Proměna analogové zrcadlovky v digitální: nová šance

5. září 2013
TWEET SDÍLET
Co kdyby existoval způsob, jakým proměnit klasickou analogovou zrcadlovku v digitální a dát smysl fotovýbavě stárnoucí ve skříni? Pokusů již bylo v minulosti několik. Nové zařízení DigiPod, má oživit staré stroje!

Silicon Film: technologie, která mohla proměnit zrcadlovky již před 12 lety

Idea proměnit analogovou zrcadlovku v digitální není nová. V minulosti se jí chopila řada společností, včetně velikánů jako Kodak.

Teoreticky nejde o nic složitého, stačí nahradit film snímačem. Vznikla tak například digitální stěna pro oblíbenou analogovou zrcadlovku Nikon N90s.

Klepněte pro větší obrázek 
Digitální stěna Kodak (zdroj: Wikimedia Commons)

Jak můžete sami vidět, řešení to bylo velice nepraktické a navíc postrádalo displej, bez kterého se řada fotografů již dnes neobejde. Firma Silicon Film si proto v roce 2001 dala za cíl dostat podobnou, avšak smysluplnější technologii mezi běžné lidi.

Nápad vypadal na první pohled naprosto skvěle. Šlo prakticky o digitální film, který fotograf umístil do zrcadlovky namísto klasického 35 mm filmu. Nebyly potřeba žádné úpravy přístroje, fotograf tak mohl používat buďto analog nebo digitál podle chuti.

 Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
EFS-1 (zdroj: IDE, DPReview)

Systém měl tři části: efilm, eport a ebox. Efilm byl mozkem všeho, obsahoval digitální snímač, paměť a baterii. Zasouval se do fotoaparátu, kde zachycoval snímky. Po jeho vyjmutí pak bylo možné za pomoci zařízení eport zkopírovat obrázky do počítače nebo je za pomoci zařízení ebox nahrát na paměťovou kartu typu CF. Jednoduché, co říkáte?

Jednotka značená EFS-1 však měla hned několik problémů. Zaprvé, zvládala pořídit obrázky o rozlišení pouze 1,3 Mpx. Zadruhé, do integrované paměti o kapacitě 64 MB vešlo pouhých 24 snímků. A zatřetí, modul byl kompatibilní pouze s několika málo fotoaparáty, jmenovitě Canon EOS 1N a EOS A2/5, dále Nikon F5, F3 a N90/F90.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázkový snímek vypadal slibně (zdroj: archiv Silicon Film)

Ukázkovou fotografii můžete vidět výše. Výsledek nevypadal vůbec špatně. A to i přes to, že úhlopříčka snímače dosahovala velikosti pouze něco málo přes jeden palec. Čip byl tak více než 3× menší v porovnání s 35 mm filmem, crop faktor činil 2,58×.

Jen pro představu, dnešní zrcadlovky jako Nikon D3200 či Canon 600D mají APS-C snímač, s crop faktorem 1,5× či 1,6×, který zabírá asi polovinu plochy 35 mm filmu.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti snímačů (zdroj: Wikimedia Commons)

Projekt i přes velké naděje skončil před dokončením a produkt se nikdy nedostal na trh. V září roku 2001 totiž společnost Silicon Film vyhlásila bankrot na základě článku 7. Do uvedení přitom zbývaly pouhé 2 měsíce a firma připravovala také jednotku EFS10-SF s větším snímačem, více megapixely a LCD displejem, která by bez pochyby zajistila komerční úspěch.

Současná situace

Od té doby nenastal prakticky žádný posun ve snaze proměnit 35 mm analog v digitál. Různé společnosti jako Phase One sice objevily potenciál v digitálních stěnách, avšak pouze pro středoformátové přístroje, u kterých lze jednoduše vyměnit zadní část, a jsou na to de facto stavěny. Cenově navíc digitální stěny vyjdou na desítky tisíc korun, zaujmout širší veřejnost proto neměly nikdy šanci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Digitální stěna Phase One IQ280

Nyní se píše rok 2013 a od doby projektu EFS-1 uběhlo již více než desetiletí. Technologie výrazně pokročila, přesto dodnes neexistuje způsob, jak starým přístrojům vdechnout moderní život. Kdyby velké společnosti jako Canon či Nikon totiž přišly s podobným zařízením, byly by samy proti sobě. Ubyl přitom i počet výrobců 35 mm filmu, hrozí tak, že majitelé starých přístrojů nebudou mít brzy snímky na co zaznamenat.

