Promítněte si venkovní svět na zeď místnosti. Netradiční objektiv vytvoří unikátní tapetu

16. srpna 2021
TWEET SDÍLET

Finský pár Tommi a Annika už roce 2017 uvedli na trh objektiv Bonfoton, tedy zařízení, které umožňuje snadno proměnit pokoj v tradiční dírkovou komoru. Novinka BonfotonUP však tento koncept rozvíjí ještě dál. Snadno si tak svět za oknem promítnete do samotné místnosti s možností vlastního nastavení.

Toto optomechanické zařízení vyrobené z CNC frézovaného hliníkového rámu s černým eloxovaným povrchem můžete připevnit přímo na okno místnosti pomocí silné přísavky podobné té, které jsou použity u navigací v automobilech. Druhou možností je ale i uchycení na standardní stativový závit přítomný na spodní straně zařízení.

Optický systém se skládá ze dvou vyměnitelných čoček a masivního skleněného hranolu o hmotnosti 400 g. Dodává se v sadě se dvěma různými čočkami, takže ji můžete použít v místnosti prakticky jakékoli velikosti. Polohu obrazu promítaného na zdi pak můžete také upravovat pomocí mechanismu naklápění optické hlavy.

Použití je poměrně jednoduché. Stačí zakrýt okno, aby do místnosti nepronikalo světlo. To se doporučuje za pomoci jeho navlhčení a překrytí aluminiovou folií. Pod ní schováte šablonu, kterou poté přes folii vyříznete.

Tím vám vznikne prostor pro uchycení Bonfotonu, který přísavkou na místo upevníte. Běžná maloobchodní cena je ale stanovena na vysokých 439 EUR (cca 11 tisíc Kč), doprava je zdarma. Kupovat můžete na stránkách projektu.

Témata článku: Příslušenství, Pinhole