Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

Známý americký fotograf Pierre T. Lambert doporučuje, čím nás může obohatit tzv. „kopírování“ fotografií těch nejlepších umělců.

1. Zdokonalování

Prvním důvodem, proč byste měli kopírovat slavné fotografie je proces učení. Na uměleckých školách i různých kurzech mnoho vyučujících doporučuje svým studentům fotit stejným stylem jako skuteční velikáni. Sám Pierre Lambert vzpomíná, jak během studijních let byli vyzváni, aby zkusili nafotit slavnou fotografii Mana Raye nazvanou Skleněné slzy (1932).

Ta zobrazuje výřez obličeje modelky, kdy je pozornost soustředěna na její velké řasy a umělé slzy. Snímek se vyznačuje skvělou kompozicí a dokonalou hrou se světlem. Kopírujte fotky skvělých umělců jen a pouze kvůli učení.

2. Objevování

I přesto, že se již považujete za ostříleného fotografa, objevujte a zkoušejte nové fotografické postupy, které jste zatím nevyzkoušeli. Jedním z nich může být třeba focení pod vodou. I v tomto případě se inspirujte fotografy, kteří mají focení pod vodou v malíčku.

ds

3. Umění se prodat

Lambert představuje dva scénáře, jak se nabídnout svou práci. Prvním z nich, je vytvoření zdánlivě stejné kopie vašeho staršího snímku. Jedná se o případ, kdy za vámi přijde klient s žádostí o vytvoření stejné fotografie, kterou jste fotil někdy v minulosti. V tomto případě nabídněte zákazníkovi vytvoření originální fotografie, která bude mít podobný koncept.

Druhou možností je, že vás zákazník požádá o napodobeninu nějakého slavného snímku. V tomto případě popusťte uzdu své fantazii, a vytvořte fotografii, odpovídající vašemu stylu, ale tak, aby i zákazník byl spokojený. Jako příklad uvádí Pierre Lambert svou práci, kdy fotí na zakázku svatební fotografie pod Eiffelovou věží v Paříži. Toto místo je považováno za jedno z nejromantičtějších míst a zároveň nejfotogeničtějších míst na Zemi, a proto zde proudí nejen davy turistů, ale také množství fotografů. Koneckonců i záběry budou většinou velmi podobné, snažte se proto v takovém případě snímek oživit vlastním nápadem.

Kopírování cizích fotografií – ať už kompozičně, expozičně nebo v rámci postprodukce – není nic špatného do okamžiku, kdy se potřebujete naučit něco nového nebo vyzkoušet nový postup. Nikdy však takové snímky neukazujte veřejně a používejte je pouze pro vlastní potřebu vzdělávání sebe sama.

Určitě si přečtěte

Články odjinud