DigiPod, nová naděje?

James Jackson, 58 letý britský fotograf a majitel několika analogových zrcadlovek, se rozhodl této situaci přestat nečinně přihlížet. Přišel s projektem DigiPod, který staví na velice podobném principu jako kdysi Silicon Film a výrobu chce zafinancovat s pomocí veřejnosti.

DigiPod vypadá velice podobně jako EFS-1, na rozdíl od něj ale nabízí podporu micro SD karet a vestavěný mini USB konektor, čímž řeší asi největší problém Silicon Filmu, tedy kapacitu paměti. Velikost snímače naneštěstí oproti EFS-1 klesla.

To je dáno nákladností celého projektu. Jackson jej chce zafinancovat přes Indiegogo, systém podobný Kickstarteru. V případě, že získá podporu alespoň minima, tedy tisíce lidí, dostane DigiPod snímač o úhlopříčce 2/3“ (8,8×6,6 mm). Kdyby však britského fotografa podpořily dva tisíce lidí, vzrostla by úhlopříčka snímače na rovný 1“ a v případě 5 tisíc lidí lze počítat s úhlopříčkou 4/3“. Takovou disponují například bezzrcadlovky Olympus či Panasonic.

Cílem kampaně na Indiegogo, aby došlo k hromadné výrobě zařízení, je vybrat celkem 199 tisíc GBP. Aktuálně zbývá 23 dnů do konce a lidé zatím přispěli okolo 12 tisíc GBP. Situace tedy nevypadá příliš nadějně, ale uvidíme, třeba nastane zlom.

A co vy, ocenili byste možnost levně a snadno proměnit svou zaprášenou analogovou zrcadlovku v digitální? Podělte se s námi v komentářích.

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Analogová fotografie, Zrcadlovky, Technologie, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Pilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

Pilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

** Pozitivní účinky cvičení se neomezují jen na svaly, plíce a oběhový systém, ale významně prospívají i zraku ** Pro lidi, kteří cvičit nemohou, vědci vyvíjejí „cvičení v pilulce“ ** Ostatní by měli sportovat, protože dobrovolné sportování zabírá líp než vynucené

Jaroslav Petr
TěloCvičeníZdraví
Šéf ESA varuje: Musíme se postavit Muskovi a SpaceX, jinak bude o všem rozhodovat

Šéf ESA varuje: Musíme se postavit Muskovi a SpaceX, jinak bude o všem rozhodovat

** Evropská vesmírná agentura patří k lídrům průzkumu vesmíru ** Evropa ale nedokáže konkurovat inovačnímu tlaku z USA ** Nový šéf se obává, že Musk bude rozhodovat skoro o všem

Jakub Čížek
VesmírByznys
Fortnite Chapter 3 odhalena. Dostaneme nový ostrov, režimy a Spider-Mana

Fortnite Chapter 3 odhalena. Dostaneme nový ostrov, režimy a Spider-Mana

Velkolepé finále druhé kapitoly Fortnite je tu a my se můžeme vrhnout do zcela nové éry battle royale hitu.

Michal Maliarov
Epic GamesFortniteVideo
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Forza Horizon 5 odhaluje nášup nových vozidel pro druhou a třetí sezónu

Forza Horizon 5 odhaluje nášup nových vozidel pro druhou a třetí sezónu

Do garáže si naházíte celou řadu nových bouráků.

Michal Maliarov
Forza Horizon 5Závodní
Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

** Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici ** Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá ** US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Stanislav Mihulka
LetadlaZbraněVojenství
Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Dva systémy v jednom. Přehled virtualizačních nástrojů

Díky virtualizaci lze jednoduše provozovat druhý operační systém nad tím hlavním. Může posloužit pro experimenty, ale také plnohodnotnou práci. A to i v podobě, kdy o virtualizaci nemusíte vůbec vědět.

Stanislav Janů
Software
Serious Sam 4 dorazil na nové konzole. Najdete ho i v Xbox Game Passu

Serious Sam 4 dorazil na nové konzole. Najdete ho i v Xbox Game Passu

Croteam včera přišel s překvapivým vydáním posledního přírůstku do série Serious Sam na nových konzolích.

Martin Nahodil
Serious Sam 4Oznámení
Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Razer vyrukoval s druhou generací svého balíčku Productivity Suite a vylepšil, co se dalo.

Michal Maliarov
RazerRecenzeHardware