Vladimír Procházka

Jak odstranit prach ze snímače? Raději neriskujte...

Jak odstranit prach ze snímače? Raději neriskujte...

Prach na snímači je nepříjemnou slabinou digitálních zrcadlovek, plynoucí z potřeby měnit objektivy a vystavovat tuto citlivou část fotoaparátu vlivům, které znehodnotí každou fotku.

17 Vladimír Procházka 9.  6.  2011

Technika
Vylaďte si tiskárnu

Vylaďte si tiskárnu

Úskalím levných fototiskáren často bývá barevné podání – špatná interpretace barev dokáže radost z vlastní realizace fotografií poněkud zkalit. Nabízíme vám na toto téma jednu zkušenost.

12 Vladimír Procházka 8.  2.  2007

Fotoškola
Na skok do Tater

Na skok do Tater

Počasí letošního září bylo pro vyznavače hor učiněným darem z nebes. Nás vytáhlo do Vysokých Tater, abychom v prodlouženém víkendu poznali jejich polskou část. Jelikož se ukázala být krásnou, přijměte naše následující turisticko-fotografické doporučení.

14 Vladimír Procházka 6.  10.  2006

Cestopisy
Fotoškola: Půlnoční manipulace

Fotoškola: Půlnoční manipulace

Jsme takřka uprostřed období, kdy slunce a příležitostí k fotografování je o trochu méně. O to více nám však zbývá času na návrat k letním fotografickým „úlovkům“ a třeba na drobné manipulace s nimi. Fotili jste letos v létě krajinu o půlnoci? Pojďme se podívat, jak pomocí editoru lze takovýto snímek vylepšit.

9 Vladimír Procházka 28.  11.  2005

Fotoškola
Photoshop: Jak na černobílý tisk

Photoshop: Jak na černobílý tisk

Máte-li pocit, že vás digitální technika připravila o kouzlo zpracování černobílých fotografií, jste na omylu! Jen místo pinzety a misek tu je řada jiných nástrojů. Černobílý tisk s HP 7960 navíc přináší kvalitu v podobě tří přímých odstínů černé.

9 Vladimír Procházka 16.  11.  2005

Fotografický software
Recenze Nikon D2x – Sázka na přizpůsobivost

Recenze Nikon D2x – Sázka na přizpůsobivost

Zatímco upgrade zrcadlovky Nikon D2H na model D2Hs, je orientován zejména na vylepšení v oblasti reportážního workflow a zůstává na 4 Mpx, musel Nikon s ohledem na konkurenci a trendy vývoje nabídnout obdobný nový fotoaparát s vyšším rozlišením. Stal se jím model D2x, poprvé uvedený na loňské Photokině a dnes je na trhu i u nás.

12 Vladimír Procházka 19.  7.  2005

Testy
První pohled na Canon EOS-1 Ds Mark II

První pohled na Canon EOS-1 Ds Mark II

Extratřídou mezi digitálními zrcadlovkami jsou přístroje se snímacím čipem formátu kinofilmového políčka. Naplno využívají možností „analogové optiky“ bez změny záběrového úhlu v poměru crop faktoru a mají také obrovský obrazový potenciál. V případě nové vlajkové lodi firmy Canon jde dokonce o 16,7 Mpx, které míří nekompromisně mezi profesionály – máme co do činění s téměř čtvrtmiliónovou investicí.

58 Vladimír Procházka 5.  4.  2005

Technika
Olympus dozbrojuje ve 4/3 standardu

Olympus dozbrojuje ve 4/3 standardu

Nezadržitelně se blíží termín konání veletrhu PMA v americkém Orlandu (Photo Marketing Association Annual Show, 20. – 23.2.2005). Z marketingových důvodů však výrobci ohlašují své novinky již před zahájením výstavy. O pozornost si takto říká i Olympus, když právě ohlásil tři nové objektivy 4/3 standardu pro svůj E-system.

5 Vladimír Procházka 18.  2.  2005

Technika
Recenze: Olympus E-300

Recenze: Olympus E-300

Modelem E-300 se Olympus zařadil mezi ostatní velké hráče na poli amatérských digitálních zrcadlovek. Nad konkurenčními zrcadlovkami stejné třídy má s 8 Mpx výhodu vyššího rozlišení snímače a ultrazvukového protiprachového filtru. Přidává ještě netradiční řešení optického hledáčku a v setu se základním zoomovým objektivem velice příznivou cenu, jen mírně nad hranicí 30 tisíc Kč. Zní to lákavě.

31 Vladimír Procházka 8.  2.  2005

Testy
Recenze: Olympus C-70 ZOOM

Recenze: Olympus C-70 ZOOM

V posledním loňském čísle časopisu DIGI (8/2004) jsme čtenářům předložili srovnávací test sedmi zbrusu nových sedmimegapixelových digitálních kompaktů. Ocenění Dobrá koupě jsme přiřkli modelu C-70 ZOOM od Olympusu. Co nás k tomu vedlo?

18 Vladimír Procházka 13.  1.  2005

Testy
Cestopis: Tři dny kolem Solnohradu

Cestopis: Tři dny kolem Solnohradu

Alpy nejsou jen zimní lyžařská střediska a ledovce pod vrcholky. Příjemný a nenáročný třídenní výlet, kde si na své přišel každý člen rodiny i všichni dohromady, jsem podnikl tohoto léta. A při vší té digitalizaci nakonec před Vánoci ocenil skoro zapomenuté kouzlo focení na film – fotografie zpracované až s odstupem času…

3 Vladimír Procházka 5.  1.  2005

Cestopisy
Test sedmimegových fotoaparátů aneb Jak šumí sedm mega

Test sedmimegových fotoaparátů aneb Jak šumí sedm mega

Čtenáři časopisu DIGI si mohli v posledním loňském čísle přečíst srovnávací test sedmi kompaktů osazených 7Mpx snímacími čipy. Součástí testu je vyhodnocení obrazového šumu, jehož ilustraci vám nyní předkládáme.

