67
Fotogalerie

Pro koho jsi, iPhoto? Test aplikace pro iPad a iPhone

IPhoto je nová aplikace Applu pro úpravu fotek na displeji mobilních zařízení: tabletu iPad nebo mobilního telefonu iPhone. Co umí, co neumí a k čemu vlastně je?

Apple v březnu společně s iPadem 3 oznámil vznik nové aplikace iPhoto. Nové? Tu přece z Macu známe už léta. Toto iPhoto je ale určeno pro mobilní operační systém iOS, tedy právě iPady nebo iPhony. Především iPady, o kterých budu také psát, protože upravovat fotky na malém displeji telefonu není úplně ono.

IPhoto není doplněk stejnojmenného programu pro počítače Mac. Může to být jediná aplikace, ve které budou méně nároční uživatelé upravovat fotky; a mohla by jim snad stačit. S výjimkou synchronizace alb vlastně neexistuje žádné provázání mezi mobilním a velkým iPhotem.

Original.jpg
Jeden obrázek prostředí iPhota ukážu v plném rozlišení. Další už budu zmenšovat, otisk displeje iPadu 3 se asi málokomu vejde na obrazovku

IPhoto pro iOS není zadarmo, v App Store stojí 4 eura (100 Kč). Apple ho nabízí pouze pro novější iPady 2 a 3, ale když budete hledat, najdete způsob, jak aplikaci spustit i na prvním iPadu. Kupodivu to ani není moc pomalé, problém je jen s pamětí u větších fotek.

RAW načte, a možná zahodí

Aby se ale iPhoto stalo základním nástrojem pro úpravu snímků, chybí iPadu to nejdůležitější: fotografie se do něj nedají nahrát rovnou z karty fotoaparátu. Jedině po dokoupení adaptéru Camera Connection Kit, který stojí 649 Kč. Ale opět můžete hledat a hodně ušetřit za neoriginální adaptér.

Fotky se dají také synchronizovat z počítače, fotit přímo s iPadem (br!), dá se využít posílání snímků pořízených iPhonem přes službu iCloud. Anebo poslat bezdrátově z blízkého zařízení s nainstalovaným iPhoto – to je asi nejlepší způsob přenosu mezi iPhonem a iPadem.

01.jpg 02.jpg03.jpg 04.jpg
Většinu obrázků budu ukazovat z tabletu, teď se proto podívejte na iPhone a postup pro bezdrátové posílání fotek: vyberu Beam • Aha, teď musím Photo zapnout i na druhé straně • Vyberu cílové zařízení • A posílám

Aplikace dokáže načíst i formát RAW. Jak ale Apple popisuje, pro prohlížení i editaci se využívá připojený JPEG, který často bývá v malém rozlišení. A jakmile do takového snímku sáhnete, původní RAW už z iPhota nijak nedostanete ven.

U aplikace Applu je potřeba nápověda?

Co iPhoto umí, ukážu na mnoha obrázcích. Do iPadu jsem z počítače nahrál několik sérií fotografií, na kterých jsem zkoušel všechny možnosti. Všimněte si, že se nahrály také mezi běžné fotky v iPadu. Databáze se totiž vzájemně synchronizují a průvodním znakem je častá a brzy velmi otravná hláška Updating Photo Library.

ipad_01.jpg ipad_02.jpg ipad_03.jpg
Alba v běžné galerii iPadu • Synchronizace v iPhotu: těsně po nahrání nových alb z iTunes má ještě smysl • A stejná alba jsou už i v iPhotu na záložce Events

IPhoto není aplikace, ke které sednete a okamžitě budete vědět, jak se s ní pracuje. Není tak intuitivní jako jiné nástroje od Applu. Zpočátku budete často používat ikonu s otazníkem, která přidá titulky k nástrojům na displeji, nebo vestavěnou nápovědu. Úplně stoprocentní není stabilita, iPhoto mi několikrát spadlo.

ipad_06.jpg ipad_19.jpg
Nápověda se bude hodit • A ještě více tipy k jednotlivým nástrojům

Velmi dobrou vlastností – i když asi ne s ohledem na paměťovou kapacitu tabletu – je, že žádná z úprav se nedělá přímo na originální fotografii. Vždy se vytváří kopie. A když něco pokazíte, vždy se dá po krocích vrátit zpět, nebo jednotlivě rušit provedené úpravy. Hodí se také možnost kopírovat úpravy z fotky na fotku, jak to známe z počítačových fotoeditorů.

Kupodivu ale chybí možnost přípravy více verzí jednoho zdrojového snímku. Z jedné fotky uděláte vždy jen jednu úpravu (snad jsem něco nepřehlédl).

S fotkami rovnou na Facebook a Flickr. I s komentáři

Nahraná alba vidím v sekci Events. Kategorie Photos ukazuje všechny snímky pohromadě a sekce Albums potom zvláštní škatulky. Napřed tam nebyla žádná. Po vyfocení iPadem přibyla Camera Roll, po označení některých fotek složky Flagged (s praporkem) a Favorites (oblíbené). A když jsem si nechal fotku bezdrátově poslat z iPhonu, objevila se v sekci Beamed. Další kategorie je pro editované fotky, další pro smazané snímky, které jsou ale použité v prezentacích.

ipad_05.jpg ipad_04.jpg ipad_13.jpg
Zobrazení všech fotek bez rozdělení • Takhle vypadala úvodní záložka na začátku • A tak po chvilce práce s iPhotem

A takhle vidím jednotlivé snímky. Ukazují se v hlavní části, kde jimi mohu listovat, na boku v několika sloupcích pak mohou být náhledy ostatních fotografií v albu. Fungují tady gesta pro zvětšování a rychlé otočení o devadesát stupňů. IPhoto je připraveno pro použití s iPadem na výšku i šířku, jen se přeskládají jednotlivé prvky.

ipad_07.jpg ipad_08.jpgipad_18.jpg
Prohlížení fotek: náhledy mohou být v jednom až třech pruzích, nebo také bez náhledů • Už zde lze měnit orientaci snímků

Z náhledů mohu vybrat víc fotek, ukážou se potom všechny v hlavní části a mohu je využít například pro tvorbu prezentace, sdílení na sociální síť, zaslání e-mailem atd. Fotky mohu označovat praporkem, přidávat je do škatulky oblíbených nebo je také skrývat, aby se standardně v albu neukazovaly.

ipad_10.jpg ipad_11.jpg ipad_20.jpg
Mohu vybrat více fotek najednou • Volba, co má být vidět • Tohle je chytré: možnost přidat k fotografii praporek jen na omezenou dobu

Fotografii mohu přidat popisek. IPhoto mi také ukáže parametry, s jakými byla pořízena: takový stručný EXIF. Mimochodem informace v něm zůstávají i po úpravách. Jsou-li ke snímku přiřazeny zeměpisné souřadnice, aplikace nabídne i mapu. Zajímavé je sledování komentářů k fotce nahrané na Facebook nebo Flickr; v políčku se na ně dá rovnou reagovat.

ipad_14.jpg ipad_15.jpgipad_17.jpg
Doplňuji popisek k fotografii • Základní informace o snímku • Facebookové komentáře přímo u fotky

O editaci celého snímku najednou

I když iPhoto poslouží i jako prohlížeč, je to zbytečný kanón na vrabce. Stejné funkce nabídne i standardní galerie fotek v iPadu. Jestli si iPhoto koupíte, tak určitě kvůli možnostem pro úpravu snímků.

IPhoto si mě hned na začátku získalo nástrojem pro otáčení. Tam, kde jiné aplikace dokážou poskakovat jen po pravých úhlech, nabízí velmi jemný krok po jednotlivých stupních. Spíš pro efekt slouží možnost otáčet snímkem nakláněním iPadu, s využitím jeho elektronického gyroskopu. Obrázky se pohodlně ořezávají, připraveno je i několik pevných formátů.

ipad_21.jpg ipad_22.jpg
Jemné otáčení fotografií (tady jsem schoval sloupce s náhledy, aby nerušily) • Volba jednoho z pevně nastavených formátů pro ořez

Nástroj pro úpravu úrovní dovolí jednoduchým táhnutím nastavit prokreslení stínů a jasných míst, jas a kontrast. Nebo je možné sáhnout prstem přímo do fotky, kde aplikace odhadne, co zrovna chceme nastavit.

ipad_42.jpg
Vysvětlivky k nástroji pro úpravu úrovní

V sekci pro úpravu barev se odděleně, opět pomocí tahových ovladačů, nastavuje saturace, modrá barva (nebe), zelená barva (tráva, stromy) a pleťovka. Také tady lze sáhnout prstem do fotky a upravovat barvy přímo v ní. Nejedná se ale o lokální úpravy, kde stále o změnu barevnosti celého snímku.

ipad_37.jpg ipad_38.jpg ipad_39.jpg
 Vysvětlivky k nástrojům pro barevnost • Snížená barevnost • Ukázka dalších úprav

V této části lze upravovat také vyvážení bílé. Bohužel ne tahátkem a volbou barevné teploty, vybírat lze z několika režimů nebo zvolit bílou barvu ukázáním.

ipad_40.jpg ipad_41.jpg
Možnosti pro vyvážení bílé (navíc jsem to trochu přehnal s barvami) • Volba bílé barvy ukázáním

Lokální úpravy v iPhotu

Předchozí funkce nabízejí i jiné editory, třeba můj oblíbený Snapseed. Čím se iPhoto liší nejvíc, jsou retušovací štětce. Efektně se rozevřou do vějíře, u většiny nástrojů je možné zvolit, jak silný efekt mají mít, a jestli se jejich zvýrazněné stopy mají na displeji ukazovat, i když se zrovna nekreslí. Pomoci může i zamknutí nástroje na vybranou barvu – efekt tak nepřejde přes hranu.

ipad_23.jpg ipad_24.jpg ipad_32.jpg
Nabídka retušovacích štětců • Volba síly efektu a dalších možností •  Při úpravách se hodí část snímku přiblížit

I nejrychlejší iPad 3 ale při retuších trochu nestíhá. Vyplatí se po prvním dotyku displeje chvíli počkat, než se tablet vzpamatuje a začne správně reagovat.

ipad_26.jpg ipad_27.jpg
Ukázka retuše v detailu: vlevo s oknem, vpravo bez okna 

Pěkná kouzla dělá štětec Repair. Z místa, které jím přetřete, odstraní objekt – překreslí ho okolím. Na to, že jde jen o čmárání prstem na displej, jsou výsledky slušné. Když si dáte práci, samozřejmě najdete chyby (třeba kůl ve vodě se moc nepovedlo odstranit), ale tohle není nástroj pro profesionální retušéry. A laik to manuálně lépe neudělá. Podobně funguje i samostatný štětec pro odstranění červených očí.

ipad_29.jpg ipad_28.jpg
Úpravy na věži jsou myslím výborné, voda už horší. Ale celkově to myslím jde, nemyslíte?
ipad_30.jpg ipad_31.jpg
Telčské náměstí téměř bez lidí. Zázrak!

Štětce Saturate a Desaturate ovlivňují sytost barev míst, které přetřete. Kromě toho je možné tento a další efekty aplikovat i přes celou fotku. Štětce Lighten a Darken zesvětlí a ztmaví vybraná místa. Štětec Sharp je přiostří, Soften přidá nepřirozené rozmazání.

ipad_33.jpg
Spodnímu pruhu na majáku jsem barevnost přidal, hornímu ubral
ipad_35.jpg ipad_34.jpg ipad_36.jpg
Původní snímek • Po lokálním přidání saturace • A ještě hra se zesvětlováním a ztmavováním
ipad_25.jpg
Efekt je možné aplikovat i na celou fotografii

Za fotografie krásnější!

Efekty… jsou efekty. Nabídnou se ve vějíři připomínajícím barevný vzorník, kde každý proužek umí něco jiného a každé jeho políčko ještě nabídne drobné nuance. Ale pozor: nespojíte dva efekty dohromady, vždy je nutné vybrat pouze jeden.

ipad_43.jpg 
Nabídka efektů

Warm & Cool: fotografii posune k teplejším nebo studenějším barvám. Mohlo to být klidně mnohem výraznější.

Duotone: snímek upraví do duotónu; tohle je pěkný efekt.

ipad_44.jpg
Duotón, posouváním po pruhu se vybírá barevnost

Black & White: různé varianty převodu do černobílého obrázku. K tomu lze přidat i vinětaci (zkuste potom sáhnout dvěma prsty do obrázku), zestárnutí-vintage a trošku zrna.

ipad_45.jpg
Možnosti převodů do černobílého snímku jsou nadprůměrné 

Aura: divný efekt, který odbarvuje části snímku a snaží se nechat pouze jednu barvu. Moc nefunguje.

ipad_46.jpg
Aura… ehm

Vintage: nenápadný pokus o mrvítko typu Instagram/Hipstamatic. Také sem lze přidat vinětaci.

ipad_47.jpg ipad_48.jpg
Popis nabídek v režimu Vintage • Některé efekty nejsou špatné

Artistic: několik gradientů, efekt tilt & shift, malba olejem nebo vodovkami.

ipad_49.jpg ipad_50.jpg ipad_51.jpg
A umění: nabídka nástrojů • Gradient s vinětací • Efekt tilt & shift
ipad_52.jpg ipad_53.jpg
Olej a vodovky

A šup s galerií na web

Fotky jsou upravené, co teď s nimi dál? Můžete je z iPhota uložit do standardní galerie iPadu. Můžete je přes iTunes stáhnout do počítače. Dají se poslat e-mailem, vytisknout, odeslat na Twitter, Flickr nebo Facebook. Přímo v iPadu se dají pustit jako prezentace.

ipad_65.jpg
Z iPadu se fotka odeslala správně, na Gmail dorazila bez problémů, ale firemní Exchange protestoval

Při posílání fotek e-mailem jsem se setkal s problémem, když byl cílem můj e-mail na serveru Exchange. V příloze dorazil soubor Photo 0 bez přípony – JPG jsem k němu musel doplnit sám, abych si ho mohl prohlédnout.

Nemůžu vyzkoušet prezentaci fotografií z tabletu na televizi prostřednictvím Apple TV. Může to být užitečné – na placce vybíráte, co ukázat obecenstvu, které sedí u velkého televizoru.

ipad_54.jpg
Před vytvořením Journalu: výběr barevné varianty (později se dá změnit)

Anebo se dá z vybraných fotek vytvořit Journal. To je efektní prezentace, kde se fotky spolu s dalšími objekty pěkně rozmístí na jednu nebo více stránek. Můžete to nechat na Applu, nebo potom také do výsledku libovolně zasahovat. Journaly mají několik vizuálních variant, které se liší rámečky kolem fotek a pozadím za nimi. Podívejte se na možnosti úprav Journalu.

ipad_55.jpg ipad_56.jpg ipad_57.jpg
Journal hned po automatickém vytvoření: na šířku • na výšku • Možnosti prvků, které lze do prezentace vložit
ipad_58.jpg ipad_59.jpg ipad_60.jpg
Takhle se edituje: mohu dopisovat, měnit velikost každého objektu • Přidávat popisky • Nebo také datum, blok s počasím

Nejlepší ale je, že výsledek je možné přímo z iPadu nahrát do služby iCloud. Přes příšerně dlouhou adresu pak výsledek můžete nasdílet komu chcete. Konkrétně takhle vypadá výsledek Journalu z obrázků v tomto článku. Na větších monitorech budou zvětšené fotky dost rozmazané – je vidět, že je Apple nenahrál v původním rozlišení.

Journal zůstává díky iCloudu synchronizovaný. Kdybych v něm teď udělal na iPadu nějakou změnu, za chvíli se projeví i na webu a v iPhotu, které mám v iPhonu.

ipad_62.jpg
Takhle vypadá Journal na poličce v iPadu
05.jpg 06.jpg 07.jpg
A takhle se za chvíli po odeslání do iCloudu objevil v iPhonu

Co když mám opravdu velké fotky?

Tuto část dopisuji po dotazu z diskuze: Co se stane, když do iPhota nahraju opravdu velké fotografie? Oficiálně se tvrdí, že hranice je 19 MPx. Zkusil jsem to a zjistil zajímavé věci.

Pokus 1: Do iPadu jsem nahrál fotku z Canonu EOS 5D Mark III v rozlišení asi 22 MPx (5760 × 3840 bodů). Použil jsem aplikaci Photo Transfer App, aby se v galerii iPadu objevila v plném rozlišení. V iPhotu se u ní po importu ukázalo rozlišení 2880 × 1920 bodů, tedy pouhých 5,5 Mpx. Stejné to pak bylo, když jsem fotku nahrál zpět do galerie a přes Photo Transfer do počítače.

Pokus 2: Do iPadu jsem stejným způsobem nahrál fotografii s rozlišením 18,3 MPx (5241 × 3494 bodů), tedy pod udávanou hranicí. V iPhotu se tentokrát nezmenšila, zůstala v původním rozlišení. Když jsem ale upravenou fotku přes galerii iPadu dostal zpět do počítače, byla v rozlišení 4096 × 2731 bodů (11 Mpx).

Závěr: iPhoto fotografie nad 19 Mpx neodpustitelně zmenší. Kdyby to aspoň udělalo na tuto hranici a ne na pouhých 5,5 Mpx. Když přitom nahrajete fotky menší než 19 Mpx, aplikace s nimi dokáže pracovat. Zmenšení – ale menší než u prvního pokusu – se provede až při nahrávání do galerie iPadu.

Je možné, že kdybych využil export z iPhota přímo do iTunes, zmenšení z pokusu 2 nenastane. Nemohu to ale teď vyzkoušet.

Pro koho jsi, iPhoto?

IPhoto se za sto korun vyplatí, to je asi bez debat. Jeho editační možnosti jsou zajímavé, některé ve světě iPadu unikátní. A když si zvyknete na ovládání, budete mít aplikaci nejspíš rádi. To, co iPhoto umí, to dělá většinou snadno a dobře.

Jsou aplikace, u kterých se hodí přečíst manuál, a iPhoto mezi ně patří. Podívejte se na příručku pro iPad a pro iPhone

Zůstává ale otevřená otázka, kam přesně iPhoto v procesu pořizování, úprav a správy fotografií zařadit. Je to mezikrok pro rychlou úpravu fotek, než se s nimi člověk dostane do počítače? Je to úplně samostatná aplikace, která z počítače dělá zbytečnou skříň?

Přiznám se, nevím. Snad ani jedna z těchto možností není správná. Spolupráce mezi iPhotem a počítačem dnes spočívá jen v jednosměrné synchronizaci fotek přes iTunes, a to je málo.

Na úplně samostatnou práci s fotografiemi tabletové iPhoto podle mě také nestačí. Už z jednoduchého důvodu: při dnešním rozlišení fotoaparátů nebude trvat dlouho, než se paměť iPadu naplní. A kam potom s fotkami jinam než do počítače? Jenže tam by měly být nějak roztříděné a jakýkoli export z iPhota kategorizaci zruší.

Skončím konstatováním, že Apple představil zajímavou první verzi aplikace iPhoto. A že se už těším na druhou, kde bude lépe fungovat spolupráce s počítačem nebo kde Apple dostane iPhoto do stavu, kdy počítač skutečně nebude vůbec potřeba. Ale aspoň bez jednoduchého zálohování fotek se zachovanou strukturou se určitě neobejdeme.

Určitě si přečtěte

Články odjinud