější a nejrozsáhlejší virtuální prohlídka města, která kdy spatřila světlo světa.

Dubai 360 je vůbec první virtuální prohlídka, která využívá výhradně 360stupňových záběrů, včetně gigapixelových panoramat, timelapsů a videa. Obsah tedy dohromady tvoří geniální interaktivní virtuální realitu, takový zážitek nikde jinde nenajdete.

dubai360.jpg

Ocenit můžete nejen velmi rozsáhlé pokrytí celého města, ale také fakt, že všechny pohledy (panoramata, timelapsy, timelapse panoramata i videa) mohou být prohlíženy ve třech projekčních módech: přímočarý, planetka nebo rybí oko. Některý obsah je dokonce k dispozici v rozlišení 4K.

Spolu s ohlášením plánovaného spuštění projektu jsme se dočkali také velmi zajímavé ochutnávky. Tou byl planetkový timelapse pořízený na Dubai International Airport, zachycující 24 hodin na jednom z nejrušnějších letišť na světě.

A co všechno můžete v Dubaji virtuálně zažít? Třeba potápění se 70 druhy mořských živočichů v Dubai Aquarium, base jump ze střechy Burj Chalífa v 828 metrech, návštěvu sedmihvězdičkového hotelu Burj Al Arab, plavbu lodí, projížďku na motorce pouští, pohled z helikoptéry na World Islands a celou Dubaj nebo projížďku Dubajským metrem. Toulky po zákoutích Dubaje toho však odhalí ještě mnohem více.

Narazíte-li na místo, které stojí za sdílení s přáteli, určitě využijte funkci „Share View“. Ta vytvoří přesnou virtuální fotografii místa, na které se právě díváte, která může být vygenerovaným odkazem jednoduše sdílena. Po jeho otevření pak lze pokračovat v prohlídce právě z tohoto bodu.

A zajímá-li vás technické pozadí projektu, vězte, že na statické záběry a timelapsy bylo dohromady vyfoceno 500 tisíc fotografií, celá prohlídka je tvořena více než 8 terapixely obrazového materiálu (tj. 8 milionů megapixelů) – a to bez videí. Prohlídka obsahuje 1298 panoramatických videí a fotografií. Použité fotoaparáty se různí, za všechny můžeme jmenovat Canon 5D Mark III, Canon 1D X, GoPro nebo Phase One & Alpa. Použity byly na míru vyrobené držáky na helikoptéru, vlaky metra, stejně jako na vyhlídkové plošiny mrakodrapů.

Za celým projektem stojí Gerald Donovan, jméno, které může být někomu právem povědomé. Donovan je totiž mimo jiné autorem kdysi největšího digitálního snímku na světě s všeříkajícím názvem „Dubai 45 gigapixels“, který vytvořil v roce 2010. Právě na základě této fotografie byl přizván k nafocení 360stupňového panorama z Burj Chalífa, nejvyššího mrakodrapu na světě. Z něj už pak vykrystalizoval nápad na projekt Dubai 360.

Pokud plánujete cestu do Dubaje, nechť je vám tento projekt inspirací, obzvláště pro tipy na skvělá místa k focení. Teď už si ale užijte nekonečný virtuální Dubaj na webu projektu Dubai 360. Anebo se pohodlně usaďte a nechte se provázet zákoutími Dubaje, třeba na následujícím videu…

Určitě si přečtěte

Články odjinud