7 Vladimír Procházka 4.  1.  2005

Technika
První pohled na Olympus C-70 ZOOM

První pohled na Olympus C-70 ZOOM

Nejnovější technologický přísrůstek letošního léta v oblasti digitální fotografie – sedmimegový snímací čip CCD - nenechal chladným ani Olympus. Nijak se však neunáhlil a své kompaktní preludium na toto téma představil až jako jeden z posledních – na Photokině. Na první pohled se zdá, že čas nepromarnil a představil už vyladěný fotoaparát. První krátké seznámení nabízíme nyní i vám.

9 Vladimír Procházka 20.  12.  2004

Technika
HP Photosmart R507

HP Photosmart R507

Čtyřmegový přírůstek do nové modelové řady Photosmart R od HP, má namířeno k nenáročným fotografům. Za slušnou cenu jim nabízí zejména drobné, lehké a solidní tělo, nenáročné ovládání a dobře míněné rady v interním Helpu. Chybí mu však pohotovost a lepší softwarové zpracování obrazu.

Vladimír Procházka 23.  11.  2004

Testy
Mjučko se učí česky

Mjučko se učí česky

Nejmenší digitální mjučko – Olympus mju-mini Digital - právem budí rozruch. Jestli se stane dalším etalonem na poli designu fotoaparátů, ukáže čas, zatím však kromě neotřelého vzhledu dělá další vstřícný krok – učí se česky.

8 Vladimír Procházka 18.  11.  2004

Technika
Recenze DIGI: Nikon Coolpix 4100

Recenze DIGI: Nikon Coolpix 4100

Před časem jsme na stránkách časopisu DIGI 3/2004 proklepli inovovaný třímegový model Nikon Coolpix 3200 stejné koncepce jako je model 4100. Zajímalo nás, co zvláštního přinášejí čtyři megapixely.

16 Vladimír Procházka 19.  10.  2004

Testy
Canon PowerShot S70

Canon PowerShot S70

Koncem srpna jsme přinesli informaci o „vlně“ novinek firmy Canon v oblasti digitálních fotoaparátů, mezi jinými o Canonu PowerShot S70. Jak jsme ve článku Na první pohled uvedli, jedná se o „megapixelově“ vylepšený model S60, jehož recenze byla na našem webu publikována začátkem srpna.

2 Vladimír Procházka 22.  9.  2004

Canon
Canon PowerShot S70

Canon PowerShot S70

Ani esková řada Canonů se nakonec nevyhnula honbě za megapixely a v relativně krátkém čase přichází s novým typem S70, který ctí své jméno – obrazový snímač má skutečně sedm Mpx. Ač trochu klame svým černým tělem, od S60 jinak převzala prakticky vše. Tedy na první pohled.

3 Vladimír Procházka 25.  8.  2004

Technika
Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM

Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

14 Vladimír Procházka 20.  8.  2004

Testy
Canon PowerShot S60 – široký záběr s výbavou

Canon PowerShot S60 – široký záběr s výbavou

Začátkem léta se trh dočkal inovace v modelové řadě „S“ od Canonu. Loni v únoru uvedený typ S50 se pyšnil velmi dobrou výbavou a přitom stále ještě dostatečně kompaktními rozměry. Co se typem S60 změnilo a stojí-li to za řeč, čtěte níže.

18 Vladimír Procházka 6.  8.  2004

Canon
Drobných pět mega pro fota nad věcí

Drobných pět mega pro fota nad věcí

Tisková zpráva o uvedení fotoaparátu Coolpix 5200 je na webu Nikonu datována ke 12. únoru 2004, přesto není pětimegový kompakt v nabídkovém webkatalogu zařazen dosud. Nicméně reálně existuje a zde je pár postřehů z prvního testování.

1 Vladimír Procházka 28.  7.  2004

Technika
Formát RAW pro Nikon Coolpix 5400 v praxi

Formát RAW pro Nikon Coolpix 5400 v praxi

Po úspěšném zavedení updatu firmwaru v aparátu Nikon Coolpix 5400, v jehož důsledku bylo rozšířeno spektrum použitelných souborových formátů o RAW, přišlo na řadu několik praktických testů. Po zkušenostech ze srovnávání obrazové kvality ve formátu JPEG a RAW u fotoaparátu Nikon D70 jsme očekávali znatelné zlepšení jak v zachycení detailů, tak v celkové expozici.

7 Vladimír Procházka 29.  6.  2004

Testy
Formát RAW pro Nikon Coolpix 5400!

Formát RAW pro Nikon Coolpix 5400!

Leckterému fotografickému fajnšmekrovi neušlo, že při srovnání s některými přímými konkurenty ve vyšší střední třídě chyběl Coolpixu 5400 souborový formát RAW. Minulý čas je na místě, neboť Nikon právě zveřejnil na svém serveru pro technickou podporu Update firmwaru na verzi 1.4, která právě tuto libůstku přináší.

2 Vladimír Procházka 18.  6.  2004

Technika
Moderní technika digitálních fotoaparátů

Moderní technika digitálních fotoaparátů

Digitální fotoaparáty se pomalu ale jistě stávají každodenní samozřejmostí. Můžete je potkat ve výzkumném ústavu i na oslavě narozenin. Pochopit jejich ovládání je čím dál snazší, ale položili jste si někdy otázku, co se skrývá uvnitř? Pokusíme se vás po tajemných koutech digitálních obvodů provést alespoň virtuálně.

4 Vladimír Procházka 25.  5.  2004

Technika