15
Fotogalerie

Promítejte fotografie v televizoru

Prohlížení fotek v televizi pomocí DVD přehrávače již není nic neobvyklého. Chcete vytvořit víc než jen disk s obrázky? Zkuste DVD prezentaci.

Cena DVD přehrávačů klesla v posledních letech natolik, že je najdeme téměř ve všech rodinách – některé kvalitnější, jiné méně. Promítání obrázků v JPEGu umí většina přehrávačů, některé však s obrázky neúspěšně zápolí, a proto je lepší připravit jim menší lest. Vypálíte-li snímky ve stejném formátu, jako je DVD-Video, zvládne s nimi přehrávač mnohem lépe pracovat. Navíc můžete na jednom disku vytvořit několik samostatných alb.

Ideálním pomocníkem pro výrobu DVD s fotografiemi je program Zoner Photo Studio 9. Oproti předchozí verzi, která uměla vypálit pouze Video CD nebo CD/DVD s obrázky, je v poslední verzi programu možnost DVD promítání.

Prvním krokem při tvorbě DVD je výběr fotografií. Vytvořte si na disku novou složku, do které budete vybrané snímky ukládat. Jakmile budete mít snímky vybrané, dobře si rozmyslete jejich pořadí. Vyberte všechny snímky, které mají být obsahem jednoho alba a přejmenujte je tak, abyste dosáhli požadovaného pořadí. Přejmenování provedete pomocí příkazu Organizovat | Hromadné přejmenování (Ctrl+Shift+Q), jako jméno souboru zvolte písmeno (pro každé album jiné písmeno) a číslo, např. A01.jpg.

01.png

tip: Pořadí snímku při hromadném přejmenování můžete měnit tak, že vyberete požadovaný snímek v levé navigační liště a stisknete Aplikovat. Pokud pořadí měnit nechcete, stiskněte rovnou Aplikovat na vše.

Ačkoliv formát DVD Video umí pracovat s velkými snímky, je jistější provést zmenšení snímků pro lepší zobrazení na obrazovce televizoru. Fotografie pořízené 2–3Mpx digitálem většina televizorů zobrazí bezchybně. Pokud jsou však snímky pořízené digitálem s rozlišením 5 Mpx a více, dochází při zobrazení k deformaci hran a obrysů. V takovém případě je lepší obrázky opět hromadně zmenšit (Ctrl+Q). Rozumné zmenšení je na velikost, kdy má delší strana 1 600 obrazových bodů, po zmenšení nezapomeňte fotografie jemně doostřit (Ctr+8).

Nyní bychom měli mít ve složce všechny fotografie pojmenovány písmenem a číslem podle toho, do jakého alba patří. V horní liště zvolte Publikovat | DVD promítání, tím vyvoláte nové dialogové okno, určené pro nastavení parametrů DVD disku.

02.png 03.png

Dialogové okno je rozděleno do čtyř pomyslných částí. Vlevo nahoře volíte pro jakou televizní normu bude DVD určeno a v jakém poměru stran má být prezentace vytvořena. V našich končinách použijete prakticky vždy televizní normu PAL, poměr stran je pro běžnou televizi 4:3, pro širokoúhlou 16:9, dá se říci, že poměr stran 4:3 je univerzálnější.

Hned pod popsanou volbou je nastavení pokrytí obrazu. Televizory části krajních snímků ořezávají, proto pokud je na kraji fotografie něco důležitého, nezapomeňte zmenšit pokrytí přibližně na 90 %, jinak ponechte původní hodnotu 100 %. Nastavení okraje titulků (pokud je budete používat) ponechejte alespoň pět procent.

04.png

Dalším krokem je volba úvodního menu DVD disku. Z nabídky Styl menu vyberte to, které vám nejvíc vyhovuje. Připravte se ale na to, že program neumožňuje vložit lichý počet alb. V dlouhém okně pod výběrem stylu menu se objeví počet zvolených sérií, kliknutím na jejich názvy je můžete přejmenovat podle vlastního vkusu. Tlačítko Písmo slouží k nastavení typu písma.

05.png 06.png

V horní části okna pak zvolíte název celého disku v políčku Nadpis. K dispozici je i možnost vložit na pozadí menu obrázek. Ve většině případů je však lepší ponechat pozadí jednolité pro lepší čitelnost nadpisů, v opačném případě se může uživatel ztrácet. Změnit můžete i barvu pozadí. I v tomto případě je k dispozici několik typů a barev písma. Pamatujte však, že zde platí pravidlo méně je více, a proto nekombinujte příliš mnoho typů písma a barev.

07.png

Jste-li s podobou úvodního menu spokojeni, stiskněte tlačítko Další. Následující dialogové okno slouží k vložení snímků do jednotlivých alb. V horní roletce vyberte požadované album a tlačítkem Přidat soubory přidáte požadované obrázky. Při přidávání obrázků oceníte prvotní přiřazení písmene k fotografiím jednoho alba, můžete tak pracovat při jednoduchém zobrazení fotografií v seznamu bez nutnosti náhledů.

08.png 09.png

Vedle názvu alba zvolte písmo nadpisů a písmo popisů (pokud budete popisky používat), toto nastavení se týká všech fotografií v albu. Ostatní položky se týkají jednotlivých, momentálně označených, fotek. V roletce přechodový efekt vyberte z nabídky efekt, který má být použit mezi jednotlivými snímky. Opět se volba týká pouze označené fotografie, chcete-li uplatnit stejnou volbu pro všechny snímky v albu, vyberte je vlevo pomocí Ctrl+A, nebo klikněte se stisknutým shiftem na první a poslední snímek.

tip: po výběru efektu si jej můžete prohlédnout v náhledu vpravo dole, stačí pouze stisknout tlačítko Přehrát.

Způsob zobrazení ponechejte na volbě Vsadit, dobu zobrazení zvolte individuálně. Nastavte i vhodnou dobu trvání přechodu.

10.png

Dalším krokem je přiřazení popisků ke snímkům. Stiskem šipky vedle řádku Nadpis a Popis můžete v novém okně vybrat požadovanou kombinaci údajů. Osobně však mám raději prezentaci, kterou nenarušuje žádné písmo a je doplněna slovním komentářem autora.

11.png

Jakmile máte vše potřebné nastaveno, stiskněte tlačítok Další. Nyní můžete v dialogovém okně přiřadit hudební doprovod k vybranému albu. V horní liště opět vyberte požadované album a tlačítkem Přidat soubory vyberete na disku soubor s hudebním doprovodem (používejte běžné soubory MP3 nebo WAV). Je-li zvuk delší než prezentace nebo naopak, můžete jej oříznout nebo přizpůsobit délku promítání skladbě.

12.png

Posledním krokem (po stisku Další) je volba, zda DVD přímo vypálíte (jsou potřeba ovladače pro vypalování přímo ze ZPS9), či uložíte obraz disku pro pozdější vypálení nebo soubory uložíte do složky VIDEO_TS, z níž vypálíte snadno DVD. Univerzální je zvolit druhou možnost a ISO soubor s obrazem disku si uložit na pevný disk. Pokud budete chtít stejné DVD později vytvořit, stačí pouze vypálit obraz disku.

13.png

Po volbě Uložit ISO soubor, bude chvíli trvat vytvoření obrazu disku, doba závisí na počtu alb s fotografiemi a na výkonu vašeho počítače.

14.png 15.png

Výsledný ISO soubor vypalte na DVD jako obraz disku a jednoduchá prezentace fotografií je na světě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud