Pro sváteční fotografy: Fujifilm FinePix Z10fd (test)

Stylový FinePix Z10fd od Fujifilmu sice nepřekypuje funkcemi a jeho obrazová kvalita neoslní, má však i své přednosti.

Neholdujete foťákům, ale občas byste si přece jen chtěli nějaký ten snímek na památku pořídit? Nemáte v plánu tisknout velké obrazy? Že by ta věc mohla i hezky vypadat? A nemusela by být drahá? Pak můžete zabrousit například do nabídky Fujifilmu, kde najdete stylový FinePix Z10fd – a vybrat si můžete hned ze sedmi barevných variant.

Klepněte pro větší obrázek
Krabička do kapsy i kabelky

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD, 7,2 Mpx
 • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
 • paměťové médium: SD/xD
 • objektiv: Fujinon 38–114 mm, F3,7–4,2
 • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 115 000 obr. bodů
 • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • záznamový formát: JPEG
 • rozměry a váha: 91 × 57 × 19 mm, 160 gramů
 • oficiální cena: 5 390 Kč vč. DPH
 • cena na internetu: od 3 800 Kč vč. DPH

Nejnovější „zetko“ je opravdu lehounký fotoaparátek, jenž z hlediska rozměrů řadíme do kategorie ultrakompaktních digitálů. Jeho aktivace je velice jednoduchá, stačí odsunout ochrannou krytku objektivu a můžete začít fotit. Přestože je příjemné, že objektiv fotoaparátu se ani o píď nevysouvá (tedy ani při zoomování), není jeho umístění v horním rohu zrovna šťastné. Za každých okolností si totiž musíte dávat pozor, abyste nepořídili snímek, na kterém bude částečně zvěčněn také některý z vašich prstů levé ruky. Pokud už se vám to zadaří, zcela jistě si prst také obtisknete na objektiv, takže je vhodné častěji než u jiného typu fotoaparátu kontrolovat jeho čistotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Štíhlé linie fotoaparátu se v žádné situaci nemění

Zadní stěnu neosadil výrobce optickým hledáčkem, ostatně u stylového digitálu to snad již nikdo neočekává. Spolehnout se tedy musíte plně na LCD displej – ovšem v případě Z10fd je to spoleh jen orientační. Prohlížecí panel má totiž velice nízké rozlišení 115 tisíc pixelů, a tak je na něm obraz velmi zrnitý a výslednou barevnost je nejlépe ověřit v počítači.

Zatímco na horní stěně najdete pouze tlačítko spouště, na zadní byly nově (oproti předchůdci) umístěny hned dva totožné kruhové ovladače. Ten horní slouží jako zoomovací kolébka, můžete zde aktivovat funkci prohlížení snímků/videozáznamů či novou funkci Detekce tváře.

Klepněte pro větší obrázek
Začátečníci zajásají nad prostotou: na horní stěně není zapotřebí více než spoušť

Dolní „kruháč“ má již typické funkce expozičních automatů, jako je režim Makra, blesku, volba samospouště (2 nebo 10 s), a dočtvrtice je to tlačítko pro redukci pohybové neostrosti – samozřejmě se nejedná o optický obrazový stabilizátor (i když nejnovější kompakty od Fujifilmu jím již disponují), ale pouze režim pro navyšování citlivosti snímače.

Toto tlačítko však zároveň slouží jako přepínač: zmáčknete-li ho podruhé, nabídne vám fotoaparát ihned režim aktuálně nastavený v Menu, další stisk znamená návrat do funkce navyšování ISO. Ovšem pozor: podle našich zkušeností nastavuje Z10fd nejvyšší možnou citlivost ISO 1 600 téměř neustále: jak venku (s výjimkou sluníčka), tak v místnosti. A kvalita takto pořízených snímků je na štíru…

Klepněte pro větší obrázek
Dva kruhové voliče, a přesto musíte často vstupovat do Menu 

Přístroj nedisponuje ani klasickým fujifilmovským tlačítkem F (připomeňme, že ani v low-endové produktové řadě A jej nenajdeme), pod kterým se vždy skrývá zúžená nabídka z Menu.

Domnívám se, že začínající či občasní fotografové by jistě uvítali možnost změny expozičního režimu/scénického programu bez nutnosti vstupu do hlavní nabídky Menu. Ta je sice logicky, horizontálně uspořádaná, s možností nastavení českého jazyka, ale přece jen: samostatný kruhový volič s rychlým přístupem k jednotlivým módům by byl jistě praktičtější.

Klepněte pro větší obrázek
U „zet desítky“ si můžete vybrat, jestli chcete použít SD nebo xD kartu

Jestliže jste majitelem staršího modelu od Fujifilmu, pravděpodobně se vám bude líbit možnost opět využít paměťové karty xD (pokud ovšem nebudete chtít navýšit její kapacitu). Fujifilm sice přechází na SD/SDHC karty, některým modelům však stále ještě dopřává dvojí možnost výběru.

Klepněte pro větší obrázek
Nemáte-li čtečku karet, konektor na kabel pro stažení snímků do počítače najdete zespodu, zamaskován pod gumovou krytkou

Témata článku: Testy, Fujifilm


Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Novinka od Cooler Masteru klame tělem a nabízí perfektní hardware v kombinaci s jednoduchým designem.

Michal Maliarov
Herní myšRecenze
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Valheim láká na nový horský biom a další inovace v chystané aktualizaci

Valheim láká na nový horský biom a další inovace v chystané aktualizaci

Přežívání v severské divočině bude brzy zase o něco rozmanitější.

Michal Maliarov
ValheimSurvival