Proč používat stativ?

23. září 2006
TWEET SDÍLET
Proč používat stativ?
Dobrá fotografie není jen o správné kompozici, osvětlení, výběru vhodného objektu, modelu či volbě správného stanoviště na fotografování, ale i o třesoucích se rukách fotografa. Neostrosti však můžeme zabránit, ať už optickými stabilizátory nebo stativem.
Klepněte pro větší obrázek

 1. klička ovládající otáčení hlavy
 2. středový sloupek
 3. klička zvedající středový sloupek
 4. tělo stativu
 5. uchycení nohy
 6. noha stativu
 7. vodící tyč
 8. podpěrné rameno
 9. spona podpěrných ramen
 10. páčka zamykající pozici nohy
 11. špička nohy

Výška stativu ve složeném stavu
je důležitá při fotografování zejména v exteriéru, protože nás informuje o délce stativu v zavřeném stavu a díky tomu můžeme posoudit, zda budeme moci stativ lehce skladovat a přepravovat. Nejčastější velikost je mezi 50-60centimetry.

Maximální výška
Maximální vysunutí stativu mění jeho vlastnosti, především vysunutí středové tyče snižuje stabilitu a způsobuje rozechvění. Stativ by měl mít ideálně 160centimetrů nebo ještě více, ideálem je výška shodná s výškou vaší postavy. Rozmezí výšky je přibližně od 110 do 250 centimetrů.

Minimální výška nad zemí
Udává, jak vysoko, respektive nízko nad zemí můžete fotografovat. Výborných hodnot zde dosahují stativy, které mají roztažnost noh až do 90°, případně má-li stativ možnost otočit středovou tyč (díky tomu se fotoaparát dostává téměř na zem).

Klepněte pro větší obrázek

Váha
Váha na jednu stranu podstatně ovlivňuje stabilitu stativu (čím je stativ těžší, tím je stabilnější). Ale při fotografování v exteriéru, kdy se každý gram pronese se hodí i hlava lehčí. Hmotnost stativu se velmi liší. Pohybuje se od 0,5 kg u amatérských modelů do 4 kg, někdy až do 8 kg u profesionálních, velmi stabilních modelů.

Do terénu s sebou samozřejmě nebudete tahat osmikilovou obludu, ale ani půlkilového drobečka, se kterým pohne sebemenší vánek. Ideálem do terénu je váha kolem 2 kg, kdy je stativ ještě dostatečně stabilní a přitom nepříliš těžký. Každý stativ je dimenzován na příslušnou váhu přístroje a má určité maximální zatížení. Tento údaj je základním vodítkem k tomu, jaký stativ si vybrat.

maximální úhel rozevření
Levnější amatérské stativy poskytují pouze omezené odklopení nohou způsobené jednodušší konstrukcí. U profesionálních stativů je systémem vyklápění nohou volný (zcela nezávislý na středové tyči ). Uchycení nohou je soustředěno pouze do centrálního bloku stativu, kde jsou pojistné kličky nebo aretační páčky. Ty umožní uvolnění jednotlivých nohou a odklopení do různých poloh. Tento systém je výhodnější především tam, kde budete se stativem překonávat různé terénní nerovnosti.

Co bez stativu nevyfotíte?
Pokud pomineme již zmíněné příklady focení za nižších světelných podmínek (zataženo před bouří, jsme třeba v temném interiéru kostela) či fotíme na dlouhém ohnisku, jsou zde další situace, kdy je stativ nezbytný.

Klepněte pro větší obrázek

Noční fotografie se bez stativu neobejdou, a to jak blesky při bouřce, pohled na noční ulici, či silnici s projíždějícími auty. Velkým pomocníkem je také při focení portrétů, kdy si vše nastavíte, pak si naaranžujete fotografovanou osobu a už jen stisknete spoušť.

Několik rad na závěr

 • Předem si rozmyslete kolik jste ochotni do stativu investovat. Zvažte zda budete pořizovat další foto techniku a jak bude váš stativ schopen udržet stávající i nové vybavení. Základním kritériem je kompromis mezi váhou, nosností a použitým materiálem.

 • Dále uvažte jak budete stativ používat, určitě nešetřete na hlavě ani nohách, protože pozdější lítost nad nízkou stabilitou, popřípadě nízkou pevností a nosností hlavy vám nepomůže. Také je lepší koupit stativ, který nemá příchytné pacičky od středové trubky k nohám, protože v takovém případě nejde nastavit libovolné rozevření noh.

 • Při koupi hlavy si rovněž uvědomte, co budete fotografovat, případně natáčet. Pro natáčení videa se hodí spíše 3D hlava (nebo 2D, které se liší pouze absencí šroubu umožňující otočit fotoaparát o 90°), naopak pro fotografování makra je asi výhodnější kulová hlava pro rychlejší manipulaci.

 • Na makro se rovněž hodí tzv. ministativy. Jsou to stativy určené převážně pro minikompakty popřípadě i kompakty. Na rozdíl od klasických fotografických stativů jsou mnohem menší (ve složeném stavu 10-15 centimetrů, rozložené pak 10-25centimetrů) a také mnohem lehčí (0,3-0,8kg). Jejich stavba je buďto zmenšeninou fotografického stativu, nebo výrazně jednodušší (na 3nohách bez středové tyče je přímo umístěná kulová hlava).

 • Pro pořízení krásných fotografií se musíte ale se stativem ještě pořádně sžít a naučit se s ním dobře zacházet, pak už na sebe vysněný snímek nenechá dlouho čekat.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Fotoškola

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

Jak pracovat v plně manuálním a poloautomatickém režimu fotoaparátu

Jak pracovat v plně manuálním a poloautomatickém režimu fotoaparátu

Nabídka expozičních režimů u pokročilých digitálních kompaktů, bezzrcadlovek a zrcadlovek je v zásadě velmi podobná – tentokrát se podíváme na plný manuál a programovou automatiku, má smysl je používat?

8 Petr Březina