Prototyp 16mm fotoaparátu Leica, který nespatřil světlo světa, půjde do aukce

26. dubna 2022
TWEET SDÍLET

Ještě letos se v Leitz Parku v německém Wetzlaru uskuteční 40. aukce Leitz Photographica. Součástí bude i jeden skutečný unikát, a to miniaturní 16mm fotoaparát známý jako Leica 16. Tento model byl jen jedním z řady výzkumných a vývojových projektů z 50. let, které nikdy neopustily stadium prototypu.

To z něho samozřejmě činí unikátní kousek, za který budou zájemci ochotni utratit skutečně velké peníze. Společnost Leica ve shrnutí nabídky uvádí, že byla Leica 16 navržena jako „vysoce kvalitní a ultrakompaktní fotoaparát na 16mm film“. Dále je zde řečeno, že v roce 1959 byly vyrobeny četné prototypy a konstrukční studie a ačkoli byl projekt už v pokročilém stádiu vývoje, byl ten nakonec zastaven, a to ač byl vlastně samotný fotoaparát už vyroben.

Spolu s položkou v podobě prototypového fotoaparátu je přítomna i poutavá sbírka dalších komponent, které jsou s tímto modelem spojovány. Jedná se třeba o těla, kdy jsou obě již vybavena hledáčky, různé podoby šasi, prototypy závěrky atd. Nechybí dokonce ani technická dokumentace, která je samozřejmě kreslena ještě rukou na rýsovacím prkně. Očekává se, že tento kousek neuskutečněné historie vyjde nového majitele na závratné 3 milion dolarů (cca 67 a půl milionu korun). Více informací najdete na stránkách Leitz-auction.com.

Via dpreview.com

Témata článku: Leica